61 Editat de kokos (2010-06-30 12:30)

Re: buna tuturor acvaristilor

Gata eşti inscrisa!!!!

hard to please A scris:

lol  lol  lol kokos, esti geniallllllllllllllllll!!! lol  lol  lol Trece-ma si pe mine pe lista, am si eu niste  pui de sobolincozauri care cred ca vor depasi orice discus alb-negru. By the way, Roxy cea tafnoasa crezi ca are discus alb-negru? Ca prea are de toate, inclusiv mobila. :smoke


kokos A scris:

cel mai tare m-a scos din minti pomi asa ca am luat pozitia cuvenita si m-am teleportat ieri pana la cea mai nou galaxie descoperita situată la 240 de miliarde de ani lumină de Terra.

Galaxia, numită A1689zD1, deschide un nou câmp de inspiratie pentru cei care doresc o noua etapa in ale acvaristici. Prima specie de peste descoperita (si binenteles achizitionata de subsemnatul wink )este foarte apropiata de discusi, doar ca aici se numesc biscusi si leviteaza......

asa ca am sa reprezint Romania in Univers...da-da-da  :apl  :apl  :apl  se va auzi de Romania printre roiurile de galaxii ca Leo, Virgo, Draco, Antlia, Crater, Rest care insumate au cca 400 de galaxiiiiiiii......

nu-mi fac probleme  :smoke  am sanse foarte mari.....a sa nu uit! am aranjat ca urmatoarea editie sa se tina pe Calea Lactee -- un fleac , un fel de Magheru al Terrei.....in Univers... deci please, cei care mai detin astefel de exemplare sa-mi dea MP pt inscriere...

pana atunci sa-mi tineti pumnii stansi si picioarele dupa cap.....asa se procedeaza "afara-n  univers"....  (:|  (:|  (:|  (:|

?

Re: buna tuturor acvaristilor

Sar'na!

kokos A scris:

Gata eşti inscrisa!!!!

hard to please A scris:

lol  lol  lol kokos, esti geniallllllllllllllllll!!! lol  lol  lol Trece-ma si pe mine pe lista, am si eu niste  pui de sobolincozauri care cred ca vor depasi orice discus alb-negru. By the way, Roxy cea tafnoasa crezi ca are discus alb-negru? Ca prea are de toate, inclusiv mobila. :smoke


kokos A scris:

cel mai tare m-a scos din minti pomi asa ca am luat pozitia cuvenita si m-am teleportat ieri pana la cea mai nou galaxie descoperita situată la 240 de miliarde de ani lumină de Terra.

Galaxia, numită A1689zD1, deschide un nou câmp de inspiratie pentru cei care doresc o noua etapa in ale acvaristici. Prima specie de peste descoperita (si binenteles achizitionata de subsemnatul wink )este foarte apropiata de discusi, doar ca aici se numesc biscusi si leviteaza......

asa ca am sa reprezint Romania in Univers...da-da-da  :apl  :apl  :apl  se va auzi de Romania printre roiurile de galaxii ca Leo, Virgo, Draco, Antlia, Crater, Rest care insumate au cca 400 de galaxiiiiiiii......

nu-mi fac probleme  :smoke  am sanse foarte mari.....a sa nu uit! am aranjat ca urmatoarea editie sa se tina pe Calea Lactee -- un fleac , un fel de Magheru al Terrei.....in Univers... deci please, cei care mai detin astefel de exemplare sa-mi dea MP pt inscriere...

pana atunci sa-mi tineti pumnii stansi si picioarele dupa cap.....asa se procedeaza "afara-n  univers"....  (:|  (:|  (:|  (:|

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

63

Re: buna tuturor acvaristilor

doar de cateva ore ii am in posesie pe biscusi si stupoare.....au inceput sa vorbeasca limba bischita...... :apl  :apl  :apl

hardtoplease> sobolincozaurii tai vorbesc? ce stiu sa faca? :-O  :-  roll ?

?

64

Re: buna tuturor acvaristilor

Ca sa te enervez si mai tare, marturisesc ca biscusi am dinaintea ta. Mai mult, am si discusi varianta "invisible"care se vad doar cand este eclipsa totala de Luna, originari din galaxia N15BHC.

Sac  :pp

65

Re: buna tuturor acvaristilor

Mai Silviule tu te ți de cioace pe aici ....și parca vad ca pe luni asa zici iara.....mai am un acvariu, l-am făcut intre 2 țigări....iar populația cade secerata din 2 in 2  lol  lol  lol

66 Editat de hard to please (2010-06-30 21:24)

Re: buna tuturor acvaristilor

Sobolincozaurii mei ciripesc, iar noaptea ies din acvariu unde spun ca e prea mult CO2 de la apa minerala si vin la discusii tai a/n sa ii antreneze pentru concurs. Nu ai observat ca de cateva zile de cand am adus eu sobolincozaurii din lacul Tanganyika, discusii tai a/n sar mai sus decat de obicei? Oricum, sunt sigura ca eu o sa castig concursul asta pentru ca tin acvariu incastrat in mobila stil Ludovic al XIV lea pe care am primit-o mostenire de la bunica mea, contesa. Si va rog sa ma votati, trebuie neaparat sa duc mai departea aceasta specie de sobolincozauri, si implicit sa pot achita si intretinerea casei mele de vacanta din Tenerife, pe care evident am primit-o de la iubitul meu cel bogat si pe care a platit 23 000 000 euro.

PS Sunt cea mai desteapta!  lol  lol  lol

kokos A scris:

doar de cateva ore ii am in posesie pe biscusi si stupoare.....au inceput sa vorbeasca limba bischita...... :apl  :apl  :apl

hardtoplease> sobolincozaurii tai vorbesc? ce stiu sa faca? :-O  :-  roll ?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

67 Editat de ciprian01 (2010-06-30 22:24)

Re: buna tuturor acvaristilor

hard to please A scris:

Sobolincozaurii mei ciripesc, iar noaptea ies din acvariu unde spun ca e prea mult CO2 de la apa minerala si vin la discusii tai a/n sa ii antreneze pentru concurs. Nu ai observat ca de cateva zile de cand am adus eu sobolincozaurii din lacul Tanganyika, discusii tai a/n sar mai sus decat de obicei? Oricum, sunt sigura ca eu o sa castig concursul asta pentru ca tin acvariu incastrat in mobila stil Ludovic al XIV lea pe care am primit-o mostenire de la bunica mea, contesa. Si va rog sa ma votati, trebuie neaparat sa duc mai departea aceasta specie de sobolincozauri, si implicit sa pot achita si intretinerea casei mele de vacanta din Tenerife, pe care evident am primit-o de la iubitul meu cel bogat si pe care a platit 23 000 000 euro.

PS Sunt cea mai desteapta!  lol  lol  lol


De ce atatea truisme hard to please, de ce? Si totusi mult prea putine...! smile Mai ales ultima parte...! smile

68

Re: buna tuturor acvaristilor

Wow,in ce s-a transformat prezentarea Ancai !!!!!!!!

69

Re: buna tuturor acvaristilor

pelly67 A scris:

Mai Silviule tu te ți de cioace pe aici ....și parca vad ca pe luni asa zici iara.....mai am un acvariu, l-am făcut intre 2 țigări....iar populația cade secerata din 2 in 2  lol  lol  lol



:noroc

De vreo 2 zile incerc sa gasesc un loc in casa in care sa il amplasez. Asta e marea problema.

Restu' e inertie  smile

Re: buna tuturor acvaristilor

dar despre discusii si channoizii prezentati de mine in bazinele de cacao (eheim, juwel, sera) cu termometre default luate cu acvariul Cleo duminca vorbeste cineva? E site despre pesti si acvarii sau despre oameni?! indiferent cum sunt eu sau altul/alta, cred ca dupa ce m-am prezentat cu o parte din acvarii, asteptam critici la adresa pestilor, nu a termometrelor, bazinelor sau cuverturii. Cine vrea sa afle mai multe ii stau la dispozitie cu o cafea in propria-mi casa din Bucuresti pe bd O. Goga sau la Buftea in firma... am citit astazi partea de prezentare a dlui Racovita, am tot respectul pe ex[perienta lui din copilarie, dar ca sa spui ca esti cel mai mare acvarist din RO, haideti domnule, cine a hotarat asta? care juriu? a fost vreun concurs de la care a lipsit toata lumea din acvaristica romaneasca si v-ati prezentat doar dvs?! cineva imi spunea de modestie, nu am fost, nu sunt si nu cred ca voi ajunge sa fiu modesta, nu am de ce, cand vine unul sa-mi aduca niste atestate in domeniul in care activeaza, luate pe o perioada de niste ani, credeti-ma ca ma-nchin...dar pana atunci vorbe domnilor. Revin, cred ca in RO exista niste oameni care sunt departe in acvaristaica si nu se lauda ca fiind cei mai buni.., citez din site-ul acvarii de vis "Florin Racoviţă, cel mai mare acvarist de la noi, le face vedetelor toate poftele cand vine vorba de confortul casei lor"... da, se poate spune ca Ralf Battenberg sau Adam Tan sau Toni Tan sunt campioni mondiali intr-o varietate de discusi, ii gasim pe orice site, inclusiv pe cel oficial de la Duisburg. Eu nu as lua in gluma o prima participare a RO la acest CM, din contra as incuraja-o, sunt admini care abia asteapta link-ul pt a promova asa ceva... cati dintre dvs ati vorbit cu acesti oameni? cati puteti obtine un interviu live de la acestia? indiferent de URA pe care o manifestati, faceti ceva pt "discusareala" din tara asta si nu doar caterinca, o poate face orice copil, nu sunteti mai presus de el. Nu trebuie sa castigi acolo, ci sa participi cu niste pesti certificati ai unor crescatori care au avut si au rezultate... nu merg pe banii dvs, doream sa fac un bine acestei tarisoare (citat Badea) dar praful se pare ca nu poate limpezi mintea unor romani... Nu sunt cea mai, am defectele mele si calitatile, asemeni altora, dar sunt proasta doar pt ca asemeni altora nu mai suntem romani, mincinoasa nu pot sa fiu, pt ca nu am nimic de vandut pe acest site, nu am nevoie de afaceri in RO ca sa traiesc, e suficient sa ai niste proprietati care sa-ti aduca bani, deci nu sunt om de afaceri, am niste firme care din pacate nu merg asa cum ma asteptam, sunt deja suspendate 2 dintre ele, una mica de tot cred ca se va inchide in iulie-august... asa ca nu ma laud cu afaceri, nu stiu sa le fac precum altii, cinste lor, dar nu am nevoie nici sa lucrez vreo secunda pt ca altii au avut grija de asta, Dumnezeu sa-i ierte pe parinti si bunici... In locul dvs as aprecia o femeie care in 6 luni de acvaristica a facut 3 importuri, febr, martie, mai, urmeaza iulie, are 31 de discusi (aici mentionez ca 2 nu sunt ai mei) si 5 betta channoides, adusi pt prima data in RO impreuna cu Robertino (asta e dupa stiinta si informarea mea si a celor mai specializati in betta de pe site-ul) si care are 1.2 t apa in casa. Cineva vorbea de resapect, orice femeie trebuie respectata de catre un barbat, fie ea si de cea mai slaba factura (desi sunt si barbati de slaba factura), dar vorba dlui bradraqua, daca are si pesti si mai aduce si L-uri, ramirezi german blue, cory adolfoi si sterbai, altumi, discusi salbatici, cross-uri, discusi, neoni rosii salbatici, etc...credeti-ma ca nu i-as putea da in cap, desi poate nu-mi place atitudinea, impulsivitatea, modul coleric de a reactiona, trec peste toate pt ca aduce o pleiada pe care nu o gasim la un singur importator. Imi asum actiunile, unele impulsive, dar deloc in detrimentul dvs, din contra e bine sa corijam ceea ce se mai poate inclusiv in domeniul acvaristic.
In consecinta va astept cu opinii nu despre mine, eu sunt ZERO in raport cu ceea ce v-am prezentat in poze.
Multumesc si imi cer scuze, dar am fost sustinuta de cateva persoane, dintre care si un prieten NOU de pe acest site, f apreciat de dvs, departe de mine in domeniul acvaristic, caruia merita sa-i fac o plecaciune pt probitatea de care a dat dovada. Am castigat ceva pe acest site, un prieten, a meritat, desi poate numarul dusmanilor este incomensurabil, ce mai conteaza, prietenul compenseaza orice ocara si atribut negativ administrat de unii-altii dintre dvs.
Va multumesc tuturor si va doresc sa priviti la calitatea unui peste, sa apreciati ca unii de pe-afara si-au sacrificat zeci de ani ca NOI sa ne bucuram de un peste sau altul in acvarii.
Dumnezeu sa va binecuvanteze! (asta da, vine din America pe care unul dintre dvs mi-a reprosat ca incerc s-o imprim... trebuie)

niciodata nu spune niciodata

71

Re: buna tuturor acvaristilor

lauda de sine................   sti tu continuarea??  tu nu o sa ai habar in viata ta de acvaristica!!! te dai mare ca ai pesti cu certificat de calitate dar habar nu ai care este diferenta dintre un lumen si un pixel ,. prezentarea aceea este luata din revistele si cotidianele romanesti si ca dovada stau acvariile construite de aceasta firma,nu este scrisa de noi doar ca sa ne dam mari ca altii ( stii la cine ma refer)
betta channoides este deja in romania, nu te mai lauda tu atat degeaba. si daca ai facut 6 importuri de pesti acum vrei sa iti sarim in genunchi si sa iti facem o statuie a acvaristicii ?? degeaba faci tu importuri daca habar nu ai cateva cunostinte generale de acvaristica si exemplele ar putea continua. mai lucreaza la atitudinea ta de om apoi de femeie mai invata sa te comporti intr-o societate civilizata si mai vorbim.

deci stai jos ai nota 4.

72

Re: buna tuturor acvaristilor

Nu cred ca a zis nimeni nimic rau despre pesti. Se vede ca sunt exemplare de calitate, sanatoase, iar pentru asta, tot respectul.

DAR, o vorba veche romaneasca zice "lauda de sine nu aduce a bine". Mai bine lasa-i pe altii sa te laude, asa cum fac eu acum, decat sa ne povestesti despre conturi, mobila, afaceri etc.

Asta a deranjat la tine, atitudinea, ci nu pestii. Inca imi sustin principiul, pentru mine conteaza mai mult placerea pestilor, decat a mea. De  aia incerc sa recreez intr-un bazin habitatul natural al pestilor pe care ii tin si din acest motiv consider tinerea unor pesti intr-un acvariu steril un lucru neadecvat.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.



PS. Succes la Duisburg!

73

Re: buna tuturor acvaristilor

Nu ai invatat nimic din atatea pagini.. oricum nu este treaba mea de a te judeca.. incerc sa nu intervin in discutie..
Deci fac abstractie aspectul "becalic" al prezentarii si vin cu o intrebare.
Am vazut ca esti, din ce tin eu minte acum, singura persoana care aduce L-uri in tara..
Initiativa este de apreciat, mai ales ca suntem o tara din lumea a 3..
Acum intrebarea. Cat ar costa o pereche de L046 si cam cat trebuie asteptat.
Multumesc.

Re: buna tuturor acvaristilor

pomi A scris:

Nu cred ca a zis nimeni nimic rau despre pesti. Se vede ca sunt exemplare de calitate, sanatoase, iar pentru asta, tot respectul.

DAR, o vorba veche romaneasca zice "lauda de sine nu aduce a bine". Mai bine lasa-i pe altii sa te laude, asa cum fac eu acum, decat sa ne povestesti despre conturi, mobila, afaceri etc.

Asta a deranjat la tine, atitudinea, ci nu pestii. Inca imi sustin principiul, pentru mine conteaza mai mult placerea pestilor, decat a mea. De  aia incerc sa recreez intr-un bazin habitatul natural al pestilor pe care ii tin si din acest motiv consider tinerea unor pesti intr-un acvariu steril un lucru neadecvat.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.



PS. Succes la Duisburg!

buna seara,

pana acum n-a scris nimeni (exceptie Narcis si Cezara) despre pesti... urmariti va rog firul discutiilor, din pacate topic-ul user-ului exotic e mai mult sters dar am captura pe toate paginile cu ceea ce s-a scris, cine le doreste le poate primi.
la mobila s-a ajuns pt ca un coleg de forum vorbea despre cuvertura si mobila si termometru si...
fiind nascuta in 1968, am +10 ani fata de dl Racovita, asa ca atunci cand dansul a inceput acvaristica la 9 ani (reiese din prezentarea site-ului, ca are experienta de 23 de ani, fiind nascut in 1978) eu aveam vreo 19 si eram si la TCM studenta in Cluj-Napoca... sper ca e corecta aritmetica! daca nu mea culpa
cand ai 1.2t e cam greu sa faci plantate din toate, eu cresc pesti, nu-i inmultesc, asta imi da o satisfactie deosebita, ma uit oriunde la marii discusari si credeti-ma ca nu au plantate... puii nici nu cresc in plantate
Eu ma laud cu ceea ce am si ceea ce sunt, sunt mandra de asta, nu am spus ca sunt acvarista, Doamne fereste, sunt mult sub nivelul unor grei ai domeniului inclusiv in discusi, nu mai vorbim de marine unde unii s-ar minuna dac-as sustine asa ceva si pasul 2 ar fi sa-mi adreseze o intrebare la care n-as avea raspuns...
Ca sa ai pesti de calitate nu trebuie sa fii cel mai mare acvarist, trebuie sa ai un furnizor de calibru si daca ai o problema locala sa apelezi la oamenii cu experienta in domeniu, ca are RO si asa ceva, dar nu e unul mai bun ca altul, nu i-am auzit sa sustina ca sunt cei mai mari
Pt dl interesat de L-uri, exista o lista pe site-urile  pe care-am postat-o la fiecare import cu varietatile si dimensiunile ce se puteau aduce, de regula marime L, fiind pesti salbatici, ceea ce dvs ati solicitat nu a fost in oferta lunii mai, s-au adus niste LDA-uri si L218 parca luati de mosu de pe ..si un pet din Pitesti si Resita.
Asadar nu va pot garanta ca vom gasi disponibila aceasta varietate in luna iulie, voi face un anunt cu niste zile ianinte.
daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie,
multumesc,
anca

niciodata nu spune niciodata

75

Re: buna tuturor acvaristilor

Pe acest forum, spre deosebire de celalte, inca nu s-a discutat problema plante vs pesti..
Acum sunt la moda acvariile plantate si pt multi useri, asta inseamna un acvariu..
Depinde de fiecare persoana in parte ce intelege prin acvaristica, pt mine inseamna 60% pesti si 40% plante.. vorbesc de intereseul manifestat.
Imi face placere sa mai descopar din cand in cand si un user interesat numai de pesti.. sunt tot mai rari..
Stiu ofertele tale de pe celalte site-uri, tocmai daia am intrebat, daca este posibil vreodata sa aduci L46 si cam la ce pret ar fi.. Daca tin eu minte bine, ai adus, sau ai vrut sa aduci altumi..
de curiozitate, a cumparat cineva de la noi?

Re: buna tuturor acvaristilor

da, am avut un client din capitala pe altumi si 4 cross-wilzi, omul nu e pe niciun site...din pacate in mai dorea cineva din BV altumi dar n-au mai fost cand am purces la rezervare...puteti vedea la Interzoo 2010 firma de la care sunt originari cei adusi de noi, a fost prezenta si acolo.

niciodata nu spune niciodata

77

Re: buna tuturor acvaristilor

pomi A scris:

Unde e pasiunea in a tine niste pesti intre 4 pereti de sticla ? Oare nu ar fi mai pasionant sa incerci sa recreezi un mediu cat mai apropiat de habitatul lor natural intre cei 4 pereti de sticla?

Aici nu sunt deloc de acord.. Nu poti sa te apuci inmultirea si aducerea unor pesti rari(pt orice tara, nu numai la noi) daca nu esti pasionat.. as zice f pasionat..

Re: buna tuturor acvaristilor

e greu sa-i explici unui om  ca muncesti minim 8h/zi pt ca sa ai pesti mari si sanatosi, sa le dai 15-20 mese cotidiene... e f greu sa ai pesti mari si sanatosi fara multa munca, diskusfun spunea ca n-a intalnit o rata de crestere asemeni pestilor din casa mea... va pot demonstra cu albume si poze si martori ai fiecarui import, de fiecare data a fost alta persoana care m-a asistat si credet-ma ca nu erau acvaristi de pe strada, cand ai o gramada de neoni, l-uri, ramirezi e greu sa ma descurc singura...

niciodata nu spune niciodata

79

Re: buna tuturor acvaristilor

stimata doamna poate am sarit si eu calul dar nu va permit sa il denigrati pe omul care macar incearca sa faca ceva frumos in romania noastra fara a fi ipocrit. de cand ati sosit la noi pe forum ati adus numai ite de scandal. este ultima avertizare la urmatorul mesaj denigrator/jignitor la adresa unui user sau a domnului florin va spunem la revedere. 
o seara buna in continuare.

80

Re: buna tuturor acvaristilor

Interesant,citesc si ma minunez
Romania tata este tara tuturor posibilitatilor
Aici intalnim "fel de fel de oameni" cum spunea cineva
Eu ies din discutie ca deja ma depaseste
Hai sa ne traiasca pestii tuturor si "Ape Limpezi" !!!
:pp