Re: sal ma numesc Cornel

aha ms pt sfat

62

Re: sal ma numesc Cornel

ce vopsea ai luat ca nu inteleg ce scrie pe cutie decat casa bella... adica ma intereseaza toate specificatiile. Cand termini sa ne pui si noua o poza big_smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: sal ma numesc Cornel

e pe baza de rasina am dat 15 lei pe ea e pe baza de rasina. mda ce sa fac ca inca nu sa uscat siliconul ca am dat a 2 mana de silicon pe el ce detali vrei la vopsea?

64

Re: sal ma numesc Cornel

Pentru Vintila.
Sa ai grija cu spuma ca eu am patit-o.Dupa ce am facut fundalul,dupa ce l-am vopsit la o saptamana mi sa desprins tot de pe spatele acvariului.Era ca o placa si l-am lipit cu siliconpe spatele acvariului si de atunci nu mai am treaba.S-ar putea sa se fi desprins din cauza ca am bagat apa mai repede ,dar mie mi sa parut uscat.Daca cumva ti se va intampla asa ceva lipeste-l cum tiam zis pe spatele acvariului in interior bineinteles si nu o sa mai ai probleme.
   Succes si spor la treaba.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: sal ma numesc Cornel

pai si ce sa fac sa al las o saptaman? big_smile vad eu docmdata trebuie sa testez maine acvariu pun apa in el si al las vro 3-4 zile cu apa sa vad daca rezista

66

Re: sal ma numesc Cornel

pey nu stiu orice detalii imi pot fii de folos - i-am intrebat pastia de la magazine de vopsele pe baza de rasina si habar nu au neutral
ce tip de vopsea... toate specificatiile posibile ca poate orice imi este de ajutor... multumesc! smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: sal ma numesc Cornel

Vintila Cornel A scris:

asa am o intrb pt administrator  spuma poliuterica de care ee e ??? e buna aia care se pune la termopane big_smile?? tongue vopsita cu o vopsea pe baza de rasina speciala pentru acvarii e spuma direct vopsita ?? ca nu inteleg?? sau aplic spuma si pe orma o vopsesc

Deci se aplica spuma poliuretanica se lasa la uscat 10-15 min, pana prinde o posghita, apoi o modelezi cum vrei tu, o zi mai tarziu se vopseste cu vopsea de rasina, ori ce culoare.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

68

Re: sal ma numesc Cornel

Salut,

M-ati facut interesat de tipul asta de fundal. Voi pe ce intindeti spuma poliuretanica, sa o puteti dezlipi apoi? Cred ca ma apuc sa fac si eu un fundal desi am un acvariu de 60 de litrii doar sad.

Re: sal ma numesc Cornel

Daca vrei sa o scoti se poate face un supot de ventuze legate cu sarma si asa il poti scoate cand vrei.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: sal ma numesc Cornel

Mai bine sa face cu suprt de ventuze decat fix pentru ca cu timpul vor mai aparea alge si iti dai seama ce urat se va vedea si e mai usor de curatat daca il scoti din acvariu asta ca sa nu mai tulburi apa.

Re: sal ma numesc Cornel

asa in seara asta am pus apa in acvariu a tinut sa vad zilele astea sa vad cat tine !! asa daca vrea usa fac un capac din pall cu ce trebuie tratat???

Re: sal ma numesc Cornel

asa si inca ceva important cum salvez icrele depuse pe termometru o sa pun si poze cum le iau de acolo repede sfaturi:P

Re: sal ma numesc Cornel

sa rezovat :d

Re: sal ma numesc Cornel

mi-a cedat acvariu si lam lipit iar sa vedem cat tine si al las sa se usuce si sa vedem peste o saptamana

Re: sal ma numesc Cornel

am revenit big_smile am si eu o intrebare am facut acvariu si am facut un capac din pal si lam vopsit cu ce sa al tratez sa nu se mai indoaie ??? astept rasp  saptamana vitoare vin cu poze noi cu acvariul cel nou

Re: sal ma numesc Cornel

ca tot nu mam lasat balta cu acvariu am reusit insfarsit sa al fc azi am pus apa in el sa vad daca rezista cat trebuie lasat sa iasa impuritatile alea de la silicon ?? si cu ce al pot spala

Re: sal ma numesc Cornel

eu lam lasat 48 ore si nu am avut probleme. lam spalat cu apa calduta si cu putina sare. si lam clatit bine.
   bafta si asteptam poze cu el.
wink

Re: sal ma numesc Cornel

aha k am venti cu poze

Re: sal ma numesc Cornel

mda astept rasp

Re: sal ma numesc Cornel

daca mi se sparge am puso