101

Re: mamica de caras bolnav

Astazi este tot in viata tongue elimina excremente la greu
este in continuare acoperit de mucus, mai rau astazi ca ieri, are si puful acela specific ciupercilor. maine schimb de apa complet.
este ok daca il curat pe corp, sa ii adun mucusul? sau mai rau fac ?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

102

Re: mamica de caras bolnav

imi trebuie ajutor neaparat ajutatima sora mea a pus albastru de metil in acvariu si sa colorat apa este grav trb sa o schimb sau nu e nimic

103

Re: mamica de caras bolnav

nu are nimic, lasa-l in pace. dar ce cauta sora ta in acvariu? lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

104

Re: mamica de caras bolnav

allexya A scris:

Astazi este tot in viata tongue elimina excremente la greu
este in continuare acoperit de mucus, mai rau astazi ca ieri, are si puful acela specific ciupercilor. maine schimb de apa complet.
este ok daca il curat pe corp, sa ii adun mucusul? sau mai rau fac ?

Cred ca rau nu-i face doar ca, apa in care il vei pune trebuie sa fie pura/cristal/super curata desi, de obicei nu e voie sa atingem pestii decat cu manusi, udate in prealabil, tocmai ca sa nu le provocam sparturi in mucusul protector.

Eu cred ca decat sa ramana asa, mai bine il cureti.
Cat de finut si usurel posibil.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

105

Re: mamica de caras bolnav

pai eu iau cu penseta si adun mucusul, nu il iau in mana si nu il ating, doar trag de mazga de pe el. apa..incerc pe cat posibil sa o pastrez curata. maine cand fac schimb complet il si curat si apoi ii fac tratament antifugic, poate actioneaza mai bine in contact cu pielea curata.

de maine pot sa incep sa il hranesc, ca e ziua 5 de furanol?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

106 Editat de Lucia (2010-11-08 19:23)

Re: mamica de caras bolnav

Da. Dar eu as recomanda hrana tot pe baza de antibiotic Sera bakto Tabs.
Ca sa nu-i solicite prea mult sitemul digestiv, as incepe cu o jumatate de tableta maine dimineata, si jumatate seara.

Apoi ar trebui urmarit sa vezi daca excreta.
Daca da, in ziua urmatoare tot asa procedezi, (jumatate dimineata, jumatate seara).
A treia zi una intreaga dimineata, jumatate seara.

Practic volumul de hrana trebuie crescut treptat.

L.E.
Am uitat!
Daca nu ai bakto tabs, poti sa-i dai si altfel de hrana, dar pune 5-6 picaturi de fishtamin pe portie. Apoi putina apa. (inmoi cca 8-10 minute)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

107 Editat de allexya (2010-11-08 19:25)

Re: mamica de caras bolnav

Sa stii ca de 2 zile incoace excreta la greu, abia astept sa fac curatenie in apa ca dupa ziua de astazi...e mare nevoie. si astazi cersea mancare saracu, s-a intors pe toate partile, se chinuia sa inoate, se zvarcolea pe acolo, vedea piciorusul verde al acvariului si incerca sa il apuce, nu-mi venea sa cred ca vioiciune pe el
de maine ii dau bakto tabs smile ma bucur macar ca nu mai are coada rosie, este galbena dar plina de fungi. daca scapa si de problema asta..

LE: maine ii mai pun doza de tratament antifugic, are ceva daca pun si fishtamin? altfel de hrana..de care? desi astazi as vrea sa cumpar bakto tabs

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

108

Re: mamica de caras bolnav

multumesc si sormea nu stiu cum a ajuns la acvariu ca are 2 ani acvariu e sus si nu ajunge nici daca sare cred ca sa urcat pe scaun

109

Re: mamica de caras bolnav

Dar  de ce postezi in topicul Alexandrei?Nu vezi ca are destule probleme cu saracul peste.De o saptamana se tot chinuie sa il readuca pe linia de plutire.Fa si tu un post al tau.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

110

Re: mamica de caras bolnav

Vai am cel mai vesel carasel big_smile se chinuie acolo cu ciotul de coada, pana la jumatatea acvariului a inotat lol pacat ca nu se poate si mentine
cerseste mancare la greu, se tot taraste pe acolo, da din toate aripioarele (doar coada si aripioara dorsala le-a pierdut, restul sunt intacte) ia toate mizeriile de pe acolo si incearca sa le manance
astazi este foarte foarte vioi, daca ati stii cat pot sa ma bucur big_smile nu mai am rabdare pana maine sa ii schimb apa si sa ii dau sa pape big_smile cand se misca vad ca si cade puful de pe el
am luat bakto tabs 60 de bucati, am gasit sa imi dea si asa sa nu iau tot borcanelul

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

111

Re: mamica de caras bolnav

allexya sa-ti dea Dumnezeu 1000 de ani (si noi sa ti-i numaram) ca mare inima mai ai!!! tot respectul pentru curajul si dragostea de care ai dat dovada fata de pestisorul tau!!!cu toate ca nu pot da decat un pct. de apreciere ...meriti 1000!! :sok  :pls

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

112

Re: mamica de caras bolnav

remus, iti multumesc mult de tot pentru vorbele frumoase  :kiss chiar m-am emotionat...
ma bucur enorm ca am putut sa il ajut

n-am rezistat, saracul prea manca toate mizeriile de pe acolo si i-am dat jumatate d epastiluta de bakto tabs, a halit-o ca nebunu lol cealalta jumatate s-a sfaramat asa ca am luat 2 bucatele mici si i le-am dat, le-a terminat si pe alea intr-o secunda. sunt cam sfaramicioase...si imediat se dizolva in apa
daca nici asta nu e semn bun, nu stiu ce altceva poate fi lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

113

Re: mamica de caras bolnav

la cat de mult te-ai rugat tu ptr sanatatea lui.....cineva, acolo sus te-a auzit!!
  este o vb spusa si scrisa intr-o carte de seama pe care marea majoritate nu o citesc...si pacat ca nu fac asta..."cere si ti se va da!!"...nu nu ai facut decat sa ceri semne de insanatosire....si....ti s-a dat!...bravo inca o data si mult succes in continuare!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

114

Re: mamica de caras bolnav

@allexya  ^:)^
Nu am cuvinte ca sa ma exprim .
Am urmarit topicul cap-coada , dar daca nu este specialitatea mea , m-am abtinut de la comentarii.
Inca o data  ^:)^

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

115

Re: mamica de caras bolnav

imi pare rau ca nu exista un emoticon care roseste.. ma bucur asa mult ca pestisorul meu are atat de multi sustinatori :d este chiar placut sa vad ca nu toti oamenii au suflet rau si la prima problema renunta la lupta
va multumesc tuturor, si gandurile voastre bune l-au ajutat sa isi mai revina  ^:)^ astea sunt pentru voi  ^:)^
de cand i-am dat pastiluta este si mai activ, reuseste sa se inalte pana la jumatatea coloanei de apa, zburataceste ca nebunu'
i-am stins lumina sa se culce lol sa nu ma bag sa ii schimb apa ca inca are medicament in ea
de la cat s-a "plimbat" i-a cazut si puful de pe el big_smile cel pe care voiam sa il curat ieri
abia astept sa ma culc si sa ma trezesc maine sa ii fac curatenie si sa ii mai dau de mancarica big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

116

Re: mamica de caras bolnav

:apl  :apl  :apl  :apl  :sok

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

117

Re: mamica de caras bolnav

Astazi am facut curatenie generala, spalat filtre, aparatura, tot. erau pline de puf. peste noapte i-a cazut tot puful si mucusul de pe el big_smile excremente? la greu, erau peste tot! inclusiv la coada lui pe unde tot ocntinua sa iasa lol nu se mai opresc lol
am innebunit si eu dupa ce ma uit lol
dupa curatenie am pus fungol+ektol cristal ca sa fie tratament complet pentru ca tot bine nu este complet. cand l-am scos s-a lovit in plasa si s-a ranit putin pe spate, sper sa nu se complice tot de la asta...

dupa curatenie i-am dat jumatate de bakto tabs, nici n-a stiut ca a primit-o vreodata, intr-o secunda o mesteca de zor. si normal ca mai voia inca 2-3..cate ma indur sa ii dau lol dar nu i-am mai dat tongue diseara portia 2 tongue

poze big_smile din pacate din partea buna, nu statea locului sa ii fac poze pe partea cea mai afectata. il prin eu pana la urma astazi

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

118

Re: mamica de caras bolnav

haaa ca tot l-am prins eu cumva big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

119

Re: mamica de caras bolnav

runda 3 de astazi lol se si vede unde s-a lovit astazi
aripioara dorsala nu mai exista, a fost distrusa in totalitate si coada..cam tot pe acolo

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

120

Re: mamica de caras bolnav

pfff...saracu....dar este un luptator!!!...a sfidat moartea

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran