81

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

multumesc Florin.M ptr poza cu maternitatea.am sa cumpar ce sa fac?trebuie sa am grija de ''copilasi'' nu-i asa?.am notat numele la a ta:pondoir isoloir si pe-asta o caut..sper sa nu  fie mare ca acv meu nu e asa mare...

laura-rac

82

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

mersi soto smile

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

nu conteaza numele. Forma e importanta wink
eu ma referam ca pe asta o prefera ca forma.
Scz pentru poza. akm am vazut ca este neclara. Mie imi place asta ca forma, nu ca nume tongue
nu esti obligata sa iti iei wink era doar o sugestie. Asa eviti schimbiri de apa ptr ca ai apa din acvariu care iti trece prin plasa si se recircula prin maternitatea respectiva. wink

84 Editat de eragon (2009-01-16 11:31)

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Laura am vazut ,,Schimbarea" si e bine si exact ca soto iti spun ca ar mai trebui niste plante,iar la moly cumparai perechea ca e pacat sa stea singur acolo.La fel ca si guppy si moly,xipho cat si platy iti vor face pui multi.Chiar ieri mi-a fatat si mie femela de guppy vreo 20.Eu ii tin separat puii dar am plante la ei ca sa ciuguleasca algele de pe ele.Ceea ce tia spus florin cu maternitatea e treaba buna si nu mai ai probleme cu schimbarea apei tot timpul.Am vazut ca ai scapat de frenatus la-i vandut sau la-i donat.Daca vrei pune si un decor pe spatele acvariului si va fi si mai frumos.Decorul ori ti-l faci singura cum l-am facut eu ori il cumperi depinde de tine.La mine e problema plantelor ca nu prea se gasesc dar nu ma las tot o sa gasesc eu o data.
Succes in continuare.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

85

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ptr.Eragon : in primul rand sa-ti traiasca sanatosi si frumosi puiutii de guppy.Sunt convinsa ca e buna "maternitatea" am intrat pe youtube si am vazut si filmulete cu aceste"maternitati" puse in acvariu.E adevarat ca nu am sa mai ma "chinui" sa schimb apa din bol asa des,sa iau apa din acvariu etc,etc.asa ca am sa-mi cumpar(intreb azi la noi in Medgidia)desi sunt slabe sperante sa gasesc.Ieri tata mi-a adus cateva pietre MARI f.bune de pus in acvariu si maine am sa ma ocup si de un decor .Plante aici nu gasesc asa ca trebuie sa mai astept tot la C-TA trebuie sa ajung..Vad ca si tu ai aceeasi problema in Turda nu gasesti plante dar nu ne lasam noi,nu-i asa?E minunat sa vezi cum cresc puiuiti de la o zi la alta.Cand voi ajunge sa cumpar planta din Constanta am in gand sa-mi cumpar si o pereche de molly ptr ca cel pe care il am nu stiu ce e.(am uitat sa intreb ).asa ca vor fi trei de molly cel puti o pereche tot iese:)Apoi mai vreau o pereche de xipho ptr ca nu am xipho.In functie de buget as vrea si 4 neoni dar cu ei nu e asa urgenta!!!O ZI BUNA

laura-rac

86

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ptr Dribbler: te rog sa-mi spui cum se numeste planta din acv tau pusa cu rol de mascare ptr filtru.E cea mai din fata planta.Doresc sa-mi cupmar si eu acea planta sa-mi maschez acea cutie neagra..

laura-rac

87

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Pai am cautat pe internet si am gasit-o pana la urma, Egeria densa ii zice smile

88

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

multumesc Dribbler mi-am notat numele si am cautat-o la randul meu pe net.exact despre aceasta planta e vorba.mersi

laura-rac

89

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

cu placere smile

90

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Merci la fel cu puii laura si daca ai putea fotografia de mai aproape moly poate pot sa iti spun ce este(barbatus sau femela).

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

91

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

am schimbat toate pozele din album...un nou decor cu pietre mari..pestisorii sunt incantati sa treaca pe sub aceste doua ''porti''.:) sper sa iti dai seama daca molly e "fetita" sau ''baietel":)

laura-rac

92

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

pozele sunt la moderare cred ca o sa dureze sunt 10 poze la numar

laura-rac

93

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

cred si sper ca au iesit bine pozele de data asta...sunteti de acord cu mine?

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

felicitari ptr acvariu arata foarte bine wink
Acum am apucat sa vad parintii mai bine(guppy)
masculul e un texas si femela e halfblack blue cu manute, deci ai sanse mari sa iti iasa ceva frumos wink
astept poze cu puii la o luna wink big_smile

95

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Din ceea ce am vazut eu in pozele tale Laura tu ai un barbatus de moly in acvariu ,sper sa nu ma insel dar mai mult ca sigur ca asa e ,e barbatus.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

96

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Si am uitat felicitari pt acvariu progresezi foarte mult.Se vede ca iti place acvaristica si ca ai rabdare.Succes in continuare si tine-o tot asa.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

97

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

mersi eragon:)

laura-rac

98

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

mersi Florin M ptr informatii.Dar eu am luat pestisorii acum trei saptamani deci nu cred ca femela de guppy e cu masculul asta(nu avea cum sa faca asa repede gupisorii) deci cred ca am luat-o deja graviduta:)

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

am crezut ca locul de unde ai luat pestii erau tinuti separati femelele de masculi. wink
oricum la o luna astept poze cu coloritul lor (daca se form pana atunci)

100

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

am sa pun poze la o luna si eu de-abia astept sa creasca oricum vad cum cresc de la o zi la alta si acest lucru e minunat.

laura-rac