Re: Incepator cu 2 x 30litri

Va rog frumos sa scuzati claritatea pozelor ... sunt facute cu telefonul mobil (camera de 1.3 mp :fcry ).
Sper sa se inteleaga ceva din poze ,cand o sa fac rost de un aparat de fotografiat promit sa fac niste poze mai clare si mai frumoase ...

82

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Pentru 1.3 Mp au iesit prea bine, nu te agita prea tare, cand vei avea posibilitatea vei posta si poze mai bune, pana atunci e OK si asa.

Dai bataie ca esti pe drumul cel bun. Apropos, imi plac filtrele tale cu burete bolborositor, de unde le-ai luat?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

83

Re: Incepator cu 2 x 30litri

dupa parerea mea,evolutia este vizibil URIASA !
felicitari si tine-o tot asa !
un plus din partea mea  :sok

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Multumesc mult Andi66.
Am sa incerc sa ascund priza aia, pe care pana acum chiar ca nici nu am realizat ca este acolo ... :fconf
:apl Ma bucur mult ca iti plac acvariile mele, conteaza mult parerile altora pentru un incepator.

85

Re: Incepator cu 2 x 30litri

La creveti nu te-ai gandit ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Va multumesc tuturor.  :hug  :sok  :hug  :flove  :sok
Meritul este si al vostru pentru ca daca nu erati voi eu cine stie ce greseli enorme mai faceam.
Dar cel mai mare si mai mare merit il are Cosmin Lupu pentru ca el mi-a trimis pachetele de plante si tot el ma indrumat pe drumul cel bun. Multumesc Cosmin. :sok  :hug  :sok  :noroc

Filtrele bolborositoare le-am luat de la petul nostru de aici din Brad cu 14 lei bucata, avea si dublu pe inaltime dar ala nu stiu la ce pret erau

87 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-20 16:37)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Creveti ... ba da, sa stii ca m-am gandit, dar ... :-
Sa stii ca inca mie cam frica sa nu cumva sa imi dea coltul. :fo
Mie tare mila de bietele vietuitoare. :fcry
Si pe langa aia tu unde crezi ca as putea sa ii bag?
La guppy sau la neoni?

88 Editat de Andi66 (2010-07-20 16:46)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Eu i-am avut cu neonii si le-a mers super bine, nu am avut guppy dar cred ca nu ar fi nicio problema si cu ei. Nu stiu ce sa zic de ceilalti pesti.
Te-am intrebat de filtre pentru ca mi sa parut ca buretii sunt bagati intr-un tub.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Intradevar bureti sunt bagati in tub si sa stii ca lucreaza foarte bine. :sok
Daca sti ca pot sa le mai aduc ceva imbunatatiri te rog sa imi spui ca sa trec la treaba...

90

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Nu cred ca ai mai putea face ceva acum. Si eu am avut filtru bolborositor montat in nano-ul meu de 15L si a lucrat super bine. Daca vei vrea sa schimbi ceva cu timpul ai putea lua un filtru mini cu spraybar, dar pe moment acvariul se cicleaza mult mai bine cu filtrul asta.
Asa ca rabdare si tutun, in rest ape limpezi.  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Bravo Mr_BigOlyMan! Te-ai depasit prin perseverenta! Ai rabdare 2 luni si vei avea un acvariu frumos. :smoke  :smoke  :smoke  :sok

Re: Incepator cu 2 x 30litri

bine ai venit...  :pp

93 Editat de lup cosmin (2010-07-21 00:10)

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Bine ai venit si tu inger_diabolic printre noi. :bf  :crap  :of

Re: Incepator cu 2 x 30litri

bn v'am gasit si eu:d

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Ok acum ca ne-am urat bun venit unul altuia sa trecem si la acvaristica :fbr  :sok
Astazi am vazut pe mai multe situri si pe acest forum ca multa lume foloseste asa numita "bomba" de CO2.
           Sunt si eu curios:
-este indeajuns de sigura incat sa se foloseasca la acvaristica ? 
-cum se prepara ?
-cum se foloseste ?
-nu face rau pestilor ?
-ce este ala difuzor si cum pot sa imi fac si eu ?
-cat timp tine o "bomba" ?
      Astept raspunsurile voastre ...

96

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Bomba nu este e ajuns de sigura pt a o folosi in acvariu si a avea si rezultatele asteptate! Raspunsul la celelalte intrebari se subantelege.

Poti sa folosesti o bomba daca ai un acvariu in care doresti sa inmultesti plantele dar fara pesti. Altfel riscul este al tau!

Difuzorul este un dispozitiv prin care co2 iese in acvariu sub forma unor bule foarte fine astfel incat sa se dizolve cat mai repede si mai mult in apa.

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Ok Ciprian, am inteles cum e treaba cu "bomba".
Este si periculoasa dar in acelasi timp este si folositoare la plante.
Dupa documentari indelungate si cautari pe "Goagal" lol  am vazut nenumarate video si mi se pare foarte simplu de realizat o asemenea "bomba".
Cred ca am sa incerc sa vad ce va iesii.
Partea cu difuzorul mai ramane de lamurit, cred ca aici mai trebuie sa mai insist in documentare ... :stupid  :smoke

98

Re: Incepator cu 2 x 30litri

cel mai simplu difuzor este filtrul de tigara

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

99

Re: Incepator cu 2 x 30litri

bobi A scris:

cel mai simplu difuzor este filtrul de tigara

trebuie schimbat lunar

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Incepator cu 2 x 30litri

Ok am inteles :sok  filtru de tigara ... (nefolosita ma gandesc :fo ) ... dar cum imi confectionez acest difuzor de CO2 dintr-un filtru de tigara?
De ce materiale am nevoie ca sa il confectionez?
Care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmez?
Chiar nu am nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui sa arate acest difuzor "cu" sau "din" filtru de tigara ... :-
Multumesc ... :fok