101

Re: Incepator printre incepatori :))

Deci domnule Cristi care este opinia dumneavoastra asupra problemei mele? Sa merg pe alb sau pe rosu? Pe T5 sau T8?......saaaaau sa fac o saramura perfecta din t5 si t8?  :noroc

Where My Shrimps At?

102

Re: Incepator printre incepatori :))

Ma abtin... Daniel se pare ca este expert in "Lumini si Umbre" lol

103

Re: Incepator printre incepatori :))

Eu am avut t5 combinat cu t8 chiar in setarea cu cea mai buna crestere a plantelor (albumul spring'12). Intr-adevar neonul t8 era pus in spate unde plantele sunt mai inalte, iar acvariul are 40 cm dar lampa era saltata la 10 cm deci in cazul unui acvariu de 50 cm unde nu se doreste open top, se poate face o combinatie intre aceste tipuri de neone, de ce nu ?

104

Re: Incepator printre incepatori :))

Eu as folosi doar T5-uri. 4 sau 5 tuburi: 2 830 si 2-3 965-865 (nu stiu pe 39W de care gasesti)

Daca dai de un 880 si mai bine. In cazul asta: 1 880, 2 830, 2 865

105

Re: Incepator printre incepatori :))

Va multumesc pentru sugestii baieti big_smile

Where My Shrimps At?

106

Re: Incepator printre incepatori :))

Update poze si aparatura... am trecut la filtru extern Tetratec ex700  :fbr

Where My Shrimps At?

107

Re: Incepator printre incepatori :))

Frumos!
Buturuga ai luat-o cu moss pe ea sau e pus de tine?

Nu pui nimic in partea dreapta, sa acopere tevile?

108

Re: Incepator printre incepatori :))

Multumesc Mihai, mosul de pe buturuga e pus de mine iar acolo unde am tevile inca nu m-am gandit ce o sa pun big_smile ... momentan astept sa vad cum evolueaza restul plantelor big_smile

Detalii acvariu

Aquapro 60 de 63L cu dimensiunile de 60L x 30l x 35h
Lumina: 2x24 w T5 865+830 Osram
Filtrare: Filtru extern Tetratec ex700
Incalzitor 75w pe care momentan nu il bag in functiune pentru ca temperatura nu scade sub 25 grade
Substrat: Pietris din Hornbach de 1-2mm
Fertilizare: Tetra initial sticks (cateva puse la radacinile de la helferi,blyxa si hc)
CO2 din bomba bomba, micro+macro luat de pe forum, schimb de apa la 2 saptamani cate 20L

Ph - 7,Gh -7, Kh-4,No2 - 0, No3-10, PO4 - 0.8

Pesti:

4 ancitrusi (din cate am observat par a fi 1m+3f)
2 platy (1m+1f)
5 betta (1m+4f)
3 creveti amano

Desi nu sunt specii compatibile nu am vazut conflicte mari intre ei!

Plante:

Pogostemon Erectus
Pogostemon Helferi
Staurogine sp.
Rotala Rotundifolia
Rotala Macrandra
Glossostigma Elatinoides
Micranthemum Micranthemoides
Eleocharis Parvula
Hemianthus Callitrichoides 'Cuba'
Blyxa Japonica
Anubias Nana var. 'Petite'

Aleator cateva fire de Cabomba Caroliana, Hygrophila Polysperma si Hygrophila Polysperma Rosanervig.

Where My Shrimps At?

109

Re: Incepator printre incepatori :))

OooooK, m-am ales cu un stand pentru acvariu de dimensiuni 120*40*70 si nu-mi pot stapani rabdarea de a pune pe el un acvariu de 300L 120*50*50 (asta dupa ce schimb blatul de sus cu unu de dimensiunile dorite) ... asa ca am o intrebare... in cazul in care nu gasesc sa iau unul gata facut inseamna ca trebuie sa il fac la comanda... am citit ca sunt 2 moduri de construire ale unui acvariu si anume cu cele 4 laturi pe fund sau langa fund.... care este cea mai buna si safe metoda?

Where My Shrimps At?

110

Re: Incepator printre incepatori :))

acvarii.biz

111

Re: Incepator printre incepatori :))

danielt A scris:

acvarii.biz


Multumesc dar ma gandeam la optiunea de achizitie individuala a sticlei si lipire cu ajutorul unui coleg de pe forum big_smile ... am gasit ceva pana la urma si pretul mi se pare accesibil big_smile ... abea astept sa il fac big_smile:D

Where My Shrimps At?