61

Re: Fish Soup

bitanu A scris:
lds A scris:

L-am sfatuit in fel si chip, dar... varsta... Incerc sa merg de cate ori pot cu el in targ sa ii explic. Nu trebuie sa ma mai repet a cui este vina. Si mai ciudat este faptul ca in aceasta regiune in care locuim suntem inconjurati de ape si cu toate acestea acvaristica nu este atat de apreciata. Eu tocmai am mai startat un Juwel de 60 l la birou pe care vreau sa il populez cu vivipari. Ca tot spunea Costi ca nu ma voi opri...


Habar nu ai tu, cat de apreciata este acvaristica in judet. Daca ai cauta mai bine prin paginile forumurilor destinate acvaristicii din Romanica, ai fi descoperit ca sunt chiar multi fruntasi. Printre ei s-ar numara: Nacis, Costi, Ciprian, Dan, Bogdan si multi altii (sa fiu scuzat daca am uitat pe careva tongue ) care chiar au avut si vor avea in continuare rezultate uimitoare. Adevaratii ,,profesionisti,, nu ii vei gasi prin magazine si piata duminicala. Majoritatea din ei nu isi pierd timpul cu chat-uitul si barfe aiurea pe forumuri, ci isi vad de lucru prin acvarii si trantesc cate unul spectaculos si pe aici.

Si daca tot am intervenit off topic: Mai oameni buni (aici ma refer la cei care vorbesc aiurea prin tramvai in loc sa aibe habar de sfaturile pe care le dau) ceva mai jos in pagina forumului exista si o sectiune numita ,,Cafeneaua,, . Stiati de existenta ei?

Sa ma scuze arbitrii forumului. ^:)^

Reformulez

Suntem cativa care apreciem acvaristica. Exista cumva vreun PET specializat pe asa ceva in CTA?

62

Re: Fish Soup

bitanu A scris:

Adevaratii ,,profesionisti,, nu ii vei gasi prin magazine si piata duminicala. Majoritatea din ei nu isi pierd timpul cu chat-uitul si barfe aiurea pe forumuri, ci isi vad de lucru prin acvarii si trantesc cate unul spectaculos si pe aici.

   Mi-ai schimbat un pic parerea despre tine cu fraza asta... dar din cate inteleg a fost o fraza gen "cafenea" wink

63

Re: Fish Soup

degeaba va omorati atata ACEL DISCUS ... A murit neutral dar miam cumparat 2 mulinezi un mascul xipho si  2 amcistrusi big_smile

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

64

Re: Fish Soup

dody A scris:

degeaba va omorati atata ACEL DISCUS ... A murit neutral dar miam cumparat 2 mulinezi un mascul xipho si  2 amcistrusi big_smile

  Ne omoram atata pentru tine, chiar daca discutia a divagat un pic... esentialul era ca tu sa fii cel care inmagazineaza cunostinte in materia cenusie, iar daca dai dovada de dezinteres sfaturilor primite, sau faptului ca ti-a murit pestele, sunt foarte multe sanse ca sa nu-ti mai raspunda nimeni, la nici o intrebare, pe acest forum wink

65

Re: Fish Soup

Destul de amuzant....am urmarit evolutia discutiilor si tipului se pare ca nu-i pasa deloc de viata pestelui pierdut si cred ca nici de acvaristica in general. Parerea mea este ca e pierdere de timp... :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

66

Re: Fish Soup

Mda... se pare ca s-a consolat destul de repede, pierderea unui discus nefiind mare lucru pt el. Si-a cumparat 2 moly, un mascul xipho si  2 ancistrusi... hmm

67

Re: Fish Soup

dody A scris:

degeaba va omorati atata ACEL DISCUS ... A murit neutral dar miam cumparat 2 mulinezi un mascul xipho si  2 amcistrusi big_smile

Cred ca ar trebui sa iti ceri scuze fata de cei care au incercat sa te ajute cu informatii.

68

Re: Fish Soup

Parerea mea este ca ar trebui sa mai avem putina rabdare cu "juniorul", virsta poate fi si un avantaj, in sensul ca poate fi modelat si educat in spiritul pozitiv al acestui hobby. Preocuparea lui pentru acvaristica este o mare sansa pentru dezvoltarea lui pozitiva, in opozitie cu alti tineri/copii, care ingroasa, inca de la virsta asta, rindul "tinerilor problema" si care nu au sansa unei colectivitati ca a noastra, a celor de pe acest forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

69 Editat de laur98 (2011-07-15 21:36)

Re: Fish Soup

Frumos acvariul! Si ce coincidenta, ai scalari indentici cu ai mei wink
Si nu prea ti-a pasat de discus, nu? Pentru mine si pierderea unui corydoras e mare lucru (chiar daca am 8). Dar frumos acvariul :apl  :apl  :apl

70

Re: Fish Soup

Da aveti dreptate ,dar eu nu am zis ce sunt dezinteresat caci mi-a murit Discusu



                                           IMI CER SCUZE :hug

Disperat dupa cunostinte de acvaristica