Re: Apa prelungirea ghencea

tcmai am facut un test : NO3=0-10,NO2=0,GH>4,KH=6,PH=6,8-7,2

22

Re: Apa prelungirea ghencea

Apa de robinet domnule "Bucovina"? big_smile

Re: Apa prelungirea ghencea

nu mare sef, am scris mai sus

24

Re: Apa prelungirea ghencea

mariuspopa69 A scris:

nu mare sef, am scris mai sus

ai un pm de la mine in cazul in care vrei sa imi donezi acele teste pana una alta poate dai aistea si la bucata ca tare curios sunt ce apa am la robinet din aceste puturi din cartier .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

problema e ca voi beneficiati de o apa super buna pt acvarii si noi nu. ce sa facem recurgem si noi la fel si fel de mijloace. si ca sa nu mai razi de mine tocmai ce am comandat o instalatie de osmoza.

26

Re: Apa prelungirea ghencea

sebastian A scris:

...plante Ceratophyllum demersum si anubias barteri ca nu pun substrat fertil si astea din cate am inteles se prin si fara + jawa moos poate

Un acvariu plantat decent se poate obtine si fara substrat fertilizant le care eu, personal, il consider un moft. Dar este doar parerea mea... smile
Vezi acvariul din semnatura mea, nu a beneficiat de asa ceva.

27 Editat de mariuspopa69 (2013-04-24 18:26)

Re: Apa prelungirea ghencea

l am citit, ramane sa ne vedem. o sa ti aduc si doua filtre , unu extern si unu intern. Bafta!

28

Re: Apa prelungirea ghencea

visiniu A scris:
sebastian A scris:

...plante Ceratophyllum demersum si anubias barteri ca nu pun substrat fertil si astea din cate am inteles se prin si fara + jawa moos poate

Un acvariu plantat decent se poate obtine si fara substrat fertilizant le care eu, personal, il consider un moft. Dar este doar parerea mea... smile
Vezi acvariul din semnatura mea, nu a beneficiat de asa ceva.

nici macar in paharele cu acel substrat nu sunt puse acele superbe plante ? sunt pur si simplu puse in pietris  :smoke  roll  mad

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

29

Re: Apa prelungirea ghencea

Da.  smile

30

Re: Apa prelungirea ghencea

visiniu A scris:

Da.  smile

nici nu incape indoiala ca ai co2 si fertilizanti pt ele dar ma intreb ca unele se zice ca le trebuie pamant unde ar trebui sa le creasca radacinile cum de stau doar asa  ^:)^

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

Si eu aveam aceasi problema, eu am deschis topicul pt BV KH 11 GH 14 si ph7.8 intre timp am luat osmoza si combin robinet plus RO.

32

Re: Apa prelungirea ghencea

dancristian A scris:

Si eu aveam aceasi problema, eu am deschis topicul pt BV KH 11 GH 14 si ph7.8 intre timp am luat osmoza si combin robinet plus RO.

osmoza este filtru sa inteleg ? si combini robinet + RO ? RO = ce este ? :smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

33

Re: Apa prelungirea ghencea

RO = Reverse Osmosis! Mai multe citeste aici.

34

Re: Apa prelungirea ghencea

sebastian A scris:

nici nu incape indoiala ca ai co2 si fertilizanti pt ele dar ma intreb ca unele se zice ca le trebuie pamant unde ar trebui sa le creasca radacinile cum de stau doar asa  ^:)^

CO2 nu am bagat niciodata, dar folosesc fertilizare lichida (PPS Pro - macro + Trace Mix Plus - micro).
Te asigur ca plantele isi vor dezvolta foarte bine radacinile si in substrat inert.

35

Re: Apa prelungirea ghencea

Ma gandesc ca daca fierb apa si o racesc nu se mai duce din calcar voi ce parere aveti ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

36

Re: Apa prelungirea ghencea

Prin fierbere stiam ca se pierd unele minerale bune din apa, duritatea totala creste, pH la fel dar scade duritatea carbonica, deci fierberea apei nu este buna.

37 Editat de sebastian (2013-04-28 21:57)

Re: Apa prelungirea ghencea

NO3-25 , NO2-0 , GH>14 , KH-15 , PH-8
Valori obtinute cu easy test JBL din pahar de apa . Pareri ? multumesc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

38

Re: Apa prelungirea ghencea

salut si bine ai venit

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

39

Re: Apa prelungirea ghencea

Pana la urma trebuie sa imi iau si eu RO ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

40

Re: Apa prelungirea ghencea

Osmoza inversa este buna ,dar vezi ca scoate din apa multe minerale si apoi scade ph mult sub 7 Va trebui sa o remineralizezi si sa ridici ph la cat vei avea nevoie.Deci  sa iei in calcul ce tiam zis, si eu folosesc apa de osmoza  la completare la ce se evapora.Dar tratata .http://seachem.ro/replenish.html un produs ce il folosec eu