81

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

bilele murdaresc si ele apa daca umbli la substrat,ca si ele sunt tot un pamant doar ca este intarit si se inmoaie treptat

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

nu era un mugure de planta Cristi sunt sigur, uita-te mai atent la poza si fix in mijloc ai sa vezi ceva ca un ciorchine de strugure, ciorchine care evident in dimineata asta nu mai era acolo sad

sa fi fost icre ? parca semanau cu cele pe care le depuneau Hoplo dar din cate stiu in afara de cory panda nu am alt peste in acvariu depunator de icre.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

83

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Pai hoplo fac cuib de spuma la suprafta (ca Betta) si acolo depun, iar cory depun cate 2-3 icre deodata pe frunze sau geamuri, la distanta de 2-3 mm una de alta... deci nu stiu ce era "ciorchinele" ala.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

tocmai de asta zic si eu ... si am mai vazut icre de cory pana acum in acvariu inainte de reamenajare, deci stiu cum arata.

tu ce crezi ca ar putea fi daca nu oua de creveti?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

85

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

sergiu.dragomir A scris:

tu ce crezi ca ar putea fi daca nu oua de creveti?

   Chiar daca ar lepada crevetica ouale nu sunt lipicioase si s-ar imprastia, ea le tine pe abdomen cu piciorusele alea mici, le muta, le ventileaza etc.

Ancistrus A scris:

nu stiu ce era "ciorchinele" ala.

LE: Foarte frumos masculul de guppy Coral Red :fok Cand cumperi pesti din petshop sa nu uiti de carantina, minim 1 saptamana!

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

stiu Cristi; imediat ce am un bazin de carantina am sa fac si asta; acum la repopulare n-am facut avand in vedere intervalul de timp foarte mic de cand am bagat pestii, cat si faptul ca venisera toti din acelasi magazin.

apropos de guppy sunt foarte curios sa vad cum or sa iasa puii micuti de guppy; poate mai prind un masul la fel de frumos, desi nu i-am separat special pentru imperechere.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

87

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Eu as incerca sa combin femele neciupite (domnisoare lol) de endler rosu (Red Chilli) cu masculul ala wink

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

nu ma tenta ispita si-asa am supra populare in acvariu!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Ehei ... am terminat ceva tunsoare si reamenajare pe ici pe colo pe unde se aglomerasera lucrurile. Nu puteam sa-mi aleg un moment mai neprielnic sa fac asta; imediat ce m-am apucat de treaba am vazut pui de guppy noi care se ascundeau prin plantele ce ajunsesera la suprafata apei dar ma apucasem asa ca acum nu pot decat sa le urez succes.

Prima poza e inainte de tunsoare si a doua e dupa! Fiti va rog blanzi cu criticile; e prima data cand am plante sanatoase si lungi incat trebuie sa le tund.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

M-ai prins Domnule Bitanu; cu sindromul incepatorului e vorba de cum privesti lucrurile: tu probabil vezi un haos total la mine in acvariu, dar eu vad plante care-mi prospera si care nu mi se mai topesc in apa. Adica nu mai dau fuga la pet shop o data la 2 luni sa imi cumpar altele  big_smile
E vreme sa invat si eu cate unele si sa ma bag in concusuri cu acvariile mele, cat despre invatat cred ca sunt pe drumul cel bun. Problema e ca asta e o pasiune care cere rabdare si pe mine cand m-a adus barza m-a adus mai fara (a.i. rabdare.)
Urmatorul pas e schimbarea instalatiei de iluminare.

Oricum multam de incurajare.

P.S. daca e ceva ce nu fac bine nu te sfii sa-mi spui. (de exemplu daca vezi ceva prea in umbra care ar trebui mutat sau chestii din astea sunt deschis la sfaturi)

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

N-am disparut stimati colegi, rupeti afisele de prin oficiile postale, chematii cainii inapoi si incetati cautarile; ce-i drept o perioada nu prea am mai facut mare lucru in acvariu si de aceea lipsa din ultimele luni.

In urma cu vreo 3 saptamani am schimbat set-up-ul renuntand la majoritatea plantelor care cresteau repede si imi umbreau aacvariul meu si-asa deficitar din punct de vedere al iluminatului.

M-am ales si cu un sistem de CO2 astazi la un pret incredibil, multumita Colegului Pixel caruia i-am dat drumu deja si merge de minune chair si cu reactor improvizat din filtru de tigara.

Pun ( sau incerc sa pun ) ceva poze cu noul set-up sa va delectez privirile inainte de sarbatori.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

92

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

frumos,bravo!chiar ma intrebam ce s-o fi intamplat cu tine si cu remusica.tu ai aparut,de remusica nu am mai auzit de ceva vreme.welcome back!

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

multam Octavian; sunt curios de efecte peste vreo 3 saptamani cand probabil se va vedea diferenta facuta de bomba de co2!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

94

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

efectele ar trebui sa se vada imediat,bineinteles daca are si lumina si fertilizare.ca sa intelegi,este un lant,lumina-fertilizare-CO2.pana acum la tine co2-ul era factorul limitativ,acum acesta a crescut si poate ca factorul limitativ sa fie lumina sau fertilizantul.

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

mai probabil am tinut cam mult lumina aprinsa in ultima vreme ca mi-au aparut alge brune pe christmas moss

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

A crescut destul de frumos muschiul :fok

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Multam Marius; deja incep sa se vada efectele bombei, muschiul tinde sa fie intesat de bule de oxigen, motiv pentru care am oprit pompa de aer in acvariul mare.

De asemenea, am adaugat un neon cu lumina alba de 8W care probabil va fi inlocuit cu unul mai lung imediat ce gasesc sa cumpar, acesta montat in prezent mergand la acvariul mic.

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

98 Editat de sergiu.dragomir (2012-12-27 17:37)

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

dupa un schimb de apa de astazi! Autor moral este Daniel; sunt curios cat am sa ma tin de sfatul lui!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

si poze

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

Re: Teldrassil Motiffe - the Tree of life - Evolution

Ziua buna dragi colegi; facui alta nefacuta! Se pare ca solutia din bomba s-a transformat in spuma si mi-a ajuns in acvariu. Am schimbat deja mai bine de jumatate din apa si ma gandeam sa fac la fel si maine!

ce sfaturi aveti ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092