81

Re: Daniel bibanul

Pai se vede in partea de sus, pe capac, blitz-ul legat big_smile

Blitz-ul secundar a luminat prin fanta de hranire a pestilor producand efectul de spot in apa.

Creveti in asta mare am aprox. 20. Nu stiu exact ca se ascund prin cotloane desi unii sunt plimbareti, mereu sunt aceeasi. Cam greu sa-i numar.

Am patru puiuti de Xipho. Au cam 3 saptamani deja. La cat de prapaditi sunt masculii pe langa ele as zice ca guppy sunt vinovati de prezenta lor :fbr

Am facut o alta greseala de incepator si am luat prea multe femele. A inceput uzina de guppy sa produca. Mai sunt 6-7 pui de guppy care cresc vazand cu ochii si o femela e gravida. Intr-o saptamana ma astept sa fete. O sa apar pe la sectiunea Donatii. Molly sunt cam stresati. Nu-i vad sa faca ceva desi as fi preferat ca ei sa aibe urmasi ca arata foarte bine.

82

Re: Daniel bibanul

Mersi de raspuns :noroc  smile

83 Editat de MariusMinu (2012-01-04 02:21)

Re: Daniel bibanul

Ah , voi bucurestenii pe de o parte va invidiez ca aveti o apa asa de buna pentru acvaristica ,pe de o parte va plang de mila ca trebuie sa cumparati apa plata de baut .Vream sa iti spun de blyxa sa ai grija cu kh dar dupa aia am vazut ca esti din Bucuresti  :stupid

84

Re: Daniel bibanul

Mno, ai vazut si tu ce valori am la apa. Ciudat este ca mai toate plantele par sa se dezvolte doar ca frunzele existente ori cad ori se macereaza.

Echinodorusii, cabomba, valisneria, rotala cresc ca nebunele, mai toate au pui sau frunze noi, si blixa la fel. Doar ca cele existente se topesc, cad sau se macereaza. Astept sa-mi iau si eu niste PPS-Pro pentru ca pana acum nu am bagat macro.

Doar in substrat am bagat niste bile de la JBL si pelete de la Tetra. Ambele au compozitie argiloasa dar nu sunt specificate substantele fertilizante din compozitie sad

Amandoua specifica ca absorb nutrientii si ii elibereaza treptat. Nu cred ca au caracter nutritiv.

85

Re: Daniel bibanul

MariusMinu A scris:

Ah , voi bucurestenii pe de o parte va invidiez ca aveti o apa asa de buna pentru acvaristica ,pe de o parte va plang de mila ca trebuie sa cumparati apa plata de baut .Vream sa iti spun de blyxa sa ai grija cu kh dar dupa aia am vazut ca esti din Bucuresti  :stupid

   Pentru aproape orice exista remedii. Ce-o fi mai simplu, sa-ti faci singur apa plata pentru baut, in casa, sau sa-ti faci singur apa pentru schimburile saptaminale, in acvariu? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Daniel bibanul

Pentru d-l Radu : ce sa zic "un ochi rade , altul plange"Asta e , nu avem ce face ,cine ne-a pus sa avem hobby-ul asta ? De obicei sotiile sau copii si noi ramanem cu nervii , dar de ce sa nu spun ne mai ofera si mari bucurii cand vedem ca am inmultit o planta dificila sau un peste rar .
Pentru Daniel :Nu ar strica niste macro , nici o planta nu creste fara substantele astea care sunt special pentru ele ,altfel ar fi dat de mult faliment producatorii .

87

Re: Daniel bibanul

MariusMinu A scris:

Pentru d-l Radu : ce sa zic "un ochi rade , altul plange"Asta e , nu avem ce face ,cine ne-a pus sa avem hobby-ul asta ? De obicei sotiile sau copii si noi ramanem cu nervii , dar de ce sa nu spun ne mai ofera si mari bucurii cand vedem ca am inmultit o planta dificila sau un peste rar .
Pentru Daniel :Nu ar strica niste macro , nici o planta nu creste fara substantele astea care sunt special pentru ele ,altfel ar fi dat de mult faliment producatorii .

  Daca vrei ca si ambii tai ochi sa rida, asa cum rid ai mei (imi fac singur apa plata si beneficiez de o apa realtiv buna din retea, pe care o imbunatatesc totusi, pentru acvarii), exista metode simple si ieftine pentru dedurizarea si declorinarea apei din retea, fara a recurge la osmoza sau la pastrarea apei in recipiente, prin casa, zile intregi.
   Este aici pe forum o discutie initiata de mine, referitoare la niste recipiente pentru filtrele de apa (Brita), pe care le vinde colegul Alfy. Recipentele sint reciclabile si ofera posibilitatea filtrarii apei din retea, prin medii dedurizante declorinatoare si pentru retinerea metalelor grele (carbune activ).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

88

Re: Daniel bibanul

Astazi in timpul schimbului, pestoaicele s-au emotionat si au detonat bomba cu alevini. Pe la 32 m-am plictisit sa numar smile

89

Re: Daniel bibanul

Ai 32+1. Asta ultimul e in casuta a cincea din dreapta se vede doar capul de aiai l-ai rata  :fp

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

90

Re: Daniel bibanul

Erau prea rasfirati, daca ai avut tu rabdare sa-i numeri... te cred pe cuvant  lol

Cred ca o pun de-o ciorba, ca loc pentru toti sub luciul apei nu e. Mai am niste pui dintr-o transa anterioara.

Crevetii si ei au avut o campioana dar am facut eu o greseala incercand s-o separ din acvariul mare si a abandonat ouale. Acum ouale atarna pe cabomba in acvariul destinat numai crevetilor.

In afara de molly mai toate vietatile se inmultesc in acavriul meu. Guppy, xipho, melci, hidre si alti balauri care misuna prin substrat. Niste gandacei mici care misuna pe acolo. Nu stiu ce sunt si cat de periculosi sunt.

91

Re: Daniel bibanul

Bun asa o sa vreau si eu un brat de balauri:d

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

92

Re: Daniel bibanul

Ha, pai ti-as trimite un brat de hidre daca as putea sa le strang. smile

Dragute creaturi. Gandaceii aia de pe substrat n-am nici o sansa sa-i prind. Din pui iti trimit o portie de ciorba big_smile

93

Re: Daniel bibanul

Gandacei nu am avut. Nu stiu daca e de bine

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

94

Re: Daniel bibanul

O sa incerc sa-i filmez ca poate cineva ii recunoaste.

Sunt mici, cam cat un ou de crevete, translucizi si misuna pe suprafata substratului.

95

Re: Daniel bibanul

Cate femele au fatat puiuti? si puiuti, sunt in acvariul comun sau in altul mai mic?

96

Re: Daniel bibanul

Puii ii tin in ala mare. Cate au fatat e cam greu sa-mi dau seama. Am incercat o ancheta dar crevetii au ridicat din umeri. Cica mestecau resturi prin moss si n-au fost atenti.

Serios acum, suspectez doua gupoice care acum par mai suple. Desi una e si ea gata, gata sa fete.

La cati gupi am, nu ma agit sa separ femele. Nu-i cresc ca sa-i vad sa stau sa-i separ ca sa am un soi sau ceva. Cu toate ca nu m-ar supara ca singurul mascul endler sa aibe si el niste urmasi. smile

97

Re: Daniel bibanul

Mersi de raspuns, mult noroc la puisori :s)  smile

98

Re: Daniel bibanul

Mai bine cu plantele  :scry

Puii se descurca ei prin jungla facuta de Eleocharis (iarba prinsa in grilaj). La cati am acum, mai astept un pic sa mai creasca si la vara o sa-i donez. Ca-s prea multi pesti pentru bazinul meu.

Plus ca vreau sa ma orientez si catre alte specii de pesti. Viviparii sunt atat de rezistenti ca nu inveti nimic cu ei big_smile

Re: Daniel bibanul

Pune o poza cu guppy , mie unul chiar imi plac pestii astia .Acvariul cel mare ce mai face?

100

Re: Daniel bibanul

Mi-a scapat de sub ochi propriul subiect cu acvariul de cat am "poluat" in altele smile

In seara asta am niste poze noi!