Re: Un inceput prostesc

salut!slabe sanse!doar sa aibe unde sa se refugieze.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

42

Re: Un inceput prostesc

Cateva poze cu "intregul acvariu" si cei mici big_smile. O mare problema este Ricia. Nu stiu cum s`o plantez in acvariu.Daca ma puteti ajuta....Am prins`o cu ata pe o piatra dar azi de dimineata era ata desfacuta si ricia plutea la suprafata  lol ....

tel: 0720.421.625

43

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Cateva poze cu "intregul acvariu" si cei mici big_smile. O mare problema este Ricia. Nu stiu cum s`o plantez in acvariu.Daca ma puteti ajuta....Am prins`o cu ata pe o piatra dar azi de dimineata era ata desfacuta si ricia plutea la suprafata  lol ....

Nu-mi vine sa cred ca ai probleme cu Riccia! lol Parca ti-a atras atentia un coleg, ce te asteapta cu planta asta.
   Cumpara ciorap de dama tip plasa sau altceva asemanator (spalator de baie/vase, plasa maleabila sub orice forma) cu ochiuri in jur de 1cm., bagi planta in saculetul improvizat si la rindul sau, piatra pe care vrei s-o imbraci cu Riccia. Dupa o vreme (2-3 saptamini), planta incepe sa se multiplice si va masca plasa care o fixeaza. Iti atrag atentia inca o data insa, Riccia este foarte greu de stapinit si este destinata sa fie folosita ca planta plutitoare. Improvizatia pe care vrei tu s-o faci, se face mult mai usor cu moss.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

44

Re: Un inceput prostesc

Multumesc pentru sfat. Am un batic de dama pe care o sa`l folosesc.... big_smile

tel: 0720.421.625

45

Re: Un inceput prostesc

istry A scris:

Multumesc pentru sfat. Am un batic de dama pe care o sa`l folosesc.... big_smile

Ochiurile plasei trebuie sa fie intre 0,5 - 1 cm., altfel planta se va sufoca.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

46

Re: Un inceput prostesc

Am sa fac eu gaurelele ca sa poata creste. Multumesc

tel: 0720.421.625

47 Editat de Pop Remus (2011-12-05 18:21)

Re: Un inceput prostesc

Sau mai poti proceda in felul acesta: Acelasi lucru l-am patit si eu:am cumparat un anubias si l-am prins de o piatra cu ata normala si a doua zi anubiasul plutea prin acvariu, deoarece ata normala se imbiba cu apa si se descompune (se desleaga), dar a doua zi am cumparat fir de pescuit transparent si am legat-o sii sta asa de vreo 3 luni si ii merge foarte bine, deci dute cumpara fir de pescuit(daca esti pescar ai si tu acasa) si mai leag-o odata bine de piatra :sok Bafta :fbr

48

Re: Un inceput prostesc

Multumesc de sfat. Cel mai convenabil pentru mine este sa fac gauri in esarfa lol

tel: 0720.421.625

49

Re: Un inceput prostesc

Baracuda A scris:
istry A scris:

Multumesc pentru sfat. Am un batic de dama pe care o sa`l folosesc.... big_smile

Ochiurile plasei trebuie sa fie intre 0,5 - 1 cm., altfel planta se va sufoca. Oricit de bine s-ar simti planta la inceput, dupa un timp, straturile inferioare, din apropierea suportului, vor putrezi si va trebui sa refaci aranjamentul. Spre deosebire, Moss-ul va folosit aceste straturi care se depreciaza, ca pe o sursa de hrana, extrasa constant prin rizoizii care o ajuta la fixare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50 Editat de Pop Remus (2011-12-05 18:28)

Re: Un inceput prostesc

:sok  Amandoua modurile de prindere a ricciei  sunt ok :fbr

51

Re: Un inceput prostesc

Pop Remus A scris:

:sok  Amandoua modurile sunt ok :fbr

La ce te referi, Harap Alb?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

52 Editat de Pop Remus (2011-12-05 18:42)

Re: Un inceput prostesc

Ma scuzati,am corectat gresela de mai sus :fbr  :fbr

53

Re: Un inceput prostesc

Pop Remus A scris:

Ma scuzati, nu am scris in propozitie,am corectat gresela de mai sus :fbr  :fbr

Cine crezi ca are nevoie de confirmarea ta, in ceea ce priveste aceste moduri? Ai devenit deja o somitate in acvaristica?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54

Re: Un inceput prostesc

Baracuda A scris:

Cine crezi ca are nevoie de confirmarea ta, in ceea ce priveste aceste moduri? Ai devenit deja o somitate in acvaristica?


Mai am de invatat multe lucruri pana am sa devin o somitate in acvaristica ^:)^

55 Editat de Pop Remus (2011-12-05 18:50)

Re: Un inceput prostesc

Totusi am numai 13 ani nu am cum sa stiu atatea despre acvaristica  :fbr

56

Re: Un inceput prostesc

Pop Remus A scris:
Baracuda A scris:

Cine crezi ca are nevoie de confirmarea ta, in ceea ce priveste aceste moduri? Ai devenit deja o somitate in acvaristica?


Mai am de invatat multe lucruri pana am sa devin o somitate in acvaristica ^:)^

Din partea mea, cel mai important lucru este sa stii cind poti interveni intr-o discutie si daca ai ceva important de spus. Pina cind vei invata asta, vei ramine cu remarca aceea sub numele tau de user. "Diamant" era mult prea mult pentru tine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Un inceput prostesc

Aveti pm domnule baracuda :scry

58

Re: Un inceput prostesc

blue A scris:

.........cred ca mai merge prinsa cu o bucata de plasa de pescuit sau minciog prin ochiurile careia sa scoateti frunzele.

Sa vedem ce spune maestrul... Amano Remus! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

59

Re: Un inceput prostesc

Amano Takashi Remus  lol  lol  lol  ^:)^

60

Re: Un inceput prostesc

blue A scris:

minciog prin ochiurile careia sa scoateti frunzele.

Cum sa scoata frunzele ? Cu un ac de crosetat ? lol
Cele mai bune moduri de a prinde Riccia , sunt cele spuse de Baracuda

Doua culori ce le ador