21

Re: Un inceput prostesc

Grozavesti, caminul facultatii Artifex, vis-a vis de Regie smile

tel: 0720.421.625

22 Editat de Ancistrus (2011-11-28 13:53)

Re: Un inceput prostesc

In zona Grozavesti, ca duritate totala mi se pare buna apa 7.18, test facut pe data de 4 luna asta http://www.apanovabucuresti.ro/!res/fls/47(15).pdf, dar prin fierbere sa stii ca elimini doar duritatea carbonica kH (sau temporara), iar duritatea totala creste, creste si pH-ul (cel putin asa tin minte), ca sa nu mai spun ca elimini si minerale bune pentru plantele si pesti din acvariu wink

23

Re: Un inceput prostesc

Opa...Am dato`n bara se pare... sad ...Sa inteleg ca cel mai bine ar fi sa las apa minim 24 de ore descoperita?

tel: 0720.421.625

24 Editat de Ancistrus (2011-11-28 13:30)

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Sa inteleg ca cel mai bine ar fi sa las apa minim 24 de ore descoperita?

   Ori asa, ori folosesti conditioner (Tetra Aqua Safe, JBL Biotopol etc) in apa de retea ca sa o poti folosi direct de la robinet.
   Clorul il mai poti scoate si cu un filtru de apa din comert, care functioneaza pe baza de carbune activ, asa poti folosi apa pentru schimb direct de la retea, si la temperatura care doresti.

25

Re: Un inceput prostesc

Am inteles. Eu am Sera Aquatan. Pot sa`l aplic apei inaite de a fi introdusa in acvariu? Daca flosesc Sera Aquatan, nu mai este obligatoriu sa las apa la declorinat?

tel: 0720.421.625

26

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Eu am Sera Aquatan. Pot sa`l aplic apei inaite de a fi introdusa in acvariu? Daca flosesc Sera Aquatan, nu mai este obligatoriu sa las apa la declorinat?

   Pai citeste pe recipient ce spune producatorul big_smile
"Sera Aquatan purifica apa si neutralizeaza efectele nocive ale clorului liber, cloraminei si sarurilor dizolvate in apa."

27

Re: Un inceput prostesc

smile). Ok. M`am contrazis singur big_smile

tel: 0720.421.625

28

Re: Un inceput prostesc

Inainte de a face o prostie, as dori sa cer un sfat. Pot pune o lingura rasa de sare neiodata la 10 litri de apa, chiar daca nu`s bolnavi pestisorii?

tel: 0720.421.625

29

Re: Un inceput prostesc

Sarea ajuta mai mult plantelor deoarece adauga minerale. E complementara. Nu face mult rau dar nici destul de bine incat sa observi o schimbare. Las pe cei cu experienta sa confirme sau sa infirme ce am spus eu smile

30

Re: Un inceput prostesc

Multumesc pentru raspuns. Nu ma grabesc sa pun sare in acvariu. Mai astept si alte opinii.

tel: 0720.421.625

31

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Inainte de a face o prostie, as dori sa cer un sfat. Pot pune o lingura rasa de sare neiodata la 10 litri de apa, chiar daca nu`s bolnavi pestisorii?

Tu ai fost la spital sa te tratezi de o boala pe care nu o ai? Nu mai pune toate prostiile in apa. Auzi: o lingura de sare la 10 litrii de apa. Pai ce, vrei sa-i faci corali?

32

Re: Un inceput prostesc

- Poti aduaga sare de bucatarie numai in cazul in care, in bazin exista numai vivipari, restul pestilor de apa dulce nu tolereaza adaosul de sare.
   - Nu te mai complica cu fiertul, depozitatul si alte tratamente aplicate apei din retea, la un schimb saptaminal de 25% din volumul acvariului nu se intimpla nimic.
   - Renunta pentru inceput la Riccia, este o planta invaziva cu care vei avea mari probleme si oricum fiind plutitoare vei avea cam multe plante plutitoare (acum vad ca ai multa Ceratopteris)
   - substratul are granulatie prea mare, iti va face probleme in ceea ce priveste inglobarea de reziduuri, greu de sifonat.
   - la cei 80 litri incalzitorul trebuie sa-si faca treaba, cu exceptia situatiei n care este decalibrat.
   - nu mai folosi solutii pentru dezinfectare, decit atunci cind este absolut necesar, pe linga pericolul deciclarii exista si pericolul ca pestii sa nu mai raspunda la un eventual tratament, in cazul unor boli. Toate solutiile pentru dezinfectie sint de fapt si medicamente folosite pentru tratarea unor boli.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33

Re: Un inceput prostesc

Deci nu am sa adaug sare in acvariu decat in cazul aparitiei unei boli.
Legat de schimbul apei, voi schimba saptamanal 15 litri de apa, pusa la declorinat 48 de ore minim.
Ieri am primit o donatie de Cabomba, Bacopa si putin Ricia. Pentru ca momentan nu am suficient substrat, am decis sa plantez Cabomba si Bacopa in mini ghivece, iar Ricia o tin in maternitate big_smile ...Ceratopteris de la suprafata a disparut.
Substratul o sa`l schimb, dar astept fonduri smile
Incalzitorul merge fara probleme. Sunt foarte multumit de cei 50w ai lui.

tel: 0720.421.625

34

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Legat de schimbul apei, voi schimba saptamanal 15 litri de apa, pusa la declorinat 48 de ore minim.

   La un acvariu de 80 litri, eu zic sa schimbi macar 25 litri saptamanal.

35

Re: Un inceput prostesc

Bun. Atunci 25 de litri ramane smile ...

tel: 0720.421.625

36

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Deci nu am sa adaug sare in acvariu decat in cazul aparitiei unei boli.
Legat de schimbul apei, voi schimba saptamanal 15 litri de apa, pusa la declorinat 48 de ore minim.
Ieri am primit o donatie de Cabomba, Bacopa si putin Ricia. Pentru ca momentan nu am suficient substrat, am decis sa plantez Cabomba si Bacopa in mini ghivece, iar Ricia o tin in maternitate big_smile ...Ceratopteris de la suprafata a disparut.
Substratul o sa`l schimb, dar astept fonduri smile
Incalzitorul merge fara probleme. Sunt foarte multumit de cei 50w ai lui.

   Sarea, chiar in cazul unui tratament, se adauga numai in cazul pestilor care suporta acest tratament (de exemplu Cory sint foarte sensibili la adaosul de sare). In cazul pestilor sensibili la sare se recurge la alte tratamente.
   Tinutul apei la declorinat este alegerea ta.
   Eu unul as fi pastrat Ceratopteris ca planta plutitoare in locul Ricciei, aceasta fiind o planta rebela, cu inmultire si circulatie necontrolata in masa apei, nu de putine ori infundind filtrele sau pompele.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37

Re: Un inceput prostesc

Multumesc mult pentru informatia legata de sare ^:)^
Am ales sa renunt la  Ceratopteris  pentru ca umbrea tot acvariul. Celelalte plante nu mai aveau acces la lumina din cauza ei.

tel: 0720.421.625

38

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Multumesc mult pentru informatia legata de sare ^:)^
Am ales sa renunt la  Ceratopteris  pentru ca umbrea tot acvariul. Celelalte plante nu mai aveau acces la lumina din cauza ei.

Nu exista nicio interdictie legala, care sa te opreasca s-o raresti (tunzi) lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

39

Re: Un inceput prostesc

smile)...era foarte multa...am preferat sa plantez 3 plante pe fundul acvariului si urmeaza sa se prinda.Sper. Dar am o problema cu substratul, deci e posibil sa nu

tel: 0720.421.625

40

Re: Un inceput prostesc

Buna seara. Nu am mai scris de mult pentru ca am fost ocupat. Asta seara am revenit in Bucuresti dupa 4 zile de absenta. De hrana si lumina s`a ocupat un amic. Cand m`am uitat in acvariu mai atent, am observat ca nu sut doar 2 puiuti cati erau initial, ci mai aparuse unu mic. Fatat de molly. Care a nascut, habar nu am lol  Initial am crezut ca este o reflezie a celuilalt, dar m`am inselat. Cei 2 micuti au rezistat cu pestisorii mari in acvariu pana in prezent. Am sanse sa`l lase si pe cel mic sa creasca? Momentan sta langa filtru, sub o plantuta plutitoare...

tel: 0720.421.625