Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Felicitari Laura pt. deciziile luate. Ma bucur ca o sa renunti la acel nisip colorat care nu are nimic in comun cu acvaristica. Daca o ti tot asa in viitorul apropiat o sa ii aduca iepurasul un acvariu mai mare copilului tau si cu siguranta acela va arata foarte bine, fiinca acum ai inceput sa acumulezi destule informatii pt. a face un acvariu de la bun inceput.
Felicitari inca o data si spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

42

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ptr.Florin.M: multumesc asa am aflat si eu de cate ori imi recircula apa intr-o ora.ok.

laura-rac

43

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Ptr.Administrator :daca ai stii cat ma bucura un astfel de mesaj ca al tau ca exista oameni care apreciaza "efortul" meu de a face un acvariu cat mai frumos.MULTUMESC la randul meu ptr cuvintele de incurajare si de faptul ca imi este apreciata munca.Sincer desi nu am o luna de cand am acest acvariul pot spune ca "microbul acvaristicii" l-am luat.:)

laura-rac

44

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

I LOVE FISH!!!!!!!!:)

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

laura A scris:

Ptr.Administrator :daca ai stii cat ma bucura un astfel de mesaj ca al tau ca exista oameni care apreciaza "efortul" meu de a face un acvariu cat mai frumos.MULTUMESC la randul meu ptr cuvintele de incurajare si de faptul ca imi este apreciata munca.Sincer desi nu am o luna de cand am acest acvariul pot spune ca "microbul acvaristicii" l-am luat.:)

Ai mare grija cu acest microb, odata ce esti contaminata nu te va mai putea scapa nici un doctor, asa ca aviz amatorilor.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

46

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

da da ai mare grija cu acest microb si eu miam facut de curand acvariul de 337 l si deja ma cam mananca sa imi fac unul mai mare dar cred ca va fi unul marin dar la asta ma mai gandesc pt ca nu am experienta

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

soto_san A scris:

da da ai mare grija cu acest microb si eu miam facut de curand acvariul de 337 l si deja ma cam mananca sa imi fac unul mai mare dar cred ca va fi unul marin dar la asta ma mai gandesc pt ca nu am experienta

Daca ai ceva intrebari despre acvariile de apa sarata sunt aici.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

48

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

PTR. SOTO:sfatul meu:daca singur recunosti ca nu ai inca experienta ptr a face un acvariu marin eu zic sa mai astepti pana capeti aceasta experienta si de-abia atunci sa treci la treaba.Cand vei spune:sunt pregatit atunci vei stii ca ESTI PREGATIT,pana atunci las' ''sa te manance''.:)

laura-rac

49

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

eu o incepatoare imi permit sa atrag atentia ca utilizatorul Tanno cu ultimul acvariu pus aici desi are discusi in acvariu eu nu vad nici o urma de SUBSTRAT in acest acvariu!!!!!!!!!! Nu pietris,nisip,nimic.E corecta observatia mea?sa nu se supere,nu e rautate e doar o observatie.

laura-rac

50

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

laura A scris:

eu o incepatoare imi permit sa atrag atentia ca utilizatorul Tanno cu ultimul acvariu pus aici desi are discusi in acvariu eu nu vad nici o urma de SUBSTRAT in acest acvariu!!!!!!!!!! Nu pietris,nisip,nimic.E corecta observatia mea?sa nu se supere,nu e rautate e doar o observatie.

discusul este o alta mancare de peste  mai bine sa lasam crescatori de discusi sasi vada de treaba ei stiu mai bine ce au de facut ...acvariul lui tanno este un acvariu steril de acea nu are in el nimic...gresesc cumva tanno ??

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

daca acvariul este doar cu discus atunci este perfect fara substrat.
Discusi se simt mai bine in acvarii sterile mai ales daca vrei sa ii inmultesti wink

LE: akm m-am uitat si eu la pozele lui tano. In prima poza cea cu puii in spate poti obsera o forma conica, acela este un con special pentru discus unde poate depune. deci faptul ca nu are substrat clar este ca are doar discusi si vrea sa ii inmulteasca big_smile

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Florin.Mazilu A scris:

daca acvariul este doar cu discus atunci este perfect fara substrat.
Discusi se simt mai bine in acvarii sterile mai ales daca vrei sa ii inmultesti wink

LE: akm m-am uitat si eu la pozele lui tano. In prima poza cea cu puii in spate poti obsera o forma conica, acela este un con special pentru discus unde poate depune. deci faptul ca nu are substrat clar este ca are doar discusi si vrea sa ii inmulteasca big_smile

Daca erai un pic mai atent observai ca deja a imultit discusul, de ce nu are substrat? Foarte simplu, discusul are un mare secret. Ii trebuie apa foarte curata, iar acest lucru se poate obtine numai intr-un acvariu steril, sa nu mai vb atunci cand este vb de o depunere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

am obs ca are puii "productie proprie" dar poate vrea sa mai inmulteasca in contiunare tongue

54

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

nu am stiut toate astea despre discus asa ca ptr acea observatie (cu substratul) imi cer scuze.dar am mai invatat ceva astfel,nu-i asa? o zi buna.cum a fost intalnirea voastra de la mall?

laura-rac

55

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ACUM O ORA A 'NASCUT' GUPITA MEA:|.Cand sa le dau de mancare ce sa vad? 5 mici gupisori erau la suprafata apei si nu mi-a fost greu sa-i iau si sa-i pun intr-un bol cu apa din acvariu.SUNT FERICITA.Aceasta este prima mea experienta cu puii de pestisori.Cate zile sa-i tin pana sa-i pun in acvariu?Am stiut ce sa fac pentru ca eram deja informata de aici.Am o zi super.De-abia astept sa iau baietelul de la camin sa-si vada noi puiuti.O sa fie superrrrrrr incantat.Am in acvariu pe sticla un mic melc.Nu stiu de unde a aparut!!!!!Trebuie sa il scot?o zi buna si voua ,a mea este.:)

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Puii trebuie sa ii tii seprat timp de minim 1 luna pana knd vor creste mai mari decat gura locatarilor din acvariu.
melcu il poti scoate dar daca a aparut 1 sigur vor mai aparea si altii sad
Felicitari pentru nastere wink sa-ti traiasca big_smile

57

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Multumesc Florin.M.Puiutii pot manca si ei TetraMin fulgi sau trebuie  sa le dau altceva?

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

le poti da fulgi dar trebuie sa ii faramitezi foarte mici si sa le dai foarte putin, exact cat mananca ei pentru a nu strica apa.

59

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

asa am sa fac.dar ce pot sa fac in privinta melcilor ,ptr ca ai avut dreptate din pacate mai erau...sunt i pericol pestii din cauza acestora?

laura-rac

60

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Pestii nu am nimic din cauza melcilor dar plantele pot avea de suferit mult din cauza lor.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.