41

Re: Fish Soup

mirceajifcu A scris:
bitanu A scris:

,,As fi curios cum se prezinta fecalele!!!,,

Esti tare curios Radu!  lol  lol  Imi pare tare rau sa vad ,,un rege al acvariilor de apa dulce,, in starea asta.

Curiozitatea asta nu exprima o stare patologica la Dl Radu, ci o experienta de viata si de acvarist indelungata. Dupa cum se stie ce intra pe gura iasa pe  ... cealalta parte si contine informatii utile despre starea in care se afla animalul prin care a trecut, gen paraziti, virusi, bacterii.

   Merci Mircea, din fericire, la ce ai spus tu, se adauga si o intuitie ascutita, am inteles perfect ce a spus Bitanu, pe linga faptul ca este un acvarist de valoare are si un umor demn de admirat. L-am "simtit" de mult si-l apreciez in mod deosebit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Fish Soup

bradraqua A scris:

Merci Mircea, din fericire, la ce ai spus tu, se adauga si o intuitie ascutita, am inteles perfect ce a spus Bitanu, pe linga faptul ca este un acvarist de valoare are si un umor demn de admirat. L-am "simtit" de mult si-l apreciez in mod deosebit.

E clar, dar daca mai ziceam ceva, se banuia ca incerc sa te ridic pe un piedestal  lol  lol, iar replica pentru bitanu nu a fost o dojana, ci doar o continuare a micii lui glume, si eventual, daca mai citesc si altii, sa inteleaga de ce interesul brusc pentru fecale  lol  lol sa nu aiba impresii gresite despre tine, dl Radu.

43

Re: Fish Soup

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

Merci Mircea, din fericire, la ce ai spus tu, se adauga si o intuitie ascutita, am inteles perfect ce a spus Bitanu, pe linga faptul ca este un acvarist de valoare are si un umor demn de admirat. L-am "simtit" de mult si-l apreciez in mod deosebit.

E clar, dar daca mai ziceam ceva, se banuia ca incerc sa te ridic pe un piedestal  lol  lol, iar replica pentru bitanu nu a fost o dojana, ci doar o continuare a micii lui glume, si eventual, daca mai citesc si altii, sa inteleaga de ce interesul brusc pentru fecale  lol  lol sa nu aiba impresii gresite despre tine, dl Radu.

Dau fuga la o ghicitoare, poate imi iese ca am fost scatofag, intr-o viata anterioara lol
Liber la continuarea topicului, ne oprim aici cu off-urile!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

44

Re: Fish Soup

dody A scris:

Cati litri de apa ii trebuie unui discus?Si cat de calda apa?

   Nu exista o formula stricta de cati litri de apa/peste ai nevoie, ci cat de bine ingrijesti acel acvariu, si cata experienta ai cu acei pesti:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=O1BOn9BjvKU[/youtube]

PS: Un ultim mic offt-topic big_smile

bradraqua A scris:

Dau fuga la o ghicitoare, poate imi iese ca am fost scatofag, intr-o viata anterioara lol

   Exista pesti cu denumirea asta, si chiar foarte frumosi lol:
http://img189.imageshack.us/img189/4403/spottedscat.jpg
Scatofagus argus

45

Re: Fish Soup

Cristi, te contrazic! Conform spuselor tale ar insemna ca, intr-un acvariu, numarul pestilor este limitat numai de spatiul necesar asezarii lor precum cartile in biblioteca sau a sardelelor in conserva. lol Atentie, nu este o ironie, este o gluma!!!
   Sa presupunem ca sint un acvarist cu experienta de zeci de ani, recunoscut pe plan international, am un bazin de 200 litri, tot echipamentul necesar pentru mentinerea apei in conditii ideale, iar acvariul este populat cu 15-20 Discusi de peste 15 cm. Exemplele vis a vis de specii pot fi diverse. Este in regula???
Eu zic ca nu, indiferent de experienta pe care o avem si conditiile pe care le putem asigura in acvariul nostru, exista cu siguranta un minim de litri/peste.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

46 Editat de Ancistrus (2011-07-08 14:40)

Re: Fish Soup

bradraqua A scris:

Cristi, te contrazic! Conform spuselor tale ar insemna ca, intr-un acvariu, numarul pestilor este limitat numai de spatiul necesar asezarii lor precum cartile in biblioteca sau a sardelelor in conserva.

   Cartile in biblioteca arata dupa cat sunt de ingramadite cam cat de des sunt citite, deci cine le tine ingramadite le-a citit respectiv tine la ele big_smile

bradraqua A scris:

indiferent de experienta pe care o avem si conditiile pe care le putem asigura in acvariul nostru, exista cu siguranta un minim de litri/peste.

   Odata cu experienta nu mai exista "atatia litri pentru atatia pesti", pentru ca stii deja mecanic cat poti intretine si cat nu, si ce-ti place sa vezi in acvariu... referirea mea era si la faptul ca in unele cazuri poti avea doar 1 peste, care se imbolnaveste, si in loc sa studiezi ce nu a mers bine, te interesezi in cati litri de apa il poti tine, ca sa stii eventual cati mai poti baga.

Re: Fish Soup

Ancistrus A scris:

   Odata cu experienta nu mai exista "atatia litri pentru atatia pesti", pentru ca stii deja mecanic cat poti intretine si cat nu, si ce-ti place sa vezi in acvariu... referirea mea era si la faptul ca in unele cazuri poti avea doar 1 peste, care se imbolnaveste, si in loc sa studiezi ce nu a mers bine, te interesezi in cati litri de apa il poti tine, ca sa stii eventual cati mai poti baga.

Nu stiu daca eu sunt un bun exemplu de dat, dar pe internet scrie la labeo bicolor un peste / 200 de litri si eu aveam in acei 360 de litri 8, destul de maricei. Aia inseamna ca sunt un criminal sau pur si simplu le-am eliminat o mare parte din tendinta lor teritoriala si au ajuns sa convietuiasca foarte bine si fara 1600 de litri de apa si fara batai teritoriale.

48

Re: Fish Soup

Pai Epalzeorhynchos bicolor (Labeo bicolor) ajung la 11-12 cm, dar fiind agresivi si dificil de tinut in grupuri, cei 200 litri poate fi o recomandare a faptului ca apreciaza spatiile mai mari de inot... cred, nu am avut deci nu stiu cum se comporta. Concluzia este ca anumite recomandari tin si de alti factori: temperament, activitate, si nu doar de cati pesti intra intr-un acvariu de X litri.

Re: Fish Soup

Da, sigur din cauza temperamentului se refera la 200 de litri, dar iti dadeam dreptate legat de litraj "recomandat" / peste, ca nu e tot timpul dracu asa de negru cum pare. In alte exemple nu ma bag, pentru ca nu am avut si nu vreau sa vorbesc din auzite.

50

Re: Fish Soup

mirceajifcu A scris:
Ancistrus A scris:

   Odata cu experienta nu mai exista "atatia litri pentru atatia pesti", pentru ca stii deja mecanic cat poti intretine si cat nu, si ce-ti place sa vezi in acvariu... referirea mea era si la faptul ca in unele cazuri poti avea doar 1 peste, care se imbolnaveste, si in loc sa studiezi ce nu a mers bine, te interesezi in cati litri de apa il poti tine, ca sa stii eventual cati mai poti baga.

Nu stiu daca eu sunt un bun exemplu de dat, dar pe internet scrie la labeo bicolor un peste / 200 de litri si eu aveam in acei 360 de litri 8, destul de maricei. Aia inseamna ca sunt un criminal sau pur si simplu le-am eliminat o mare parte din tendinta lor teritoriala si au ajuns sa convietuiasca foarte bine si fara 1600 de litri de apa si fara batai teritoriale.

   Situatia pomenita de tine face parte din exceptiile de la regulile generale, sunt multe specii mici ca dimensiune, pentru care se recomanda un spatiu foarte mare, din anumite considerente, in general manifestarea teritorialitatii excesive.
   Eu nu am facut decit sa comentez/contrazic afirmatia lui Ancistrus referitoare la un numar mare de pesti tinuti intr-un spatiu mic, neajuns care, in viziunea lui, ar fi suplinit de calitatea apei si de experienta acvaristului.
   Inca o data, exista nenumarate astfel de situatii jalnice (pet shopuri, crescatori lipsiti de scrupule sau ignoranti, videoclipuri pe internet), asta nu inseamna ca-mi voi schimba convingerea!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

51 Editat de Ancistrus (2011-07-08 17:53)

Re: Fish Soup

Am incercat sa ma refer si la aquascaperi, si la crescatorii de cichlide africane, unde numarul pestilor este mult prea mare fata de orice calcule cm peste / litri de apa. Deci cine vrea sa creasca pesti pentru frumusetea lor, o poate face si doar cu un bolovan si multi pesti, dar trebuie sa aibe mare grija de mediul care il creeaza. Per total chestie de gust... in cazurile fericite, gustul apei este dulce lol

PS: Sunt in asentimentul discusarilor care-si fac bazine sterile doar pentru frumusetea pestilor, unde tin un numar mai mare de pesti dar ingrijiti, dar asta nu inseamna ca nu-mi plac discusii si in plantat.

PS1: Nu stiu totusi cum de numele topicului a dus spre discutia asta: "Fish Soup" roll

52

Re: Fish Soup

Ancistrus A scris:

Am incercat sa ma refer si la aquascaperi, si la crescatorii de cichlide africane, unde numarul pestilor este mult prea mare fata de orice calcule cm peste / litri de apa. Deci cine vrea sa creasca pesti pentru frumusetea lor, o poate face si doar cu un bolovan si multi pesti, dar trebuie sa aibe mare grija de mediul care il creeaza. Per total chestie de gust... in cazurile fericite, gustul apei este dulce lol

PS: Sunt in asentimentul discusarilor care-si fac bazine sterile doar pentru frumusetea pestilor, unde tin un numar mai mare de pesti dar ingrijiti, dar asta nu inseamna ca nu-mi plac discusii si in plantat.

PS1: Nu stiu totusi cum de numele topicului a dus spre discutia asta: "Fish Soup" roll

   Cred ca titlul a fost ales intr-un moment de maxim realism/onestitate/intuitie din partea userului, care a incercat inca de la inceput sa ne avertizeze asupra continutului temei propuse! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Fish Soup

Ancistrus A scris:

PS1: Nu stiu totusi cum de numele topicului a dus spre discutia asta: "Fish Soup" roll

Nu ar fi rau sa pui linkul cu reteta ta minute, cu cubul de maggy in acvariu lol   lol => o minunata "fish soup".

54 Editat de lds (2011-07-08 21:11)

Re: Fish Soup

dody A scris:

bradraqua de ce nu crezi ca am 12 ani? daca nu ma crezi il poti contacta si pe lsd de pe forum care este finul meu mare de la el am luat ,, microbul''

ADEVARAT, la randul meu am luat microbul de la costi08 si l-am dat mai departe, inclusiv lui clodel de aici de pe forum.

55 Editat de lds (2011-07-08 21:22)

Re: Fish Soup

bradraqua A scris:
Ancistrus A scris:

Am incercat sa ma refer si la aquascaperi, si la crescatorii de cichlide africane, unde numarul pestilor este mult prea mare fata de orice calcule cm peste / litri de apa. Deci cine vrea sa creasca pesti pentru frumusetea lor, o poate face si doar cu un bolovan si multi pesti, dar trebuie sa aibe mare grija de mediul care il creeaza. Per total chestie de gust... in cazurile fericite, gustul apei este dulce lol

PS: Sunt in asentimentul discusarilor care-si fac bazine sterile doar pentru frumusetea pestilor, unde tin un numar mai mare de pesti dar ingrijiti, dar asta nu inseamna ca nu-mi plac discusii si in plantat.

PS1: Nu stiu totusi cum de numele topicului a dus spre discutia asta: "Fish Soup" roll

   Cred ca titlul a fost ales intr-un moment de maxim realism/onestitate/intuitie din partea userului, care a incercat inca de la inceput sa ne avertizeze asupra continutului temei propuse! lol

Numele topicului a fost ales de el impreuna cu mine si este vina: vanzatorilor de pe la PETurile din Constanta avizi dupa vanzare cat mai mare in proportie de 60% si a lui Dodo in proportie de 40% pentru ca nu a ascultat ceea ce i-am spus. Ideea este ca are atatia ani in fata pentru a aprofunda tainele acvaristicii.

Re: Fish Soup

lds A scris:
dody A scris:

bradraqua de ce nu crezi ca am 12 ani? daca nu ma crezi il poti contacta si pe lsd de pe forum care este finul meu mare de la el am luat ,, microbul''

ADEVARAT, la randul meu am luat microbul de la costi08 si l-am dat mai departe, inclusiv lui clodel de aici de pe forum.

E bine ca ai intervenit, ca lumea incepuse sa aiba suspiciuni cu varsta tanarului nostru coleg, in special cu privire la exprimare. Au fost banati useri mult mai in varsta datorita lipsei de ... orice calitate umana.
PS: De ce nu l-ai sfatuit cu privire la discusul ala bolnav sa NU il cumpere? tongue

57

Re: Fish Soup

mirceajifcu A scris:

De ce nu l-ai sfatuit cu privire la discusul ala bolnav sa NU il cumpere? tongue

   Discus care vine de unde... sau de la cine? lol

58 Editat de lds (2011-07-09 02:49)

Re: Fish Soup

L-am sfatuit in fel si chip, dar... varsta... Incerc sa merg de cate ori pot cu el in targ sa ii explic. Nu trebuie sa ma mai repet a cui este vina. Si mai ciudat este faptul ca in aceasta regiune in care locuim suntem inconjurati de ape si cu toate acestea acvaristica nu este atat de apreciata. Eu tocmai am mai startat un Juwel de 60 l la birou pe care vreau sa il populez cu vivipari. Ca tot spunea Costi ca nu ma voi opri...

Re: Fish Soup

Ancistrus A scris:
mirceajifcu A scris:

De ce nu l-ai sfatuit cu privire la discusul ala bolnav sa NU il cumpere? tongue

   Discus care vine de unde... sau de la cine? lol

Si eu as sfatui discipolii mei cu inima mare sa imi cumpere . . . in cazul de fata, discu(su)l zgariat  lol  lol , la un pret ... decent "pesti ca asta costa 50 de euro in magazin, dar eu ti-l dau la modestul pret de 50 de ron si te si invatz sa il repari".

Re: Fish Soup

lds A scris:

Si mai ciudat este faptul ca in aceasta regiune in care locuim suntem inconjurati de ape si cu toate acestea acvaristica nu este atat de apreciata

Tu daca ai locui pe malul marii, ti-ai face concediul la ... mare? Un om care traieste intre ape, ultimul lucru pe care si-l doreste e sa le aiba si in casa.