161

Re: acvariul meu amarat !!!

Acvariul tau arata ca si graficul unei functii inverse. big_smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

162

Re: acvariul meu amarat !!!

Avand in vedere ca ajung la acvariu doar in weekend si cateodata doar al 3-4 saptamani, iluminare doar de la un Osram 865 de 18W, fara fertilizare macro doar micro si aia doar de vreo 2 saptamani...nici nu ma pot astepta la mai mult  :stupid

Multam de incurajare Paul  :noroc

P.S.Da, cu pozele "e mai greu sa-mi aduc de la lucru DSLR-ul " ca sa citez un coleg  lol , dar promit ca o sa ma stradui sa-i fac cateva poze peste vreo luna de zile cu un aparat foto bunicel  big_smile , asta daca nu cumva vine sfarsitul lumii intre timp si imi strica toate socotelile  lol  lol  lol

163

Re: acvariul meu amarat !!!

bobi A scris:

Acvariul tau arata ca si graficul unei functii inverse. big_smile

Uite ma cine stie sa aprecieze arta  lol   wink

Acvariul arata asa?! sau ce e in el ?!  lol

P.S.sper sa se transforme intr-o functie crescatoare, desi nu-mi dau interesul destul dar poate am si eu norocul pescarului  lol   :stupid

164

Re: acvariul meu amarat !!!

Bogdane, mie mi se pare foarte important ca ai revenit la acest hobby si ai lasat in urma problemele care te-au determinat sa renunti temporar. In rest, ai destula experinta sa ne incinti cu un acvariu frumos. Succes! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

165

Re: acvariul meu amarat !!!

Multumesc pentru incurajare! big_smile  tin totusi sa-ti mai multumesc pentru ca mi-ai fost aproape pe cat s-a putut, ca m-ai ascultat si m-ai sfatuit...Un adevarat prieten!  ^:)^

166 Editat de mirceajifcu (2011-05-23 20:20)

Re: acvariul meu amarat !!!

Foarte fain acvariul, deja te invidiez tongue! Astept cu nerabdare episodul 2 din nelu si doina !  :noroc

167

Re: acvariul meu amarat !!!

Multam Mircea wink , o sa vina si episodul doi cam peste o luna de zile, nu de alta dar vreau sa le pregatesc o noua scena sau macar s-o imbunatatesc  :stupid

168

Re: acvariul meu amarat !!!

Ma plictiseam si m-am gandit sa repun background-ul vechi, desi as fi vrut ceva mai pe caramiziu, merge si asta ca se aseamna cu, culoarea pietrelor  lol

169

Re: acvariul meu amarat !!!

bogdivaio A scris:

Ma plictiseam si m-am gandit sa repun background-ul vechi, desi as fi vrut ceva mai pe caramiziu, merge si asta ca se aseamna cu, culoarea pietrelor  lol

Tie iti place?   big_smile  tongue
Daca da, lasa-l! Daca nu....

Mno.. asa face omul.. cand n-are de lucru isi face...

lol  lol  lol

Mie imi placea mai mult fara acel background.
Roca aceea aduce mai mult cu ... roca de munte, iar tu cred ca vrei sa dai alta nota acvariului tau.
Sau vrei sa scoti pestisorii astia si sa pui carasi?  smile  wink  tongue  lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

170 Editat de bogdivaio (2011-05-28 22:55)

Re: acvariul meu amarat !!!

Nici mie nu prea imi place dapoi restu de prin casa zic ca e mai bine  lol  lol  lol ...acuma imi e si lene sa-l mai dau jos, il las o spatamana, doua si apoi jos cu el  lol   :apl

Am vrut sa pun un background negru dar nu am gasit nicaieri si singurul magazin la care cred ca este era inchis azi, dar si maine e o zi si o noua plictiseala  lol

171 Editat de bogdivaio (2011-06-25 12:40)

Re: acvariul meu amarat !!!

:pp

172

Re: acvariul meu amarat !!!

Am facut si eu un update si am trecut la un acvariu Eheim 126 litri brut  big_smile
- Lumina: 2X18W Osram 865 la care urmeaza sa pun si refelectoarele, in viitor urmeza sa mai umblu la instalatie  wink
- Filtru exteren: TetraTec EX700
Substrat:  Nisip Dekoline Nero + Putin Manado

Acvariul a fost setatat aseara, deci nimic nu este batut in cuie!

P.S.Radu multumesc pentru plante!!!  :noroc , au ajuns ele cam sifonate dar sper sa le "revergorez" eu cumva  wink

P.S.2.Paul nu te-am uitat si te astept si pe tine cu cateva plantute  lol

P.S.3. Poze facute cu telefonul aseara, deci calitatea pozelor lasa de dorit  neutral

173

Re: acvariul meu amarat !!!

Felicitari Bogdanele... :apl
Un inceput frumos si promitator. Astept evolutii viitoare si poze noi. Sa auzim numai de bine!  :noroc

PS: Sa-mi spui cum sa procedez cu spraybarul, ca sa ajunga la tine cat mai repede.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

174

Re: acvariul meu amarat !!!

Ms Andi de incurajare  wink

175

Re: acvariul meu amarat !!!

Salut Frumos acvariu . Ce planta este aia mica din fata Marsilea sau Glosostigma ca nu-mi dau seama?

176

Re: acvariul meu amarat !!!

Chiar e frumos! Bravo!.Imi place!

177

Re: acvariul meu amarat !!!

MariusMinu A scris:

Salut Frumos acvariu . Ce planta este aia mica din fata Marsilea sau Glosostigma ca nu-mi dau seama?

pestebetta A scris:

Chiar e frumos! Bravo!.Imi place!

Va multumesc amandurora, dar acvariul nu mai e chiar la inceputuri si arata cam asa la ultima sedinta foto:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/11074/hz-jungle/

P.S. Marius cred ca zici de Marsilea hirsuta pentru ca Glosso nu aveam cand am facut respectivele poze big_smile

178

Re: acvariul meu amarat !!!

Am intrebat pentru ca am si eu marsilea si vroiam sa stiu cum merge la tine.
Ape limpezi!

179

Re: acvariul meu amarat !!!

Mai ce pot sa-ti zic e ca merge bine, defapt e singura care merge bine deocamdata la mine in acvariu smile)...am reusit sa fac un covor destul de frumos cu ea dupa ce am scos toata Glosso big_smile

180

Re: acvariul meu amarat !!!

Mai arata-ne și noua cum a evoluat acest setup colega.Nu tine doar pentru tine  wink