Re: Experiment betta

Sa fie! Puiul de om e si el pe druul cel bun...s-a ales insa cu o branula in manuta...Oricum, suntem spre bine, thank God! Asa ca azi ma voi ocupa putin si de pestisori, ma mai si destind...., pestii astia sunt incredibili, ma relaxeaza maxim!:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

162

Re: Experiment betta

se pare ca hard are intotdeauna problem cu puii(si de betta si de om), in fine conteaza acum ca sia revenit puiul de om....
   ai inceput destul de bine....acum ai si experienta de la incercarea anterioara...dar sper ca teai documentat privind ciclul de viata al puilor de betta...si ce mancare sa le dai ...sa vezi ca nus chiar asa de usor de ingrijit (o problema speciala pt belontiidae este dezvoltarea labirintului, facandui sensibili la diferentele de temperatura intre apa din acvariu si aerde deasupra masei de apa)
daca pana acum nu teai documentat serios privind reproducerea betta.....acum e timpul !
    pt florin , in primul rand scuze ca raspund atat de greu....am fost ocupat, incerc sa invat web design (eu propiul meu profesor big_smile )si ca iti raspund la intrebare...nu cunosc pe cineva care sa aiba betta albimarginata sad....si da si eu am avut aceeasi reactie cu privire la acel site....e fenomenal in materie de betta

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Rtklancelot, sper sa te inseli si sa nu am intotdeauna probleme cu puii ( fie ei de betta, si cu atat mai putin de om).Doar ca...se intampla. Am bagat femela in recipient, in acvariu, si acum 5 min am si eliberat-o, iar masculul este f ok cu ea. Am facut dimineata un schimb de apa, am scos sanitarii si  am pus niste scartaietoare sa nu mai permita stricarea cuibului ( sau cel putin sa il strice doar partial, sa nu il mai imprastie in tot acvariul ca data trecuta). Masculul insa tot se fereste de femela...sper ca asta se intampla pentru ca inca nu a terminat cuibul, si nu pentru ca nu ii place femela...Daca ma intrebati pe mine, e chiar draguta:))Anyway, in noapte asta ii las impreuna, cu riscul de a iesi jumulita de-acolo. Fie ce-o fi, ori iese batuta, ori depune icrele. Sper ca masculul sa nu fi prins gustul lor si sa le manance si de data asta.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

164

Re: Experiment betta

Pai lasa-i impreuna! Tu ii puneai cu program?! smile Nu ii mai scoate o saptamana, chiar daca nu depun intr-o zi, doua...! Bafta!

165

Re: Experiment betta

hard sper ca nu teai suparat...nu vb serios ..era mai mult o ironie...iti doresti tu acum sa depuna betta...dar chiar daca depun...chinu nu se termina acolo...cam atunci incepe ...nu o sa mai zici ca te relaxeaza pesti big_smile

si da cum a zis si ciprian...e cel mai probabil ca nici maine sa nu depuna...ai rabdare...profita de acest timp si pregateste pt momentu ce faci dupa ce depun ei....

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Experiment betta

Pai ii pusesem impreuna, data trecuta, dar m-am speriat cand am vazut ca incepuse sa o bata. Nu ii puneam cu program. Iar acum i-am tinut putin separat, cat sa il determine pe el sa faca la cuib, si pe ea sa ii apara dungile. Acum i-am bagat impreuna si ...treaba lor, sa faca ce-or vrea:P, n-o sa stau pe capul lor...desi mi-ar fi placut sa surprind momentul:D.Vom vedea maine ce surprize sunt. Daca sunt! Cat despre restul, nu m-am documentat, recunosc. Astept sfaturile voastre, nu prea am timp de cautat prin site, nu sunt chiar in cel mai fericit moment...

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

S-a intamplat minunea....in sfarsit! Nu stiu cand, nici cum, nici care pe care a covins, dar tocmai am observat niste icreeee:D, de data asta nu pe fundul recipientului, ci chiar in cuib. Masculul nu are burta umflata, semn ca nu le-a mancat, insa nici f atent nu e, la modul ca mai cad icre pe fund, pe care nu le vede.Este insa mereu langa cuib, practic il pazeste. Nu am reusit sa scot femela, si sper ca pana dimineata sa nu ii faca nimic, avand in vedere ca si ea e smart si sta ascunsa, sa nu il provoace;). Acum profit de noaptea si-asa compromisa, daca tot nu m-a luat somnul pana acum, sa ma documentez.
PS astept sfaturi:D

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

168

Re: Experiment betta

Scoate femela cu mana....! O prinzi usor! Si in rest stai linistita! tine minte cand a depus si pune-i iar impreuna peste 2 saptamani! Si tot asa mereu! Sa nu te superi f tare daca masculul manaca icrele sau din icre! Depun repede iar si invata sa aiba grija de ele! Bafta! smile

Re: Experiment betta

Asa am facut Ciprian, chiar putin mai devreme am scos femela cu mana, pentru ca nu as fi vrut sa pateasca ceva. Sunt tare multumita ca a scapat fara nici o zgarietura! Oricum, o sa ii pun putina sare, asa...pentru orice eventualitate. Acum ma gandesc ce sa dau de mancare viitorilor puisori. Cred ca o sa ma opresc la ou, pentru ca sincer nu am timp de umblat dupa hrana vie. Va trebui insa sa iau niste melcisori care sa faca putina curatenie

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

170

Re: Experiment betta

Nu lua melci! Vor face mai multa mizerie decat curatenie! Ai variante mai mult ept hrana! Vorbim cand mai au putin si innoata!

Re: Experiment betta

:lol:Pana atunci ma tii in suspans?:PLol Cred ca as fi putin mai linistita daca as sti de pe acum variantele:) Multumesc!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

172

Re: Experiment betta

Micro (iti dau eu), artemia, hrana pt pui de la petshop! Sau daca ai, iei o planta (tufa) gen Jawa si o pui in acvariul cu pui! Pana pe la 2 saptamani au ei ce manca...! Apui hrana normala pt pesti dar mai maruntita! Gata suspansul...! smile

Re: Experiment betta

Daca gasesc artemia, o sa dau o fuga la pet shop. Multumesc!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

174

Re: Experiment betta

Nauplii de aartemia!!!!! Oua de artemia si apoi scoti tu nauplii!

Re: Experiment betta

Multumesc!:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

He he!!!! Avem codite!!! Suntem pe drumul cel bun:D

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Experiment betta

PS Cand ar trebui sa incep sa ii hranesc?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

178

Re: Experiment betta

dupa ce vor incepe toti sa innoate normal! cam peste 3 zile dupa ce ies! Cel mai bine sa iei o planta de suprafata sau un muschi jawa si sa le-o pui in acvariul in care stau ! Pe planta se dezvolta o gramada de microorganisme care vor reprezenta prima hrana pt ei!

Re: Experiment betta

hi hi hi, ce haiosi sunt!!! Foarte tare, niste puncte negre cu codita:lol:. Cred ca maine voi da o fuga la pet shop sa vad ce plante gasesc.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

180

Re: Experiment betta

Daca nu ai tu deja plante nu te mai duce la petshop pt asta! e pre acump, cine  stie c mununi mai au pe ele si nu se merita! da-le mancare dupa ce innoata sau poate te ajuta cineva de aici care are jawa, riccia sau alte minunatii d'astea la mare cautare! smile nu iti trebuie multa! dar nu este obligatoriu!