201

Re: Acvariu 500 plantat

superb acvariu ,felicitari!!!!
mai sunt plante care nu le ai in acest acvariu?

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

202

Re: Acvariu 500 plantat

Au epuizat colegii  toate cuvintele de lauda la adresa acvariilor si in special a ta Radule.....din partea mea doar  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  la scena deschisa! :sok

203

Re: Acvariu 500 plantat

buna seara . Dl Radu ..sincer abia asteptam sa gasesc o hiba la acvariu dvs sa critic ceva dar se pare ca este unul din acvariile PERFECTE asa ca asteptarea mea a fost in zadar ....
:apl  :apl :apl

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

204

Re: Acvariu 500 plantat

Fara cuvinte felicitările mele Radule  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok

205

Re: Acvariu 500 plantat

LupuMoralist A scris:

puteti sa ne impartasiti si detaliile tehnice care stau in spatele acestor bijuterii?
m-ar interesa programul de iluminare, cel de fertilizare, daca folositi ph controller, sistemul de filtrare si de co2.
multumesc si felicitari pt calitatea ridicata a acvariilor

   - Sterilizator de apa JBL Aqua Cristal UV-C 36W (funtioneaza 2 ore/zi, mai putin simbata si miercurea, cind se face fertilizarea)
   - Sistem CO2 Aqua Medic Set Professional cu reactor Dupla S si butelie 5 Kg (mentine pH-ul la valoarea de 6,7)
   - Filtru extern Eheim Professionel III termo 2180 (cele 3 sertare contin Seachem Matrix, acoperit in fiecare sertar cu burete de grosime 10 mm, in restul filtrului neexistind modificari)
   - Filtru intern Eheim Aquaball 2212 (burete) up-gradat la 6 compartimente - 2 buc.
   - Aqua Medic mV Controller mV 2001 C (mentine conductivitatea apei la o valoare de peste 350 mA)
   - Pompa aer Aqua Medic Mistral 2000
   - Ozonizator Aqua Medic Ozone 300 (intra in functiune cind conductivitatea apei scade sub 350 mA)
   - Hranitor automat Eheim Twin
   - Lampa Hailea 4 x 80w (momentan functioneaza numai 2 tuburi, 1 x Osram 865 in programul 7-12 si 15-22 plus 1 x JBL Solar Tropic in programul 8-11 si 16-20)
   - Fertilizare cu Ferropol saptaminal administrat simbata, dupa schimbul de apa (40%); fertilizanti (micro si macro) de la Cristi Ionescu, administrati simbata (macro) si miercurea (micro + macro); Flourish Excel zilnic (pentru prevenirea aparitiei algelor)
   - Nu folosesc substrat fertilizant!!!!!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

206

Re: Acvariu 500 plantat

vastelian A scris:

superb acvariu ,felicitari!!!!
mai sunt plante care nu le ai in acest acvariu?

   Daca imi puneai intrebarea pe vremea cind aveam Discus, iti raspundeam ca mai sint putine, acum iti spun ca sint extrem de multe plante care nu apar in set-up. In varianta actuala a acvariului au intrat numai plante din America de Sud.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

207

Re: Acvariu 500 plantat

TweeTy A scris:

buna seara . Dl Radu ..sincer abia asteptam sa gasesc o hiba la acvariu dvs sa critic ceva dar se pare ca este unul din acvariile PERFECTE asa ca asteptarea mea a fost in zadar ....
:apl  :apl :apl

Sint destule hibe dar nu te ajut sa le descoperi... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu 500 plantat

Ce sa mai zic, am aparut si eu cu un marin, intradevar ne finalizat, insa Domnul Radu a scos acvariul lui la vedere si ma eclipsat total. A strans tot forumul pe postul sau asa ca nimeni nu mai citeste alte subiecte, in curand o sa aveti mai multi fani decat Andrea Marin  lol Lasand gluma deoparte, asa cum nea obisnuit   un acvariu care arata perfect, sa nu mai pun ca am o mare presimtire, cred ca o sa fie la moda fundalul maron in loc de negru si asta se va intampla cat de curand.
In rest, felicitari pentru rabdarea de care dati dovada.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

209

Re: Acvariu 500 plantat

acvariidevis A scris:

Ce sa mai zic, am aparut si eu cu un marin, intradevar ne finalizat, insa Domnul Radu a scos acvariul lui la vedere si ma eclipsat total. A strans tot forumul pe postul sau asa ca nimeni nu mai citeste alte subiecte, in curand o sa aveti mai multi fani decat Andrea Marin  lol Lasand gluma deoparte, asa cum nea obisnuit   un acvariu care arata perfect, sa nu mai pun ca am o mare presimtire, cred ca o sa fie la moda fundalul maron in loc de negru si asta se va intampla cat de curand.
In rest, felicitari pentru rabdarea de care dati dovada.

Multumesc mult, aprecierile vin din partea unui profesionist, asa ca... ^:)^
Pentru ca ai adus vorba de rabdare, pentru cei interesati:
   - Dupa ce am introdus apa in acvariu, timp de o saptamina, nu am facut altceva decit sa aerez puternic, pentru disparitia clorului.
   - Dupa o saptamina am introdus decorul, substratul si plantele.
   - Dupa introducerea plantelor, timp de o luna de zile, fertilizarea am facut-o numai cu Ferropol saptaminal (jumatate doza) si Flourish Excel zilnic. Dupa doua luni de zile am inceput cu restul fertilizantilor adaugati la jumatatea de doza de Ferropol, tot in doze reduse la jumatate, de doua ori pe saptamina. Deabia dupa trei luni de zile, fertilizarea a atins dozele actuale.
   - Iluminarea in prima luna de zile a fost facuta cu 80w (Osram 865), timp de opt ore/zi. Dupa aceea am adaugat JBL Solar Tropic (80w) timp de 4 ore/zi, ca apoi, dupa inca o luna de zile am ajuns la programul actual. In curind voi adauga al treilea si al patrulea tub de 80w, cu spectre diferite de primele si care vor functiona intr-un program alternativ (niciodata toate impreuna), stabilit pe zile si perechi de tuburi.
   Nu am pretentia ca metodele mele sint ideale dar sper ca am raspuns multor colegi care au pus intrebari pe aceasta tema. Atentie, fiecare acvariu are specificul sau, tiparele nu se pot aplica decit armonizate cu realitatea fiecarui acvariu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

210

Re: Acvariu 500 plantat

Un acvariu cat se poate de exotic! Bravo Radu! Imi pare rau ca nu mai vad discusii acolo,dar tu sti cel mai bine ce si cum smile Frumos!

211

Re: Acvariu 500 plantat

narcis.b A scris:

Un acvariu cat se poate de exotic! Bravo Radu! Imi pare rau ca nu mai vad discusii acolo,dar tu sti cel mai bine ce si cum smile Frumos!

   Multumesc mult pentru comentariu si mai ales ma bucur de... revenirea ta! ^:)^  Lipsa Discusilor o poti pune pe seama faptului ca mi-ai transmis in mod irezistibil dorinta de schimbare, care te caracterizeaza si vreau sa spun ca, ma simt foarte bine in postura de discipol al tau lol  Cu siguranta, Discusii vor reveni mai devreme sau mai tirziu...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

212

Re: Acvariu 500 plantat

Asa este Radu!Dece sa te limitezi la o singura imagine,cand ai multe,foarte multe variante,fiecare iti sensibilizeaza in mod evident cunostintele si afinitatea despre  acest minunat hobby,acvaristica! Nu mai spun ca o persoana ca tine,bine definita,matura si educata, ar putea fi influentata usor de micile mele nebunii din acvariu...acest lucru nu poate decat sa ma flateze smile ...discipol al meu...daca nu razi de mine...sunt cuvinte prea mari chiar si pentru forumuri de analiza filozofica daramite ...eh ,MERCI Un domn e intotdeauna un domn!  :noroc
Dap,de acum si pana la anul in iunie ma ai iar pe cap! zi de zi,sic! smile

213

Re: Acvariu 500 plantat

Ultima imagine a acestui set-up - 23.10.2011. Urmeaza altceva...! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

214

Re: Acvariu 500 plantat

bradraqua A scris:

Ultima imagine a acestui set-up - 23.10.2011. Urmeaza altceva...! wink

ce urmeaza ? :smoke

215

Re: Acvariu 500 plantat

Domnu' Radu, ce aveti cu el ?...arata super! Fantastic, ce inseamna si plictiseala asta  lol  lol  lol

216

Re: Acvariu 500 plantat

Radu...ai si apa acolo? ca nu pare...la cat sunt de multe plantele ! Bravo! Frumos! Da ce spun eu frumos,foarte frumos! Mi-ar fi placut sa vad 2 scalari uriasi,negri,ca niste umbre...mmmmm le-ar fi stat bine in umbra plantelor tale.

217

Re: Acvariu 500 plantat

Superb și acest setup.Felicitări Domnule Radu  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok  :sok

218

Re: Acvariu 500 plantat

costyy_78 A scris:
bradraqua A scris:

Ultima imagine a acestui set-up - 23.10.2011. Urmeaza altceva...! wink

ce urmeaza ? :smoke

Lasaaaaaaaaati! lol  Rabdare, cam intr-o luna o sa vezi...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

219

Re: Acvariu 500 plantat

pelly67 A scris:

Domnu' Radu, ce aveti cu el ?...arata super! Fantastic, ce inseamna si plictiseala asta  lol  lol  lol

   E vorba si de plictiseala Paulica dar cind voi posta noul set-up, o sa intelegeti care este motivul principal! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

220

Re: Acvariu 500 plantat

narcis.b A scris:

Radu...ai si apa acolo? ca nu pare...la cat sunt de multe plantele ! Bravo! Frumos! Da ce spun eu frumos,foarte frumos! Mi-ar fi placut sa vad 2 scalari uriasi,negri,ca niste umbre...mmmmm le-ar fi stat bine in umbra plantelor tale.

   Pai sa tot fi fost vreo 10-15 litri de apa, Narcis! lol Cind am scos plantele mai ramasese o palma de apa, desupra substratului lol
   Nu te dezminti cu simtul tau estetic, ai dreptate, ceva negru ar fi fost super! Sper ca in noul set-up sa te satisfac, macar partial... ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!