21

Re: Caras cu dropsy

Nu cred ca Iuliana sau chiar eu ne-am proclamat experti,cu toate ca poate unii dintre noi chiar sunt...dar spre deosebire de tine draga Aryna,noi mai avem si suflet.Daca tie iti este usor sa iti bagi micul prieten intr-o punga si sa il arunci in congelator...go for it!
Eu ma alatur celor care nu pot comite nici macar crima asta.
Iti doresc din suflet numai bine tie si pestisorilor tai si sa nu ai niciodata nevoie de niste obraznici lipsiti de experienta ca noi.
Daca se poate as dori ca acest "conflict" sa nu degenereze.
O seara buna!

Traieste clipa !

22

Re: Caras cu dropsy

daca ati avea suflet asa cum spuneti ati crea conditii pentru ei, sa nu se imbolnaveasca...si daca vrei sa fii mai informata citeste pe net ce inseamna eutanasierea pestelui in "congelator"...eu inchei cu comentariile pt ca nu isi au rostul...trebuie sa vrei sa si faci ceva nu numai sa dai din gura...

23

Re: Caras cu dropsy

Vezi Aryna...habar nu am ce inseamna "congelator" pentru ca oricum nu voi recurge niciodata la asa metoda.Chiar de as cheltui si ultimul banut din buzunar sunt cu inima impacata ca am incercat sa il salvez.
Cat despre conditiile in care ne crestem noi micii prieteni nu cred ca te priveste.
Nu-i asa ca acvariu ca al tau nu mai are nimeni?Esti o speciala,intr-adevar.

Traieste clipa !

24 Editat de aryna (2011-02-22 00:50)

Re: Caras cu dropsy

se zice ca cei mai destepti cedeaza, asa ca:

no comment...

25

Re: Caras cu dropsy

Va rog mult,nu va mai certati din cauza mea si carasului meu.Nu are rost!! Eu asa sunt,o fire mai miloasa,nici o gaine nu pot taia!!

O seara buna tuturor!!

26 Editat de aryna (2011-02-22 02:00)

Re: Caras cu dropsy

nici eu nu pot taia gaini   wink  . Incearca, daca mai traieste  carasul, sa il pui in bactopur direct, m-as bucura sa se faca bine, dar asa sunt eu mai realista, niciodata nu a scapat nici un peste de aceasta boala. Oricum ar fi, te sfatuiesc sa imbunatatesti filtrarea si sa tii cont ca trebuie sa faci schimburi dese de apa...carasul este foarte sensibil!

27

Re: Caras cu dropsy

Subiectul a inceput sa semene cu dezbaterea mondiala asupra eutanasierii. Spiritele se incing  si se ajunge la conflicte.

Parerea mea:

Cloramfenicol40 mg/litru
10-20 ore
Indicat a se folosi in bai de lunga durata, in acvariu spital. Se dizolva in putin alcool etilic. Stop filtrare bilogica si filtrare carbune activ. Inlocuirea mediilor filtrante cu vata perlon. Aerare masiva a apei. La terminarea tratamentului, schimb apa 40-50% si filtrare prin carbune activ 72 ore.
Este indicat in tratamentul impotriva: hidropizie abdominala, furunculoze, "Fin rot", infectii bacteriene ale branhiilor. Medicamentul poate fi pastrat ani de zile in locuri uscate si racoroase.

Clortetraciclina 100 mg.
1 capsula/20 litri
2-4 zile
Stop filtrare carbune activ, filtrarea se face prin vata perlon. La terminarea tratamentului schimb apa 40-50%, la care se adauga filtrare prin carbune activ 72 ore. Unele specii de plante pot fi afectate.
Este indicat in tratamentul impotriva hidropiziei abdominale si Vibrioza cauzata de Vibrio anguillarum.

Doxiciclina (Vibramicin) 100 mg
1 capsula/20 litri
4 zile
Stop filtrare carbune activ, filtrarea se face prin vata perlon. La terminarea tratamentului schimb apa 40-50%, la care se adauga filtrare prin carbune activ 72 ore. Unele specii de plante pot fi afectate.
Este indicat in tratamentul impotriva Hidropiziei abdominale.

Oxitetraciclina1 g/100 litri
4 zile
Stop filtrare carbune activ, filtrarea se face prin vata perlon. La terminarea tratamentului schimb apa 40-50%, la care se adauga filtrare prin carbune activ 72 ore. Unele specii de plante pot fi afectate.
Este indicat in tratamentul impotriva Hidropiziei abdominale.

Oxitetraciclina (in hrana)
750 mg/100 g hrana
7 zile
De doua ori/zi, la interval de 6 ore. Stop alta hrana.
Este indicat in tratamentul impotriva Hidropiziei abdominale.

Terramicina sau Tetraciclina (in hrana)
750 mg/100 g hrana
7 zile
De doua ori/zi, la interval de 6 ore. Stop alta hrana.
Este indicat in tratamentul impotriva Hidropiziei abdominale.

Vibramicina    100 mg.
1 capsula/20 litri
2-4 zile
Stop filtrare carbune activ, filtrarea se face prin vata perlon. La terminarea tratamentului schimb apa 40-50%, la care se adauga filtrare prin carbune activ 72 ore. Unele specii de plante pot fi afectate.
Este indicat in tratamentul impotriva hidropiziei abdominale si Vibrioza cauzata de Vibrio anguillarum.

Cloramfenicol (in hrana)
500 mg/100 g hrana
3 zile
e doua ori pe zi. Cantitatea consumata in mai putin de o ora, antibioticul isi pierde proprietatile. Stop alta hrana.
Este indicat in tratamentul impotriva: hidropizie abdominale, furunculoze, "Fin rot", infectii bacteriene ale branhiilor. Medicamentul poate fi pastrat ani de zile in locuri uscate si racoroase.

ATENTIE!!! Hidropizia abdominala este de fapt unul din simptomele care se manifesta in cazul altor boli, nu este o boala in sine.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de iuliana-24 (2011-02-22 15:51)

Re: Caras cu dropsy

Buna Radu!
ma bucur ca pui pauza la un asa conflict,total aiurea.

29

Re: Caras cu dropsy

iuliana-24 A scris:

Buna Radu!
ma bucur ca pui pauza la un asa conflict,total aiurea.

   Eu sper ca am pus punct, nu pauza! lol In pauza combatantii isi refac fortele si nu este cazul... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30

Re: Caras cu dropsy

eu am incercat, de-a lungul timpului, cloramfenicolul, Doxiciclina, Oxitetraciclina, dar fara rezultate. Am tot cautat substantele mai sus mentionate in forma in care sa le pot folosi dar le-am gasit cu greu. Tetraciclina nu am gasit-o decat sub forma de crema oftalmica, nu am reusit sa o dau hrana carasului bolnav in aceasta forma...Ce e drept, nu am incercat celelalte produse. O sa incerc daca va mai fi cazul (sper sa nu fie nevoie), poate astfel gasesc o cale de vindecare.
Eu am citit ca si tratamentele cu antibiotice trebuie efectuate in functie de tipul de bacterie care a atacat pestisorul...Imi cer scuze daca gresesc in a pune pe forum cam ce am gasit eu de-a lungul timpului...Ma intereseaza si parerea altora. Multumesc!

Hidropizie

Acest termen insemna de obicei apa in abdomen, dar la pesti desemneaza toate afectiunile care fac abdomenul sa se umfle in mod anormal. Acestea nu pot fi diferentiate intre ele fara o necropsie.
Hidropizia cronica este umflarea incetul cu incetul a abdomenului datorita cancerului organelor interne sau prezentei parazitilor mari (fie efectul marimii lor, fie al deteriorarii ficatului sau rinichilor). In asemenea cazurilor, hidropizia nu se va extinde la alti pesti atata timp cat se indeparteaza din bazin pestele bolnav.
Hidropizie acuta. Umflarea brusca determina zbarlirea imediata a solzilor. Cea mai comuna cauza este septicemia bacteriana.
Maladia Malawi afecteaza Cichlidele, producand o hidropizie ale caror cauze nu sunt cunoscute, dar care se pot datora bacteriilor sau unei conditii semi-canceroase a stomacului. Se indeparteaza specimenul afectat imediat.

As posta mai multe despre bolile pestilor dar nu stiu daca imi este permis..

31

Re: Caras cu dropsy

Irina, sper sa nu te simti lezata, faptul ca tu ai incercat un tratament, care nu a dat rezultate, nu spune mare lucru. Sunt foarte multe conditii de indeplinit, pentru ca un tratament sa fie eficace, nu le pomenesc aici si acum.
   Sigur ca poti posta tot ce sti despre boli si tratamentele acestora, singura conditie ar fi aceea ca, trebuie sa dai o forma cit mai organizata si coerenta acestor informatii. Te asteptam, succes!!! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32 Editat de aryna (2011-02-22 20:36)

Re: Caras cu dropsy

Un expert in bolile pestilor (un doctor veterinar) mi-a spus ca, in strainatate, lumea foloseste un antibiotic care vindeca foarte bine un spectru mai larg de bacterii (Aeromonas si Pseudomonas) dar din pacate la noi lumea nu prea il foloseste pentru ca nu se gaseste la farmacii. La noi este utilizat in tratarea acneei se numeste MINOCICLINA.

Re: Caras cu dropsy

:apl  :apl  :apl ca sa nu fiu ironica si inca incerc sa ma abtin.Eu, inca cred ca este pauza :pp

34 Editat de aryna (2011-02-23 02:44)

Re: Caras cu dropsy

http://www.fishyfarmacy.com/koipond/bac … rders.html

o sa revin cu alte "sfaturi" in alt topic ca sa il inchei pe acesta...poate chiar unii colegi de forum chiar vor folosi informatiile gasite de mine.

Iuliana, stai linistita, nu iti voi lua locul pe acest forum si nici nu o sa te pun sa suni din clopotel!

35

Re: Caras cu dropsy

Avind in vedere importanta acestui topic, va rog ultima oara, concentrati-va la subiect si renuntati la atacuri! La urmatoarea interventie negativa, ma vad nevoit sa inchid subiectul! Multumesc!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36

Re: Caras cu dropsy

Salutare!Cosmin,care mai e starea pestisorului tau?vad ca prietenii nostri ti-au dat mai multe alternative de tratamente si m-as bucura sa aud ca isi fac efectul.
Sanatate si numai bine!

Traieste clipa !

37

Re: Caras cu dropsy

Seara buna tuturor,

Pesticul este in stare letargica sa spun asa...se mai misca,nu sta pe o parte sau altfel...sta pe burta. Cred ca ar vrea sa manance dar pe prospectul de la JBL scrie ca pe perioada tratamentului hrana putina sau deloc.
Nu i-au mai aparut alte probleme pe corp....este la fel.
Am facut si teste de apa...si au iesit ok.
Maine urmeaza a doua baie si raspoimaine a treia + inca o doza de 3 pastile in acvariu.
O seara buna tuturor!

38

Re: Caras cu dropsy

Si eu am avut un caras bolnav caruia nu i se dadeau sanse,dar Lucia m-a ajutat sa il salvez si acum e bine,chiar daca nu mai vede cu un ochi.Lupta,poate il salvezi.Incearca sa dai mail Luciei,ea stie f multe despre carasi si intra mai des pe mail decat pe forum.
Scuze fata de cei cate iti dau sfaturi,nu vreau sa ii jignesc,dar cere si parerea Luciei
Sanatate multa!Asteptam vesti bune!

39

Re: Caras cu dropsy

Buna tuturor!

Mi-am vazut numele pomenit, asa ca iata-ma-s aici...  smile

Va multumesc frumos pentru cuvintele frumoase! Ma simt magulita! smile Va multumesc!
Ma stradui sa invat aproape in fiecare zi cate ceva despre fiintele acestea atat de minunate.

Cosmine, ai inceput un tratament?
Si cu ce?
JBL Furanol cumva?
Daca da eu sper sa-si revina!

Daca nu gasesti pe rafturile magazinelor, Sera Bakto Tabs le vei gasi 100% la magazinele online.
Mare atentie! Sa nu amesteci produsele de la producatori. In general fiecare producator, si-a gandit ca produsele lui sa functioneze doar cu ale lui.
Ai inceput cu JBL, te duci cu JBL pana la capat... :-)



Ca sa sustin si eu faptul ca pestisorii pot fi salvati, sau macar faptul ca se pot incerca tratamente, am sa postez niste poze cu Nemo, cel mai sensibil pestisor al meu.
Il dau exemplu, pentru ca el a manifestat de mai multe ori semne de hidropizie, dar si-a revenit de fiecare data.

Din pacate nu am gasit poza in care era foarte evidenta desprinderea solzilor de catre corp, aceea in care arata ca un con si cu un ochi exoftalmic, dar daca va veti uita atent la poza din lighean, se vor vedea de-a lungul liniei laterale drepte, niste solzisori iesiti din aliniament.
Primele 3 poze sunt facute in luna Septembrie a anului trecut in urmatoarea ordine: cum arata in timpul tratamentului in acvariu si in lighean, si poza in care s-a incheiat tratamentul.
Cea de-a 4-a poza este din 15 februarie, pentru a demonstra celor care au indoieli, ca acest pestisor este in continuare viu.
Pozele nu au fost editate sub nicio forma, decat ca le-am redus dimensiunea pentru a le putea posta.



Fiindca imi cunosc bine musteriul, Nemo a fost tratat cu bai in Sera Baktopur Direct, zilnic timp de 30 de minute, 3 zile la rand.
In timpul asta a fost hranit dimineata si seara cu Sera Bakto Tabs.
Cate o pastila intreaga o data.
Din clipa in care l-am descoperit, a mancat in exclusivitate Sera Bakto Tabs, dimineata si seara timp de 2 saptamani.
Fiindca ceilalti au fost sanatosi a fost hranit cu mana.
Schimburile de apa s-au facut normal, conform volumului acvariului si ritualului de igienizare personalizat, si am adaugat vitamine in apa.

Bine-nteles fiecare individ este unic, si se poate manifesta diferit.
Este posibil ca uneori sa fie necesar un acvariu de carantina, pentru baie prelungita in Nifurpirinol.

Multa sanatate si bucurii va doresc tuturor! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

40

Re: Caras cu dropsy

este adevarat ca eu am incercat de toate, am facut bai concentrate cu Bactopur direct dar nu i-am dat de mancare Sera Bakto Tabs. Daca voi mai avea probleme voi incerca si aceasta varianta...