161 Editat de allexya (2010-03-25 00:49)

Re: excremente ciudate

Lucia de cand voiam sa iti laud poza de la avatar, te prind in sfarsit big_smile

Oamenii astia tre batuti la sange, chiar asa nu au strop de minte? Ce nenorociti doamne...  Si daca ajung sa fie muscati de un caine chinuit tot cainele e de vina, nu oamenii care l-au torturat.

Stii ca eu tineam mult la pestii mei si am zis ca ii dau sa le fie mai bine, sa fie liberi. Mai ales in acv de 500l deja ii vedeam boieri.

Bine ca intre timp am spalat frumos tot pietrisul, am amenajat altfel plantele. arata mult mai bine si au mai multicel loc.

Am si maternitatea cu Rambo al meu care astazi a facut tumba in acvariul mare de am zis ca mor.
lol

Sunt ei aglomerati, ma chinui eu de innebunesc cu suspensiile din apa, dar folosesc bacterii vii Tetra Bactozym sau Sera Nitrivec la fiecare schimb de apa, in caz ca de vina este deciclarea, sa o pot combate cat mai rapid sau sa o previn. Imi este rusine sa recunosc dar nu am bani de teste, mi se par oribil de scumpe, pe cat de necesare. Dar nu am bani de ele asa ca vor trebui sa astepte.

Cum mancarea congelata murdareste apa, o pun intr-o sita si apoi intr-o galeuta cu apa o topesc o curat bine si le dau putin cate putin.

Imediat ce ma angajez le iau si filtru extern, poate scap de suspensiile din apa.

Uite pun o poza cu noul decor tongue Scuze de apa tulbure dar este de la Sera Nitrivec tongue Pe fundal se vede si Baby Fishie rambo big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

162 Editat de allexya (2010-03-25 00:51)

Re: excremente ciudate

Lucia spune-mi e cutu tau? big_smile ca nu am apucat sa te intreb.

Jimmy ce mai face, devine un Bote 2 cu cipilica lui la moda? big_smile Sunt bine, sanatosi?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

163 Editat de allexya (2010-03-25 18:00)

Re: excremente ciudate

Ieri m-a luat valul si am pus o poza din care nu se pricepe nimic, acum pun una buna tongue

Apa nu e murdara, e peretele portocaliu si cum nu am fundal, mereu in combinatie cu flash-ul imi "coloreaza" apa. AM si o poza tulbure fara flash ca dovada.

In poza cu maternitatea se vede Baby Fishie pe o frunza big_smile


http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P1010005-1.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P1010004-2.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P1010003-1.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P1010002.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/P1010001-1.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

164 Editat de Lucia (2010-03-25 18:19)

Re: excremente ciudate

Allexya ... nu ai de ca sa-ti fie rusine...
Nici eu nu mi-am cumparat teste din acelas motiv... am doar unul de la Sera pt PH, fiindca l-am gasit undeva la 15-20 lei... Nu mai stiu!...

Arata bine acvariul tau! smile
E suficient de plantat si aerisit in acelas timp, ca pestii sa se simta bine.
Ca.. pana la urma, lor trebuie sa le fie bine prima data, si apoi estetica din punctul nostru de vedere...


Da, acel catel din avatar, e al meu, va face in octombrie 12 ani.
Il cheama Bobita (oficial), neoficial are o gramada de nume: Petrica, Tobi, Tobias, Tombila, Bambi, Bubu, Bamboocha Bambola, Bictzish.
E un membru foarte important al familiei. Prin orice incercari am trecut el a fost alaturi de noi...

Acu's 12 ani locuiam intr-un apartament la parter.
Mama lui se aciuiase sub balconul nostru, fiindca mama mea o hranea.
Intr-o dimineata s-a dus mama cu mancare la ea.. si a gasit-o cu o scandura cu cuie, infipta in cap....
Maica-mea saraca... a apucat-o disperarea... si plansul.. la un moment dat a auzit ceva,... un scancet... si a gasit 4 puiuti sub balcon...
I-a luat in casa, doi i-am dat si am ramas cu doi. Cel afisat si inca o catelusa Ginny...

El acum locuieste cu mama mea la 28km de Oradea, de fapt acolo sunt toti sufleteii pe care ii avem..
Cand eu ma urc in masina sa ma duc la ei, Bamboocha stie si da de veste intregii case ca ma duc eu. Nu trebuie sa dau telefon, fiindca el stie.. Era cat un soricel, fara ochi... Bine-nteles ca e rasfatat.. face ce vrea el...
Am mai pus intr-un post la "cafenea" niste poze cu cea mai recenta achizitie.. smile, poate pui si tu.

De-aia mi-am si luat pestisorii, fiindca mie altfel mi se pare pustiu in casa.
La bloc, cu oamenii plecati de la 8:15 dimineata intorsi pe la 18-19 ce puteam sa iau?
Fishes only... Jimmy stie ca ii transmiti numai bine si te pupa! smile (cu ocazia asta mi-a zis ca pot sa-i dau o bombonica in plus adica o bucatica de spirulina...:lol: )

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

165

Re: excremente ciudate

Mersi mult de aprecieri big_smile Era si mai plantat, dar am avut alge asa ca vallisneria a suferit o tunsoare majora. Si cabomba de abia s-a prins... Astept sa creasca toate mari si frumoase big_smile

Sa-ti traiasca Bobita si Ginny, sa te bucuri de ei inca muuuulti ani de acum inainte. Au avut saracii o poveste inceputa trist, dar au avut noroc cu voi.
Stii, am vazut un afis de curand spunea cam asa "daca ajuti un animal nu vei schimba lumea, dar vei insemna lumea pentru acel animal". Mi s-a parut induiosator. Daca am face toti ce ati facut voi lumea ar fi mai buna.

Sa stii ca ai dreptate, casa e pustie fara un sufletel care sa o anime. Si asa am ajuns eu la un catel, apoi o pisica apoi inca una..... si am ajuns la 4 pisici, un catel si un acvariu lol Una din pisici este prietena de suflet e pestilor, doarme cu acvariul in brate sau pe capac, ii "saluta" cand ii vede si ei vin la ea lol

Sunt sigura ca Jimmy va aprecia mult astfel de salutari "verzi" lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

166

Re: excremente ciudate

Noi avem mai multi catei si pisici... daca stau ai mei la casa...:) smile smile
lol
Mai avem 10 catei pe langa Bobita si vreo 15 pisici.. din care cred ca sunt 5 motanei....
La ora de masa, vin si ai vecinilor... si nu stiu exact cati sunt..
Bine, cum felinele sunt "mai vagaboande" nu sunt niciodata toate deodata acasa..

Tocmai mai vroiam sa duc un catel din fata blocului, sa-l iau din ghearele.... dar l-au luat hingherii si l-au dus in Arad...
Cand m-am suit in masina sa ma duc dupa el, mi-au zis ca a rupt gardul si a plecat...
In sufletul meu, Dl. Biscuiti (asa l-am botezat) va ramane mereu si raman optimista ca si-a gasit un camin bun..


Unde ai vazut acel afis?
Ar trebui pus in toate orasele si localitatile din Romania...
Doamne ce frumos!...

Am urmarit povestea ta cu algele... smile si se vede ca ai luat masuri...
Mie imi place acvariul tau, cum am spus in primul rand ei sa fie fericiti.. smile
Oricum, din pacate unii dintre ei au si asa o viata destul de scurta... si chiar daca azi e suprapopulat... maine iti va parea rau dupa oricare care se duce ... Nu-i asa?
Important e ca atat cat traiesc sa fie fericiti!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

167 Editat de allexya (2010-03-26 22:39)

Re: excremente ciudate

Daca ai stii cat de trista am fost cand am aflat ca mi-au murit pestii donati.. cei 15 dati fetei cu ditai acvariul macar i-am recuperat. Molly erau zdrenturosi si cu solzi sariti. De o saptamana de cand ii am sunt veseli si pus pe facut pui big_smile

urmeaza sa iau pentru ancistrusi o nuca de cocos, o imbrac in moss si vedem daca depun big_smile ca au putine locuri in care sa se ascunda.
voi mai lua si alte plantute o data ce se stabilizeaza totul pe acolo.

Acvariul este suprapopulat dar, cum ai spus si tu, majoritatea nu vor trai o vesnicie, si daca mai ma chinui 6 luni - 1 ani nu o sa patesc nimic. Lor sa le fie bine.


Mama dar tu ai o adevarata crescatorie acolo lol cand te duci nu mai prididesti cu mangaiatul lol Ce bine e sa ai casa, poti sa ajuti atat de multe animale.

Imi pare rau sa aud de Dl. Biscuit, oricum oriunde ar fi e mai bine decat la hingheri. Imi pare rau sa aud de Dl. Biscuit, oricum oriunde ar fi e mai bine decat la hingheri. Cuiva sigur i s-a facut mila de el si il ajuta.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

168

Re: excremente ciudate

Cam asa este... trebuie sa trec pe la fiecare ca altfel se supara pe mine... dar noroc ca nu tine supararea...

In 500l nu s-a descurcat cu ei?......

Daca iei nuca de cocos... profiti si tu...:lol: pana la urma toata lumea e fericita...:lol:

(Stii ca se poate lua nuca de cocos consuma continutul, si se fierbe si se usuca si se poate folosi in acvariu... lol)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

169 Editat de allexya (2010-03-25 19:26)

Re: excremente ciudate

ca sa vezi chestie, la 500l i-am dat 15 pestisori... iti dau seama cum era acolo, gol! Si dupa 2 saptamani imi zice ca nu mai vrea sa stea dupa ei. Avea acvariul de 2 luni si era gol, dar dupa ce i-am dat eu, si-a luat ciclide, parca, nici ea nu stia bine (parca oscari), era razboi acolo si au picat ai mei la mijloc. Dupa 2 saptamani ma suna sa mi-i iau ca domne ii fac ravagii in acvariu si nu are chef sa stea dupa ei.

Uu miam, nuca de cocos, o sa ma distrez mancand-o big_smile si o sa plang taind-o lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

170

Re: excremente ciudate

Scuze,... ieri a trebuit sa fug...

Astept poze si cu nuca.
Cred ca a postat cineva pe aici exact cum se procedeaza cu ele, dar nu mai stiu pe unde e acel post.
Daca cumva dau de el, te anunt!

Multa sanatate si tie si pestisorilor, si sa ne auzim numai cu bine! lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

171

Re: excremente ciudate

uite aici cam cum ar veni facut cu nuca de cocos. daca ai nelamuriri spune-mi si te ajut
http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=2872

172

Re: excremente ciudate

Uraaa!
Uite ce harnic e sece4u20!

Multumim pt ajutor!

Ma bucur si eu fiindca poate fac vreo prajitura cu nuca de cocos, acuma de Paste... lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

173

Re: excremente ciudate

Multumesc mult de idei si sfaturi big_smile sece4u20 mersi mult de topic. o sa fac cumparaturi cat de curand.

Lucia, crezi ca Jimmy ar aprecia un castelas de cocos, sau nu s-ar putea hotari unde sa il puna si l-ar muta de colo colo? tongue

M-am interesat bine cum se face nuca, cat se fierbe, cum se curata, sper sa mi se prinda moss pe ea, am inteles ca e mai greu.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

174

Re: excremente ciudate

nu e treaba multa la o nuca de cocos insa daca ai rabdare reusesti usor usor. acum va explic cum a m facut eu: 2 nuci de cocos din REAL (total 5 lei ) . in partea superioara nucile au trei orificii/puncte de care sunt prinse de arborele de cocos. acele parti sunt cele mai usor de spart. cu un varf tare se sparge una din acele orificii ( incercatiile prima oara pe toate trei, una sau doua intotdeuna vor fi mai moi ) apoi se scurge zeama intr-un pahar sau se bea cu paiul.( nu are cine stie ce gust). dupa aceea se taie dupa cum doriti. eu am taiat aproximativ un sfert din partea superioara pe circumferinta cea mai mica a nucii.
taierea se poate face cu o panza de bomfaier cu dintii rari sau desi sau cu flexul pt cei mai dibaci. dupa taiere avem doua bucati , una mai mare si alta mai mica, in forma de U.
pentru a fi mai usor sa scoate-ti miezul taiati cu un cutit miezul pe interior dintr-o parte in alta in mai multe bucati . luati o lingura si introduceti-o usor intre miez si coaja nucii. insistati pana ce miezul sare singur de pe coaja si ramane coaja uscata.
dupa ce am scapat de miez mai ramane asperitatiile de pe exteriorului cojii. acestea se vor rade cu un cutit sau chiar cu panza de bomfaier pana ce sunt cat de cat indepartate.
se pun la fiert impreuna cu o lingura de sare neiodata si se fierbe. acum timpul de fierbere este diferit din ca am citit si vazut si eu. eu de exemplu am fiert-o o jumatate de ora apoi am inlocuit apa si am reluat procesul de 4-5 ori in ultima apa nemai punand sare. cand se fierbe apa se face un maro inchis din cauza substantelor tanante din nuca. acestea nu sunt  daunatoare pt pesti in cantitatii normale insa ele pot fi eliberate in apa ceea ce determina schimbarea culoriim, de aceea se fierbe asa de mult nuca de cocos. dupa ce au fost fierte se lasa aproximativ 24 de ore in apa rece, cu schimburi de apa daca aceasta se coloreaza.
la sfarsit pentru modelarea ascunzatorii am folosit un patent si rupand cate un pic am facut loc intrarii. atentie colturile si marginile taioase se vor prelucrea pentru a nu ranii pestii.

pentru a planta pe nuca de cocos ricia sau java moss se taie nuca de cocos in doua pe circumferinta cea mai lunga. se ia o bucata de plasa tip sac de usturoi se aseaza ricia pe nuca apoi se trage usor plasa peste nuca.

175

Re: excremente ciudate

Intrebare: trebuie neaparat fiarta cu sare? si daca da, neaparat iodata? Pentru ca am cautat peste tot sare neiodata si nu am gasit.

deci moss il pun efectiv pentru nuca si apoi le leg impreuna cu plasa? Sacul de usturoi... ce sac stiu eu e din plastic, presupun ca nu acela.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

176 Editat de bogdivaio (2010-03-26 22:32)

Re: excremente ciudate

nu trebuie sare neiodata neaparat..orice sare ai prin casa e buna..ultima fierbere sa o faci fara sare

pui moss-ul pe nuca si apoi tragi frumos ciorapul de plasa peste

P.S.ce spune titlul temei si uite unde s-a ajuns cu discutiile

177

Re: excremente ciudate

plasa asta tre sa gasesc ceva cu fibre naturale sa dispara de la sine? guta sau plasa din plastic sunt bune?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: excremente ciudate

poti folosi asa ceva...

179

Re: excremente ciudate

grozav!!! am acasa destui! ma duc la vanzari sa caut moss si la real sa caut nuci tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

180

Re: excremente ciudate

http://s4.postimage.org/5elHJ.jpg

aici se poate vedea cat de cat cum am crezut eu sa finisez nucile de cocos. una ( cea din stanga imaginii) ascunzatoare si cea de-a doua parte cea mica din dreapta imaginii ca un pasaj.


ps: ce sa facem bogdivaio ??? lucrurile intotdeuna o iau si in alta parte decat cea stabilita. dar asta este ne acomodam din mers. sau macar incercam.