1 Editat de lup cosmin (2013-06-01 15:25)

Subiect: Upgrade 300...

Buna tuturor ma numesc Cosmin am 29 ani sunt din Deva Judetul Hunedoara si sunt posesorul unui acvariu de 80l pe care incerc sal intretin cat mai bine posibil.Acvariu de 80l lam reamenajat cum am putut si eu.           Dimensiuni acvariu: 80L*50h*20l.                                                                                                                        Tehnica:                                                                                                                                          Iluminarea este 3 tuburi t8 de 20w:Flora-glo 2,Aqua-glo 1(iluminare 10 ore pe zi).                                            Un filtru de 700l/h,10w,vata de perlon pozitionat in asa fel incat sa nu invarta totul (aqua pro M700)             Incalzitor 100w.                                                                                                                                              Flora:                                                                                                                                                     Anubias nana,Echinodorus impaii,Acorus gramineus varieatus,Ophiopogon japonica,Hygrophila salcifolia rubra,Limnophila aromatica,Hemionthus micronthemoides,Nucus,Echinodorus ozelot,Alternanthera roseafolia,Riccia fluitans,Microsorium,Lemna,Limnophila heterophylla,Eleocharis minima,Vallisneria gigantea,Java moss.             Fauna:                                                                                                                                             Xiphophorus helleri 2,Scalari 6,Conconius 4,Gurami 3,Zebre 4,Corydoras paleatus 2,Neoni 15,Apistrogramma ramirezi 2 si 3 melci pomacea.                                                                                                                        Decor:                                                                                                                                                          Nisip de rau (granulatie 2-3mm) si o cioata de fag.                                                                                Fertilizare:                                                                                                                                                       Easy-Life ProFito,Easy Life EasyCarbo,Easy-Life Ferro,bile 7+13 jbl in substrat la radacinile plantelor si JBL Bio CO2 Vario Complet.

Re: Upgrade 300...

Ce schimbari trebuie sa fac oare.

Re: Upgrade 300...

Acum sunt doar la anceput ce ma puteti sfatui.Acvariu are 80l.2 neoane de 18w pompa nu stiu sa va zic ce model este.

4 Editat de MihaiA09 (2010-02-07 23:48)

Re: Upgrade 300...

Bine ai venit! Vad ca esti din Deva ca si mine. Si eu sunt un incepator, dar pentru mine se pare acvariul frumos pentru un incepator. Bravo. Da ceva detalii. Ce pestii ai? Ce plante ai?... Ca sa putem comenta.

off-topic: Din ce zona esti?

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

Re: Upgrade 300...

si eu sunt nou ....dar in cateva zile am invatat ca melcii aia din acvariu o sa iti omoare pestii asa ca ......vezi ce faci cu ei

6

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Ma puteti ajuta la amenajarea agvariului.Oare cum pot posta niste poze ca sa va puteti da cu parerea.

salutare
vine ai venit printre noi
imi place acvariul,dar scapa de melcii aia
frumoase plante,dar pot fii si mai frumoase daca le plantezi in substrat,dar din cate vad,se pare ca ai decat pietris in acvariu
vezi ca o sa gasesti cateva subiecte interesante cu amenajarea acvariului,ciclarea,substrat,plante etc.
sigur o sa gasesti multe lucruri interesante acolo.
spor la citit si te asteptam cu mai multe detalii

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Upgrade 300...

Plante:Anubias nana,Echinodorus impaii,Acorus gramineus varieatus,Ophiopogon japonica,Hygrophila salicifolia Rubra.Si anca doua feluri pe care nu le prea cunosc.

Re: Upgrade 300...

Despre ce melci vb acele scoici mari.

Re: Upgrade 300...

xifori voalati 4,scalari 6,moly 2,gupy 2,conconius 4,guramy 2,platy 2,moly 2,zebre 4,neoni 3,ancistrus dolichopterus 1,hoplosternum thoracatum 1,corydoras paleatus 2.Oare nu sunt cam multi pestisori.

10

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Despre ce melci vb acele scoici mari.

exact..
stiu ca nu sunt bune pentru pestisorii tai
dar daca esti incapatanat,faci cum vrei,eu incercam sa te ajut cu un sfat

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

11 Editat de Lorenzo (2010-02-08 01:55)

Re: Upgrade 300...

Bine ai venit printre noi
Noi vrem sa te ajutam si sa-ti spunem ce este ok. cu acvariul tau.Asa ca nu te supara daca iti spun cam ce ar trebui schimbat la acv. tau.In primul rand scoicile se vor "topi" cu timpul si iti ridica Gh-ul(duritatea generala) plus ca nu este estetic deloc intr-un acvariu de apa dulce.Pietrisul este cam mare pt. radacinile plantelor si se va colmata foarte repede cu mizerie,normal ar trebui sa fie de 2-3mm(bob orez).Pesti sunt cam de multe specii si nu prea se potrivesc,alege intre vivipari sau ceilalti.
Poti sa scoti si chestia aceea maro din lut

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

12

Re: Upgrade 300...

altfel spus, daspre melci, se dizolva si calcarul eliminat in apa se va depune pe branhiile pestilor, ceea ce-i va omara, incet si sigur;
cat despre plante mai primeai sfatul de ale planta in substrat, sa renunti la ghivece, ca dealtfel acvariul chiar arata bine, felicitari!
inca ceva: plantele daca sunt in substrat, la lumina cu care ai echipat acvariul, in scurt timp timp iti vor impanzii fundul acvariului... va arata splendid! sa ne ti la curent! devean de-l nostru!

13 Editat de aqua (2010-02-08 19:24)

Re: Upgrade 300...

Salut!!
1tu ai prea multe specii de pesti acolo ! si necompatibile!!
2 scoate scoicile,cum au spus colegii mei deoarece sunt facute din calcar si afecteaza grav parametrii apei si este si o chestie de estetica...nu arata prea bine intr-un acvariu de apa dulce..
3.renunta la ghiveci si planteaza plantele in pietris !!(cineva a zis ca i se pare ca ai pietrisul cam mare)
marimea indicata a pietrisului este de 2-3 MM
4.scoate chestiunea aia din mijloc care iese in evidenta si introdu o buturuga de mopan dintr-un pet-shop specializat!!
5.dupa ce ai facut toate astea,ai putea sa mai iei o plantuta doua deoarece ,se vede mai mult background decat plante smile daca vrei sa scoti efectul asta,ai putea sa iei un colant negru
in rest,spor la treaba !!
nu sunt deloc grele cerintele pe care ti le-am dat

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Upgrade 300...

Cat de necesara este o sursa de co2.Astept raspunsuri din partea dumneavoastra.

15

Re: Upgrade 300...

necesara pentru plante, dar la cate plante ai, nu ai neaparata nevie, parerea mea

16

Re: Upgrade 300...

Cum se spunea mai sus la atatea plante nu pune co2,in schimb poti folosi EasyCarbo(carbon lichid),doar ca atunci mai ai nevoie de putina lumina in plus(+2 neoane de 18W osram865).Gasesti  easycarbo pe la petshopuri online de la noi.Este foarte bun acest produs,l-am folosit in urma cu 2 ani cu succes.Daca-l folosesti nici cu algele nu vei avea probele majore.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

17 Editat de kokos (2010-02-13 19:44)

Re: Upgrade 300...

buna cosmin> eu as proceda asa: tinind cont de faptul ca acvariu nu are dimensiuni mari, planteaza o latura cu 3 tipuri de plate: doua verzi si una rosie....iar latura cealalta cu un sigur tip de planta care la baza sa fie ornata cu pietre

accentul poti sa-l pui pe o buturuga(in pozitie centrala) cu dimensiuni mai mici care sa fie flancata de gazon care face conexiunea dintre laturi.....

scoate scoicile si argila ca incarca inutil si cel putin scoica mai si dauneaza, exact cum a spus si Lorenzo

?

Re: Upgrade 300...

Buna tuturor.Ajutatima va rog.Ce pesti sunt acestia.Ami doresc asa ceva si as vrea sa stiu cat mai mult despre acesti pesti.

19 Editat de pelly67 (2010-02-23 01:08)

Re: Upgrade 300...

discus..... http://www.diskus.ro/

20 Editat de aqua (2010-02-23 01:07)

Re: Upgrade 300...

symphysodon discus
e culmea ca nu i-ai recunoscut smile
eu zic sa nu iei daca esti incepator ...se ingrijesc foarte greu si sunt NUMAI pentru profesionisti cu experienta
costa si foarte mult si sunt cei mai frumosi pesti de apa dulce din lume

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise