61

Re: Apa prelungirea ghencea

Pana acum ai aranjat un acvariu groaznic pentru ciclide africane, felicitari big_smile
   Daca nu ai cumparat pestii inca, iti recomand sa cumperi vivipari si sa lasi africanii pentru cand vei avea spatiu corespunzator, si, nu in ultimul rand, unele cunostinte despre ei.
   Ai un nitrat destul de mare direct din apa de retea! Asta daca ar fi sa ne luam dupa testele 5:1.

PS: Scapa de "capatana" aia de mort, arata in ultimul hal!

62

Re: Apa prelungirea ghencea

Este chiar mistho capatana de mort  big_smile Ar da si mai bine cu inca una in stanga  lol

63 Editat de MariusMinu (2013-05-06 16:55)

Re: Apa prelungirea ghencea

In caz ca te razgandesti si vrei un plantat iute acvariul meu la GH 20 si KH 18...Apa de care vorbesti nu-i chiar asa de rea, trebuie doar sa alegi plante care merg in apa mai dura. Acvariul imi pare cam micut pentru ciclide, substratul il ai deja, trebuie doar sa renunti la decoruri si sa pui ceva plante mai easy pana iti faci mana...(egeria densa, vallisneria etc ) Spor!

Re: Apa prelungirea ghencea

...

65

Re: Apa prelungirea ghencea

johnny A scris:

Este chiar mistho capatana de mort  big_smile Ar da si mai bine cu inca una in stanga  lol

Nu inteleg de ce ai vrut tu sa iesi in evidenta asa  ^:)^  am inteles ''substratul''  :apl

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

66

Re: Apa prelungirea ghencea

MariusMinu A scris:

In caz ca te razgandesti si vrei un plantat iute acvariul meu la GH 20 si KH 18...Apa de care vorbesti nu-i chiar asa de rea, trebuie doar sa alegi plante care merg in apa mai dura. Acvariul imi pare cam micut pentru ciclide, substratul il ai deja, trebuie doar sa renunti la decoruri si sa pui ceva plante mai easy pana iti faci mana...(egeria densa, vallisneria etc ) Spor!

Multumesc . RESPECT

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

67

Re: Apa prelungirea ghencea

Serios chiar imi place capul de mort,nu glumeam :noroc

68 Editat de sebastian (2013-05-07 14:48)

Re: Apa prelungirea ghencea

johnny A scris:

Serios chiar imi place capul de mort,nu glumeam :noroc

are in Hb si mai mari daca vrei, aia era ultima asa micuta  big_smile

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

69

Re: Apa prelungirea ghencea

sebastian A scris:

are in Hb si mai mari daca vrei, aia era ultima asa micuta  big_smile

...pacat, imi doream si eu unul la fel.  big_smile

Acum, lasand gluma la o parte, ma alatur si eu colegilor care ti-au atras atentia, pe buna dreptate, asupra greselilor facute. Astfel de greseli le-am facut fiecare la inceput. Important este ce vei face mai departe...
Pana la achizitionarea unui acvariu mai mare, eu te-as sfatui sa renunti la ideea cu ciclidele africane. Daca tot ai cumparat acel substrat, unul foarte bun pentru creveti, nu te tenteaza sa il populezi cu 10-15 RCS si cativa pesti de talie mica (rasbora, microrasbora, boraras, etc) ?
Eu asa as face, dupa ce as scoate toate acele "plastice" de pe acolo si as "arunca" cateva plante easy, cu crestere rapida, pentru inceput, pana te lamuresti cum stau lucrurile cu iluminarea, fertilizarea, etc...

P.S.: Poti umple acvariul pana sus, incalzitorul nu are nicio problema daca sta complet scufundat.

70

Re: Apa prelungirea ghencea

visiniu A scris:
sebastian A scris:

are in Hb si mai mari daca vrei, aia era ultima asa micuta  big_smile

...pacat, imi doream si eu unul la fel.  big_smile

Acum, lasand gluma la o parte, ma alatur si eu colegilor care ti-au atras atentia, pe buna dreptate, asupra greselilor facute. Astfel de greseli le-am facut fiecare la inceput. Important este ce vei face mai departe...
Pana la achizitionarea unui acvariu mai mare, eu te-as sfatui sa renunti la ideea cu ciclidele africane. Daca tot ai cumparat acel substrat, unul foarte bun pentru creveti, nu te tenteaza sa il populezi cu 10-15 RCS si cativa pesti de talie mica (rasbora, microrasbora, boraras, etc) ?
Eu asa as face, dupa ce as scoate toate acele "plastice" de pe acolo si as "arunca" cateva plante easy, cu crestere rapida, pentru inceput, pana te lamuresti cum stau lucrurile cu iluminarea, fertilizarea, etc...

P.S.: Poti umple acvariul pana sus, incalzitorul nu are nicio problema daca sta complet scufundat.

Daca neamtul ala a comandat asa si chinezul il fabrica cu un semn ca pana acolo trebuie sa stea apa pe el ''incalzitor'' eu de ce as face proba sa il bag tot in apa ?
Substrat ? eu am decat strat sansibar nu si substrat sau nu le inteleg eu ?
P.S. cu apa ce fac daca il populez cu vivipara o combin cu Bucovina sau sa imi cumpar RO ? Este greu cand esti incepator si nu stii pe cine sa asculti dintre atatea sfaturi  ^:)^
P.S. la p.s. bambusul si plasticele le-am scos capatana ma mai gandesc  :smoke RESPECT

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

71

Re: Apa prelungirea ghencea

Alegi dintre sfaturi pe cel care crezi tu ca este cel mai bun pentru nevoile tale. In functie de aceasta alegere va arata si evolua acvariul tau.
Succes !

72

Re: Apa prelungirea ghencea

Semnul ala de pe incalzitor l-ai inteles gresit, adica ala e nivelul minim la care sa stea apa, nu maxim. Ideea e sa nu stea partea de sticla afara din apa, caci se incinge si crapa. Poti sa il scufunzi de tot in apa fara probleme, caci firul ala de curent e siliconat impermeabil, la iesirea din incalzitor.

Ca si aranjament al acvariului, nu prea ti-a iesit, indiferent ce pesti ai pune in el, dar asa e la inceput, nu-i problema.

73 Editat de sebastian (2013-05-08 16:51)

Re: Apa prelungirea ghencea

pomi A scris:

Semnul ala de pe incalzitor l-ai inteles gresit, adica ala e nivelul minim la care sa stea apa, nu maxim. Ideea e sa nu stea partea de sticla afara din apa, caci se incinge si crapa. Poti sa il scufunzi de tot in apa fara probleme, caci firul ala de curent e siliconat impermeabil, la iesirea din incalzitor.

Ca si aranjament al acvariului, nu prea ti-a iesit, indiferent ce pesti ai pune in el, dar asa e la inceput, nu-i problema.

Mda  :smoke si multumesc de sfat RESPECT

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

74 Editat de sebastian (2013-05-13 10:18)

Re: Apa prelungirea ghencea

acum este ok ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

75

Re: Apa prelungirea ghencea

asa

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

76

Re: Apa prelungirea ghencea

EEE asa da mai merge big_smile

77

Re: Apa prelungirea ghencea

am si eu o intrebare : Bulele care le scoate teava aia de la filtru cand se ridica la suprafata apei se sparg si sar niste stropi minusculi pe capac si mai ales neon + ca este apa pe capac de la condens  sad nu dauneaza instalatiei din capac cu toate ca este certificat ip 67 ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

78

Re: Apa prelungirea ghencea

Nu are nimic,mai ales daca are ip  67.Prima cifra este pt praf iar a doua este pt apa.Mie imi arunca apa pe capac si neoane si vad ca merge inca si sunt prinse simplu neoanele. lol

79 Editat de sebastian (2013-05-13 11:17)

Re: Apa prelungirea ghencea

johnny A scris:

Nu are nimic,mai ales daca are ip  67.Prima cifra este pt praf iar a doua este pt apa.Mie imi arunca apa pe capac si neoane si vad ca merge inca si sunt prinse simplu neoanele. lol

am inteles intrebam ca are si un termostat ceva de genul acvariul asta de l-am luat din hb si am crezut ca s-a stricat prima oara cand se oprise . Lam desfacut si am vazut garniturile de cauciuc de la neon . Am crezut ca se arsese din prima. A 2 zi ma pregatisem sa ma duc cu el inapoi si am zis sa il mai bag 1 in prize sa ii dau drumul si stupoare se aprinsese . Apoi dupa un timp iarasi se stinsese si de abia atunci mi-am dat seama de smecherie . Nu stiu daca este chiar ok treaba .
Aprins 1.30h , stins 20 minute  :smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Apa prelungirea ghencea

Nu e bine daca se sting neoanele de capul lor...probabil se incalzesc prea tare droserele, nu-mi dau seama. Ai priza programabila? ...sa nu fie de la ea...