121

Re: Pe nepregatite

Pai...revin la ce am zis. Ce iluminare imi recomanzi tu, in condintiile in care am de gand sa`i fac si un capac, deci, in concluzie nu pot pune tuburi de 60 cm. Sau oricare din voi. Daca stie cineva care are nano, si creste plante, mai pretentioase sau mai putin pretentioase, si caruia ii merg bine, daca poate sa imi recomande si mie ce sa folosesc.

Etiamsi omnes, sed non ego.

122

Re: Pe nepregatite

poi eu zic ca iti ajunge o lampa ca cele pentru nano big_smile

123 Editat de catag (2010-05-20 19:45)

Re: Pe nepregatite

Pai daca ai bani si vrei si nu depasesti 35 cm lungimea acvariului poti pune 3 tuburi t5 de 8W 865 osram sau sa pui un bec economic de vreo 21W tot cu acelasi cond sau 965 sau inca o solutie ar fi ledurile dar e destul de costisitor.

124 Editat de Avatar (2010-05-20 13:45)

Re: Pe nepregatite

Nu au Osram prin CT sau nu a stiut ea unde sa caute big_smile poti incerca aici: http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … e+Speciale in doua zile e la tine coletul, firma respectiva suporta jumatate din valoarea taxei de transport, neoanele au preturi rezonabile, merita.

125

Re: Pe nepregatite

Avatar A scris:

Nu au Osram prin CT sau nu a stiut ea unde sa caute big_smile poti incerca aici: http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … e+Speciale in doua zile e la tine coletul, firma respectiva suporta jumatate din valoarea taxei de transport, neoanele au preturi rezonabile, merita.

Subscriu. Si eu folosec OSRAM si le-am achizitionat tot de la MARBO TRADE si sunt ok ca bani, calitate si angajati super serviabili, unde mai pui ca mai poti afla cate ceva despre lumini chiar de la ei. Sunt receptivi la intrebari.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

126

Re: Pe nepregatite

Deci ma jur ca mai mult m`ati bagat in ceata. Fiecare zice ceva total diferit de ce zice altu. In primul rand, intreb pentru ca nu`i ceva tocmai ieftin sa ma apuc sa pun aiurea, ca dupa aia sa fiu nevoita sa schimb tot sistemul, poate si plantele ca le nenorocesc. Sa fiu mai explicita. Acvariu are 41 cm lungime, motiv pentru care nu pot folosi tuburi de 18w de lungime 60cm, pentru ca vreau sa ii fac si capac.


Intrebarea mea este, ce iluminare pot folosi, in aceste conditii, in asa fel incat plantelor sa le mearga bine sau foarte bine?

O recomandare primita a fost becuri economice Osram 865, 2 la numar, de 23w. E ok, sau nu`i ok? Daca nu este, astept oricand si alte sfaturi, dar explicite va rog, pentru n`am nici cea mai mica legatura cu domeniu ca sa pot deduce eu una si alta. Multumesc

Etiamsi omnes, sed non ego.

127

Re: Pe nepregatite

Eu zic ca varianta care ti-am zis-o eu e cea mai ok din punctul meu de vedere, deci 3 tuburi t5 de 8W cu codul 865 sau un singur bec economic 865 de 21,23,24 W (de care vrei tu) iti ajunge, sau leduri dar alea costa.

128

Re: Pe nepregatite

Ajung sa cred ca sunt blonda sub acoperire. Ai vazut tu cumva vre`un osram 865, tub, de maxim 40 cm? Ca eu nu le gasesc. Ma uit de cateva minute bune prin liste si cel mai scurt e de 43

Etiamsi omnes, sed non ego.

129

Re: Pe nepregatite

@cezara,

Ia-ti o lampa care se aplica pe marginea acvariului si pune-i bec economic cum ti-a spus catag!
Nu arata rau si iesi mult mai rentabil decat sa faci capac, neoane, etc!

Si neon care sa intre pe o lungime de 41 cm...! calculeaza ca mai ai si capetele neonului...! si corpul...!

130

Re: Pe nepregatite

Asta calculez, si ar fi posibil ca iese putin in afara capacul, pentru ceva de 40, dar pentru cele de 60 deja arata aiurea, de accea si intrebam de tuburi de 40. Cat despre lampa, ma repet, nu las acvariul deschis pentru ca va sta la camin. In concluzie, raman deschisa la sugestii, ce iluminare ar fii mai buna, cu capac.

Etiamsi omnes, sed non ego.

131

Re: Pe nepregatite

Pana una alta, uitati niste poze cu copii. Micul cuplu:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

132

Re: Pe nepregatite

Si cu el

Etiamsi omnes, sed non ego.

133 Editat de catag (2010-05-20 21:38)

Re: Pe nepregatite

Da este 8w si de 6W 865, dar nu de 40 si nici nu am zis ca ar fi de lumgimea aia si poti sa pui si bec in capac ca nu-i mare socfala, numai ca o sa arate destul de ciudat mai grosut cam de 7cm sau poti sa pui cu dulie mica si bec cu spectrul si temperatura indicata (sunt n variante). Si uite si un link sa te lamuresti http://www.donsbulbs.com/cgi-bin/r/b.pl … osram.html si aveau si la nevertebrate am vazut cu ochii mei in magazin dar acum se pare ca nu mai au.

134

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Asta calculez, si ar fi posibil ca iese putin in afara capacul, pentru ceva de 40, dar pentru cele de 60 deja arata aiurea, de accea si intrebam de tuburi de 40. Cat despre lampa, ma repet, nu las acvariul deschis pentru ca va sta la camin. In concluzie, raman deschisa la sugestii, ce iluminare ar fii mai buna, cu capac.

Nu inseamna ca lasi acvariul deschis! Ii poti pune capac de sticla!

135

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Pana una alta, uitati niste poze cu copii. Micul cuplu:D

Vor depune foarte repede! E chestiune de zile. Maxim!
Pune temp la 28-29.

136

Re: Pe nepregatite

Ok, multumesc pentru sugestii, am sa mai citesc si eu, cu toate ca e obositor sa incep sa studiez domeniul acesta de la chestiile de baza, se pare ca e totusi necesar. Pana saptamana viitoare sper sa fie si capacul cu becuri economice gata. Cam asta vad eu solutia cea mai ok. Cu lampa si asa, as opta pentru acasa, dar serios ca la cum e la camin la noi, nu vreau sa risc fara capac. In plus mi se pare si mai estetic cu capac. Chestie de gust. Va multumesc celora care mi`au raspuns si si`au batut capu` cu mine...mai greu la inceput, dar usor usor ma urnesc si eu. Am sa pun si poze de ansamblu cu tot acvariul cand va mai creste putin cabomba sa mascheze filtru, pentru ca sincer, filtru arata foarte foarte inestetic. Pana atunci, astept sa`si faca astia micii treaba. Apropo, ce incalzitor ar fi potrivit pentru 35l?

Etiamsi omnes, sed non ego.

137

Re: Pe nepregatite

Un incalzitor este bine sa aiba atatia W cati l are acvariul. parerea mea este ca un incalzitor de 50W ar fi ok, desi poti lua unul mai puternic ca nu te-ar deranja cu nimic. aici in buc un incalzitor de 100W este 15 lei si unul de 50W este 56 lol deci te orientezi putin si dupa pret

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

138 Editat de ciprian01 (2010-05-20 23:41)

Re: Pe nepregatite

50 W! 75 W!

139

Re: Pe nepregatite

cei care stiti este pe forum un acvariu cu capac ( cred ca este un nano) care are lipit pe interior 4 ventuze pentru a limita miscarea capacului. puneti poza  sa vada si cezara cat de frumos este. acel acvariu are un filtru cascada ( posibil hailea S 200 sau asa ceva) multumesc de ajutor

140

Re: Pe nepregatite

Multumesc Allexya si Ciprian pentru raspunsuri, maine ma duc sa iau si incalzitor, ca vad ca pana acum statea apa la 27, acum de o zi asa, a scazut la 25 si nu mai variaza deloc. In plus, daca zice Ciprian ca stau sa depuna e cazul sa o ridic la 28...

Etiamsi omnes, sed non ego.