Subiect: Apa prelungirea ghencea

Salutare si bine v-am gasit . Numele meu este Sebastian si de ceva vreme mi s-a pus pata sa imi fac si eu un mic acvariu achizitionat de la hornbach de 63 L . Problema este ca la mine in cartier mai precis capat 122 Cartierul Latin apa este calcaroasa . Cum as putea sa o tratez ? Cred ca intai de toate ar trebui sa cumpar o trusa mai profesionala sa testez apa si apoi sa ma apuc de achizitionat toate cele . Ca si specii nu m-am hotarat inca insa vreau ceva mic gen microrasbora galaxy , guppy , zebra , sau neon si combinat cu sanitaria . Doar doua specii vreau dintre care 1 sa fie sanitaria . Multumesc si va astept cu sfaturi.
P.S. prin site a fost deschis un topic legat de apa calcaroasa de prin brasov mi se pare dar nu s-a mai continuat . Apa este din puturi extrasa aici la mine in cartier tin sa precizez . Multumesc anticipat .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

Bine ai venti Sebastian!
   Te poti axa doar pe vivipari fara sa mai tratezi apa, dar asta dupa niste teste bineinteles smile

3

Re: Apa prelungirea ghencea

Salut Sebastian.
Ar trebuii sa faci cateva teste la apa, si in functie de rezultatul lor sti ce ai de facut.
Pentru marimea acvariului iti recomand si eu tot viviparii : un guppy mini-land  wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: Apa prelungirea ghencea

Ancistrus A scris:

Bine ai venti Sebastian!
   Te poti axa doar pe vivipari fara sa mai tratezi apa, dar asta dupa niste teste bineinteles smile

Multumesc de raspuns
vivipara adica guppy parca iei sunt vivipari cei care nasc puii vii , nu ?
corydoras paleatus nu rezista si ei bine ?
macropodus opercularis ca traiesc si in apa statuta si tulbure gen orezarii si au si labirintul ala de respiratie dubla nu ar face fata in locul celorlalti ?
ce mi-ai recomada ca si teste care nici sa ma usuce la buzunar ca nu prea am job momentan .
P.S. de 2 saptamani tot citesc sunt la inceput daca mai gresesc imi cer scuze de pe acum .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

Vivipari adica guppy, xipho, platy, molly... Corydoras si Macropodus nu merg in acvariu cu apa dura.
   Ca teste ti-as recomanda teste individuale Salifert: NO2, NO3.

Re: Apa prelungirea ghencea

Ancistrus A scris:

Vivipari adica guppy, xipho, platy, molly... Corydoras si Macropodus nu merg in acvariu cu apa dura.
   Ca teste ti-as recomanda teste individuale Salifert: NO2, NO3.

Multumesc de raspuns sunt al naibi de scupe testele astea m-am uitat pe niste siteuri . Intre coralis si hornbach care ar fi mai ieftini ?
Testele sa le fac inainte si apoi sa ma apuc de cumparat acvariul sau in timpul ciclarii acvariului ?  :stupid

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

sTTTk A scris:

Salut Sebastian.
Ar trebuii sa faci cateva teste la apa, si in functie de rezultatul lor sti ce ai de facut.
Pentru marimea acvariului iti recomand si eu tot viviparii : un guppy mini-land  wink

Multumesc foarte frumos  :noroc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

8 Editat de mariuspopa69 (2013-04-24 17:44)

Re: Apa prelungirea ghencea

Baga Bucovina prietene, e moarta! wink La mine e cea mai dura apa posibila si o diluez cu Bucovina. Bafta si bine ai venit!

Re: Apa prelungirea ghencea

mariuspopa69 A scris:

Baga Bucovina prietene, e moarta! wink

Salut !!! pe bune este buna ? adica Bucovina la 5 L plata ?
Multumesc anticipat .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

Saptamana viitoare vin in Buc , daca vrei iti donez un set de 6.1 , 50 de teste.

11

Re: Apa prelungirea ghencea

mariuspopa69 A scris:

Baga Bucovina prietene, e moarta! wink La mine e cea mai dura apa posibila si o diluez cu Bucovina. Bafta si bine ai venit!

si cum fac reteta ? juma-juma ? asta inseamna ca poate pot creste si alte specii ma gandesc si eu  :pls

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

exact, la 5l. eu numai Bucovina folosesc. inainte am incercat cu calipso (apa de Buc, care e cea mai buna apa pt acvarii direct de la robinet) dar... are ceva calcar mai mult decat Bucovina si nu mergea bine.

13

Re: Apa prelungirea ghencea

mariuspopa69 A scris:

Saptamana viitoare vin in Buc , daca vrei iti donez un set de 6.1 , 50 de teste.

Multumesc foarte mult si dau un suc eventual sau o cafea . in astea 6.1 au si  NO2, NO3 ce a scris ancistrus cu toate ca am inteles ca nu sunt chiar exacte .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

eu am exact 40l de apa in acvariu si folosesc doar 12 l la schimbul de apa. prima data bagi de la robinet si o indoi cu bucovina , vezi pe teste si apoi... functie de ce substrat ai... pietroaie...mai stiu eu ce ai prin cvariu , vezi cat trebuie bagat. asta tine de tine, ce plante ai ...etc

Re: Apa prelungirea ghencea

sunt de la jbl 6 in 1(easy test) ai tot ce vrei, mai putin po4....si altele care nu cred ca te intereseaza smile)

16

Re: Apa prelungirea ghencea

Recomandarea cu apa imbuteliata mi se pare de-a dreptul hilara lol
   Haideti totusi sa facem acvaristica nu reclama sau "desene animate" big_smile

PS: @mariuspopa69, apa Bucovina contine nitrati=5,01 mg / litru, nitriti=<0,005 mg / litru, fluoruri!!!=0,048 mg/litru, pH 7,6, TDS (Total Dissolved Solids)=42!!

Re: Apa prelungirea ghencea

e greu prietenas sa faci un acvariu ca la carte, crede ma! eu ma chinui de doua luni si... sunt varza la multe capitole smile))) citesc zi si noapte si pe deasupra iti trebuiesc multi bani

Re: Apa prelungirea ghencea

ma asteptam la o reactie, era imposibil dar la mine merge totul ca la carte. infiintati web cam si facem teste live

19

Re: Apa prelungirea ghencea

mariuspopa69 A scris:

eu am exact 40l de apa in acvariu si folosesc doar 12 l la schimbul de apa. prima data bagi de la robinet si o indoi cu bucovina , vezi pe teste si apoi... functie de ce substrat ai... pietroaie...mai stiu eu ce ai prin cvariu , vezi cat trebuie bagat. asta tine de tine, ce plante ai ...etc

eu inca nu m-am apucat si vreau sa vad daca razbat cu aceasta apa pt ca daca nu o sa reusesc ma las pagubas . Cat despre ce pun in acvariu pietris o sa cumpar 2-4 mm granulatie pietre roca vulcanica sau bazalt , granit daca este si plante Ceratophyllum demersum si anubias barteri ca nu pun substrat fertil si astea din cate am inteles se prin si fara + jawa moos poate

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

20

Re: Apa prelungirea ghencea

mariuspopa69 A scris:

eu ma chinui de doua luni si... sunt varza la multe capitole smile)))

   In cazul asta as aprecia daca nu ai mai da sfaturi din experienta proprie!