181 Editat de octavian (2012-07-24 13:43)

Re: un inceput cu scantei

domnul radu,membru activ sunt doar de  o jumatate de an.bineinteles ca asta nu e o scuza.
acum,mie unul nu imi este greu daca cineva ma intreaba cum am procedat intr-o anumita situatie.bineinteles daca nu as vrea sa ii raspund nu i-as raspunde,sau daca mi-ar fi gru sa ii raspund l-as pune sa caute in alta parte.
am facut acvaristica un an de zile inainte sa devin activ pe forum,si bineinteles ca tot timpul cand aveam probleme cautam pe google.asta pana am renuntat si am trecut pe ciclide,asta asa ca sa nu renunt de tot.
deci,pentru mine este foarte diferit faptul de a cauta in discutiile altora ceea ce ma intereseaza pe mine(mai ales ca nici un acvariu nu e la fel,ceea ce e mai geu de aplicat),sau de a discuta "fata in fata",de a intelege cum au avut alti si din ce cauza,asa ca pot aplica altfel.
sper sa nu ma intelegeti gresit,dar din fiecare subiect simplu dezvoltat peste masura eu am avut numai de castigat(CO2 am acum cam 40mg/l,la fel si de hidre,care desi le am de 1-2 luni nu m-au deranjat dar muream fara sa stiu ca de fapt  nu sunt alge)

182

Re: un inceput cu scantei

am inceput un tratament cu Rombendazol,2pastile si jumatate,schimburi de apa si aspirat bine bine substratul.hidrele s-au facut minuscule si nu am mai vazut nici o planarie.melcii maidanezi nu dau nici un semn de oboseala iar pe cei asasini i-am scos afara
o sa mai continui tratamentul inca vreo 3 zile,timp in care sper sa scap de toti musafirii nepoftiti

183 Editat de octavian (2012-08-06 21:38)

Re: un inceput cu scantei

din pacate am terminat cu setup-ul prezent,din fericire continui cu un acvariu de 300l
zic din pacate ca prinsesem drag de setup si aveam si planuri mai mari,gasisem niste radacini superbe,dar asta e acum,nu ma mai amagesc singur.
aveam de mult in cap un up-grade insa nu ma induram deloc.motivul a fost acei viermisori care se plimbau prin acvariu(nu stiu de ce eu ii simteam pe mine,mai ales atunci cand bagam mana in acvariu,simteam ca imi intra pe sub piele :stupid  :stupid

intre timp am vandut o parte din plante,saptamana asta o sa lipesc noul acvariu
dar atat deocamdata o sa continuam la acvarii medii

184

Re: un inceput cu scantei

Trebuia sa mai faci ceva incercari pe asta mai mic ca sa ai mai multa experienta.
Este ca la soferie stai cativa ani cu masina mica si dupa aia treci la camioane/autobuze.
Am vazut la mine cand am avut probleme si trebuia sa schimb cate 60 litri de apa la cateva zile, cand spalam 40 kg de substrat ca-mi aparuse o alga de nu mai scapam de ea. Am aflat cauza cand au venit testele acum daca mai apare stiu ce tebuie sa fac. Ma gandesc si eu la un up-grade de 240 l dar astept sa vad cum imi merg plantele cu apa de la retea.
Nu vreau sa te descurajez, vreau sa fii precaut cand vine vorba de alge. Succes cu proiectul ! :noroc

185

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

din pacate am terminat cu setup-ul prezent,din fericire continui cu un acvariu de 300l
zic din pacate ca prinsesem drag de setup si aveam si planuri mai mari,gasisem niste radacini superbe,dar asta e acum,nu ma mai amagesc singur.
aveam de mult in cap un up-grade insa nu ma induram deloc.motivul a fost acei viermisori care se plimbau prin acvariu(nu stiu de ce eu ii simteam pe mine,mai ales atunci cand bagam mana in acvariu,simteam ca imi intra pe sub piele :stupid  :stupid

intre timp am vandut o parte din plante,saptamana asta o sa lipesc noul acvariu
dar atat deocamdata o sa continuam la acvarii medii

Ce faci daca apar "viermisorii" si in acvariul de 300 litri?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

186

Re: un inceput cu scantei

o sa fiu precaut in privinta viermisorilor.in privinta algelor in setup-ul acesta am fost destul de precaut,si am reusit intr-o masura destul de mare sa le tin la distanta.
cel de 300 o sa il fac cu ciclide africane,malawi.asta nu ca mi-ar placea mai mult decat plantat,pentru mine fiecare are farmecul lui si ambele sunt deosebite pt mine,doar ca e mai usor de intretinut,plus ca la toamna o sa am si un bebic si nu am chef sa stau cu mana in acvariu si cu ochii la el sau invers

acestea fiind spuse invatam si evoluam si ne bucuram :sok

187

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

cel de 300 o sa il fac cu ciclide africane,malawi.asta nu ca mi-ar placea mai mult decat plantat,pentru mine fiecare are farmecul lui si ambele sunt deosebite pt mine,doar ca e mai usor de intretinut

   Daca ai si un filtru+materiale filtrante corespunzatoare, posibil ca va fi usor de intretinut smile

188

Re: un inceput cu scantei

octavian A scris:

o sa fiu precaut in privinta viermisorilor.in privinta algelor in setup-ul acesta am fost destul de precaut,si am reusit intr-o masura destul de mare sa le tin la distanta.
cel de 300 o sa il fac cu ciclide africane,malawi.asta nu ca mi-ar placea mai mult decat plantat,pentru mine fiecare are farmecul lui si ambele sunt deosebite pt mine,doar ca e mai usor de intretinut,plus ca la toamna o sa am si un bebic si nu am chef sa stau cu mana in acvariu si cu ochii la el sau invers

acestea fiind spuse invatam si evoluam si ne bucuram :sok

   Octaviane, faci tu ce faci si ocolesti raspunsul direct! lol  Intrebarea mea cuprindea un mesaj subliminal: vei schimba acvariile, ori de cite ori vei avea o problema legata de "viermisori"?
   Inversul situatiei din finalul postului tau ar arata cam asa: stai cu mina in "bebic" si cu ochii la acvariu! lol  lol  lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

189 Editat de octavian (2012-08-07 18:41)

Re: un inceput cu scantei

mai nea Radule,o sa ne intelegem noi vreodata cu limba asta a noastra romaneasca cu mai multe intelesuri!....
acel mesaj "ascuns" de nu l-am gasit eu,isi are raspunsul chiar in postarea mea pe care ati citat-o.aveam in gand de mult un upgrade insa nu ma induram sa renunt la acest setup si acei viermisori mi-au dat motivul

190

Re: un inceput cu scantei

Folosita corect, limba romana transmite mesaje corecte. Ce trebuia sa inteleg din "motivul a fost acei viermisori care se plimbau prin acvariu"?
Din 100 de cititori, cred ca 99 ar fi inteles acelasi lucru, adica: planuiai sa schimbi acvariul, nu erai hotarit dar "dihaniile" au fost cireasa pe tort! lol Drept pentru care eu te-am intrebat, cum ai reactiona, daca prin absurd, "dihaniile" ti-ar invada si noul acvariu.
   Cel de-al doilea mesaj subliminal al intrebarii mele este: daca de fiecare data, cind apar probleme intr-un set-up, il refacem sau chiar schimbam acvariul, care ar fi cistigul nostru ca acvaristi, in planul rezolvarii acestor probleme si al acumularii experientei? Prin similitudine situatia s-ar putea compara cu imbolnavirea unui peste, pe care, in loc sa incercam sa-l tratam, il eutanasiem.
   Nu trebuie sa te superi pe mine, acest mod de a trata problemele, mi se pare unul izvorit din comoditate si din lipsa ambitiei de a te lupta si a rezolva aceste probleme. Acvaristica (nu posesia unui acvariu) este un hobby plin de provocari, pe care nu le putem evita.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

191

Re: un inceput cu scantei

Baracuda A scris:

Din 100 de cititori, cred ca 99 ar fi inteles acelasi lucru,...

insemna ca m-am explicat corect,chiar daca am spus-o de vreo doua trei ori

Baracuda A scris:

Cel de-al doilea mesaj subliminal al intrebarii mele este: daca de fiecare data, cind apar probleme intr-un set-up, il refacem sau chiar schimbam acvariul, care ar fi cistigul nostru ca acvaristi, in planul rezolvarii acestor probleme si al acumularii experientei?

pai situatia ar fi cam asa:am avut probleme in cel de 100 imi fac unu de trei sute,am probleme si in asta imi fac unu de 900,am probleme si in ala imi fac unu de...3x900...aaa,de 2 tone 700 lol  lol  lol  lol  lol

acum,revenind la lucrurile serioase,dumneavoastra cred ca ati inteles dar vreti doar sa ma necajiti ca aceasta a fost o situatie putin mai deosebita si de vina nu au fost orataniile ci stapanul.si chestia asta am spus-o de atatea ori dar o mai spun pana ne intelegem.am fost luat pe nepregatite cu ceva ce propriu zis uram,si a fost, asa cum ati spus, cireasa de pe tort.

p.s.am reusit pana la urma sa le infrang,nu am mai vazut asa ceva in acvariu de  o saptamana si ceva.am mers pe calea chimica,cu pastile,si oricum nu m-am tinut serios de tratament,dar...

192

Re: un inceput cu scantei

Octaviane, multe succesuri! lol  Mi-e teama insa ca, daca-ti faci un acvariu de 2700 litri, va trebui sa-ti faci si un  forum numai al tau, nu va mai avea loc nimeni de tine si de problemele tale... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

193

Re: un inceput cu scantei

ha,ha...
am inteles mesajul ascuns..

194

Re: un inceput cu scantei

Serios: iti urez mult succes cu noul acvariu!!! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

195

Re: un inceput cu scantei

multumesc