Re: o incercare

deci nu stie nimeni unde se poate repara.. sau daca se poate repara un reductor

362

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

deci nu stie nimeni unde se poate repara.. sau daca se poate repara un reductor

Ai incercat sa contactezi firma care iti ofera garantia?

Re: o incercare

pana la urma am trimis reductorul in tara pentru a fi reparat si am apelat la o " bomba" pentru a mentine concentratia de co2 in acvariu cat de cat acceptabila

364

Re: o incercare

Sper sa nu fie grav cu reductorul ala eu chiar nu ma pricep la instalatia asta de co2 .

Re: o incercare

vad ca e ok si cu bomba....am reusit sa scad ph-ul in 6.9 spre surprinderea mea am 40 ppm co2 vad nu mai am valuri aproape deloc

Re: o incercare

in final m-am hotarat sa achizitionez un filtru de osmoza inversa.. am o nelamurire... care este diferenta intre filtrele de osmoza inversa gen  jbl,tetra etc. si cele  destinate pentru consum uman? eu as vrea sa-l folosesc in ambele cazuri.

Re: o incercare

Si cateva poze noi

368

Re: o incercare

Frumos  :apl  imi place cum arata rotundifolia , ii merge bine .

Re: o incercare

si-au revenit plantele de cand bag fertilizanti ca nebunu:)))

370

Re: o incercare

Eu am pierdut glandulosa la tine vad ca merge destul de bine , nu stiu ce sa mai zic ...

371 Editat de dinescu tiberius (2012-03-23 04:09)

Re: o incercare

si la mine a avut un moment....am facut teste fe era foarte mic  0.1 acum fertilizez asa  5 micro
                      2  ferropol
                      3 pic ferropol 24
                      5 macro
                      2 po4
                      7 easy carbo

372

Re: o incercare

pai la macro stam cam la fel , dar la micro eu bag 5 ml de la Cristi Ionescu si pe test am fe la 0,3 cred ca o sa-l mai salt si eu mai ales ca acum pun si 3ml de easycarbo , vad ca mai pui si ferropol dar eu nu am .

Re: o incercare

eu zilele astea o sa fac modificarea aia de care ti-am vorbit.. daca ai nevoie de vreo planta sa-mi spui ( glanduosa creste ca nebuna la mine si deaia nu o mai tin trebuie sa o tund in fiecare saptamana.. rotala la fel ) daca vrei iti trimit..

374

Re: o incercare

Pai mai am si eu 3 fire mici si prapadite de rotala rotundifolia si ma chinui sa le dau de cap , pana nu reusesc nu vreau , mai astept sa vad care e treaba. Multumesc de propunere .E treaba super cu discusii , sunt frumosi dar iti trebuie osmoza , la de care te-ai gandit ca aia la 3oo se duce intr-un an la bazinul tau trebuie sa schimbi vreo 50 l saptamanal.

Re: o incercare

noi teste  po4 1-1.2
                no3  5
                fe 0.3
nu resusesc sa cresc no3 sub nici o forma.... oricum platelor le merge de minune... nu am nici alge desi parca as vrea un no3 10-15.. cred ca o sa adaug no3 separat pana la urma

376

Re: o incercare

Pai daca merg bine plantele lasa-l asa , daca totusi vrei sa-l cresti la 10 -15 mai renunta la o parte din siporax-ul din filtru .

Re: o incercare

pai cred ca asta o sa fac...o sa mai scot din siporax.. cred ca e prea mult am vreo 3l+1 ceramica in total 4 l

378

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

noi teste  po4 1-1.2
                no3  5
                fe 0.3
nu resusesc sa cresc no3 sub nici o forma...

MariusMinu A scris:

Pai daca merg bine plantele lasa-l asa , daca totusi vrei sa-l cresti la 10 -15 mai renunta la o parte din siporax-ul din filtru .

   Inelele de Siporax sunt colonizate de bacteriile nitro, bacteriile astea stim toti deja ce fac, adica transforma amoniacul in NO3. Daca vrei sa scazi valoarea NO3 faci schimburi de apa. Poate nu inteleg eu bine, dar cum creste NO3 daca scoate din Siporax?

379

Re: o incercare

Sera siporax reduce si natratii http://www.sera.de/uk/pages/products/in … 15-mm.html
Si eu am aflat asta de curand, am gasit pe un site, nu mai stiu unde ca s-au facut teste si intr-adevar, chiar scade no3, nu e doar marketing smile

380

Re: o incercare

Siporax-ul nu scade nitratii, bacteriile anaerobe care se formeaza in locurile unde oxigenarea este proasta scad nitratii, si asta la un debit maxim 200-300 litri pe ora... si intr-un filtru unde se umbla foarte foarte rar big_smile