Re: o incercare

ancistrus tu l-ai mai folosit? sau il foloseste cineva? este ceva de capul lui ?

102

Re: o incercare

Nu l-am folosit, dar am citit despre el pe alte forumuri si nu am gasit plangeri.

103

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

ancistrus tu l-ai mai folosit? sau il foloseste cineva? este ceva de capul lui ?

Din fotografia ta lipseste partea de sus, unde apare marca WEIPRO, una din marcile destul de bine cotate, chiar daca este chinezeasca. Nu se poate compara cu AquaMedic, JBL, Sera, Dennerle, etc. dar la pretul de 64$ + transport, eu zic ca merita. Singurul accesoriu care poate sa nu fie la calitate inalta este sonda, pe care o poti inlocui cu una de calitate superioara (AquaMedic) si tot faci o mare economie.
   Daca te linisteste intrucitva, si eu intentionez sa cumpar un controller de la Weipro, pH controller + mV controller intr-un singur ansamblu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

104 Editat de mirceajifcu (2011-12-01 19:45)

Re: o incercare

Vorbim de acelasi produs pe care l-am gasit eu aici?

Re: o incercare

da.. e acelasi doar ca tu l-ai gasit la un pret mult mai mare

106 Editat de dinescu tiberius (2011-12-02 23:24)

Re: o incercare

am reusit sa achizitionez un test pentru ph de la jbl  ( ph test 3.0-10.0)
rezultatul a fost la  cu 40 de min inainte de a se stinge lumina  intre 6.5-7 cred eu ca ar fi cam 6.8 culorile sunt foarte apropiate pentru valorile 6.5 si 7  ce parere aveti ? este ok?
Iar acum voi face inca un test dimineata inainte de a se aprinde lumina .. sper sa nu fie diferenta mare.
care ar fi diferenta maxima intre noapte si zi? trebuie sa fie identica sau poate se accepta si  0.1 ,0.2 minus sau plus?

107

Re: o incercare

@ Blue ti-am trimis un PM pentru explicatii,te rog verifica in consola de sus,sectiunea " PM"
Am facut deja "curat" in postarile lui @blue si cele legate de acele posturi  wink

108 Editat de dinescu tiberius (2011-12-05 16:58)

Re: o incercare

dupa cum am precizat anterior.. eu mi-am mutat locatia si a trebuit sa mut si acvariul.. am reusit sa iau cu mine 50% din apa....am fost nevoit sa tin plantele 48 de ore intr-o galeata. Dupa toate acestea primele 5 zile nu am administrat deloc co2,doar easy carbo...singura problema a fost pe o anumita specie din plante a aparut  un fel de alga.. am impresia da e GSA... as dori sa-mi spuneti ce pot face pentru a o inlatura sau daca trebuie sa scap de toate plantele afectate.
precizez.. doar planta respectiva e afectata

109

Re: o incercare

Daca este GSA, citeste aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -cod-rosu/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: o incercare

multumesc baracuda!

Re: o incercare

inca sunt nedumerit in legatura cu neoanele daca sunt bune.. ma puteti ajuta?

1 jbl ultra solar color 39w
1 arcadia plant pro   39w
1 philips 865             39w
1 osram 865             39w
toate neoanele sunt t5

momentan eu tin jbl-ul aprins de la ora 10 la 21si celelalte 3 de la ora 11 la 19

astept sfaturile voastre .. multumesc!

112 Editat de dinescu tiberius (2011-12-12 22:30)

Re: o incercare

are cineva idee daca este mai  bine sa inlocuiesc arcadia pro plant cu osram 965?

113

Re: o incercare

In raport de necesitatile acvariului tu trebuie sa alegi, nu cred ca cineva iti poate raspunde transant la aceasta intrebare.
   Osram Biolux-965: IRC 97; 2300 lumens; 36 W; 6500K
   Arcadia T5 Plant Pro: IRC (?) 2000 lumens; 39 W; 7400K
   Mai sus, spectrele de culoare Osram 965 (stinga) si Arcadia Plant Pro (dreapta)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: o incercare

cred ca am inceput sa inteleg de unde apar algele... cele 2 neoane
JBL SOLAR COLOR  si arcadia pro plant stimeaza impreuna cresterea algelor.. asa ca voi fi nevoit sa inlouiesc arcadia cu jbl solar tropic
iluminarea va fi asa :
JBL SOLAR COLOR  39w 
jbl solar tropic        39W
philips 865             39w
osram 865             39w

daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati

Re: o incercare

e mai bine daca inlocuiesc si  philips-ul cu osram 965?

116

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

cred ca am inceput sa inteleg de unde apar algele... cele 2 neoane
JBL SOLAR COLOR  si arcadia pro plant stimeaza impreuna cresterea algelor.. asa ca voi fi nevoit sa inlouiesc arcadia cu jbl solar tropic
iluminarea va fi asa :
JBL SOLAR COLOR  39w 
jbl solar tropic        39W
philips 865             39w
osram 865             39w

daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati

   Nu te grabi sa tragi concluzii, lumina nu face decit sa favorizeze aparitia si dezvoltarea algelor, nu uita dezechilibrele parametrilor apei, care au si ele un cuvint greu de spus!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

117 Editat de dinescu tiberius (2011-12-19 20:03)

Re: o incercare

O sa incerc sa fac cateva teste la apa sa vedem ce iese.... momentan ph-ul in tin in 6.8

118

Re: o incercare

Radu nu se referea la ph, ci la rapoartele nutrientilor. algele apar la dezechilibre majore intre acestia, situatie in care valoarea ph-ului nu prea are importanta. ceea ce vreau sa spun e ca poti avea alge si la ph=5 si la ph=7

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: o incercare

maine o sa cmpar niste teste 6.1 sa vad cum sta treaba

Re: o incercare

o ultima intrebare pe aceasta tema  smile

deci neoanele mele acum sunt  2 osram 865 si jbl solar ultra color....
arcadia l-am vandut
   cu ce sa-l inlocuiesc?... cu un "jbl solar tropic 4000k " sau  "jbl solar nature 9000 k"?
astept raspunsurile voaste!  si multumesc pentru sustinere!