41

Re: Upgrade 300...

toate produsele au capace dozate (iti poti lua o seringa) ...calculezi pentru tine (80l) cu regula de 3 simple si restul .......e noroc! tongue

Re: Upgrade 300...

O sa ancerc produsele care leai folosit si tu.Daca nu te superi.

43

Re: Upgrade 300...

sa ma supar?......esti invitatul meu! wink

Re: Upgrade 300...

O seara buna tuturor.

Re: Upgrade 300...

Aqua Pro Aquarium interna M700 de filtrare de pana la 120 de litri, cu o multime de accesorii.Antrebarea care mio pun este urmatoarea:aceasta pompa este dotata cu un saculet de carbune activ.Oare ce se va antampla cu plantele daca al voi introduce an acvariu.Astept raspunsuri din partea dumneavoastra.

46

Re: Upgrade 300...

plantele nu o duc bine in prezenta carbunelui, scoti saculatul de carbuni si inlocuiesti cu altceva : burete,siporax,vata de perlon etc

Re: Upgrade 300...

Sper sa nu aibe de suferit plantele.Dar ce voi face an momentul an care voi baga fertilizanti an acvariu am facut comanda de:Easy Life Pro Fito,Easy Life EasyCarbo,JBL Bio CO2 Vario Complet.Oare nu va trebui sa scot carbunele activ.Anca sunt nelamurit.

48

Re: Upgrade 300...

pe langa gama de fertilizanti pe care o vei folosi+CO2 sa sti ca si lumina are un rol decisiv ! incearca sa lasi lumina sa ajunga nestingherita de plantele de suprafata!!! din poza ta cred ca ai cam multe!

49 Editat de narcis.b (2010-03-28 00:58)

Re: Upgrade 300...

Da carbunele trebuie scos intrucat e chelator pt fier,iar fierul e indispensabil dezvoltarii florei,carbumelese foloseste deobicei dupa un tratament antibiotic pt indepartarea acestuia.
Intradevar pare a fi putina lumina,acvariile tip jungle au necesar mare de lumina tocmai pt  ca aceasta sa penetrze si partea inferioara a acvariului, sau poti sa le grupezisi sa le tunzi de asa maniera incat lumina sa ajunga si la cele scunde.Ar mai fi si inconvenientul ca in lipsa luminii suficiente si cu fertilizare de micro+macro+CO2 ,algele care nu sunt pretentioase sa se multumeasca si cu acea lumina putina si sa prolifereze....

50

Re: Upgrade 300...

pelly67 A scris:

pe langa gama de fertilizanti pe care o vei folosi+CO2 sa sti ca si lumina are un rol decisiv ! incearca sa lasi lumina sa ajunga nestingherita de plantele de suprafata!!! din poza ta cred ca ai cam multe!

...daca ai relector la neon incearca sa-l apleci putin spre interior pentru a distribui lumina si spre fundalul acvariului.

Re: Upgrade 300...

Aceasta este una dintre ele.

Re: Upgrade 300...

.

Re: Upgrade 300...

Si ultima poza.

54 Editat de pelly67 (2010-03-28 14:42)

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

.

Ceratopteris Cornuta - poza 2
Face parte din familia Ceratopteridaceae, fiind una dintre cele mai frecvente plante din acvariile noastre. Inca sunt discutii daca este o specie de sine statatoare sau o forma plutitoare a speciei Ceratopteris thalictoides. Este raspandita peste tot in zona tropicala. Frunzele sunt mari, carnoase, cu aspect buretos, dar foarte fragile. Marginea frunzelor este puternic decupata. Au culoare verde deschis. Radacinile sunt puternice, foarte ramificate, in acvarii avand si rolul de a filtra apa (in general plantele plutitoare au radacini puternice si cand scoase afara din apa toate depunerile de pe ele raman in apa, abia atunci observam rolul lor de filtru). Planta este folosita de speciile de pesti care-si construiesc cuibul la suprafata apei. Are nevoie de o apa nu prea dura, cu o temperatura de 22-30 °C si de multa lumina, dar fara prea mult soare. Poate creste foarte mare, atingand 25-50 cm. Pe suprafata frunzelor mai batrane cresc noi plante care pot fi plantate in substrat sau lasate sa pluteasca, conferind un loc de refugiu pentru pui si material organic pentru hrana infuzorilor.
la mine merge brici tinuta la suprafata! am incercat si plantarea ei dar de cate ori o pun melcii pomacea o halesc! merge si plantata dar cu o iluminare buna!

55

Re: Upgrade 300...

Ceratopteris Thalictroides poza 1
Face parte din familia Ceratopteridaceae si este raspandita in zonele tropicale ale globului, unde populeaza mlastinile si zonele inundabile, unde, in functie de situatie, poate avea frunze submerse sau emerse. Plantele submerse pot creste relativ mari, pana la 30 cm. Pot fi crescute atat ca plante plutitoare cat si ca plantate in substrat. Datorita frunzelor mari, daca le plantam in substrat vom avea grija sa le ancoram bine pentru a nu se smulge. Substratul va fi format din nisip cu o granulatie mai mare amestecat cu argila. Se inmulteste prin lastari care cresc pe frunze. Temperatura apei va fi de 18-20 °C, dar suporta si temperaturi de 24-30 °C. Apa va trebui sa fie moale, maximum pana la 10°dGH, iar acvariul bine iluminat. Este mai frumoasa cand este folosita ca planta plutitoare decat plantata in nisip. Sub forma plutitoare este ideala ca suport pentru construirea cuibului de bule la suprafata apei. Radacinile sale pot adapostii alevinii pestilor vivipari.

56

Re: Upgrade 300...

Nucus - poza 3
Ritm de crestere - rapid
Cand ajunge la suprafata apei, incepe sa creasca deasupra, putand fi taiata si plantata in sol, unde va prinde radacini.
Necesita iluminare moderata
Este o planta cu frunze friabile (se rup destul de usor), dar tulpina este foarte rezistenta, din ea crescand rapid frunze si alti pui.

Re: Upgrade 300...

Buna am fost astazi an oras si am gasit aceste modele de neoane:Flora glo,Aqua glo,Power glo si ultimul Sylvania Grolux.Nu stiu daca ma vor putea ajuta.Ce pareri ami puteti da.

58

Re: Upgrade 300...

Deci mai da din plantele de la suprafata deoarece nu ajunge lumina la celelalte...pe de alta parte felicitari pentru acvariu...evolutia e mare smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Upgrade 300...

Ramirezi.

Re: Upgrade 300...

.