Re: Acvarist nou

Frumos acvariul! :apl

42

Re: Acvarist nou

Va multumesc ptr aprecieri. Cred ca dupa sarbatori o sa mai modific cate ceva. Am impresia ca am achizitionat si o planta care nu este ptr acvariu (Ophiopogon Japonicus). Nu sunt sigur.......dar. Poate o sa pun si o poza mai elocventa ca sa isi dea cu parerea cei mai priceputi.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

43

Re: Acvarist nou

salut bine ai venit frumusel acvariul ape limpezi si mult suces

44

Re: Acvarist nou

Arata bine acvariul, mai ai pomacea in el? Cum e cu plantele?

Eu tocmai ce i-am condamnat la o celula caci mi-au ros aproape tot HC-ul si din Echinodorus.

Asta si pe fondul unor carente pe partea plantelor si a melcilor deopotriva. Trebuie sa-i invat cu mar sau castravete si poate ii pun la loc.

45 Editat de BGD46 (2011-12-18 13:55)

Re: Acvarist nou

Nu mai am pomacea in acvariu. De cand am avut probleme cu plante ciupite in acvariul de 54 l, nu am mai bagat pomacea. Am un nano de 12 l in care mai am doar 2 melci. Si acolo imi mananca radacinile de la o planta.(Hydrocotyle leucocephala)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

BIne ai venit amice! :noroc  big_smile Mult noroc!

RocKy E cel May Tare!

47

Re: Acvarist nou

BGD46 A scris:

Nu mai am pomacea in acvariu. De cand am avut probleme cu plante ciupite in acvariul de 54 l, nu am mai bagat pomacea. Am un nano de 12 l in care mai am doar 2 melci. Si acolo imi mananca radacinile de la o planta.(Hydrocotyle leucocephala)

Pe mine ma enerveaza ca sunt asa selectivi. Nu s-ar fi atins si ei de cabomba sa nu fie nevoie sa stau cu foarfeca pe ea smile

Re: Acvarist nou

Am avut si eu mai demult pomaceea dar i-am dus la pet-shop, ca mancau din toate plantele cu frunze fine.

49

Re: Acvarist nou

Revin cu un update la acvariul meu. Tetrazoanele au plecat la alta casa si in locul lor au venit 4 Gourami galbeni. Din Goldeni Barb am pierdut unu care a fost batut ca in Piata Revolutiei.  :stupid 
Intentionez sa realizez un biotop asia. Nu mai am mult (din punctul meu de vedere).  big_smile
Acum am un acvariu "Galben-Verde". Intentionez sa vand si Golden Barbus (cei 3 ramasi), si sa mai aduc un Gouram albastru. Inca nu sunt sigur de mutarea asta......dar mi-a venit acest gand cand am vazut azi ca un Barb a incercat sa ciupeasca un Gouram iar acesta a inceput sa-l fugareasca prin acvariu. In principiu sunt constient ca acvariul este cam mic ptr 4-5 Gourami. Momentan au cam 7 cm. Daca se fac de 12 cm.....o sa donez. (asta in cazul in care nu imi mai vine vreo idee si schimb tot) big_smile
Sper sa va placa.....

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

50

Re: Acvarist nou

Era sa uit de anubias.
Am avut un anubias pe care l-am retras de la vanzare cand am vazut ca infloreste. (nu prea este el din biotop Asia......dar are floare).

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

51 Editat de Ancistrus (2012-01-24 03:03)

Re: Acvarist nou

BGD46 A scris:

Era sa uit de anubias.
Am avut un anubias pe care l-am retras de la vanzare cand am vazut ca infloreste. (nu prea este el din biotop Asia......dar are floare).

   Pai nici Hydrocotyle sau Sagittaria nu sunt din Asia big_smile

52 Editat de BGD46 (2012-01-26 05:28)

Re: Acvarist nou

Ancistrus A scris:
BGD46 A scris:

Era sa uit de anubias.
Am avut un anubias pe care l-am retras de la vanzare cand am vazut ca infloreste. (nu prea este el din biotop Asia......dar are floare).

   Pai nici Hydrocotyle sau Sagittaria nu sunt din Asia big_smile

De Hydrocotyle stiu........dar aia nu e Sagittaria(din dreapta). E Valisneria . Am scos cativa pui de valisneria si i-am plantat acolo.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

53

Re: Acvarist nou

Buna
acvariu frumos, i-mi place combinatia gurami-schuberti
poate la suprafata un ceratopteris
succes

54

Re: Acvarist nou

Arata bine acvariul  :apl

55 Editat de BGD46 (2012-01-24 20:47)

Re: Acvarist nou

"poate la suprafata un ceratopteris"


Eu ma gandeam la riccia fluitans ptr constructia cuibului dar este frumoasa si asta pe care mi-ai recomandat-o.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

56

Re: Acvarist nou

Am descoperit si cum se numeste "lotusul" ala din stanga care de fapt este Nuphar Japonica si se gaseste tot prin Asia.
http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/plante/nuphar-japonicum/

Usor, usor....ca un  :melc  ma indrept catre un Biotop Asia.  :noroc
lol

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

57

Re: Acvarist nou

Am revenit cu floarea de Anubias......

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

58

Re: Acvarist nou

Frumoasa planta  :fok

59

Re: Acvarist nou

Pop Remus A scris:

Frumoasa planta  :fok

Merci Remus!  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

Salut. Felicitari pentru acvarii. Nu am inteles daca ai dat barbus tetrazona de tot sau i-ai mutat in alt acvariu. Imi plac mult cum arata si mi-ai dat o idee pentru viitorii mei pesti. Ai intampinat probleme cu ei?

Eheim AquaPro 60