21

Re: Acvarist nou

mirceajifcu A scris:
Lucia A scris:

Bine ai venit! smile

Se pare ca a fost mai greu pana te-ai "infectat"  cu virusul "acvarist".
Acuma .. gata! Nu mai scapi!  smile
Asta este doar inceputul...

Mult succes!

Lucia , iti dau dreptate la faza cu virusul  lol  lol ! Imi luam deja atv daca nu ma infectati voi si se pare ca e foarte contagios. Cred ca se poate spune despre acvaristi la fel ca despre pescari: " din om faci pescar, dar din pescar om niciodata"  lol  lol

Maaaaare dreptate ai!  lol

Ce sa facem? Antidot nu este...  lol  lol
(......dar ne bucuram.... )

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Acvarist nou

Antidot nu, dar un leac care sa incetineasca boala: un partener care nu e acvarist si care te scoate din acvariu si te aduce cu picioarele ... pe pamant.  lol  lol

23 Editat de BGD46 (2011-10-19 00:12)

Re: Acvarist nou

Dupa o incercare esuata cu alta specie de pesti (nu vreau sa intru in detalii)......am ajuns la Tetrazoane.
Imi plac la nebunie. In acvariu mai am si 5 neoni rosii care se inteleg foarte bine cu acesti mici "pirania". Le-am zis pirania, ptr ca asa se comporta cand le dau sa manance.

Corect se scrie "piranha" ?  :omfg

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

24

Re: Acvarist nou

Am o mica problema!!!
Am cateva plante "mancate", "roase" si nu stiu de la ce sau de la cine. Plantele vizate sunt: Valisneria, putin criptocoryna, si radacinile + putin din frunzele Hydrocotyle leucocephala. In acvariu am Barbus tetrazona,Neoni rosii, ancistrus, oto, cory si melci Pomacea. Am gasit si 2-3 melci comunitari......pe care i-am scos cu mana din acvariu.
In poza nr 2 din postul 24 ( cea din dreapta)(cu vedere din lateral stanga) se observa la cele 3 fire de valisneria ca rosatura este mare. (peste jumatatea latimii firului de valisneria)
Cine credeti ca atenteaza la plantele mele???

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

25

Re: Acvarist nou

Poze cu "problema". Nu sunt foarte clare......ptr ca aparatul nu focalizeaza unde vreau eu.
Pozele 3-4 reprezinta acelasi fir de valisneria aproape mancat (sectionat).
In poza 5 se vede planta de suprafata din fundal cu radacini si planta din prim-plan cu ele lipsa.
Poza 6 este un fir de valisneria papat.

Astept pareri.
De frica............am scos melcii pomacea din acvariu.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

26 Editat de Ancistrus (2011-10-22 00:25)

Re: Acvarist nou

Nu cred ca ai nici o problema cu plantele, Hydrocotyle nu face radacini peste tot, iar Vallisneria se mai rupe si ea... poate si de cum a fost manipulata pana la plantare, poate si din cauza ca sta in bataia prea puternica a jetului de apa care iese din filtru, poate din cauza unor elemente lipsa din apa cum ar fi fierul. Per total mie nu mi se pare ca sufera plantele la tine in acvariu wink

27 Editat de BGD46 (2011-10-22 00:38)

Re: Acvarist nou

La Hydrocotyle am avut radacini. Acum si frunzele ei sint mai crete si de un verde mai pal. La valisneria mi se pare ca a mancat cineva din ea. Valisneria este plantata demult.
Folosesc Feropol la schimburile de apa (la 5 zile) si feropol 24 (zilnic 1 pic/50l apa)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

28

Re: Acvarist nou

Frumos acvariu ai! Daca vei vrea plante fara urme de "dinti"....scapa de pomacea!

29

Re: Acvarist nou

pelly67 A scris:

Frumos acvariu ai! Daca vei vrea plante fara urme de "dinti"....scapa de pomacea!

Avand in vedere ca aprecierea acvariului meu vine din partea ta......ma simt onorat.  ^:)^  Am intrat un pic si pe blogul tau. :apl

Pe un alt forum, mi-a zis cineva sa scap de Ancistrus.
Tu imi zici sa scap de Pomacea. (deja i-am mutat si le-am dat putin mar sa manance ca sa nu se supere pe mine.) big_smile
Daca imi mai zice cineva si de oto.....ce ma fac???  :-

P.S.
De cand am tetrazoanele (de 1 saptamana).....cred ca si cory sufera de foame.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

30

Re: Acvarist nou

Revin cu cateva poze ca sa tin topicul in viata si sa primesc : laude, critici si sfaturi.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvarist nou

incepe sa arate bine acvariul, felicitari

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

32

Re: Acvarist nou

Foarte frumos, felicitari :apl

Re: Acvarist nou

Bravo!  :apl Valisneria aia nu arata mai bine in spatele pietroiului?

34

Re: Acvarist nou

mirceajifcu A scris:

Bravo!  :apl Valisneria aia nu arata mai bine in spatele pietroiului?

Multumesc  :hug   :noroc

Valisneria sta acolo din mai multe motive:
1. Estetic (nu am vrut sa am si in stanga si in dreapta 2 bolovani in prim plan.(prea simetric))
2. Functional (fiind in prim plan, imi acopera destul de bine filtrul si incalzitorul)
3. Valisneria aia este un rest din toata valisneria pe care am avut-o in acvariu ptr ca ma confrunt cu o alga neagra si paroasa. Am defrisat toate firele atacate si asta e tot ce mi-a ramas.

Multumesc inca o data ptr aprecieri.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

35

Re: Acvarist nou

Bogdane, esti un exemplu de urmat pentru cei ce vor sa le iasa bine treaba....ai realizat un acvariu deosebit,curat si plin de inspiratie. Felicitari! :apl  :apl  :apl

36

Re: Acvarist nou

pelly67 A scris:

Bogdane, esti un exemplu de urmat pentru cei ce vor sa le iasa bine treaba....ai realizat un acvariu deosebit,curat si plin de inspiratie. Felicitari! :apl  :apl  :apl

Multumesc mult!  ^:)^  ^:)^
Cu atatea laude de la acvaristi adevarati........incep sa ma simt ca din familie.  big_smile

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

37

Re: Acvarist nou

Foarte frumos mossul aidoma unor bonzai

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

38

Re: Acvarist nou

Am revenit tot pe topicul meu de prezentare cu noua casa ptr tetrazoanele mele.
S-au mutat in 112 lit.   :bf
Sincer sa fiu.......nu sunt foarte multumit de noul aranjament.......dar nu au intrat zilele in sac. O parte din plante mi-au fost donate iar o parte sunt din acvariul de 54 lit. (ce a mai ramas din ele).  lol

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

39

Re: Acvarist nou

Am uitat sa dau cateva detalii.
Filtrarea este asigurata de 2 filtre interne (Eheim 2010 si Aquaball 130), lumina este 2x36W de la o lampa Boyu, incalzitor Resun 75W. acvariul este de 112 lit (Hornbach) cu intarituri longitudinale. Pe aceste intarituri, am asezat un plexi de 2mm ca sa nu sara pestii pe covor.
Pestii: 6 barbus tetrazona verde, 6 barbus tetrazona clasic cu dungi, 4 Golden Barb, 1 Ancistrus, 1 Oto si 2 Cory (stiu ca trebuie sa fie mai multi)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

40

Re: Acvarist nou

Salut, frumos noul acvariu bravo  smile  :sok  asteptam noutati cu evolutia acvariului tau  :sok  :sok  :sok