21

Re: Primul meu acvariu

Sperietura sper ca le trece...stresati sa nu fie... Daca sunt stresati trebuie sa le iau niste tratament verde  :smoke

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

22

Re: Primul meu acvariu

Serios acum, la cat sunt caraseii de curiosi sa nu te mire daca-l gasesti blocat in gaura aia mare a nucii (adica gura big_smile)

23

Re: Primul meu acvariu

Ancistrus A scris:

Pai sincer tu poti sa dormi noaptea linistit stiind ca ai nuca aia in acvariu? Si ca te bantuie prin casa? Ai speriat pestii, sa-ti fie rusine lol

^:)^  ^:)^  ^:)^

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

24

Re: Primul meu acvariu

Ancistrus A scris:

Serios acum, la cat sunt caraseii de curiosi sa nu te mire daca-l gasesti blocat in gaura aia mare a nucii (adica gura big_smile)


Ma asteptam la chestia asta. Momentan toti pestii intra lejer in gura monstrului. Tinand cont ca e duminica si nu dispun momentan de scule, am zis sa nu insist foarte mult. Saptamana care vine cand prind un moment liber ii maresc putin gura si poate ii gasesc niste ochi sa ii pun monstrului (macar sa fie cat se poate de real) lol

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

25

Re: Primul meu acvariu

Ce sa-i mai pui ca are si ochi si tot ce trebuie lol

26 Editat de Mariusg (2012-04-01 19:07)

Re: Primul meu acvariu

Vad ca deja se acomodeaza cu monstrul... Cel putin sanitarii au iesit la explorart. Spuneti-mi si mie va rog, daca le dau cate o pastila de Tetra Plecomin pe zi este vreo problema?

Deja le-am facut meniul zilnic.

Mic dejun - fulgi tetramin si granule tetra
Pranz - tetra pletco si fulgi tetra goldfish color
Cina - bloodworms si cativa fulgi

Pt betta din bol am luat tetra betta si ii mai dau si bloodworms.

Cantitatea exacta inca nu am. Le dau atat cat manaca, sa nu se depuna in acvariu resturile.

Intre mese au program liber, joaca prin castel sau sport in perdeaua de aer.

Suntem foarte organizati...

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

Re: Primul meu acvariu

salutare si bine ai venit!ai ce invata de la colegii de aici.spor la treaba.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

28

Re: Primul meu acvariu

baietii la masa.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

29

Re: Primul meu acvariu

I-ai pus si peruca la sperietoare? lol

30

Re: Primul meu acvariu

Acum sperietoarea tzipa ca e prinsa de "un tentacul"... big_smile  a avut si peruca, am incercat sa prind de ea o planta, Chladoflor, cea care acum e in fata, dar nu imi placea cum statea... :apl

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

31 Editat de Mariusg (2012-04-10 00:01)

Re: Primul meu acvariu

Intrebare,

De cateva zile m-am apucat sa fac un decor 3d din polistiren si ciment. In seara asta fumand o tigara m-am gandit ca ar ocupa cam mult spatiu in spatele acvariului si ma gandeam la variante mai "slim".
A facut cineva un decor din fibra de sticla? Afecteaza cu ceva propietatile apei acea rasina si intaritorul care se foloseste la fibra de sticla? Ce coloranti sa folosesc in acest caz? La polistiren am folosit oxid de fier in 2 nuante, maro si verde. Merge si la fibra?


Ps: mi-a disparut un pestisor!!!!! Astazi am schimbat apa, eu sunt foarte sigur ca nu l-am scos eu din greseala pt ca folosesc aspirator de substrat. Este vorba de o zebra. Este posibil sa o fi mancat-o ceilalti pesti?

Multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

32 Editat de mirceajifcu (2012-04-10 23:15)

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:

Ps: mi-a disparut un pestisor!!!!! Astazi am schimbat apa, eu sunt foarte sigur ca nu l-am scos eu din greseala pt ca folosesc aspirator de substrat. Este vorba de o zebra. Este posibil sa o fi mancat-o ceilalti pesti?

Multumesc

Parerea mea e ca a mancat-o nuca! Doamne infricosator arata smile) chestia aia in acvariu. Nu ti-e frica sa bagi mana sa faci curatenie?  lol  lol
PS: Ai decis ca ai prea mult spatiu si mai poti sa iei din el cu un decor 3d? smile) Incearca postere nature cu stanci si pietre...

33

Re: Primul meu acvariu

Chiar asa de fioroasa e nuca de cocos....toata lumea rade de ea.... Sa inteleg ca e ceva reprezentativ pt acvariul meu  :apl

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

Re: Primul meu acvariu

Pana aflam de la stiri ca in Buzau un acvarist a fost atacat de o nuca de cocos  lol care i-a mancat mana in acvariu  lol  lol

35

Re: Primul meu acvariu

Mariusg A scris:

buna ziua,

Ma numesc Marius si sunt incepator in ceea ce inseamna acvaristica. Initial am zis ca e foarte usor sa cresti pestisori in acvariu, ii cumperi, le dai sa manance si le schimbi apa. M-am convins ca nu e asa simplu.

La ora actuala am urmatoarele:

Dotari :
- 54l
- neon 18w
- filtru eheim 2008
- incalzitor eheim 3602 50w
- 1 strat fertilizator + strat quartz 0.1 - 0.3 + strat pietris 2-5mm
- plante elodea
- castel pt joaca
- pompita aer suplimentar

Pesti:
Carassius Aratus x 1
Platy - Xiphophorus x 3
Hypostomus Plecostomus x 2
Zebra Danio x 3
Betta Splendens x 1
Xiphophorus variatus x 3

Initial am avut 2 carasei dar din pacate unul l-am luat bolnav si a murit chiar daca l-am scos din acvariu sa il tratez.

Cum mereu avem de invatat, la recomandarile colegilor de pe forum am scos Betta din acvariu pt ca ciupea ceilalti pestisori, in special codita carasului.
Acum betta e intr-un bol micut, bol achizitonat la recomandarile celor de la petshop. Imi pare rau pt el ca sta singur dar e prea agresiv sa il tin cu ceilati.

Sunt foarte incantat de pestisorii mei, chiar daca nu este foarte usor sa ii cresc am o satisfactie foarte mare cand ii vad ca se joaca prin acvariu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Cseko9x0m5Q[/youtube]


Salut. Si eu sunt incepator. In privinta pestelui Betta, eu i-am adus doua femele, tot dupa un sfat de pe net si vreau sa spun ca masculul e atat de ocupat sa le alerge , ca nu mai are treaba cu nici un alt peste.
Faci cum crezi ca e bine dar e totusi spectaculos in acvariu, (ma refer la masculul Betta.)
Succes.

36

Re: Primul meu acvariu

Salut

Update de acvariu  :acv

- filtru extern tetratech ex400
- renuntat la castel
- adaugat 1 scalar

Referitor la filtru extern, trebuie sa il mai tin o perioada si pe cel intern pana face cel extern bacteriile bune in el? Sau pot sa il scot ?

Imi mai poate confirma cinva faptul ca daca bag 2 femele de betta masculul nu ii mai ataca pe ceilalti?

Multumesc.

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

37

Re: Primul meu acvariu

Si pozele:

Poate va era dor de nuca de cocos  yikes  yikes  yikes

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

38

Re: Primul meu acvariu

Referitor la filtre... da, lasa-le pe ambele pana se cicleaza cel nou.
In ceea ce priveste masculul de betta, mai bine ii faci un nano de 15-20 de litri cochet. Daca ii pui 2 femele probabil nu va mai alerga alti pesti, dar nici celor 2 femele nu le va fi prea bine.

39

Re: Primul meu acvariu

cam cat timp sa merg cu amandoua filtre? ideea e ca vreau sa il scot pe cel intern sa le fac mai mult spatiu.
betta il am deja intr-un bol micut dar parca mi-e mila de el cand il vad singur.

multumesc

Toti traim sub acelasi cer, dar nu toti avem acelasi orizont.

40

Re: Primul meu acvariu

Salutare. ca un nepriceput ce sunt vreau sa-ti spun doar atat:
1.NU caras+scalar.
2. Un caras are nevoie(doar el) de minim 50l de apa...
3. Carasii au obiceiul sa sape...cand va mai creste putin , logic o sa-i creasca si gura...va incerca sa sape in bolovanii aia si va ramane cu unul in gura ...fereasca...
4. Beta...intr-un nano(de la 10l in sus), iar femelele le adaugi in bazin doar cand vrei actiune, altfel vor rezulta "divorturi" bazate pe batai , poate si decese...
...ce ti-am spus pana acum este din experienta proprie. Cu mici exceptii(castelul si nuca) asa am inceput si eu  acum ceva timp in urma.....
In rest, ape limpezi....ca ai nevoie! :sok

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792