Test

Vand urmatoarele :  :sok

-electrovava OZ made in Italy , fara defecte - 130 lei

- numarator bule ,supapa de siguranta , reactor CO2 SERA(http://www.aquariumshop.ro/article/sera-co2-reactor.html)- 70 lei

Adaugare :

In cadrul anunturilor de la rubricile tranzactii (schimburi, donatii, cumparari, vinzari), fiecare membru are dreptul de a posta un singur anunt care sa cuprinda toate informatiile necesare unei bune desfasurari a activitatii pe care o intreprinde.
Este interzisa Up-datarea anunturilor de la rubricile tranzactii (schimburi, donatii, cumparari, vinzari), mai des decit o data pe zi, exceptie facind cazurile in care apar informatii noi si esentiale.
In momentul in care anuntul nu mai este de actualitate si trebuie inchis, pentru a ne ajuta, va rog sa editati titlul anuntului si sa scrieti : INCHIS.

ce plante inalte imi recomandati pentru partea din spate/fundal?

acvariul meu cu ciclide!

Buna

sunt nou pe forum si as dori sa va prezint acvariul meu:

Este un Eheim de 240l brut dotat cu incalzitor Aquael, un filtru de JBL 1500 Cristal Profi si un filtru Resul 1200l. Am neoane JBL solar si natur (daca nu ma insel). Decorul este format din pietre artificiale Ekol taiate in jumatate, iar nisipul este le la Hornbach. Plantele nu stiu exact ce specie sunt insa se preteaza excelent la africani. Sunt singurele care au scapat.

Momentan este populat cu 6 Caeruleus relativ mari cca 12 cm, 4 Melanochromis Auratus (1 mascul mare si trei femele tinere), 3 Red Zebra (1 mascul si 2 femele) 3 Ancistrusi de vreo 5 cm si 8 Jack Dempsey pui cca 3-4 cm.

Pana sa ma apostrofati vreau sa va spun ca e o situatie provizorie si ca africanii vor pleca treptat pe masura ce cresc americanii.
Intentionez sa transform acvariul pentru americani urmand sa fac un upgrade al un acvariu cat o sa pot de mare wink
Fac asta dupa ce cativa ani am tinut africani si sincer m-am cam plictisit de ei . La um moment dat aveam deja vreo 40 de bucati si in majoritatea timpului erau ascunsi pe sub pietre. Ma uitam la acvariu si nu vedeam nici un peste. Situatia se schimba doar la masa cand nu stiau cum sa mai iasa in fata. Odata satui nu ii mai vedeai. :scry

Legat de Jack Dempsey (multumesc Albinik  :noroc ) sunt incantat peste masura de ei. Parca nu vor decat sa interactioneze cu tine. Sunt ca niste catelusi care vor sa te vada si sa se joace cu tine non stop. Cum ma apropii de geam vin aproape bucurosi (chiar si cand sunt satuli). Stiu ca au nevoie de mult mai mult spatiu pe care am de gand sa il ofer cat de curand posibil. As vrea sa ii tin in grup si eventual daca gasesc sa iau si vreo 2-3 Electric Blue.

Sper ca va place si astept parerile voastre.

:acv sal cat ma costa un decor ca cel din postul 48,Greutate: 70
Volum: 620 litri
Dimensiune: 180 x 48 x 72 cm

Eu am puii de guppy nou nascuti. I-am gasit azi - dimmineata . In acvariu mai am  : xipho, molly , sanitari. Din neatentie, n-am reusit sa pun maternitatea la timp si pesti stau acum prin acvariu. De dimineata pana la ora 4, adica acum, puii de pesti nu au fost mancati... Sa-i pun in maternitate??


poze cu ei momentan :acv  :bf  :crap  :of  :stupid

Dragi colegi, am facut astazi o bomba CO2 cu gelatina, in decurs de 30 ' am inceput sa vad in numaratorul de bule cam 1 bula la 2 secunde, dar nu vad sa urce CO2 in acvariu.
Mentionez ca numaratorul de bule este facut dintr-o sticla ce 0,5 l incarcata pe jumatate cu apa.

Cam in cat timp am CO2 in acvariu?

Da mai Oameni buni eu inteleg ce spuneti voi dar eu folosesc sticle mai mici si ma gandesc ca se dizolva mai greu 400 de grame de zahar in 3oo de mililitri de apa.

O sa pun si eu poze cu ce a iesit dar ... tot butelia pare mai sfanta desi e de cateva sute de ori mai scumpa fata de o punga de zahar; desigur asta din auzite doar!

Adaugare :

In cadrul anunturilor de la rubricile tranzactii (schimburi, donatii, cumparari, vinzari), fiecare membru are dreptul de a posta un singur anunt care sa cuprinda toate informatiile necesare unei bune desfasurari a activitatii pe care o intreprinde.
Este interzisa Up-datarea anunturilor de la rubricile tranzactii (schimburi, donatii, cumparari, vinzari), mai des decit o data pe zi, exceptie facind cazurile in care apar informatii noi si esentiale.
In momentul in care anuntul nu mai este de actualitate si trebuie inchis, pentru a ne ajuta, va rog sa editati titlul anuntului si sa scrieti : INCHIS.

Adaugare :

La prima abatere, utilizatorul va fi ''Atentionat".
La a-2-a abatere, va fi ''Avertizat''.
La a-3-a abatere este ''OUT''.