Re: o incercare

debitul nu este de 200-300l sigur..este un jbl e 1501... in legatura cu umblatul in el eu il deschid odata la 4 luni .

382

Re: o incercare

Deci in cazul tau nitratul nu scade de la Siporax, ci de la schimburi de apa dese si mari + pesti putini.

383 Editat de MariusMinu (2012-03-25 17:22)

Re: o incercare

Ma gandeam sa reduci siporaxul la jumatate pentru doua saptamani ,  sa mentii acelasi dozaj de macro si sa refaci testele la sfarsitul celor doua saptamani, in felul asta avem si noi o dovada clara pentru ca ipotezele pro si contra scaderii nitratilor sunt cam egale.
ps  vream sa te intreb inainte sa pui siporaxul la cat aveai nitratii dar mi-am adus aminte ca nu aveai testele.

384 Editat de dinescu tiberius (2012-03-25 17:23)

Re: o incercare

pesti am  foarte multi.... apa schimb 30% pe saptamana
am 50 de neoni 20 endleri 10 cory 9 ancistrusi(pui)
eu ma gandeam sa schimb 40% la 2 saptamani sa vad daca e vreun efect

385

Re: o incercare

Acum o sa fi atacat ca ai prea multi pesti  lol

386

Re: o incercare

Si carasu'? Unde-i carasu'? lol

387 Editat de dinescu tiberius (2012-03-25 17:38)

Re: o incercare

stiu ca ammulti dar nu pot sa-i arunc... o sa dau din neoni cam 30 si o sa iau 20 rasbora iar endlerii ii dau toti pentru ca nu imi mai plac
ps: da ancistrus.. daca aveam vreo 2-3 carasi din ghiol sigur no-3ul crestea smile)

388

Re: o incercare

Ancistrus A scris:

Si carasu'? Unde-i carasu'? lol

LOOOL

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

389

Re: o incercare

Astept sa vad modificarile de care vorbeai , cred ca o sa arate bine  :fok eu am tuns cuba

390 Editat de dinescu tiberius (2012-04-02 18:45)

Re: o incercare

marius am imprumutat camera cuiva si nu am cu ce sa fac poze acum.. zilele astea o sa pun poze.... ma cam chinui cu hc cuba ...tot iese din substrat in rest caut o planta de culoare rosie sa vad ce aleg pentru ca momentan am doar verzi pentru nu am pastrat nimic din cele care le aveam inainte

391

Re: o incercare

Eu as dona melcii de substrat ca au talentul de a scoate gazonul proaspat plantat , vreau sa vad ce planta rosie alegi ca eu cu rotalele nu ma inteleg deloc

392 Editat de dinescu tiberius (2012-04-03 18:59)

Re: o incercare

melcii de substrat cum ii vad ii arunc ..
rotala rotundifolia red am dat-o pentru ca se inmultea prea rpd.. la fel si granduosa.. insa problema cea mai mare este no3-ul am facut teste astazi si uite ce mi-a iesit
po4- 1,0
fe  - 0.25
no3 - intre 0 si 5 - nu reusesc sa-l cresc in nici un fel si nu inteleg de ce... am inceput sa dau mancare de 3 ori pe zi si degeaba .... vreau sa mai incerc si cu schimbul de apa mai rar.. daca nu o sa incep sa fertilizez separat... dubios este ca nu mai am nici plante multe am mai putin de 50% din ce aveam inainte si tot nu a crescut.... daca are cineva vreo idee sau vreo parere m-ar ajuta mult
ps: m-am gandit ca e testul de vina ( sera no3) insa mai am un acvariu cu ciclide unde no3 mi-a iesit 10-15

393

Re: o incercare

Poti inceerca Easy life Nitro este foarte bun  :sok

394

Re: o incercare

Pai ai redus siporaxul din filtru ?

395 Editat de dinescu tiberius (2012-04-05 23:01)

Re: o incercare

da... l-am redus mai am 2 l acum ....
azi mi-a venit si reductorul nu mai imi perlau deloc plantele cu bomba smile)
am ajuns la concluzia ca poti sa cumperi orice firma cand e sa se strice se strica

396

Re: o incercare

Acum sa vedem peste vreo 2 saptamani ce spune testul de no3 , chiar sunt curios yikes

Re: o incercare

no3-ul a crescut, acum e 15 .... mancare la pesti de 3 ori pe zi  lol

398

Re: o incercare

Stai sa vedem peste vreo 2 saptamani no3 -20 si atunci tragem concluzia , dar sa tii doza de macro aceeasi  big_smile

399 Editat de dinescu tiberius (2012-04-14 01:43)

Re: o incercare

si la 2 spatamani dupa aranajament.... mai am de lucrat la el si astept sa se formeze gazon cu hc apoi pot sa zic ceva despre el

400 Editat de dinescu tiberius (2012-04-14 02:01)

Re: o incercare

vad ca diandra a inceput sa se inroseasca de cand am adaugat cel de-al patrulea neon.. doar intr-o zi si-a schimbat culoarea