61 Editat de Ancistrus (2011-10-21 02:55)

Re: 360L plantat pt piranha

In banc de 15 exemplare, si spatiu asa restrans, iti dai seama ca nu merge decat o broasca testoasa poate...

Re: 360L plantat pt piranha

Inainte de a adauga poze noi, tin sa precizez ca a fost o idee foarte ... slaba eliminarea contului lui ancistrus, care, fie ca va convine sau nu, a avut o contributie si o activitate destul de insemnata pe forum. Toate topicurile sunt acum ilogice si incomplete si arata de parca am discuta singuri in propriile topicuri ca niste oameni cu probleme serioase de comportament. De aceea rog vre-un admin care arunca un ochi in aceasta carte de vizita sa stearga toate posturile care nu au logica si fac parte dintr-un dialog pentru restabilirea normalitatii. Multumesc!

Re: 360L plantat pt piranha

Azi acvariul arata cam asa:

64 Editat de pelly67 (2011-11-07 12:17)

Re: 360L plantat pt piranha

Cand te uiti la prima poza si apoi la aceasta din urma, postata astazi...citez..."imi vine sa vars de emotie"...vorba unui contemporan lol
Esti un real exemplu de urmat si un munte de ambitie! :apl . :apl  :apl  :apl ..asta ca sa nu mai zica lumea ca ma laud singur lol ,sa mai laudam si pe altii care merita :sok
PS. Si eu ii simt lipsa lui Ancistrus, asta fiindca niciodata nu am dat curs "invitatiei" lui .....la ascutit cutitele. Interventiile lui erau salutare, cel putin cele legate de acavristica.

Re: 360L plantat pt piranha

lol Mersi Paul, dar mai am pana ajung la nivelul  tau, daca nu mai sus. Si oricum acum am traversat o perioada nasoala cu acvariul ca m-am umplut de alge, care pana la urma au renuntat la lupta, mai sunt doar pe alocuri si acvariul devine cam ... neincapator pentru pesti. Nu stiu daca sa continui cu unul mai mare sau sa iau altii care sa imi aduca si profit (in Germania un hobby poate sa si aduca bani nu doar sa tii ia).
PS: Frumoasa barca aia , se vede ca ai rabdare de chinez batran  :apl

66

Re: 360L plantat pt piranha

am urmarit subiectul  de la  cap coada  ,  si eu  si  nevasta eram  curiosi daca  musca  mana care -i  hraneste.
si  cand  te  gandesti  ca  vanzatorul  de  la  noi  din  petshop  zicea  ca  nu  sunt  agresivi   numai  in  numar   foarte  mare   :stupid

Re: 360L plantat pt piranha

Nu sunt nici atunci agresivi (a se vedea River Monsters cand sare Jeremy in apa plina cu piranha sau in piscina)! Foamea ii face agresivi si sangele in apa, in rest sunt foarte speriosi si stau tot timpul ascunsi. Cand stiu ca primesc de mancare vin si se dau si la mana. Am modificat putin setupul si sper sa reusesc sa uploadez si un film cu netul meu obosit.
Am incercat sa ii imprietenesc iarasi cu niste pestisori mici, cu carasi aurii, de fiecare data cu insucces. Acum le-am adus doi bibani de rau  lol.

Re: 360L plantat pt piranha

Buna din nou Mircea.Mai din cate am observat pestii tai si ai mei...e totusi o diferenta de caracter parca la ei.Ai mei nu sunt totusi asa de agresivi ca ai tai parca.NU stiu cum sa iti explic.manaca cam o data la 2 zile.atunci cand mamanca,ataca prada nu zic nu,dar cam 1-2 minute,si din ea nu dispare consistent.Iar daca bucata de carne ramane in acvariu ,nu se mai ating de ea.Parca nu au agresivitatea alor tai.NU sunt nici speriati ,nu stau nici ascunsi,parca au capatat apucaturii de guppy. tongue
Cati s-au mai marit intradevar,dar nu toti.am 2-3 care au ramas exact cum i-am cumparat..manaca si tetradiscus daca le dau.Dar nu sunt asa suparati cum ar trebui parca.ii tine prea putin nebunia cand vad carne.am asa ceva.
La ce temperatura ii tii tu?ce le mai dai de mancare,paote ar trebui sa le schimb si eu ceva din meniu.Avand in vedere ca sunt cam lenesi cred ca o sa bag niste caracidae in acvariu,poate le mai scihmba atitudinea daca ii fugaresc.poate asta a contat la tine,ca aveau ce fugarii pe acolo,prin bazin.
te salut

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: 360L plantat pt piranha

Salut Dane! Eu ii tin la 25 de grade, au rezistat cu succes si la 28 si la 20. Nici ai mei nu erau speriosi la inceput, bagam degetul in acvariu si veneau, dar se pare ca i-am cam "distrus" cand am schimbat setupul, poate zic o tampenie, dar e doar o observatie. Se poate sa fie si varsta smile), acum sunt mai intelepti. Prezenta mea langa acvariu era asociata cu mancarea si dupa ce am schimbat de doua ori setupul deja o cam iau la fuga sa zic asa cand ma apropii de acvariu. In meniul lor intra inima de vita, peste viu (am incercat si crapi coi , si bibani, si platici, si tot felu de pesti exotici primiti cadou), homari, ficat de porc si de vita. Am incercat hamsteri si soareci si nimic inca.
Si daca tot am zis de setup nou, am pus si ceva poze, chiar daca nu sunt reusite, in realitate apa e mai maro decat in poze. Oricum am un neon cool daylight care va zbura cat de curand.

70 Editat de Ancistrus (2012-02-12 11:49)

Re: 360L plantat pt piranha

Eu as scoate crengutele alea subtiri si as pune Hydrocotyle leucocephala la suprafata, ca sa aibe pestii mai mult loc de inot si lumina mai filtrata.
   Arata bine :sok

Re: 360L plantat pt piranha

asl baieti!da ,arata bine.Intradevar ar trebui crengutele alea scose de acolo cum zice si cristie inca verde ramunra aia?
Am vazuto chestie la mine,leam modificat putin setupul,adica am scos anibuasii si am bagat valisnerii si echinodorusi...deci planta din mediul lor,am facut biotop amazoniam cat am putut de curat,am ridicat si temperatura de la 20-22 grade la 26-28 grade fundalul lam bagat numai negru si ...pam pam...baietii au devenit speriosi,au o foame in ei de rup in doua tetra discusuu si carnea...si-au schimbat total compartamenul.Si nici nu mai inoata ca orice gupppy idiot,ci stau la panda,sau ascunsi.Explicatia?dracii sai ia )
super acvariu oricum.si sunt sigur ca o sa il faci si mai ok.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

72

Re: 360L plantat pt piranha

dan.matei26 A scris:

am ridicat si temperatura de la 20-22 grade la 26-28 grade fundalul lam bagat numai negru si ...pam pam...baietii au devenit speriosi,au o foame in ei de rup in doua tetra discusuu si carnea...si-au schimbat total compartamenul.Si nici nu mai inoata ca orice gupppy idiot,ci stau la panda,sau ascunsi.Explicatia?dracii sai ia )
super acvariu oricum.si sunt sigur ca o sa il faci si mai ok.

   Daca stiam ca-i tii la temperatura aia ti-as fi spus mai demult sa nu scazi sub 25°C, era si normal sa se comporte asa la 20°C...

Re: 360L plantat pt piranha

mda,se poate.Dar oricum ii tinuseam si la 24-25 si tot nimic innainte.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: 360L plantat pt piranha

Cristi, am incercat cu hydro si nu prea a rezistat. Adica am pus-o sanatoasa si a inceput incet incet sa se topeasca. De aia am ales varianta fara plante si legat de crengi, am urmat sfatul tau  lol sa mai bag crengi.
Matei, si ai mei stau ascunsi si cand se stinge lumina incep sa inoate si sa se "joace" la jetul filtrului.

75

Re: 360L plantat pt piranha

Pai le-ai bagat fix in locul de inot al pestilor, aranjeaza-le intr-un fel ca sa poata inota pestii... deci nu le mai scoate smile
   La mine Hydrocotylele invadau suprafata acvariului, fara fertilizanti sau CO2, posibil ca si apa conteaza ce mici rautati mai are prin ea.

76

Re: 360L plantat pt piranha

Ancistrus A scris:

Pai le-ai bagat fix in locul de inot al pestilor, aranjeaza-le intr-un fel ca sa poata inota pestii... deci nu le mai scoate smile
   La mine Hydrocotylele invadau suprafata acvariului, fara fertilizanti sau CO2, posibil ca si apa conteaza ce mici rautati mai are prin ea.

Conditiile esentiale pentru aceasta planta sint: lumina si nitratii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

77 Editat de mirceajifcu (2012-02-14 03:51)

Re: 360L plantat pt piranha

Lumina ar fi , nitrati  lol pot da si la altii. Insa nu vreau sa bag plante in acvariu, chiar si daca ar rezista, din motive de economie de curent. Vreau sa trec pe un neon cu lumina calda de maxim 30w sau becuri economice si nu cred ca va rezista vre-o planta la conditiile astea (daca ma puteti contrazice, cu mare placere).
In alta ordine de idei, mi s-a format o pelicula destul de groasa la suprafata apei si m-am trezit cu toti pestii ca "respirau" la suprafata (sa fie primul semn ca acvariul incepe sa devina prea stramt?). Am bagat pompa de aer si schimburi de apa doua trei zile si deocamdata lucrurile au revenit la normal. Piranha au inceput sa ignore tetrazoanele si arlechinii (sunt doi si stiu ca nu fac parte din fauna Amazonului, dar speram ca vor fi mancati), probabil datorita setupului in care e mai greu sa ii prinda si ca acum sunt toti peste 12cm.

PS: Mihai, anubiasii, din cate am citit eu, sunt din Africa, nici o treaba cu biotopul amazonian, rau care se afla in America de Sud. Eu le-am vandut pe ale mele ca nu prea aveau ce cauta in acest acvariu. Iar legat de cresterea lor, la mine nu a ramas niciunul in urma, toti sunt aproximativ la fel.

78

Re: 360L plantat pt piranha

Baga un neon special pentru plante, astea dau o lumina roscata apei wink (in poza Osram Fluora).
   "Pelicula" se numeste biofilm, si se formeaza de la prea multa hrana bogata in proteine/grasimi data pestilor. Biofilmul asta impiedica schimbul de gaze de la suprafata apei, motiv pentru care pestii tai nu prea au oxigen.

Re: 360L plantat pt piranha

Am 1 osram din asta Cristi , dar pentru ce sa mearga 60w 10-12 ore pe zi aiurea cand iau doua becuri de 11w sau ceva si am rezolvat problema.
Stiu problema cu "biofilmul" ala, dar ziceam ca deja apa se umple prea repede de mizerie sa zic asa, ar cam trebui 800l minim.

80

Re: 360L plantat pt piranha

Ce se mai aude in macelaria ta? big_smile