181

Re: Acvariu 500 plantat

Of, ce acvariu ... Dl Radu esti invitatul meu la o bere (nemteasca facuta dupa reteta taranilor din Bayern, fara firma) daca vreodata te afli prin preajma. Vreau sa te descos si sa fiu "violat" informational (adica sa introduci cu forta informatii smile) si sa le scoti pe cele care imi spun sa cumpar pesti peste pesti!) lol(ca tot vorbeam odata de patrafir si pupaturi de maini ):lol:.

   Cand aud ca unii modifica setup-uri care arata senzational si io nu reusesc sa ii dau de capat la primul smile) ... imi vine sa ... frig zecile de specii de pesti si sa le servesc cu salata din zecile de plante pe care le-am cumparat si au tot murit pe rand.

182

Re: Acvariu 500 plantat

FRUMOS!
:apl

183

Re: Acvariu 500 plantat

Mi s-a sugerat sa fac un istoric al acestui acvariu de 500, asa ca ma conformez.
   In pozele de mai sus, puteti vedea stadiile prin care a trecut in decursul celor aproape 5 ani de existenta. Toate aceste poze se adauga la cele din perioada "Discus", la care am renuntat pentru a reveni la ciclide americane.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

184

Re: Acvariu 500 plantat

Aceeasi istorie pentru acvariul de 240:

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

185

Re: Acvariu 500 plantat

Noul set-up pentru acvariul de 500

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

186

Re: Acvariu 500 plantat

Noul set-up pentru acvariul de 240

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

187

Re: Acvariu 500 plantat

Frumoase combinatii, mie-mi plac pozele cu sajica si puii (sper ca nu confund specia neutral).
   Severum cu meeki :apl, foarte frumos :fok

188 Editat de bogdivaio (2011-09-20 17:37)

Re: Acvariu 500 plantat

FANTASTIC!!!!!!!!!!

O dat Dumnezeu sa postezi odata, ca imi mananci sanatatea  lol  lol
Dar una peste alta a meritat asteptarea, BRAVO!  ^:)^

189

Re: Acvariu 500 plantat

Foarte frumos, dar regretul meu este ca ati renuntat la discusi in cel de 500 :noroc

190

Re: Acvariu 500 plantat

Ancistrus A scris:

Frumoase combinatii, mie-mi plac pozele cu sajica si puii (sper ca nu confund specia neutral).
   Severum cu meeki :apl, foarte frumos :fok

Da, sint Sajica. Severum, Meeki si Salvini.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

191

Re: Acvariu 500 plantat

maimutica A scris:

Foarte frumos, dar regretul meu este ca ati renuntat la discusi in cel de 500 :noroc

Se apropie iarna si vreau sa evit plata facturilor astronomice la curentul electric! lol  O sa revin si la Discusi, asa cum am facut-o si cu celelalte specii (mai putin africanii - pestii acvaristilor comozi lol )

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

192

Re: Acvariu 500 plantat

Pe salvini nefiind colorati inca am zis sa nu cumva sa-i confund cu altceva... de aia am tacut lol Felicitari :apl

193

Re: Acvariu 500 plantat

Ancistrus A scris:

Pe salvini nefiind colorati inca am zis sa nu cumva sa-i confund cu altceva... de aia am tacut lol Felicitari :apl

Toti sint pui de 2-4 cm, culorile vin mult mai tirziu. Poate acesta este motivul pentru care majoritatea acvaristilor prefera africanii, care se coloreaza la virste fragede. Parerea mea este ca ciclidele americane reprezinta "crema" ciclidelor, nu neaparat numai prin Discus sau Scalar, au o noblete care le lipseste africanilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

194

Re: Acvariu 500 plantat

Eram convinsa ca va fi ceva extraordinar.... dar astea pur si simplu mi-au depasit imaginatia...

Radu, jos palaria!  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Este ceva exceptional cand maestrii se pun la treaba...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

195

Re: Acvariu 500 plantat

Lucia A scris:

Eram convinsa ca va fi ceva extraordinar.... dar astea pur si simplu mi-au depasit imaginatia...

Radu, jos palaria!  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Este ceva exceptional cand maestrii se pun la treaba...

Ti-am promis ca-ti fac cunostinta cu Pablo (Severum-ul rosu)! lol
   Pentru acest peste ii sunt recunoscator lui Nicu Oncioiu, de la care l-am cumparat.
   Cu aceasta ocazie, poate ma ajuta cineva, imi trebuie o femela pentru el!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

196

Re: Acvariu 500 plantat

bradraqua A scris:
Lucia A scris:

Eram convinsa ca va fi ceva extraordinar.... dar astea pur si simplu mi-au depasit imaginatia...

Radu, jos palaria!  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Este ceva exceptional cand maestrii se pun la treaba...

Ti-am promis ca-ti fac cunostinta cu Pablo (Severum-ul rosu)! lol
   Pentru acest peste ii sunt recunoscator lui Nicu Oncioiu, de la care l-am cumparat.
   Cu aceasta ocazie, poate ma ajuta cineva, imi trebuie o femela pentru el!!!


Abia astept sa-l filmezi! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Acvariu 500 plantat

:apl Superb.....Superior wisdom derived from experience ^:)^  ^:)^ .....

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

198

Re: Acvariu 500 plantat

felicitari domnul Radu! foarte frumos

Re: Acvariu 500 plantat

puteti sa ne impartasiti si detaliile tehnice care stau in spatele acestor bijuterii?
m-ar interesa programul de iluminare, cel de fertilizare, daca folositi ph controller, sistemul de filtrare si de co2.
multumesc si felicitari pt calitatea ridicata a acvariilor

Pescar hoinar

200

Re: Acvariu 500 plantat

bradraqua A scris:

Noul set-up pentru acvariul de 240

Foarte frumos ! Sincere felicitari nea Radu  :apl

Multi vad, putini cunosc !