81

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Technics A scris:

sergiu.drgomir observ ca iti plac polemicile, nu crezi ca ar trebui sa ramanem doar la acvaristica pe acest forum?

Te mananca, dai apa la moara:)) vine cu un raspuns de 5 pagini:)))

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

82 Editat de eliana (2012-03-16 14:29)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

sergiu.drgomir A scris:

domnilor moderatori avem sau mai bine spus aveti un magazin de prezentare a produselor? undeva unde sa vin cu cardul de credit sa sa va spun plin de aluzii cumparatoare "acvarii de vis ia-mi banii ! vreau un peste !"

exista, e in Bucuresti. nu gasesc chiar acum adresa, dar nu ar trebui sa fie o problema. nu e secret de stat.

muschi si gazon nu gasesc pe nicaieri - ma refer aici la ceva cum are bitanu in bazinul holland landscape sau cum are mihai in prim plan.

Muschiul se cumpara mai putintel, asa, si se creste treptat. La fel si gazonul. Doar ca ambele sunt...relativ scumpe.
Eu am gasit ambele aici pe forum, la diversele vanzari de plante.
Sfat: inainte sa cumperi, verifica putin fiecare planta din pachet in termeni de preferinte, iluminare, etc. Sa nu te trezesti ca dai banii pe ceva ce nu ar rezista in acvariul tau.


e chiar asa de important sa folosesc substrat de firma atata vreme cat am bucatele de 2 -3 mm ieftine tare (cel verde) apoi pietre peste care am nisip ?

Nu.
Doar ca daca vrei sa mai si plantezi acolo, la un moment dat verdele se va amesteca cu albul. Si va arata intr-un mare fel. Eu am bucatele negre sub nisipul meu alb, si ma enervez deseori ca se amesteca: la curatarea prin sifonare, mai ajung pietricele negre la suprafata. La fel si cand mut plante. Nu prea mai am ce face acum.


acum cu bazinul meu de 54 - 60 de litri eu ma joc de-a acvariul si adevarul e ca amenajarea haotica se datoreaza lipsei de spatiu.

Se pot face diverse si in 60 de litri. Ma rog, 54 utili. Eu as incerca sa obtin mai mult spatiu scotand filtrul ala maricel, si punand unul mai subtire. Ai spus ca folosesti carbune activ?
Ai renuntat intre timp la carbune (mananca din apa cam orice fertilizant si ajungi sa ai niste plante tare necajite)? Daca nu, ar fi o idee.

revin la creveti - au destule alge in care sa se piteasca! acum stimati colegi inteleg din tot forumul ca nu ne plac algele ! de ce nu ne plac ? ne deranjeaza vizual ?

De obicei algele inseamna ca apa e bogata in anumite componente chimice pe care nu le vrei in apa in exces, pentru ca dauneaza si pestilor. Deci ideea ta nu e tocmai corecta.

Sper ca ti-am raspuns la unele intrebari, spor in toate si ape limpezi.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

nu-mi plac polemicile (mai ales cele inutile) dar am capacitatea sa ma cobor la nivelul unora care dau dovada de saracie cu duhul si insista! scurt si la obiect laur

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Mai Sergiule, mai baiatule, mai draga domnule, mai tata. Sa eliminam orice suspiciune iti spun ca nu imi sunt simpatici jurnalistii si asta fiinca iti sustrag din ceea ce spui, exact ce isi doresc, pentru a creea "senzationalul" dand un alt sens propozitiei. Tu de fel pari un baiat simpatic insa daca vrei sa vb de acvaristica putem vb mai mult decat de jurnalism, aici chiar este domeniul meu. Cat despre jurnalism nu stiu ce sa spun, pacat ca in tara asta de rahat toti ciobanii devin vedete prin parlamente europene (asta datorita majoritatii jurnalistilor cumparati de "mesia") si exemplele pot continua, dar daca te tot madresti ca esti jurnalist ar trebui sa fi un maestru al cuvintelor, nu crezi? Si daca tot veni vorba de acvaristica alaturi de rapirea din serai se mai gaseste si un nano marin, o sa iti adaug cateva poze. http://www.acvariidevis.ro/apa-sarata/a … litri/559/
Iar daca tu consideri sa ramai aici ar trebui sa iti revizuiesti comortamentul, multumesc pentru intelegere.
In rest sa auzim numai de bine

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

85

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

laur32 A scris:
Technics A scris:

sergiu.drgomir observ ca iti plac polemicile, nu crezi ca ar trebui sa ramanem doar la acvaristica pe acest forum?

Te mananca, dai apa la moara:)) vine cu un raspuns de 5 pagini:)))

Nu cred ca ma mananca nimic, doar ca ar trebui sa inceteze toata aceasta discutie pentru ca nu are nici o legatura cu acvaristica ... asta este valabil pentru toti cei implicati.

86

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Nu ma duc la opera. Se pare ca e pentru cei care nu cred in sex. Recunoaste ca "inainte de casatorie" l-ai pus ca sa nu cazi atat de adanc in penibil de sa nu te mai poata scoate nici SMURDul din el.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

multumesc Eliana ; filtrul cel mare are 3 compartimente; in primul intra apa, apoi e tras prin 4 straturi de filtrare inclusiv carbune apoi e impinsa in sus de un piston conform pozei!

ceva extern pare mult avand in vedere debitul iar cu ceva intern cu burete doar ma chinuiam cadn aveam carasii; mai multta mizerie face!

atasez poza cu principiul pe care merge biobox 1!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

big daddy acvariidevis eu am citit doar despre ofertele voastre de 1299 si 2299 de lei parca! un nano marin ar fi incredibil, mai ales la cum sunt pozele voastre de pe site! acum vreo 2 ani am dat un mail si am sunat dar atunci mi s-a spus ca aveti proiecte mari si practic sunteti ocupati o perioada - lucru perfect valabil presupun, primul venit primul servit! apoi nu stiu de ce n-am mai sunat deloc!

ca dovada de buna credinta eu am sfatuit un amic sa vina la voi pentru un bazin marin asa ca daca aveti clienti cafenele din centrul vechi ramaneti datori cu o bucatica de muschi!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

89

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

sergiu.drgomir A scris:

nu-mi plac polemicile (mai ales cele inutile) dar am capacitatea sa ma cobor la nivelul unora care dau dovada de saracie cu duhul si insista! scurt si la obiect laur


Ma amuz Sergiule, pe seama unora care se lauda cu desteptaciunea si intelepciunea inexistenta. Sarac cu duhul e cel ce se lauda cu saracia.

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

90

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Mmm...nu extern. Pentru 60 de litri imi pare o investitie mare, plus ca daca nu e ceva de calitate risti sa curga apa din el.

Insa un filtru mai mititel, dar suficient de puternic,
ca asta de la aquael pus mai pe colt, si care sa scuipe apa la suprafata, insa directionat cum vrei tu, obtii spatiu in plus.

E o idee.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

era vb de un nano de 1000 litri, dar se pare ca jurnalisii nu sunt atenti la detalii, ei sunt in cautare de senzational. ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

exact asta am avut Eliana pe masura ce ccresteau caraseii mai cumparam cate unul; profesionistii de aici iti vor spune probabil ca e mai bun ce am eu; ideea nu e sa fac spatiu; acest bazin trebuie inlocuit dar de exemplu in magazine mari (nu dam nume) ajung la banii pe care i-as da aici si-n plus mai bine mut tot afara sau in borcane fac curat si schimb pana si autocolantul de pe spate cu un poster cu guta sa se perie pestii de moaca lui!

de data asta prefer sa le iau noi, treptat chiar daca stau cu sticla cu apa in camera o luna pana imi permit pietrisul de firma!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

93 Editat de eliana (2012-03-16 14:54)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Sergiu, am aflat, tot de pe acest forum, ca pietrisul trebuie sa aiba doua mari calitati:

- sa fie inert dpdv chimic: adica sa nu produca surprize ulterior, dupa descompunere. aici, nisipul meu pe care am dat 3lei/kg este magnific. pietris fin, rotunjit, necolorat, nimic.
- sa nu fie prea mic(sufoca radacinile plantelor), si nici prea mare (se murdareste repede, se depun toate cele in el si poate rani pestisorii care scurma in substrast).

Teoretic poti sa il iei si din rau, daca ai de unde, cu conditia sa il fierbi si speli f f bine, si eventual sa il cerni sa nu ai surprize (antropice).


PS: caraseii sunt mai porcusori, asa. big_smile
PS2: Te rog sa nu tii pestii in sticle.  :- Se pot gasi solutii alternative.

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

cand spuneam sticla ma refeream la bazin cu apa si atat!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

95

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Sunt bune Biobox-urile astea, doar ca au 2 materiale filtrante cam prost gandite, si anume vata de perlon care se va colmata imediat, si carbunele activ, care este bun pentru o filtrare chimica... asta doar daca ai nevoie de ea in acvariu. Personal le-as scoate pe amandoua si le-as inlocui cu Eheim Substrat Pro sau Sera Siporax Mini, pentru o filtrare biologica buna, si as lasa buretii filtrului pentru filtrare mecanica.
   Nu merge montat filtrul pe o laterala mica? Asa pe mijloc nu arata bine deloc.

96

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Da, de acord si eu cu Ancistrus.

Sunt dubios gandite. Eu am cumparat cu primul acvariu la pachet un biobox, dar ocupa atat de mult spatiu incat cu acum aduna praf undeva pe balcon, desi acvariul a facut pasi de muuuuult.


In plus, nu se prindea de geamul acvariului si incepea sa pluteasca cand imi era lumea mai draga. Dar asa plante frumoase am avut dupa ce l-am scos. big_smile

Sergiu, eu as opta pentru un strat mic de burete, clatit in apa din acvariu din cand in cand, si apoi sera siporax mini. Ca solutie bunicica spre foarte buna.

Ma bucur ca acum e clara treaba cu sticla. big_smile

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

buna ideea Ancistrus, n-am facut masuratorile si stim amandoi foarte bine ca sunt unele care vin cu filtrul montat pe laterala dar de ce sa ma  complic sa cercetez ?:P nu-mi plac improvizatiile deloc iar daca cineva l-a pus pe mijloc a avut un scop in crearea de curenti in apa!

numai de bine ... ne pregatim de cina romantica la ora 21 sa cucerim frumoasa domnisoara!

weekend bun stimabililor!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

98

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Um...nu neaparat.
Utilitatea majora a filltrului tau, care scoate apa la suprafata e ca faciliteaza oxigenarea apei, daca face putin valuri. putintel e suficient.
Altfel nu conteaza unde e pus: pe colt, pe lateral, sau in mijlocul apei, suspendat prin magie. big_smile

99 Editat de sergiu.dragomir (2012-03-16 21:52)

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

eu auzisem pe la ureche un zvon cum ca in acvariile de apa dulce e bine sa nu ai curenti de apa; de aceea sunt tuburi care de exemplu preiau curentul si-l distribuie pe toata suprafata bazinului! avantajul aici e cu resturile de mancare ce se pot depune sau lipi pe peretii bazinului sunt aduse in fata si fortate in jos, inspre filtru! eu personal folosesc un patrat de la JBL parca ce se prinde cu o ventuza de geam si acolo si doar acolo le dau mancare. se invata repede pestii si cand deschid capacul vin la acel "hranitor" din instinct.

mai mult eu am si cateva plante de suprafata - aveam mai multe dar obscurau lumina pentru plantele din nisip si am renuntat la ele. acele plante circula constant in bazin tot datorita curentului de apa creat la suprafata. eu zic ca e o idee in spatele pozitionarii acestui filtru!altfel ar fi fost extern, lipit in lateralul geamului si compartimentat asa incat sa-l acopere capacul!

daca tu ai ales altceva si merge toata lauda, eu raman cu ce a facut producatorul pana la filtru extern care oricum va fi luat pentru un bazin de 200 - 300 de litri!

inca un lucru; nu sunt adeptul mai multor bazine in acelasi loc; asa ca pentru mine capacitatea bazinului e precum capacitatea de stocare a hard diskului de la calculator - niciodata nu e destula; intotdeauna se umple oricat de mare ar fi ea!

Later edit: Eliana nu vrei sa imi vinzi mie acel filtru ? promit sa-l curat de praf bine bine bine - si-n plus nu pari genul de om care s-ar imbogati pe spinarea mea si nici eu nu sunt genul care cere pe ochi frumosi!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

100

Re: Sara buna Stimate Domnisoare, Doamne si Domni!

Eu nu am pus acele tuburi ca imi dispersau apa scoasa de filtru pe toata latimea acvariului si nu aveam suficient curent sa-mi imprastie co2 in acvariu , indicat  este sa ai curenti in acvariu pentru ca acestia vor transporta substantele si co2 in toata masa de apa a avcariului .Acesta text nu este luat cu "copy- paste"de pe gogu , este doar o parere personala .(asta in caz ca se gaseste cineva sa ma contrazica ) lol