81 Editat de sebastian (2013-05-13 12:30)

Re: Apa prelungirea ghencea

nu am prize programabila  sad asta zic si eu are ceva cred ca un thermostat ca de incins se incinge ceva  sad

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

82

Re: Apa prelungirea ghencea

Voi stiti ceva de acvariile astea din hornbach ca au asa ceva la iluminat?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

83

Re: Apa prelungirea ghencea

Daca ai droser electronic este posibil sa fie bonlav,cand se incalzeste sa faca figuri.Daca nu inseamna ca este neonul.

84 Editat de sebastian (2013-05-14 13:02)

Re: Apa prelungirea ghencea

johnny A scris:

Daca ai droser electronic este posibil sa fie bonlav,cand se incalzeste sa faca figuri.Daca nu inseamna ca este neonul.

eu nu vb destul de inteligibil ? l-am urmarit mai bine 20 minute stins,1h aprins si tot asa . Deci ?
P.S. sunt noi nu are cum sa fie ceva stricat la ele se poate sa aiba o siguranta de supraincalzire dar asta mi se pare ca nu prea merge in ideie, depinde si de temp din camera.Prea face la secunda intreruperile.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

85

Re: Apa prelungirea ghencea

Stai linistit nu neaparat daca sunt noi , se poate sa fie si defect din fabricatie. lol

86

Re: Apa prelungirea ghencea

johnny A scris:

Stai linistit nu neaparat daca sunt noi , se poate sa fie si defect din fabricatie. lol

Pai da dar asa la secunda? in fine eu am vrut sa stiu daca ati mai auzit  la astea luate din hb

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

87

Re: Apa prelungirea ghencea

Pai DA ,daca este droser electronic poate sa faca figuri.Daca ai garantie vb sa ti l inlocuiasca .Dar inceca cum tiam zis sa bagi alt neon ,sa nu fie tubul de vina.Poate sa fie consumat gazul din el ,astea cam sunt simptomele .Asa poti fii sigur ce este de vina

88 Editat de sebastian (2013-05-14 13:46)

Re: Apa prelungirea ghencea

johnny A scris:

Pai DA ,daca este droser electronic poate sa faca figuri.Daca ai garantie vb sa ti l inlocuiasca .Dar inceca cum tiam zis sa bagi alt neon ,sa nu fie tubul de vina.Poate sa fie consumat gazul din el ,astea cam sunt simptomele .Asa poti fii sigur ce este de vina

Mestere este 65 de lei un neon la dimensiunea mea de acvariu de la JBL eu de unde sa iau mai ieftin, poate sa fac niste legaturi ceva cu dinacesta normal . Si asta zic si eu daca acel droser electric are ceva sa faca chiar asa la secunda ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

89

Re: Apa prelungirea ghencea

Pai de cati w este neon, poate iti dau eu unul sa faci proba macar .

90

Re: Apa prelungirea ghencea

johnny A scris:

Pai de cati w este neon, poate iti dau eu unul sa faci proba macar .

de 15 w este si pana in 60cm.am vb cu cei de la hb ca trebuie verificat , mi-l tin acolo 1 zi si apoi il schimba  mad  .treaba este ca daca il tin fara sa acopere acvariul a mers mai mult de 1 h  sad sa fie din cauza condensului ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

91

Re: Apa prelungirea ghencea

Nu are treaba ,tiam zis la mine imi arunca apa pe el la greu pesti  si merge fara probleme.

92

Re: Apa prelungirea ghencea

am schimbat capacul si o sa vad daca se mai stinge acum sad

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

93 Editat de sebastian (2013-05-15 23:39)

Re: Apa prelungirea ghencea

V-am pupat si multumesc de sfaturi + DEOSEBITE RESPECTE detinatorilor sau detinatorului siteului.
M-AM RETRES de aici  ^:)^

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

Buna ziua, pentru a scapa in totalitate de calcar este necesar instalatia unui dedurizator, el se monteaza la intratrea apei in casa pe conducta principala , el nu schimba parametri apei, foloseste o rasina cationica alimentare, care se regenereaza cu solutie salina, are regenerare volumetrica, proportionala, care nu afecteaza chimic apa, o aduce la o calitate superioara,
Mai apare acesta problema din cauza conductivitati (totalul sarurilor dizolvate in apa), aici e necesar un sistem de osmoza inversa, care sa va scape de acesta problema, optional se poate monta un cartus care sa creasca pH sau sa scada depinzand de susrsa de apa pentru intrebari va stau la dispozitie.
Cu stima.
Ing Chimist Stefan Toma
Recomand analiza apei fizico-chimica, si daca sursa de apa provine din put recomand si analiza bacteriologica.

95

Re: Apa prelungirea ghencea

stefan.toma A scris:

Buna ziua, pentru a scapa in totalitate de calcar este necesar instalatia unui dedurizator, el se monteaza la intratrea apei in casa pe conducta principala , el nu schimba parametri apei, foloseste o rasina cationica alimentare, care se regenereaza cu solutie salina, are regenerare volumetrica, proportionala, care nu afecteaza chimic apa, o aduce la o calitate superioara,
Mai apare acesta problema din cauza conductivitati (totalul sarurilor dizolvate in apa), aici e necesar un sistem de osmoza inversa, care sa va scape de acesta problema, optional se poate monta un cartus care sa creasca pH sau sa scada depinzand de susrsa de apa pentru intrebari va stau la dispozitie.
Cu stima.
Ing Chimist Stefan Toma
Recomand analiza apei fizico-chimica, si daca sursa de apa provine din put recomand si analiza bacteriologica.

Multumeasc de ajutor . nu ma intereseaza . am analize si apa este ok pt ciclide africane . multumesc de oferta sunt solutii si mai bune + ca nu pot monta afara acest dispozitiv pt ca este locuinta noua si toate apometrele la apartamente sunt intr-un loc greu accesibil ;-) la revedere .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.