41 Editat de Lucia (2011-02-24 17:57)

Re: Caras cu dropsy

Uneori, poate ca antibioticul lucreaza mai bine din interior.
Cred ca este absorbit mai bine de organele interne.

Poate ca e ca si in cazul nostru... pentru unele afectiuni externe, luam antibiotic intern ca sa ajunga prin sange la tinta.

In concluzie, cat timp un pestisor, nu si-a pierdut pofta mancare, merita incercat.
Ca si informatie suplimentara, o cutie de Sera Bakto Tabs contine 275 de tablete, si costa cca. 22 lei.

Unele magazine, vand la bucata, dar trebuie avut grija, si ceruta data expirarii. Apoi trebuiesc ferite de lumina si caldura, fiindca isi vor schimba culoarea din cauza ca Nifurpirinolul este foto sensibil.
Pentru cei care n-au vazut si vor sa cumpere, pastilele de Bakto Tabs trebuie sa aiba o culoare maroniu-rosiatica. Daca nu sunt asa, nu le cumparati! Pot fi expirate.
Medicamentele care se pun in apa (mai corect, se folosesc in bai) pe baza de Nifurpirinol trebuie sa fie galbene.
Eu am vazut intr-un magazin, care vindea la bucata si erau maronii. Acelea nu erau bune.

Va doresc sa nu ajungeti sa le cunoasteti! Sa nu fie cazul sa le folositi!

Muuulta sanatate! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

42

Re: Caras cu dropsy

Scuze pt off-topic,dar Vreau sa-i multumesc Luciei pt promptitudine.
Si,Lucia,ce codita frumoasa are Nemo...

43

Re: Caras cu dropsy

Buna seara tuturor,

Si buna seara Lucia,multumesc pt mesaje!!
Abia acum am ajuns acasa. Vad ca asta micu se misca prin acvariu.L-am bagat la o baita de Furanol 2 de la JBL.Este a doua baie...prima a fost luni.....mai urmeaza una sambata...asa scrie in prospect....in prima ,a treia si a cincea zi.....in plus trebuie pus in acelasi timp si in acvariu pt aprox 5 zile.
Asa am facut......Parca numai sunt asa de zbarliti solzii...azi se implineste o saptamana decand l-am descoperit umflat. A rezistat saracutul.
  Ce am observat,2 pungi cu lichid cred,cate una pe fiecare parte....azi una vad ca s-a spart.
Il voi observa in continuare...maine schimb de apa!!

O seara linistita tuturor!!!

44

Re: Caras cu dropsy

Asteptam vesti bune.Se pare ca e un pestisor puternic.II tinem pumnii.

45

Re: Caras cu dropsy

Dar ai pus si in acvariu medicament?
Altfel doar baile nu cred ca ii vor fi de ajuns....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

46

Re: Caras cu dropsy

roxi31 A scris:

Scuze pt off-topic,dar Vreau sa-i multumesc Luciei pt promptitudine.
Si,Lucia,ce codita frumoasa are Nemo...

Multumesc frumos! smile

Si Nemo iti trimite ceva ... :kiss

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

47

Re: Caras cu dropsy

sa stii ca ai dreptate Lucia. Eu am cumparat pastile de Bactopur Direct din doua surse si am observat ca unele se topeau imediat iar altele nu se diluau decat foarte greu in apa. Probabil ca asta a fost cauza pentru care nu am putut scapa carasii bolnavi. Mi s-a parut mie ciudat ca nu isi face efectul medicamentul mai deloc. Mi-a trecut prin cap ca ar fi putut fi pastilele expirate si l-am pus pe vanzator sa imi arate cutia din care proveneau pastilele. Le-am cumparat la bucata. Dar nu am avut de unde sa stiu ca substanta este sensibila la lumina. Asta e explicatia pentru care nu am avut rezultate...Multumesc!

48

Re: Caras cu dropsy

aryna A scris:

sa stii ca ai dreptate Lucia. Eu am cumparat pastile de Bactopur Direct din doua surse si am observat ca unele se topeau imediat iar altele nu se diluau decat foarte greu in apa. Probabil ca asta a fost cauza pentru care nu am putut scapa carasii bolnavi. Mi s-a parut mie ciudat ca nu isi face efectul medicamentul mai deloc. Mi-a trecut prin cap ca ar fi putut fi pastilele expirate si l-am pus pe vanzator sa imi arate cutia din care proveneau pastilele. Le-am cumparat la bucata. Dar nu am avut de unde sa stiu ca substanta este sensibila la lumina. Asta e explicatia pentru care nu am avut rezultate...Multumesc!

   Acum poate intelegi, ca nu am fost rau intetionat, cind ti-am spus ca ratarea unui tratament nu este neaparat cauzata de ineficienta produsului, pot fi o multitudine de alte cauze/erori.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

49

Re: Caras cu dropsy

Buna ziua,

Medicament am pus bineinteles si in acvariu...trebuie tinut 5 zile acolo,apoi schimbat 30% din apa.
Azi am schimbat apa si adaug din nou pastilele,topite in prealabil.

50

Re: Caras cu dropsy

A rezistat cu bine pana acum.Eu cred ca sansele lui cresc pe zi ce trece.

51

Re: Caras cu dropsy

Acum intra la a treia baie....Ieri am adaugat si pastilele in acvariu....Nu stiu dupa aceea ce sa fac? Sa ii mai fac bai?

Re: Caras cu dropsy

Buna Mihai!
te voi ruga sa postezi si o poza a micutului ,nu-ti face griji,fruntea sus!

53 Editat de cosmin76 (2011-02-27 02:29)

Re: Caras cu dropsy

El este dupa a treia baie,plus aditie de medicament in acvariu.
Ma intreb cat poate sta nemancat!!
Acum ce sa ma fac? Cand mai pot sa ii fac baie? In instructiuni spunea in prima,a treia si a cincea zi. Apoi?  Pot continua cu baile? Cand?

Apa este galbena de la medicament....a fost schimbata ieri,30%

Re: Caras cu dropsy

Buna seara Mihai
sa inteleg ca tot nu ai reusit sa-l hranesti deloc?Prietenul lui mananca!are ceva?
Momentan, fara bai, doar in medicament ,sa inteleg ca nu ai gasit Bakto Tabs?

55 Editat de cosmin76 (2011-02-27 13:53)

Re: Caras cu dropsy

Prietenul lui mananca,e innebunit dupa mancare......Celalalt nu ajunge la suprafata...si mancare nu coboara la el sad

Azi dimineata e tot cuminte pe burta...au aparut alte pungute cu lichid.
Ce mi-a trecut mie prin minte: cumva pungutele cu lichid or fi cu lichidul din burta? Asa il elimina?

Nu am bakto tabs

56 Editat de Lucia (2011-02-28 00:02)

Re: Caras cu dropsy

Nici nu trebuie sa-i dai de mancare acum.
Dupa cum vad eu, .... este mai grav decat am crezut.
Nu le mai da de mancare acum. Cel putin cat timp au in acvariul comun medicament.

Din punctul meu de vedere, daca ai suficient medicament, poti sa-i faci baie in fiecare seara timp de 3 zile consecutive.

Nu stiu ce semnifica exact acele pustule cu lichid.
Am sa caut si sper sa gasesc un raspuns.
Pana atunci, sper din tot sufletul ca micutul sa reziste.

Pe undeva, eu as fi preferat folosirea medicamentului Aquafuran.
Contine zaharoza si monohidrat de lactoza. Acestea au rolul de a sustine pestisorul pe timpul tratamentului, fiindca au efectul perfuziei la un om bolnav. Practic de aceea nici nu se hranesc absolut deloc, pe timpul tratamentului cu acest medicament.
Daca poti, schimba Furanolul cu Aquafuran.
Substanta activa este aceeasi, dar are acesti excipienti foarte valorosi in cazul unui pestisor care nu mai poate sa manance.

De unde esti?
Nu te supara, dar mi se pare ciudat ca nu gasesti Bakto Tabs si poate daca pui locatia, cei din acelasi oras cu tine te pot ajuta.

L.E. Scuze! Am recitit topicul si am aflat ca esti din Bucuresti. Bucurestiul este mare si plin de magazine foarte bine aprovizionate.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

57 Editat de cosmin76 (2011-02-28 00:22)

Re: Caras cu dropsy

Buna seara,

Multumesc Lucia pt mesaj.
Ce am observat......pungutele acelea cu lichid se sparg si apoi vad ca apar unele noi si tot asa.Pestele este in continuare apatic...se mai misca din cand in cand.Celalal carasel sta langa el mai tot timpul,incearca sa il impinga sa il faca sa se miste.Cand l-am scos pt baie,celalalt era inebunit,alerga de colo,colo,agitat.Nici nu vreau sa ma gandesc ce se face daca ramane singur.
Chiar daca bucurestiul este mareeeee,pe unde am cautat,si am cautat,nu am gasit deloc.

Am mai cumparat Acclimol(scria in instructiuni),si vitamine de la Sera.
M-am uitat acum la el cand sta pe burta si are un firicel inchis la culoare si subtire( e caca ,dar eu nu i-am dat de mancare)...oricum,numai e alb.

58 Editat de Lucia (2011-02-28 14:08)

Re: Caras cu dropsy

Acel excrement tip firicel alb, de obicei este semn de infectie bacteriana interna.
E foarte bine daca excreta. Asta inseamna ca are sanse sa elimine acel surplus de lichid.
Continua cu acele bai intense, de jumatate de ora, si nici macar nu-l imbia cu mancare. Lasa-l in pace.
Poate chiar o constipatie severa a dus la starea in care este. Adica, materia fecala nefiind eliminata din intestin, incepe sa putrezeasca pur si simplu.
Niste zile de post ii vor prinde bine.


L.E. Te mai rog sa ne spui cati litri are acvariul. Eu am recitit tot postul si nu am vazut mentionat. Poate ca mi-a scapat. Si inca ceva, doar 2 carasei ti-i acolo?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

59

Re: Caras cu dropsy

Buna,

Da,doar 2 carasei mic de 6 ,aproape 7 luni am.
Si stiu ca o sa ma certe lumea....dar acvariul are 60L,ca al Iulianei smile
Numai 2 pesti,atat.
Am mai citit ca este bine sa pun doza dubla. Totusi nu m-as risca.
Azi continui timp de 3 zile consecutive cu bai + maine o schimbare de 30 % apa + adaugare de Furanol 2 in acvariu pt alte 4-5 zile

60

Re: Caras cu dropsy

Buna seara,

Azi am dat 3 bilute de spirulina celui sanatos!!
Si ce mi-a umplut inima de bucurie a fost faptul ca cel bolnav imediat s-a ridicat si el si a incercat sa ajunga la suprafata.
Nu a reusit dar a inceput sa caute prin acvariu.
Inseamna ca are inca pofta de mancare!!!
Bineinteles ca prietenul lui a halit tot imediat!!
Acum este la o noua baie de 30 minute.
Maine o noua baie plus scimbat apa si adaugat din nou furanol 2 in acvariu!!


O seara buna!!