61

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Buna am fost astazi an oras si am gasit aceste modele de neoane:Flora glo,Aqua glo,Power glo si ultimul Sylvania Grolux.Nu stiu daca ma vor putea ajuta.Ce pareri ami puteti da.

Flora Glo un tub deoasbit de bun ,conceput pt nevoile plantelor,mult rosu si un pic de albastru.
Aqa Glo, caracteristica spectrului destul de buna pt plante,dar un randament deplorabil.
Power Glo mai greu poti spune ca e pt plante,foarte mult albastru si putin rosu,18000K se apropie de marine,totusi e folosit cu impact in acvariile cu discusi ,de exemplu ,montat in fata,tubul amlifica culorile mai ales cele albastre.
Toate aceste tuburi ,la acvariile plantate ,ar trebui folosite inpreuna cu lumina de tip warm white( cel putin in teorie  wink )Adica cu lumina cu mai mult rosu si de mare randament,daca vrei de la Hagen tubul ar putea fi SUn Glo,desi daca discutam despre warm white ,sfatul meu ar fi Osram 830

Re: Upgrade 300...

Buna Narcis,Cosmin ma cheama am o antrebare la adresa ta ce tuburi ai folosi doar din gama Hagen.

63 Editat de narcis.b (2010-04-03 01:21)

Re: Upgrade 300...

Pai intrebarea asta ar trebui insotita si de detalii asupra a ceea ce vrei sa lumineze!
Eu  as folosi Flora GLo,acum depinde si cate tuburi folosesti...mai da-mi detalii

Re: Upgrade 300...

Buna acum folosesc TL-D 18W 765.si vreau sa le schimb pe amandoua.As folosi unul pentru plante si unul pt pesti adica sa se vada frumos si acvariul cu vietuitoare.

65

Re: Upgrade 300...

De la Hagen ,da Flora Glo in spate si Aqua Glo in fata,atentie micsorat mult perioada de iluminare/zi la inceput pana se obisnuieste sistemul cu "mult albastru",dar sunt si variante mai ieftine, 830+aquarelle(lumina va fi un pic galbuie),mai rece 865+ aquarelle,variante sunt o multime,vezi aici si date despre tuburi http://www.aquabase.org/articles/html.p … =983.html.

Re: Upgrade 300...

Flora Glo,Aqua Glo am gasit aici la deva.Cate ore trebuie sa le tin acum la inceput.

Re: Upgrade 300...

Cele doua tuburi leam gasit la pretul de 65 roni.

68 Editat de narcis.b (2010-04-03 23:09)

Re: Upgrade 300...

2/3 din timpul pe care il ti acum cu tuburile vechi,  o saptamana e suficient,dupa care maresti timpul,
Sunt tuburi bune! Nu au lumeni prea multi dar sunt bune!

Re: Upgrade 300...

As fi optat pentru osram 965 dar nu gasesc aici la noi.Chiar nici un model de la osram.Doar philips am gasit.

70

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

As fi optat pentru osram 965 dar nu gasesc aici la noi.Chiar nici un model de la osram.Doar philips am gasit.

Nu e musai 965 ,care intradevar este de un tub de inalta fidelitate,in schimb nu uita ca se pierd niste lumeni! 865 e un tub foarte bun calitate/pret,si tuburile Philips sunt la fel de bune sau cu diferente prea mici. Comanda pe net daca nu gasesti la voi

Re: Upgrade 300...

Cer un mic ajutor tuturor.imi puteti spune ce plante sunt acestea din cele 2 poze.

Re: Upgrade 300...

Si aceasta.Leam primit de la cineva si nu a stiut denumirea lor.

73 Editat de Timi (2010-04-28 22:43)

Re: Upgrade 300...

1. Limnophila Aromatica
2. Hemianthus micranthemoides (Micranthemum Micranthemoides )

Re: Upgrade 300...

Multumesc mult de ajutor.

Re: Upgrade 300...

Noul restart data 01 mai 2010

Re: Upgrade 300...

Acum ai de asteptat sa se inmulteasca plantele si va fi un acvariu SUPERB.

77

Re: Upgrade 300...

cel putin dupa parerea mea de incepator,ff frumos

Adevarata ignoranta nu este absenta cunoasterii, ci refuzul de a o dobândi.
Ignoranta nu este inocenta, ci pacat.

78

Re: Upgrade 300...

Scoate Limnofila Aromatica si pune-o undeva in spate dar central,vrea lumina multisoara ,e frumoasa si creste destul de mare,e pacat sa o inghesui acolo in detrimentul altor plante mult mai simplute

79

Re: Upgrade 300...

acuma decat un lucru sa te intreb...sigur e acvariul tau ? smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

80

Re: Upgrade 300...

lup cosmin A scris:

Noul restart data 01 mai 2010

Bravo Cosmine! Te-ai depasit prin perseverenta! Ai rabdare 2 luni si vei avea un acvariu superb.