101

Re: Incepator cu 2 x 30litri

ia cauta un pic pe aici ca suntem vreo cativa care folosim
o sate caut si eu cand am nitel timp


simplu banuind ca ai deja o sursa de co2 ( bomba ). ai u n furtun care se afla in acvariu pe unde iese co2 in apa din acvariu. iei acel furtun iei un filtru de tigara si indesi filtrul pe acel furtun si asta e tot.

102 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-26 01:59)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Eu sincer sa fiu ma gandeam la ceva mai sofisticat :stupid ca deh doar suntem romani
Si nu, "bomba"inca nu am pentru ca am hotarat sa mai astept sa vad si parerile celorlalti ...
Se pare ca nu mai vin altele :fcry la pareri ma refer ...
Multumesc coco :sok

103

Re: Incepator cu 2 x 30litri

poi pana una alta poti sa iti faci o bomba si sa folosesti retata cu gelatina. nu este absolut nici o problema cu ea. eu o folosesc de 4 luni.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Ok :sok multumesc de incurajare ...

105

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Daca mai vrei o parere, am sa iti zic si eu ca este foarte ok o bomba pentru un acvariu de dimensiuni mici. Nu te uita la unele topicuri deschise, ca nu e nimic complicat sau "periculos". Ai reteta postat de Bogdan la sectiunii de solutii alternative, si tot acolo ai si o schema pentru instalatie.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Gata m-am hotarat am sa imi fac si eu o "bomba" de CO2.
Sper sa nu imi explodeze. :froll  :ang 
Astept cu nerabdare sa imi creasca plantele mai repede si mai sanatoase ...


In urma sugestiilor primite pe forum am sa incerc sa tin si sa cresc creveti.
Pentru inceput vor fi putini (in jur de 2-4 bucati).
Am nevoie de parerile voastre:
-as putea sa tin creveti in acvariul cu guppy?
-dar in cel cu neoni?
-ce parere aveti despre Red Cherry?
-cu ce ar trebui sa ii hranesc?
-ce conditii ar trebui sa aibe sau ce conditii prefera?
Astept sugestii din partea voastra ... :smoke

107

Re: Incepator cu 2 x 30litri

guppy+creveti= :stupid
guppy+neoni= :hug
exista mincare speciala pentru creveti la petshopuri, red cherry sunt cei mai obisnuiti si mai comuni creveti care exista in acvariile noastre (cei mai buni la sifonat substratul si la mincat alge sunt insa crevetii amano). eu ii hranesc din cind in cind cu castravete, morcov fiert sau banana. prefera bazinele cu mult moss

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

108

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Mr_BigOlyMan A scris:

Ok am inteles :sok  filtru de tigara ... (nefolosita ma gandesc :fo ) ... dar cum imi confectionez acest difuzor de CO2 dintr-un filtru de tigara?
De ce materiale am nevoie ca sa il confectionez?
Care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmez?
Chiar nu am nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui sa arate acest difuzor "cu" sau "din" filtru de tigara ... :-
Multumesc ... :fok

Idee pentru difuzorul de CO2: exista in magazine supape antiretur confectionate din mat. plastic, jumatate transparent, jumatate negru, aceste jumatati imbinindu-se prin filet. Se desface filetul si se separa cele doua jumatati. Una din jumatati (cea transparenta) va fi folosita ca difuzor pentru CO2, in ea incapind perfect filtrul de tigara. La capatul opus al acestei jumatati se racordeaza furtunul de CO2.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

109

Re: Incepator cu 2 x 30litri

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H_AMcuGzIUI[/youtube]

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Multumesc mult de ajutor :sok
Adun incredientele si ma apuc de treaba ...

Re: Incepator cu 2 x 30litri

In urme sfaturilor primite pe forum  :sok si a catorva ore petrecute pe net am reusit si eu sa imi fac o "bomba" de CO2. Din lipsa de materiale mad  am renuntat la ideea de difuzor cu filtru de tigara si am recurs la altceva. Piatra poroasa cu robinet pe furtun in asa fel incat sa limitez numarul de bule la cat mai putine posibile.Robinetul este aproape inchis ca sa se reduca numarul de bule.
Am fost atat de multumit de ceea ce am realizat incat am mai facut una si pentru celalalt acvariu, deci doua "bombe" in final.
In momentul de fata sunt in stadiu de experiment cu ele. Bineinteles ca ele sunt bagate in acvariu ca sa vad si evolutia plantelor. Banuiesc ca nu o sa se vada imediat rezultatele (imediat ma refer la 1-2 zile) in evolutia plantelor.
Acum totul se rezuma la rabdare si tutun ( :- & :smoke )

112

Re: Incepator cu 2 x 30litri

pai acel numar numar mic de bule, cum zici tu, va produce oare atit co2 dizolvat necesar ca sa-l pape plantele, sa se elimine la suprafata si sa mentina un ph cit de cit constant?
intrebarea mea e retorica....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

113

Re: Incepator cu 2 x 30litri

La inceput am pus si eu piatra poroasa la capat, dar nu e ok. Prin piatra ies bulele de Co2 mult prea mari. Cumpara totusi un pachet de tigari si fura de acolo 2 filtre, e mult mai ok.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Imi cer scuze dar cred ca ar trebui sa rectific ceva ce am scris mai sus
Eu am cautat sa obtin niste bule cat mai fine ceea ce am si obtinut cu mult efort si mult timp de reglaj al robinetului. Acum bulele sunt foarte fine si nu mai ajung la suprafata apei, deci inseamna ca se dizolva in totalitate in interiorul acvariului. Am dreptate sau nu?
Rezultatele nu s-au lasat asteptate, de cand am bagat "bomba" de CO2 in acvarii, toate plantele mele au crescut pana la 3 cm fiecare iar care nu au crescut au facut pui si frunze noi si foarte sanatoase.
Multumesc tuturor pentru sfaturi :sok  ^:)^


P.S. Astazi am incercat sa fac niste poze la acvarii dar nu stiu ce are telefonul de nu mai face pozele corect [le face doar in doua culori(rosu si albastru)]. Incerc sa fac rost de un aparat de fotografiat si atunci am sa pun si poze.

115

Re: Incepator cu 2 x 30litri

daca bula dispare in drumul ei de la difuzor pina la suprafata apei inseamna ca se dizolva. ceea ce urmarim cu totii....ce kh ai?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Sincer sa fiu nu mi-am pus niciodata intrebarea asta.
Nu, pentru ca eu nu folosesc teste de apa.
Poate este un lucru rau (mai mult ca sigur) dar daca trebuie neaparat sa imi fac un test de apa nu am sa zic nu.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Acum am sa pun ceva poze cu acvariile mele.
Nu uitati astept critici si pareri constructive. :omfg
Am sa le pun pe rand ca sa se distinga unul de celalalt.
Primul acvariul cu guppy:
-plantele au crescut destul de bine de cand am inceput sa bag CO2 de la"bomba" :sok
-pesti se simt si se dezvolta foarte bine :crap  :kiss
-a aparut si o gasca destul de mare de pui :fp  :fok


P.S. Aparatul de foto nu este proprietate personala si nu ma stiu sa modific setarile (toate au fost pe "auto"). Scuzati calitatea pozelor.

118

Re: Incepator cu 2 x 30litri

arata cam rau unele plante neutral

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Urmatorul este acvariul cu scalari si neoni:
-aici plantele au crescut ceva mai bine decat la guppy :apl  :sok
-plantele de gazon s-au indesat foarte bine :fok  :fok 
-pomaceea au crescut foarte mult :melc
-din greseala :fo  (mutand ceva plante de suprafata de la guppy la scalari am mutat si cativa pui :fcry ), dar momentan scalari sunt foarte ingaduitori cu ei :hug



P.S. Aparatul de foto nu este proprietate personala si nu ma stiu sa modific setarile (toate au fost pe "auto"). Scuzati calitatea pozelor.

120

Re: Incepator cu 2 x 30litri

EEE ASTA E FRUMOS !  :sok  :sok
Bravo !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise