101 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:47)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

:fmad

102 Editat de Ancistrus (2011-03-22 16:57)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Apa nu a zis nimeni ca o arunca :pp ,nu am calculat exact durata de cand am dat drumul la acvariu, cand am dat drumu la ciclat am pus deja ciclata de la alt acvariu, long story.

Apa ciclata? Ma rog... Pe mine sincer m-ai bulversat total... ADA Green Brighty Step 3... "ferotabs de la jbl si planta min de la tetra"... apa ciclata... Manado... sincer daca la unele amestecuri de pesti li se spune "ciorba", la acvariul tau i-as spune "oala"... glumesc big_smile, succes!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

merlin21 A scris:

bacteriile benefice care se afla in apa sunt practic in cantite neglijabila.. se foloseste aceasi apa pt ca bacteriile sa isi continue procesul, fata de o apa "noua" care nu contine amoniac si no2.
ai facut o mare ciorba de fertilizare acolo, tetra, jbl, ada, in conditiile unui acvariu semi ciclat, cu un subtrat care nu isi da drumul din prima, si ma tem ca vei avea ceva probleme cu algele.

JBL si tetra nu mai am, daia am comandat ADA, acum nu stiu ce sa fac, sa comand si ADA step 1 si 2, sau sa trec la altceva sa nu mai schimb sau sa le amestec. ma tem ca m-am grabit cu ADA, eu l-am luat la juma de pret cu 26 de lei dar cand no mai fi o sa fiu nevoit sa dau 52 de lei.

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Apa nu a zis nimeni ca o arunca :pp ,nu am calculat exact durata de cand am dat drumul la acvariu, cand am dat drumu la ciclat am pus deja ciclata de la alt acvariu, long story.

Apa ciclata? Ma rog... Pe mine sincer m-ai bulversat total... ADA Green Brighty Step 3... "ferotabs de la jbl si planta min de la tetra"... apa ciclata... Manado... sincer daca la unele amestecuri de pesti li se spune "ciorba", la acvariul tau i-as spune "cratita"... glumesc big_smile, succes!

Ferotabs le-am primit, planta min am cumparat 100ml, nu am pus foarte mult, am pus si in acvariu mare  cat si in cel mic de 20 litri, deci nu este exces. nu inteleg de ce esti bulversat, ti-am spus cu ADA Stept 3 am gresit,

Satul de Romania !!!

105 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:46)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

:fmad

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

merlin21 A scris:

Cand nu mai sunt, nu o sa mai fie deloc. reef nu o sa mai aduca.
va trebui sa comanzi din afara la pret full +transport
daca era ceva care merita totusi luat de la ada era brighty k.
eu in locul tau as merge pe toata gama jbl, manado, aquabasis, ferropol, ferropol 24, ferrotabs. Este un fertilizant decent, pana la urma.

p.s. vezi daca iti schimba george step 3 si mai dai si tu ceva altele de la jbl.

asa o sa fac, am sa merg pe gama jbl, si am sa vb cu george de la reef sa ma ajute sa schimb si eu STEP 3, apropo ma gandeam sa foloses STEP 3 pentru acvariul mic de 20 litri, doar pentru el, ca 250 ml imi ajunge o perioada mare de timp.

Satul de Romania !!!

107 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:46)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

:fmad

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

merlin21 A scris:

big_smile nu te lasi deloc.
sa sti ca multi (a la inceput de drum, au avut ceva probleme cu fertilizarea ada).
sa folosesti doar step 3 mi se pare sincer ca ar face mai mult rau decat bine. Pt rezultate bune ada se foloseste gama completa: adica aquasoil, bacter, penac, powersand, step 1,2,3, brighty k, eca, special lights/shade, impreuna cu mediile lor de filtrare(torumaline f, carbune, etc) sunt foarte multe si cred ca si eu am uitat cateva.
exista o intreaga folozofie pe care amano o are legata de fertilizare, si are un rost pana la urma.
evident tu poti sa incerci, dar sa nu te astepti acum, ca bagi ada sa ai rezultate comparabile cu ce inseamna un acvariu ada. vei avea multe carente.

Eu totusi o sa incerc sa il schimb, daca nu o sa incerc cu el tongue

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Am aruncat toata instalatia T8, si becurile economice si am trecut pe neoane T4 8w de 32 cm, am instalat 10 bucati foarte usor, si mai am loc sa pun 6 neoane.
Asa arata acum acvariul meu, de maine schimb substratul, si mai adaug o bomba.
higrophila polisperma se inmulteste si creste foarte foarte mult.
Poze facute cu telefonul.

Satul de Romania !!!

110 Editat de Andi66 (2011-03-23 23:25)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Dear John, dupa parerea mea cam exagerezi cu lumina, dar dupa cum ne-ai obisnuit faci dupa cum crezi tu ca e mai bine.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Andi66 A scris:

Dear John, dupa parerea mea cam exagerezi cu lumina, dar dupa cum ne-ai obisnuit faci dupa cum crezi tu ca e mai bine.

Nu cred ca exagerez, tin sa precizez ca merg 8 neoane din 10, in total 64w la 126 litri, si daca ati putea sa dati un exemplu de ce fac eu ce cred ca e mai bine ar fi ceva.

Satul de Romania !!!

112 Editat de pelly67 (2011-03-24 00:13)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Neoanele tip t4 se folosesc în acvaristica doar pentru nano și asta ca cea mai ieftina soluție posibila.(uneori și cea mai proasta alegere)De regula sunt folosite pentru debarale, locuri înguste etc. In afara de asta nu ofera nicio protecție la apa.
Faptul ca tu ai luat 10 bucăți..... :-  Oricum cred ca ești singurul care are asa ceva pana acum.
De ce nu optezi pentru lucrurile deja consacrate?
T8 - avantaje: Ușor de găsit (inclusiv în magazine), mai ieftine, balast-uri ieftine, temperatura de lucru mai mica decât T5.
- dezavantaje: Randament scăzut, diametru mai mare, se înlocuiesc la 6 luni.

T5 -avantaje: Randament ridicat, diametru redus, se înlocuiesc la 2 ani.
-dezavantaje: Costuri mai ridicate (atât tuburile cât si balast-urile), temperatura de lucru mare mare, se găsesc mai greu (cu excepția comenzilor online)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

pelly67 A scris:

Neoanele tip t4 se folosesc în acvaristica doar pentru nano și asta ca cea mai ieftina soluție posibila.(uneori și cea mai proasta alegere)De regula sunt folosite pentru debarale, locuri înguste etc. In afara de asta nu ofera nicio protecție la apa.
Faptul ca tu ai luat 10 bucăți..... :-  Oricum cred ca ești singurul care are asa ceva pana acum.
De ce nu optezi pentru lucrurile deja consacrate?
T8 - avantaje: Ușor de găsit (inclusiv în magazine), mai ieftine, balast-uri ieftine, temperatura de lucru mai mica decât T5.
- dezavantaje: Randament scăzut, diametru mai mare, se înlocuiesc la 6 luni.

T5 -avantaje: Randament ridicat, diametru redus, se înlocuiesc la 2 ani.
-dezavantaje: Costuri mai ridicate (atât tuburile cât si balast-urile), temperatura de lucru mare mare, se găsesc mai greu (cu excepția comenzilor online)

In primul rand T8 nu imi intra decat 2, sistemul care il avea acvariul sa stricat din interior, a luat foc chestia aia grea din metal, T5 ma costa prea mult, la mine in oras nici nu sa auzit de asa ceva, dimensiunile la T5 nu prea merge prea bine la mine, sunt ba prea mici , ba prea mari. Aceste neoane T4 au venit cu suport din aluminiu capsulat fiecare, la partea de inbinare a neoanelor am folosit silicon pentru a nu patrunde apa. Costul unu astfel de neon cu suport si cateva accesorii ma costat 5 ron, si ocupa foarte putin spatiu. Eu sunt fotograf profesionist, si am ochiul format asa ca pot spune ca lumina care o aveam inainte este inferioara atat la calitate cat si la putere vechiului sistem T8. Uite ca sunt primul care experimenteaza pe T4, cum o sa ma ocup si de adaptarea plantelor de pe la noi de prin lacuri, rauri,paraie. Merita incercat, aici nu este vorba de experimente pe pesti care acolo chiar nu ma bag deloc.

Satul de Romania !!!

114

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:
Andi66 A scris:

Dear John, dupa parerea mea cam exagerezi cu lumina, dar dupa cum ne-ai obisnuit faci dupa cum crezi tu ca e mai bine.

Nu cred ca exagerez, tin sa precizez ca merg 8 neoane din 10, in total 64w la 126 litri, si daca ati putea sa dati un exemplu de ce fac eu ce cred ca e mai bine ar fi ceva.

Fara suparare, dar cel mai bun exemplu este chiar aceasta padure de neoane si dupa cum spune si Paul cred ca esti singurul care are asa ceva pana acum. Sunt foarte curios care a fost rationamentul care te-a determinat sa faci aceasta alegere, in afara de latura materiala (presupunand ca ai sa zici ca au fost mai la indemana d.p.d.v. financiar). Caliatea luminii la un acvariu nu este data de calcule strict matematice la puterea insumata pe care o dau neoanele. Astfel ele in afara de caldura si o lumina puternica nu vor produce altceva, pe scurt nu vor influenta pozitiv evolutia acvariului, ba din contra se va umple de alge.
Pentru majoritatea plantelor este nevoie de tuburi care ofera o lumina cu spectru complet apropiata de cea naturala.
Principalele caracteristici ale iluminarii sunt temperatura de culoare care se masoara in grade Kelvin (K), indicele de redare a culorii (IRC) si dominanta de culoare.
Lumina zilei are intre 5 500 si 10 000 K, in functie de momentul zilei si anotimp. Este bine ca tubul/tuburile fluorescente utilizate sa se incadreze in aceasta plaja.

Lumina(sursa)          Temperatura de culoare   
  Bec obisnuit            -  1.000 - 2.000 K
  Tub daylight            -  3.000 - 6.000 K
  Tub trifosforic          -  10.000 K
  Soare - cer variabil  -  5.500 - 8.000 K
  Soare - cer senin     -  9.000 - 10.000 K

Iluminatul general, raportat la volumul de apa:
- lumina puternica sau standard: 0.6-0.9 w/l;
- lumina medie:                            0.4-0.5 w/l;
- lumina slaba:                             0.2-0.3 w/l.

Iluminarea in functie de suprafata acvariului
- lumina slaba: aproximativ 10 w/900 cmp;
- lumina medie: 15 w/900 cmp;
- lumina puternica sau standard: 20w/900 cmp.

Mai departe faci cum crezi tu. Spor la treaba!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

115 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:45)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

:fmad

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

La mine in oras nu am gasit nimic, T5 nus la noi,iar pe internet nu am gasit suport pentru neoane T5, decat lampi care se monteaza pe geam,(destul de scumpe si nu imi permit, 300ron bucata, asta inseamna sa renunt la capac si nu pot pentru ca am pisica si sare in acvariu ca nu e in mintile ei si plus ca neavand capac se va face umiditate in camera care este foarte mica 3x3m. Si ca o solutie provizorie am ales sa dau 50 de ron pe neonasele alea mici.  Eu sunt convins ca nu se compara cu neoane de specialitate. cu amaratele alea de sylvania 2x18w am facut ceva treaba,plantele sau inmulti foarte mult, cam in 3 saptamani din 3-4 fire de hygrofila polisperma am ajuns la peste 30 si deja toate au peste 40 cm,iar trebuie sa le tund.

Satul de Romania !!!

117

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

La mine in oras nu am gasit nimic, T5 nus la noi,iar pe internet nu am gasit suport pentru neoane T5, decat lampi care se monteaza pe geam,(destul de scumpe si nu imi permit, 300ron bucata, asta inseamna sa renunt la capac si nu pot pentru ca am pisica si sare in acvariu ca nu e in mintile ei si plus ca neavand capac se va face umiditate in camera care este foarte mica 3x3m. Si ca o solutie provizorie am ales sa dau 50 de ron pe neonasele alea mici.  Eu sunt convins ca nu se compara cu neoane de specialitate. cu amaratele alea de sylvania 2x18w am facut ceva treaba,plantele sau inmulti foarte mult, cam in 3 saptamani din 3-4 fire de hygrofila polisperma am ajuns la peste 30 si deja toate au peste 40 cm,iar trebuie sa le tund.

   Pentru mine, faptul ca esti singurul user de pe acest forum, care foloseste T4, nu ma descurajeaza, te rog sa-mi spui si mie ce spectre au tuburile respective (K), ma tenteaza sa incerc si eu. M-ai convins cu cresterea  debordanta a Polyspermei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

118 Editat de Edisonjohn86 (2011-03-24 18:55)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

La mine in oras nu am gasit nimic, T5 nus la noi,iar pe internet nu am gasit suport pentru neoane T5, decat lampi care se monteaza pe geam,(destul de scumpe si nu imi permit, 300ron bucata, asta inseamna sa renunt la capac si nu pot pentru ca am pisica si sare in acvariu ca nu e in mintile ei si plus ca neavand capac se va face umiditate in camera care este foarte mica 3x3m. Si ca o solutie provizorie am ales sa dau 50 de ron pe neonasele alea mici.  Eu sunt convins ca nu se compara cu neoane de specialitate. cu amaratele alea de sylvania 2x18w am facut ceva treaba,plantele sau inmulti foarte mult, cam in 3 saptamani din 3-4 fire de hygrofila polisperma am ajuns la peste 30 si deja toate au peste 40 cm,iar trebuie sa le tund.

   Pentru mine, faptul ca esti singurul user de pe acest forum, care foloseste T4, nu ma descurajeaza, te rog sa-mi spui si mie ce spectre au tuburile respective (K), ma tenteaza sa incerc si eu. M-ai convins cu cresterea  debordanta a Polyspermei.

Sa fiu sincer nu scrie pe ele, au o lumina alba, mie unu mi se par super ok, daca as da cu presupusul ca o idee cred ca are undeva la 8-9000k, se pot testa ? sau sa compari vreun spectru de lumina ceva, nu stiu de unde le aduce (probabil Dragonul rosu)dar eu pe net nu am gasit T4. Ca pret mi se par super ok. 5 lei cu suport cu tot, am desfacut unul si are o placa cu piese electronice (in interiorul suportului)izolate cu o hartie groasa ca sa nu atinga de suportul din aluminiu. Se pot monta in serie, vin cu accesorile de mufare si cu clemele de prindere. O sa fac o poza mai detaliata si am sa pun.
Polyspermei a devenit invaziva,e plina de noi plante apar peste tot tongue chiar si in locuri in care nu am plantat.

Satul de Romania !!!

119

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:
bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

La mine in oras nu am gasit nimic, T5 nus la noi,iar pe internet nu am gasit suport pentru neoane T5, decat lampi care se monteaza pe geam,(destul de scumpe si nu imi permit, 300ron bucata, asta inseamna sa renunt la capac si nu pot pentru ca am pisica si sare in acvariu ca nu e in mintile ei si plus ca neavand capac se va face umiditate in camera care este foarte mica 3x3m. Si ca o solutie provizorie am ales sa dau 50 de ron pe neonasele alea mici.  Eu sunt convins ca nu se compara cu neoane de specialitate. cu amaratele alea de sylvania 2x18w am facut ceva treaba,plantele sau inmulti foarte mult, cam in 3 saptamani din 3-4 fire de hygrofila polisperma am ajuns la peste 30 si deja toate au peste 40 cm,iar trebuie sa le tund.

   Pentru mine, faptul ca esti singurul user de pe acest forum, care foloseste T4, nu ma descurajeaza, te rog sa-mi spui si mie ce spectre au tuburile respective (K), ma tenteaza sa incerc si eu. M-ai convins cu cresterea  debordanta a Polyspermei.

Sa fiu sincer nu scrie pe ele, au o lumina alba, mie unu mi se par super ok, daca as da cu presupusul ca o idee cred ca are undeva la 8-9000k, se pot testa ? sau sa compari vreun spectru de lumina ceva, nu stiu de unde le aduce (probabil Dragonul rosu)dar eu pe net nu am gasit T4. Ca pret mi se par super ok. 5 lei cu suport cu tot, am desfacut unul si are o placa cu piese electronice (in interiorul suportului)izolate cu o hartie groasa ca sa nu atinga de suportul din aluminiu. Se pot monta in serie, vin cu accesorile de mufare si cu clemele de prindere. O sa fac o poza mai detaliata si am sa pun.
Polyspermei a devenit invaziva,e plina de noi plante apar peste tot tongue chiar si in locuri in care nu am plantat.

   Mai Edi, ai muscat momeala, asa cum ma asteptam lol Despre propiretatile/caracteristicile acelor tuburi nici fabricantii nu stiu sa-ti dea relatii, ele se fabrica fara nicio grija fata de performantele pe care le au, sunt destinate spatiilor publice si de locuit, nu acvariilor. De ce crezi ca se vind prin talciocuri, gen Dragonul Rosu? Despre Polysperma ma bucur, este o planta extrem de putin pretentioasa, creste si la lumina lanternei. Pregateste-te sufleteste pentru invazia algelor, asta va fi singurul eveniment notabil din acvariul tau, dupa folosirea acelor T4!
   P.S. Acvaristica nu este totusi un "sport" foarte ieftin!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

eee e bine ca va tineti de glume, sincer ma si miram, de la cel mai exigent in ale acvaristici sa imi sustineti ideea. Aici domule Radu gresiti un pic, nu lu-ati peste picior ce-i care fac unele greseli care din anumite motive financiare sunt dusi sa ia aceste decizi, sincer am gresit enorm, si de aici inainte nu voi mai face expermiente cu lucruri care nu au mai fost testate. Domule Radu, parerea mea este  :noroc ca nu prea mai aveti rabdare cu incepatorii, este si normal, "NU mai luati peste picior, atata timp cat sunteti pro in acvaristica nu va da dreptul sa luati peste picior. E si cum as incepe eu sa ma iau de toti de pe forum ca nu sunt in stare sa faca o poza. Nu-i frumos sincer. Si apropo Polysperma este catalogata pe acvarii de vis ca o planta care are nevoie de lumina puternica-foarte puternica, sper sa cresteti la lanterna acea planta, daca va tin bateriile ^:)^

Satul de Romania !!!