121

Re: Acvariu 500 plantat

Reusit.

Felicitari smile.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

122

Re: Acvariu 500 plantat

bogdivaio A scris:

Iarasi am pentru o luna de zile wallpapere noi..iupiiiiiiiiiiii  :pp

Si pentru ca totul arata prea perfect,bag eu doua strambe  lol  lol
- mascheaza cumva aparatura aia de pe mijlocul acvariului,mut-o sau habar nu am cum faci...totul arata asa de natural si de salbatic  :acv  si hop,apare tehnologia si te readuce in zona artificial  :scry

- sunt sigur ca un alt background ar scoate mult mai bine in evidenta naturalul pe care incerci sa-l redai...un maro wenge sau un background din fibra de sticla cat mai natural si care sa se poata preata la viziunea ta

P.S.Radu tu doar prin simpla prezenta pe forum si prin felul tau de-a fi meriti respectul meu  ^:)^

Merci pentru aprecieri Bogdane, pozele nu sunt pentru concurs, asa ca nu am am avut nici un motiv sa maschez aparatura. Stiu ca un background de alta culoare ar fi mult mai frumos, dar cum sa mai misc colosul de acvariu, sa pot umbla in spate? Am gresit cind l-am facut, acum imi port crucea... nu mai am ce face prea curind.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

123

Re: Acvariu 500 plantat

marian4232 A scris:

Reusit.

Felicitari smile.

Danke herr Marian, cu sinceritate, m-am inspirat un pic si de la tine..., am "fotografiat" acvariul tau, ultima data cind am fost la tine.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

124

Re: Acvariu 500 plantat

Ma bucur ca am putut ajuta.

Succes in continuare.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

125 Editat de bogdivaio (2010-08-17 22:49)

Re: Acvariu 500 plantat

bradraqua A scris:

Merci pentru aprecieri Bogdane, pozele nu sunt pentru concurs, asa ca nu am am avut nici un motiv sa maschez aparatura. Stiu ca un background de alta culoare ar fi mult mai frumos, dar cum sa mai misc colosul de acvariu, sa pot umbla in spate? Am gresit cind l-am facut, acum imi port crucea... nu mai am ce face prea curind.

Eu nici nu ma gandeam la " efectul " pozelor tip concurs ci la unul pur si simplu vizual pentru tine,dar daca pe tine nu te deranjeaza de loc e perfect,poate ca nici nu il vezi din atata obisnuinta..in fond pentru tine l-ai facut nu pentru conscursuri
...eu cel putin nu stiu pe unde sa le mai maschez si prin ce colturi sa le mai bag sa nu se vada aproape de loc aparatura,incerc sa-i dau un aspect cat mai natural(in functie si de acvariu si bineinteles de "bugetul" alocat lui)
Probabil ca acolo aparatura are efectul optim(nu ma pricep  :fcry  ) ...am facut si eu pe carcotasul dar mi-a iesit numai pe jumatate  :stupid

126 Editat de Baracuda (2010-08-18 18:24)

Re: Acvariu 500 plantat

bogdivaio A scris:
bradraqua A scris:

Merci pentru aprecieri Bogdane, pozele nu sunt pentru concurs, asa ca nu am am avut nici un motiv sa maschez aparatura. Stiu ca un background de alta culoare ar fi mult mai frumos, dar cum sa mai misc colosul de acvariu, sa pot umbla in spate? Am gresit cind l-am facut, acum imi port crucea... nu mai am ce face prea curind.

Eu nici nu ma gandeam la " efectul " pozelor tip concurs ci la unul pur si simplu vizual pentru tine,dar daca pe tine nu te deranjeaza de loc e perfect,poate ca nici nu il vezi din atata obisnuinta..in fond pentru tine l-ai facut nu pentru conscursuri
...eu cel putin nu stiu pe unde sa le mai maschez si prin ce colturi sa le mai bag sa nu se vada aproape de loc aparatura,incerc sa-i dau un aspect cat mai natural(in functie si de acvariu si bineinteles de "bugetul" alocat lui)
Probabil ca acolo aparatura are efectul optim(nu ma pricep  :fcry  ) ...am facut si eu pe carcotasul dar mi-a iesit numai pe jumatate  :stupid

Nici o grija Bogdane, nu m-am gindit nici o secunda ca ai fi circotas! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

127 Editat de pasi_une (2010-09-09 23:45)

Re: Acvariu 500 plantat

bradraqua A scris:

S-a format o pereche de discus si a depus icre. Au facut-o in acavariul comun si in doua zile icrele s-au albit si... asta a fost. Data viitoare ii asteapta un acvariu de reproducere dedicat!

ohooooo si la mai multe depuneri dmn radu.!!!!
sa inteleg ca ma puteti trece pe lista celor care vor fi pricopsiti cu discusi ?  :noroc
mult noroc cu discusii
cred ca sunt ca scalarii
depun la 3 saptamani
eu am scalari au depus de 5 ori dar de fiecare data sau albit
am incercat multe modalitati dar nimic..... sterili
poate nu sunt si discusi la fel

128

Re: Acvariu 500 plantat

Bravo Radu,foarte bine se prezinta acvariul!Imi place!

129

Re: Acvariu 500 plantat

narcis.b A scris:

Bravo Radu,foarte bine se prezinta acvariul!Imi place!

Multumesc Narcis, am lipsit o perioada, am fost in concediu dar acum revin in forta, fac up-date la forum, sa vad pe unde mai este locul meu in multitudinea de subiecte deschise in lipsa mea. Mult succes cu set-up-urile tale minunate! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

130

Re: Acvariu 500 plantat

este..... UIMITOR..........DE VIS...........prea multe cuvinte strica.
^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

131

Re: Acvariu 500 plantat

Doamne!
Nu pot sa cred ca am ratat ultimele fotografii adaugate....

Nu am exagerat absolut deloc, cand am zis Gradina Raiului!
Cred ca si Michelangelo s-ar inchina in fata unor asemnea frumuseti de acvariu!
Intr-adevar niste coltisoare, rupte din natura si puse la tine in casa.

Nu pot sa mai spun altceva decat, sa te bucuri ani multi de vietati si acvarii asa cum sunt acum, cu multa sanatate si tie si lor.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

132

Re: Acvariu 500 plantat

Pestii, no comment, sunt exceptionali, dar plantele, domnle`, plantele, cand le vad nu pot sa nu simt putina invidie (putin mai multa). Ai atatea si arata asa superb, si eu cu 3 abia abia ma strofoc. Bravo, oricum, laudele mele pe langa toate ce le auzi sunt de prisos.

Etiamsi omnes, sed non ego.

133

Re: Acvariu 500 plantat

Multumesc tuturor celor care au avut cuvinte de apreciere si va rog sa nu uitati ca, nivelul acvariilor mele vi se datoreaza si voua, care m-ati inspirat si ajutat cu voie sau fara voie, prin realizarea propriilor voastre acvarii minunate. Inca o data, ma bucur enorm ca fac parte din aceasta comunitate exclusivista, formata din oameni de calitate, comunitate care ar trebui sa fie replicata in viata noastra din afara acestui hobby.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

134

Re: Acvariu 500 plantat

ceva noutati? nimic?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

135

Re: Acvariu 500 plantat

e nu...da-i secretos!!!!1

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

136 Editat de Baracuda (2010-12-01 17:06)

Re: Acvariu 500 plantat

bobi A scris:

ceva noutati? nimic?

   Saptamina viitoare sper ca voi putea pune niste poze. Astept sa se vada evolutia plantelor de la Cristi Ionescu. Fiind mai pretentioase au nevoie de mai mult timp pentru acomodare si vreau ca el insusi sa aprecieze daca plantele au ajuns sau nu pe miini bune...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

137

Re: Acvariu 500 plantat

Asteptam cu nerabdare.

138 Editat de Baracuda (2010-12-06 19:49)

Re: Acvariu 500 plantat

Ultimul set-up acvariu 500 (urmeaza in curind sa adaug/schimb citeva plante)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

139

Re: Acvariu 500 plantat

Acvariu 240

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

140

Re: Acvariu 500 plantat

Radule....jos cu pălăria! :apl  :apl  :apl  :apl