21

Re: Fish Soup

Carasii cometa sunt carasi. Seamana la corp cu crapii koi, insa nu au mustati ca acestia.

22

Re: Fish Soup

Intre timp am vazut ca ti-a raspuns colegul @Ancistrus smile

23

Re: Fish Soup

Oricum multumesc tuturor

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

24

Re: Fish Soup

Mai am o intrebare:
Mai am un acvariu de 20l cu neoni rodostomus si un betta mascul. M-ar interesa sa ii iau o femela la betta , dar am inteles ca dupa ce depun icre se iau la bataie.   ( adica el o bate pe ea ) . Este adevarat? Si daca ii inmultesc icrele trebuie sa le pun cu femela intr-un alt acvariu? ASTESPT RASPUNSURI :bf  :of

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

25

Re: Fish Soup

Pot sa se bata si inainte sa depuna smile
Dupa ce depun, masculul are grija de icre.

26

Re: Fish Soup

El are grija de icre da cu ea ce se intampla? hmm

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

27

Re: Fish Soup

Pe ea o scoti din acvariu

28

Re: Fish Soup

Ea ar merge pusa intr-un acvariu cu un discus 2 scalari 2 xipho 2 plati balon 3 gupy 2 cory si 2 sae ?? neutral

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

29

Re: Fish Soup

smile) bitanule o sa ma straduiesc sa ma abtin de la sfaturi merci oricum

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

30

Re: Fish Soup

dody A scris:

Hey tuturor... Aici este o poza cu discusu bolnav... Nu este foarte de calitate poza dar se vede rana

Dupa parerea mea, acest peste este total compromis, nu numai datorita ranii cauzate de paraziti ci si flagelatelor care l-au afectat in mod sigur, in urma atacului parazitilor. Se vede ca este foarte slab! As fi curios cum se prezinta fecalele!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31

Re: Fish Soup

Imi cer scuze, in cel mai politicos mod daca te jignesc, te-as ruga, daca se poate, sa aduci citeva dovezi in sprijinul faptului ca, ai virsta pe care ai declarat-o. Poate imi dai pe PM nr. tau de telefon, sa te sun, sa discutam cite...ceva. Multumesc!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Fish Soup

bitanu A scris:

,,As fi curios cum se prezinta fecalele!!!,,

Esti tare curios Radu!  lol  lol  Imi pare tare rau sa vad ,,un rege al acvariilor de apa dulce,, in starea asta.

Bitane, daca fecalele se prezinta bine, nu specifice infestarii cu flagelate, pestele are sanse sa fie vindecat, minime dar are! Problema este cine il trateaza!!! Nasul meu adulmeca ceva in neregula... in acest subiect! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33

Re: Fish Soup

bradraqua de ce nu crezi ca am 12 ani? daca nu ma crezi il poti contacta si pe lsd de pe forum care este finul meu mare de la el am luat ,, microbul''

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

34

Re: Fish Soup

Eu am cumparat discucul cu o taietura minora , care deabea ca se vedea ...Si priviti in cea ce a evoluat

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

35

Re: Fish Soup

Cati litri de apa ii trebuie unui discus?Si cat de calda apa?

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

36

Re: Fish Soup

dody A scris:

bradraqua de ce nu crezi ca am 12 ani? daca nu ma crezi il poti contacta si pe lsd de pe forum care este finul meu mare de la el am luat ,, microbul''

Tinere, curiozitatea mea nu se va transforma niciodata in ancheta sociala, asa ca s-o lasam balta si sa ne vedem de... acvaristica!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Fish Soup

dody A scris:

Cati litri de apa ii trebuie unui discus?Si cat de calda apa?

Continua dovezile de precocitate si apeleaza la prietenul Google, daca nu ai rabdare sa citesti informatiile deja existente pe acest forum. Reminder: acest forum este pentru perfectionarea in tainele acvaristicii, nu pentru abc-ul pe care se presupune ca-l stapinesti, din dorinta de a nu fi penibil! Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Fish Soup

bitanu A scris:

Si un sfat, dar si un apropo la ceeaa ce a scris mirceajifcu: niciodata sa nu donezi pesti bolnavi sau plante pline de alge in speranta ca se vor face bine la altii; nu este corect fata e alti acvaristi (si aici ma refer mai ales la incepatori) si nici nu cred ca exista vreun ,,acvarist cu mai multa experienta,, care sa faca asa ceva.

Cand am zis chestia asta, ma refeream, desi tu ai inteles cred tongue, ca il doneze, si sa il si puna in garda pe cel care il accepta, unui acvarist cu experienta in discusi, cum ar fi Dl Radu, in acvariul carantina al caruia probabil acest peste ar avea o sansa, cat de mica. Tanarul nostru de 12 ani (si eu sunt sceptic acum dupa ce am mai citit posturile lui) mai bine il eutanasiaza sa il scape de chinul de a fi mancat din interior si din exterior de paraziti si bacterii.

Re: Fish Soup

bitanu A scris:

,,As fi curios cum se prezinta fecalele!!!,,

Esti tare curios Radu!  lol  lol  Imi pare tare rau sa vad ,,un rege al acvariilor de apa dulce,, in starea asta.

Curiozitatea asta nu exprima o stare patologica la Dl Radu, ci o experienta de viata si de acvarist indelungata. Dupa cum se stie ce intra pe gura iasa pe  ... cealalta parte si contine informatii utile despre starea in care se afla animalul prin care a trecut, gen paraziti, virusi, bacterii.

Re: Fish Soup

Eu, sincer iti zic, si de dragul experimentelor pe banii altora, l-ash lua! Pacat ca spatiul, cunostiintele si ... mai toti factorii nu imi permit sa fac pe bunul samaritean  lol  lol .