81

Re: Scalari.

Sunt curios cu câți vei rămâne până la urmă!

Re: Scalari.

Eu sper sa ramin cu toti.Ca sai pot da la cine iam promis. :sok

83

Re: Scalari.

Sper,eu din câți am avut nu prea am rămas cu toți decât de foarte puține ori!la tine sper să fie bine!

Re: Scalari.

O sa vedem acum.Le schimb apa tot la doua zile cam 3 litri.Acvariul are cam 10 litri. :acv

Re: Scalari.

Au mutat pui deja ca au inceput sa dea din coada.Ia coborit jungla.Nu cred ca voi ma putea sai scot pe astia.Poate tura urmatoare. sad

86

Re: Scalari.

lipeste ceva de25-30l si peste vreo10 zile vor depune iarasi
deja ai vreo 3%succes.

Re: Scalari.

Sper sai mute de acolo pentru ca erau tare multi si sa recuperez ceva.Imi plce tare mult de scalari ca sunt foarte grijuli cu pui.

88

Re: Scalari.

daca i-au mutat o data si sunt inca"lipiciosi" n-o sa-i mai mute
loc incomod=tub de extragere mai gros= mai multa apa= mai multi alevini

89 Editat de lup cosmin (2010-07-11 16:40)

Re: Scalari.

Sa vedem dimineata carei treaba cu ei.Oricum nu mai am asa multi pesti pentru ca iam dat.Ma rog  :pls sai mute pe ceva plante mai sus pentru ca nu pot furtunul sai scot.

Re: Scalari.

Totusi daca iau mutat am reusit sa fac schimbul de apa dar tot nu ma las pina ai extrag de sub plante.

Re: Scalari.

Dupa ce am reusit sa fac schimbul de apa scalari mei au mutat iarsi inapoi pui pe filtru.Oare este in regula daca ai tot muta dintro parte in alta.

92

Re: Scalari.

Cosmin,ai PM
Cred ca ai inbox-ul plin,mai sterge din mesaje

93 Editat de lup cosmin (2010-07-23 01:23)

Re: Scalari.

Buna tuturor scalari mei au depus iarasi.Este a treia oara deja.Am sa revin si cu poze simbata sau duminica.Si cred ca si cealalta pereche va depune in noaptea asta sau maine.Doar cred nu sunt si sigur dar am observat ca curata o planta cu spor.  ^:)^

Re: Scalari.

buna
eu consider ca am o problema cu scalarii. Asta e fara gluma. De cand au venit caldurileu scalarii mei imi depunin fiecare saptamana.
Si acum am in acvariu vreo 200 de pesti care au inceput sa inoate si chiar nu stiu ce voi face cu ei. Am spus ca incerc sa ii las cu parintii, poate asa vor mai rari depunerile. Oare cat timp trebuie sa stea puii de scalar cu parintii? Voi ce faceti cu ei?

Re: Scalari.

Daca sunt la primele depuneri cele mai mari sanse sunt ca icrele sa fie mancate/sa moara inainte sa eclozeze. daca nu si daca perechea este destul de puternica ai sanse sa vezi puii inotand in jurul parintilor dar numai pentru cateva zile pana ce filtrul sau ceilalti pesti le vor veni de hac.
Tu daca vrei pui de scalari va trebui ca la un moment dat(depinde de tine cat vrei sa vezi din grija parinteasca) sa-i scoti din acvariul comunitar. Chiar daca ti doar perechea reproducatoare cu puii va trebuii sa-i separi caci atunci cand vor vrea sa depuna din nou cele mai mari sanse sunt sa-si manance primii pui.
Succes

Re: Scalari.

Pana acum au mai fost vre 15 depuneri. De la prima depunere, acum 6 luni am un pui mic(doar el a eclozat) si acum il am. cei doi scalari sunt pusi separat cu puii. Puii inoata deja de azi. Cred ca sunt vreo 200. Dar chiar nu stiu ce o sa fac cu ei daca mai cresc. La cine ii dau? As vrea sa ii tin ocupati cu puii pentru a nu mai depune din nou. Filtru nu mai merge, numai o piatra de aerare au in acvariu. Mancare la pui le dau JBL NobilFluid. Asa l-am crescut si pe primul.

Re: Scalari.

acestia sunt

Re: Scalari.

Sui acesta este primul si singurul lor copil.  big_smile

Re: Scalari.

Sper sa nu te descurajez dar din ei vei mai pierde nu vor trai toti.Nici la mine nu au trait toti doar 7 pui mai am de la prima depunere de la a doua nu am putut salva nici unul ca ia tot mutat de colo in colo si nu iam mai gasit in acvariu iau mincat ceilalti pesti.Sper sa pot salva ceva acuma.De unde esti daca nu te superi,citi litri are acvariul in care ai ti si ce pesti mai ai in acvariu.Sper sa reusesti cu ei mas bucura mult.Ape limpezi ati doresc  :acv

100

Re: Scalari.

Frumos exemplar ai in acvariu. :fok