121

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

eee e bine ca va tineti de glume, sincer ma si miram, de la cel mai exigent in ale acvaristici sa imi sustineti ideea. Aici domule Radu gresiti un pic, nu lu-ati peste picior ce-i care fac unele greseli care din anumite motive financiare sunt dusi sa ia aceste decizi, sincer am gresit enorm, si de aici inainte nu voi mai face expermiente cu lucruri care nu au mai fost testate. Domule Radu, parerea mea este  :noroc ca nu prea mai aveti rabdare cu incepatorii, este si normal, "NU mai luati peste picior, atata timp cat sunteti pro in acvaristica nu va da dreptul sa luati peste picior. E si cum as incepe eu sa ma iau de toti de pe forum ca nu sunt in stare sa faca o poza. Nu-i frumos sincer. Si apropo Polysperma este catalogata pe acvarii de vis ca o planta care are nevoie de lumina puternica-foarte puternica, sper sa cresteti la lanterna acea planta, daca va tin bateriile ^:)^

   Imi pare rau ca ai perceput jocul meu ca pe o luare peste picior, nu asta a fost intentia. Intentia a fost sa te conving ca faci prea multe greseli, cu toate ca primesti sfaturi, dupa sfaturi.
   Ai ajuns cu topicul asta la pag. 7, mi se pare un pic cam mult pentru prezentarea unui poiect, fie vorba intre noi, nu foarte sofisticat. Ca in majoritatea cazurilor, si tu te bazezi prea mult pe informatiile colegilor, in loc sa te documentezi serios, pe cont propriu si de ce nu, sa-ti asumi niste initiative, asa cum am facut multi dintre noi, pina sa ajungem "pro". Am pierdut de multe ori dar atunci cind am cistigat, am urcat o treapta importanta in evolutia ca acvaristi.
   Poti fi convins ca nici eu nu stiu cit ar trebui in hobby-ul acesta dar mindria ma impiedica sa ma cantonez in postura vesnicului intrebator, citesc de rup calaculatorul si asa ajung sa pot raspunde la intrebarile celor ca tine.
   Sunt aici pe forum useri incepatori care merita toata lauda, se vede de la o posta, ca citesc foarte mult si imbina sfaturile colegilor cu informatiile obtinute pe cont propriu, acestia nu ma vor acuza niciodata ca nu am rabdare. Apropos de rabdare, aici ai dreptate, in ceea ce ma priveste, se manifesta preferential, in cazul celor care o merita.
   Chiar daca sustii in continuare ca te-am luat peste picior, trebuie sa recunosti ca ti-a folosit, ti-am dat de gindit asupra acelor T4.
   P.S. Polysperma are intr-adevar nevoie de lumina puternica, (eu am facut lucrarea despre plante, iertata-mi fie lipsa de modestie) dar nu are nevoie de lumina de calitate, ca alte plante.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

122 Editat de Edisonjohn86 (2011-03-25 14:41)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Cum am mai spus nu am facut ce am vrut eu, daca mi sa recomandat sa nu fac nu am facut, cu neoanele nu am avut incotro, nu aveam lumina la acvariu,iar nici nu am cerut vreun sfat legat de asta, asa ca nu poate zice nimeni ca mi-a zis sa nu iau si eu am luat neutral  Iar cu substratul JBL Manado parerile primite au fost atat pozitive cat si negative, si acum sa o spunem si paia dreapta, orice neon oricat de scump este tot lumina face, atat ca prin spectre se aproprie de culoarea naturala a lumini. Neoanele nu fac minuni , ca doar nu iese din neon un omulet si trage de plante :frog
P.S Eu chiar m-am bucurat cand cineva ma sustinut in legatura cu T4, chiar ii spuneam prietenei mele ca un acvaris mai invarsta ma sustinut. Dar lasa ca nu m-am suparat :noroc

Satul de Romania !!!

123 Editat de pelly67 (2011-03-25 14:48)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

"Neoanele nu fac minuni , ca doar nu iese din neon un omulet si trage de plante  "
...Ionuț asa este cum spui tu....și eu am urmărit sa vad dacă-l prind pe omulețu' care trage de plante dar nu am reușit sa-l surprind în fapt..... lol
Lăsând gluma la o parte, Radu te-a învățat numai de bine însă asa se întâmplă mereu....nu numai în acvaristica, "luatul peste picior" devine obsesie în lipsa argumentelor și rezultatelor personale!

124

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Cum am mai spus nu am facut ce am vrut eu, daca mi sa recomandat sa nu fac nu am facut, cu neoanele nu am avut incotro, nu aveam lumina la acvariu,iar nici nu am cerut vreun sfat legat de asta, asa ca nu poate zice nimeni ca mi-a zis sa nu iau si eu am luat neutral  Iar cu substratul JBL Manado parerile primite au fost atat pozitive cat si negative, si acum sa o spunem si paia dreapta, orice neon oricat de scump este tot lumina face, atat ca prin spectre se aproprie de culoarea naturala a lumini. Neoanele nu fac minuni , ca doar nu iese din neon un omulet si trage de plante :frog
P.S Eu chiar m-am bucurat cand cineva ma sustinut in legatura cu T4, chiar ii spuneam prietenei mele ca un acvaris mai invarsta ma sustinut. Dar lasa ca nu m-am suparat :noroc

Mai Edi, fa-mi tu mie rost de niste Dennerle sau Giesemann (ambele la 80W) si iti promit ca filmez armatele de omuleti, care trag de plante. lol
"orice neon oricat de scump este tot lumina face, atat ca prin spectre se aproprie de culoarea naturala a lumini. Neoanele nu fac minuni , ca doar nu iese din neon un omulet si trage de plante" Eeeee, asta da!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

125

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Imi cer scuze pentru off topic din start.
John daca oricum nu conteaza sfaturile colegilor in ceea ce priveste acest frumos hobby, cu parere de rau tin sa te anunt ca sigurul lucru pe care-l pot face "omuletii din T4", in acest caz, este sa te traga de urechi.... lol
Sper ca sti de gluma, pacat este ca te incapatanezi sa ne demonstrezi ca ai realizat un lucru mare cu acea instalatie de lumini. Eu propun sa depasim cu totii acest moment, zic eu stanjenitor pentru ambele parti si sa incerci sa-ti asumi greselile de rigoare si sa accepti sfaturile celor mai avizati in asa fel incat sa progresezi si sa ne incanti cu un acvariu frumos. Si de ce nu sa ne impartasesti totodata din tainele fotografiei, dar asta atunci cand vei avea intradevar ce sa ne arati din acvariul tau. Sper sa nu fiu gresit inteles.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

126

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edi ce s-a intamplat cu neoanele de la acvariul tau? Banuiesc ca erau neoanele care au venit la kit, odata cu acvariul (erau cu specificatia Fluora daca nu ma insel)

Edisonjohn86 A scris:

2 neoane Sylvania Standard F18/54-765 T8 Daylight de 59cm (sunt bune de ceva ?)

Nu sunt mai bune ca niste 865/965, nici ca tuburile T5, dar sunt de mii de ori mai bune decat T4 alea cu care te-ai agitat degeaba... bani aruncati neutral

127

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Andi66 A scris:

Imi cer scuze pentru off topic din start.
John daca oricum nu conteaza sfaturile colegilor in ceea ce priveste acest frumos hobby, cu parere de rau tin sa te anunt ca sigurul lucru pe care-l pot face "omuletii din T4", in acest caz, este sa te traga de urechi.... lol
Sper ca sti de gluma, pacat este ca te incapatanezi sa ne demonstrezi ca ai realizat un lucru mare cu acea instalatie de lumini. Eu propun sa depasim cu totii acest moment, zic eu stanjenitor pentru ambele parti si sa incerci sa-ti asumi greselile de rigoare si sa accepti sfaturile celor mai avizati in asa fel incat sa progresezi si sa ne incanti cu un acvariu frumos. Si de ce nu sa ne impartasesti totodata din tainele fotografiei, dar asta atunci cand vei avea intradevar ce sa ne arati din acvariul tau. Sper sa nu fiu gresit inteles.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

  bine zici tu Andi , si eu sunt curios sa vad cateva poze facute de un profesionist  smile

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:

Edi ce s-a intamplat cu neoanele de la acvariul tau? Banuiesc ca erau neoanele care au venit la kit, odata cu acvariul (erau cu specificatia Fluora daca nu ma insel)

Edisonjohn86 A scris:

2 neoane Sylvania Standard F18/54-765 T8 Daylight de 59cm (sunt bune de ceva ?)

Nu sunt mai bune ca niste 865/965, nici ca tuburile T5, dar sunt de mii de ori mai bune decat T4 alea cu care te-ai agitat degeaba... bani aruncati neutral

Am mai scris ca instalatia a luat foc, droserul acela a luat foc si nu stiu de ce , a topit suportul din plastic. Neoanele erau Sylvania daylight

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

costyy_78 A scris:
Andi66 A scris:

Imi cer scuze pentru off topic din start.
John daca oricum nu conteaza sfaturile colegilor in ceea ce priveste acest frumos hobby, cu parere de rau tin sa te anunt ca sigurul lucru pe care-l pot face "omuletii din T4", in acest caz, este sa te traga de urechi.... lol
Sper ca sti de gluma, pacat este ca te incapatanezi sa ne demonstrezi ca ai realizat un lucru mare cu acea instalatie de lumini. Eu propun sa depasim cu totii acest moment, zic eu stanjenitor pentru ambele parti si sa incerci sa-ti asumi greselile de rigoare si sa accepti sfaturile celor mai avizati in asa fel incat sa progresezi si sa ne incanti cu un acvariu frumos. Si de ce nu sa ne impartasesti totodata din tainele fotografiei, dar asta atunci cand vei avea intradevar ce sa ne arati din acvariul tau. Sper sa nu fiu gresit inteles.
Sa auzim numai de bine!  :noroc

  bine zici tu Andi , si eu sunt curios sa vad cateva poze facute de un profesionist  smile

Pozele sunt facute de un profesionist dar cu telefonul. e mai greu sa aduc DSLR de la studio ca fac sute de poze zilnic, si vorba aia la ce sa fac poze ca inca nu am un acvariu perfect, e in devenire. Repet neoanele T4 le-am pus provizoriu, nu puteam sa las acvariu fara lumina, caut si caut sisteme de neoane T5, am gasit pe cineva care imi poate face o instalatie de neoane T5 dar trebuie sa trimit capacul la TG-Mures, si dureaza si voi ramane fara lumina, nu stiu ce sa fac, inca mai caut solutii

Satul de Romania !!!

130

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Am mai scris ca instalatia a luat foc, droserul acela a luat foc si nu stiu de ce , a topit suportul din plastic. Neoanele erau Sylvania daylight

Ok, scuze.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Andi am zis ca este o solutie provizorie, nu mi-a zis nimeni sa nu pun T4, eu doar am cumparat ceva ieftin sa am si eu lumina pana trec si eu pe o lumina adevarata, am dat 150 de lei pe substrat pe care o sa il pun astazi, si urma sa schimb neoanele T8 cu T5, dar au luat foc (probabil omuletii verzi le-au dat foc).
Nu sunt suparat pe nimeni, nu am de ce  :noroc

Satul de Romania !!!

132 Editat de eliana (2011-03-25 16:22)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

eee e bine ca va tineti de glume, sincer ma si miram, de la cel mai exigent in ale acvaristici sa imi sustineti ideea. Aici domule Radu gresiti un pic, nu lu-ati peste picior ce-i care fac unele greseli care din anumite motive financiare sunt dusi sa ia aceste decizi, sincer am gresit enorm, si de aici inainte nu voi mai face expermiente cu lucruri care nu au mai fost testate. Domule Radu, parerea mea este  :noroc ca nu prea mai aveti rabdare cu incepatorii, este si normal, "NU mai luati peste picior, atata timp cat sunteti pro in acvaristica nu va da dreptul sa luati peste picior. E si cum as incepe eu sa ma iau de toti de pe forum ca nu sunt in stare sa faca o poza. Nu-i frumos sincer.

Edi, ma ierti, dar presupun ca iei unele decizii la fel de rapid precum iti scrii si postarile. Si astfel poti foarte usor sa gresesti sistematic. smile


Intrebarea mea este: nu iti e teama ca o sa fierbi apa din acvariu, cu atatea neoane?

133 Editat de Andi66 (2011-03-25 16:24)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Andi am zis ca este o solutie provizorie, nu mi-a zis nimeni sa nu pun T4, eu doar am cumparat ceva ieftin sa am si eu lumina pana trec si eu pe o lumina adevarata, am dat 150 de lei pe substrat pe care o sa il pun astazi, si urma sa schimb neoanele T8 cu T5, dar au luat foc (probabil omuletii verzi le-au dat foc).
Nu sunt suparat pe nimeni, nu am de ce  :noroc

John lasa-i naibii de omuleti verzi si sa vedem cum putem rezolva problema cu lumina, care e foarte importanta pentru evolutia viitoare a acvariului. Capacul de plastic este topit rau? In sensul ca se mai poate intrebuinta ? Daca da, atunci exista scheme pentru instalatie si o poti executa tu singur. Daca nu, atunci sunt doua variante:
1) sa confectionezi un alt capac cu instalatia de rigoare;
2) sa iei o lampa care se fixeaza pe acvariu.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

134

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Andi am zis ca este o solutie provizorie, nu mi-a zis nimeni sa nu pun T4, eu doar am cumparat ceva ieftin sa am si eu lumina pana trec si eu pe o lumina adevarata, am dat 150 de lei pe substrat pe care o sa il pun astazi, si urma sa schimb neoanele T8 cu T5, dar au luat foc (probabil omuletii verzi le-au dat foc).
Nu sunt suparat pe nimeni, nu am de ce  :noroc

   Edi, astia sunt omuletii care ies din acele tuburi T4, contin verde (lumina inutila pentru plante) si albastru (lumina incurajatoare pentru alge). Omuletii care ies din tuburile bune, contin pe linga albastru si galben, si portocaliu si rosu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Andi66 A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Andi am zis ca este o solutie provizorie, nu mi-a zis nimeni sa nu pun T4, eu doar am cumparat ceva ieftin sa am si eu lumina pana trec si eu pe o lumina adevarata, am dat 150 de lei pe substrat pe care o sa il pun astazi, si urma sa schimb neoanele T8 cu T5, dar au luat foc (probabil omuletii verzi le-au dat foc).
Nu sunt suparat pe nimeni, nu am de ce  :noroc

John lasa-i naibii de omuleti verzi si sa vedem cum putem rezolva problema cu lumina, care e foarte importanta pentru evolutai viitoare a acvariului. Capacul de plastic este topit rau? In sensul ca se mai poate intrebuinta ? Daca da, atunci exista scheme pentru instalatii si o poti executa tu singur. Daca nu, atunci sunt doua variante:
1) sa confectionezi un alt capac cu instalatia de rigoare'
2) sa iei o lampa care se fixeaza pe acvariu.

Capacul nu a patit nimic, sa topit suportul de la neoane care era din plastic, nu a apucat sa distruga capacul, din fericire sa intamplat chiar cand eu eram in camera.

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Andi am zis ca este o solutie provizorie, nu mi-a zis nimeni sa nu pun T4, eu doar am cumparat ceva ieftin sa am si eu lumina pana trec si eu pe o lumina adevarata, am dat 150 de lei pe substrat pe care o sa il pun astazi, si urma sa schimb neoanele T8 cu T5, dar au luat foc (probabil omuletii verzi le-au dat foc).
Nu sunt suparat pe nimeni, nu am de ce  :noroc

   Edi, astia sunt omuletii care ies din acele tuburi T4, contin verde (lumina inutila pentru plante) si albastru (lumina incurajatoare pentru alge). Omuletii care ies din tuburile bune, contin pe linga albastru si galben, si portocaliu si rosu.

asa este dar ati omis un lucru ^:)^  au flacara violet

Satul de Romania !!!

137

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:
bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Andi am zis ca este o solutie provizorie, nu mi-a zis nimeni sa nu pun T4, eu doar am cumparat ceva ieftin sa am si eu lumina pana trec si eu pe o lumina adevarata, am dat 150 de lei pe substrat pe care o sa il pun astazi, si urma sa schimb neoanele T8 cu T5, dar au luat foc (probabil omuletii verzi le-au dat foc).
Nu sunt suparat pe nimeni, nu am de ce  :noroc

   Edi, astia sunt omuletii care ies din acele tuburi T4, contin verde (lumina inutila pentru plante) si albastru (lumina incurajatoare pentru alge). Omuletii care ies din tuburile bune, contin pe linga albastru si galben, si portocaliu si rosu.

asa este dar ati omis un lucru ^:)^  au flacara violet

Daca aluneci spre politica, m-ai pierdut, nu fac fata acestei teme lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

138

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

"Intrebarea mea este: nu iti e teama ca o sa fierbi apa din acvariu, cu atatea neoane?"

Eliana....Edi a promis ca nu le scufunda! Le pune doar în capac! lol De ce sa-i fiarbă apa?
PS. Edi fi atent...eu fac poze cu un Panasonic Lumix DMC-FZ8, doresc sa devin un sârguincios ucenic de-al tău pentru realizarea unor poze minunate. Si ca sa nu fim off topic aici, poți deschide un subiect nou la rubrica de profil și sa ne împărtășești din experiența ta ca fotograf profesionist!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

pelly67 A scris:

"Intrebarea mea este: nu iti e teama ca o sa fierbi apa din acvariu, cu atatea neoane?"

Eliana....Edi a promis ca nu le scufunda! Le pune doar în capac! lol De ce sa-i fiarbă apa?
PS. Edi fi atent...eu fac poze cu un Panasonic Lumix DMC-FZ8, doresc sa devin un sârguincios ucenic de-al tău pentru realizarea unor poze minunate. Si ca sa nu fim off topic aici, poți deschide un subiect nou la rubrica de profil și sa ne împărtășești din experiența ta ca fotograf profesionist!

Eliana in primul rand nu a fost atenta la dimensiunea unui neon si la putere, are 8w un neon, Ca un sfat foarte important pentru aparatul tau Panasonic este sa iei manualul, si sa vezi exact ce poti face cu acel aparat, pentru poze bune trebuie sa folosesti functia manuala, acolo ai foarte multe setari, iso este foarte important, si neaparat este nevoie de un trepied. Acum sincer si eu am unele dificultati cand incerc sa pozez pestii din cauza obiectivului la DSLR, este prea mare, am nevoie de un obiectiv foarte mic cu deschidere mare. In seara asta cand plec de la studio imi iau DSLR cu mine si ma apuc de treaba.

Satul de Romania !!!

140

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

In acvariul meu, temperatura e putin mai mare decat cea setata pe incalzitor, datorita caldurii degajate de neon. Motiv pentru care las capacul intredeschis, si in curand voi monta un cooler.


La el, cu asemenea "arme Jedi", in numar asa de mare, ma gandesc ca se va degaja suficient de multa caldura...