81

Re: buna tuturor acvaristilor

Anca, ai un PM!

Re: buna tuturor acvaristilor

mad  mad Câtă răutate!Oare numai noi Românii suntem așa de ,,răi”?Ne plaaaace așa să ne atacăm unii pe alții aiurea!Păcat că am devenit o țară de cocalari și maneliști.... când eram mic parinții mei se salutau,vorbeau cu toți vecinii de pe scară.Acum,trec ca boii pe lângă tine și nici măcar ”bună ziua,,nu zic!:fmad

Ape limpezi,
Emy

83

Re: buna tuturor acvaristilor

Am apucat sa citesc mesajul unui user cu numele " acvarii de ....." cu un mesaj mai mult decât radical la adresa forumului, userilor si a patronului acestei firme!
Întrebarea este de ce a fost șters? și de ce nu a existat o replica oficiala?

Re: buna tuturor acvaristilor

emyemanuel A scris:

mad  mad Câtă răutate!Oare numai noi Românii suntem așa de ,,răi”?Ne plaaaace așa să ne atacăm unii pe alții aiurea!Păcat că am devenit o țară de cocalari și maneliști.... când eram mic parinții mei se salutau,vorbeau cu toți vecinii de pe scară.Acum,trec ca boii pe lângă tine și nici măcar ”bună ziua,,nu zic!:fmad

buna seara, din pacate RO e cu fundul in sus, scuzati-mi exprimarea, scara de valori e diferita de ceea ce era pe vremea parintilor tai, dar cred ca cei care au o calificare, indiferent in ce domeniu, cu/fara studii superioare vor trebui sa plece REPEDE pt ca ACOLO lumea te respecta, iti rasppunde la salut si are o cultura mult peste ceea ce NOI vrem sa epatam

niciodata nu spune niciodata

85

Re: buna tuturor acvaristilor

merlin21 A scris:
pomi A scris:

Unde e pasiunea in a tine niste pesti intre 4 pereti de sticla ? Oare nu ar fi mai pasionant sa incerci sa recreezi un mediu cat mai apropiat de habitatul lor natural intre cei 4 pereti de sticla?

Aici nu sunt deloc de acord.. Nu poti sa te apuci inmultirea si aducerea unor pesti rari(pt orice tara, nu numai la noi) daca nu esti pasionat.. as zice f pasionat..


Cum ar fi daca te-ar lua pe tine o specie superioara si te-ar baga intr-o camera goala, te-ar hrani bine, ti-ar da vitamine etc... ca sa te dezvolti frumos si sa arati bine, sa te afiseze la concursuri ?

Dar fara iesiri in oras, filme, net, Mac, KFC, muzica etc... smile te-ai simti bine ?

Intreseaza pe cineva cum se comporta Discusii in habitatul natural, ce rol au plantele si lemnele din mediul lor, apa inchisa la culoare, lumina difuza ? Nu, noi ii tinem in acvarii sterile si le punem un con ceramic sa depuna pe el.

Re: buna tuturor acvaristilor

multam fain ciprian, te voi contacta maine, trebuie sa vina cineva din MM sa-i ia, daca nu ai info rapid

niciodata nu spune niciodata

87 Editat de bobi (2010-07-01 00:31)

Re: buna tuturor acvaristilor

dragi colegi, suntem pe un forum de acvaristica. nu credeti ca discutia asta a degenerat prea mult? nu putem fi simpatizati de toata lumea si nu trebuie sa fim placuti tuturor. haideti sa vorbim mai bine de fertilizanti, de lumina, de co2, de plante, de pesti.....
cred ca deja discutia a degenerat prea mult, sunt atacuri la persoana. nu stiu cine e anca sau roxy sau cum o fi chemind-o, nu apar pe nimeni, dar cred ca suntem toti de aici oameni maturi si responsabili, nu useri banati de pe alte forumuri, cum zicea cineva intr-un mesaj anterior. cred ca totusi toleranta si intelegerea sunt valori morale care trebuie sa primeze in fata razbunarii. anca are dreptul la o parere, cine vrea sa o asculte bine, cine nu iar bine. prea am ajuns sa vorbim pe un forum de acvaristica despre mobila, profitabiliattea firmelor si calatorii spatiale..

imi cer scuze inca odata, si repet, nu sustin pe nimeni in aceasta polemica, dar consider ca nu e aici locul pentru astfel de discutii.

am citit tot topicul si am ramas surprins, si cu asta nu mai spun nimic.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: buna tuturor acvaristilor

bravo maya, despre pesti trebuie sa discutam... NUMAI DESPRE EI

niciodata nu spune niciodata

Re: buna tuturor acvaristilor

Pt pelly, in USA orice om isi poate expune public punctul de vedere fata de cel mai puternic om al planetei, anume seful statului american... chiar si o insulta este acceptata, dar aici in RO toata lumea se teme, ca un sef, un admin, un presedinte de companie e PESTE EL si daca vorbeste este redus la tacere... a trecut comunismul, dar au ramas sechelele, unele profund impregnate in viata noastra, unde este libertatea?! eu ma pot angaja maine la firma ta si sa fiu mai mica decat toti angajatii si mai bine pregatita sau pot sa am un bagaj pe care sa nu-l posede un alt coleg cu "state vechi" in firma impricinata

niciodata nu spune niciodata

90 Editat de merlin21 (2010-07-01 00:39)

Re: buna tuturor acvaristilor

da cum ar fi pomi sa te chinuie intr-un acvariu neciclat.. sa stai langa plante care oricum nu au treaba cu zona ta de provenienta, etc.. sa nu mai vorbim de suprapopulare si etc.. si acum sincer.. daca te iei de faptul ca nu are acvariu biotop la discusi.. de ce nu te iei si de bradaqua, narcis marian.. care au acvaii plantate si nu biotop.. deci sa nu generalizam..
discusi in steril este o problema ultra discutata si nu are rost sa incepem o polemica acum..

si te-as ruga sa nu ma tratezi ca pe un copil, ca a trecut ceva timp de atunci..
vorbesc de exemplele tale.

91

Re: buna tuturor acvaristilor

roxy_tafnoasa A scris:

bravo maya, despre pesti trebuie sa discutam... NUMAI DESPRE EI

Pai hai sa discutam despre pesti nu?
Ca doar nu o fi innebunit lupul !!! :acv   :bf   :crap   :of

Re: buna tuturor acvaristilor

n-a innebunit lupul da' nici mult nu mai are!
ce varietati de pesti preferati sa aveti in RO? wild, cross-wild sau "domestici"? hai sa vedem argumentele pro-contra

niciodata nu spune niciodata

93

Re: buna tuturor acvaristilor

domestici toata ziua..
daca ar fi wild.. s-ar ajunge la disparitia unuor populatii intregi..
oricum wild nu se poate la nesfarsit.. vezi microrasbora galaxy, endleri, etc..

94

Re: buna tuturor acvaristilor

Nu vreau sa incep o polemica, departe de mine gandul asta. Pana la urma, fiecare isi  creste pestii cum vrea, gusturile nu se discuta.

Ca sa dezmortesc un pic atmosfera, decat sa stau intr-o camera goala toata viata, prefer sa stau in desert, langa un palmier (care nu e din zona mea) dar sa am KFC si Mac smile)

.... si un acvariu cu pesti

95

Re: buna tuturor acvaristilor

Eu una prefer sa am pestisorii care ii vad eu frumosi. Nu ma pasioneaza foarte tare ca "rasa" sa fie curata sau sa fie din "sange nobil". Ca vorba aia, nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie. Pentru cei ca mine, care avem acvarii de placere, fara a ne inscrie pestii in concursuri nu cred ca are importanta.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: buna tuturor acvaristilor

rog un user care se pricepe mai bine ca mine sa deschida un topic intr-o sectiune regulamentara despre wilzi, cross-wilzi si "domestici" sau cum s-or chema corect dpv acvaristic. Acolo poate orice persoana sa-si ex[una punctul de vedere si poate ca cei care vor citi peste o vreme vor gasi de cuviinta sa-si ia o varietate sau alta si gratie contributiei noastre de azi.
mercic,
din pacate e mult prea tarziu si mai am si responsabilitati personale, asa incat ma retrag urandu-va o noapte buna si sa va aduca Mos Ene cele mai minunate vise, e important sa visam chiar si cu ochii deschisi

anca

niciodata nu spune niciodata

97 Editat de ciprian01 (2010-07-01 00:52)

Re: buna tuturor acvaristilor

Hai ca v-ati certat destul si deja v-ati invatat unul cu celalalat!
Ne oprim?! smile

Este prea ok forumul ca sa ne balacarim la infinit! Mai facem un misto, mai aruncam o perla,  il mai prindem pe aqua, il mai rugam pe exotic sa se intoarca, dar...!

Nu ,,prinde,, cu forumul asta...! Nu vedeti ca nimeni nu baneaza, nimeni nu face uz de ,,butoane,,?! Ce satisfactie mai e si asta sa nu aiba vreun admin sau moderator ocazia sa faca pe desteptul si sa se bata cu a lui caramida in piept...?!
Daca vreti, puteti (eu nu ca sunt banat pe viata smile ) sa o incingeti de un circ pe alt forum, ca se poarta....! Eu o sa va privesc si o sa ma distrez...! smile

P.S.
Eu cu Anca m-am balacarit rau! Dar in timp m-am invatat si poate ca si ea cu mine...!
Raman la parerea ca nu pestii au fost si sunt problema ci tonu sau felul in care afirma ceva! Dar ne putem mula, asa usor...!
Ce ziceti?!

98

Re: buna tuturor acvaristilor

pelly67 A scris:

Am apucat sa citesc mesajul unui user cu numele " acvarii de ....." cu un mesaj mai mult decât radical la adresa forumului, userilor si a patronului acestei firme!
Întrebarea este de ce a fost șters? și de ce nu a existat o replica oficiala?

Poate ca ma insel, dar parca a existat replica...! Eu asa tin minte! Poate confund!

99 Editat de pelly67 (2010-07-01 01:15)

Re: buna tuturor acvaristilor

L-am citit astăzi la 21.03! Cine a dat replica și unde?  fiindcă persoana respectiva incrima in termenii cei mai duri anumite persoane iar restul de pe aici eram catalogați drept "putopalmisti" și banati de alt forum unde probabil ca respectivul avea un cuvânt de spus!

100

Re: buna tuturor acvaristilor

da-mi si mie te rog link-ul pe pm! cred ca eu confund!