81

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

pai vreau sa pun in fiecare 2 sertare cu siporax unul cu bureti pentru mijloc si sus vata perlon.. e ok asa?

Foarte bine!  :sok

82 Editat de dinescu tiberius (2011-11-29 16:39)

Re: o incercare

am reusit sa dau scalarii si i-am inlocuit cu 20 de rodostomusi...
specii in acvariu in momentul de fata :
-6 ramirezi
-4 cory
-20 neoni
-20 rodostomus
-3 sae

83

Re: o incercare

:sok  foarte frumos acvariu,bravo1 :sok  :sok

84 Editat de dinescu tiberius (2011-11-30 02:57)

Re: o incercare

am si eu o intrebare  in legatura cu iluminatu.... vreau stiu daca este nevoie de vreo schimbare.

1 jbl ultra solar color 39w
1 arcadia plant pro   39w
1 philips 865             39w
1 osram 865             39w
toate neoanele sunt t5


momentan eu tin jbl-ul aprins de la ora 10 la 21si celelalte 3 de la ora 11 la 19
daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati, astept parerile voastre .
multumesc!

Re: o incercare

as mai avea nevoie de ajutorul vostru in legaracu co2-ul.....doar ce am achizitionat si reductorul+ electrovalva pentru butelia care o aveam... si am setat-o  la o bula pe secunda pentru toata perioada iluminarii.. noaptea o opresc..am un test co2 permanant care imi indica 15-20 mg co2/l ... astept cateva sfaturi de la voi
  multumesc!

86

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

as mai avea nevoie de ajutorul vostru in legaracu co2-ul.....doar ce am achizitionat si reductorul+ electrovalva pentru butelia care o aveam... si am setat-o  la o bula pe secunda pentru toata perioada iluminarii.. noaptea o opresc..am un test co2 permanant care imi indica 15-20 mg co2/l ... astept cateva sfaturi de la voi
  multumesc!

Nu exista retete valabile pentru orice situatie. Admisia de CO2 se face in raport cu indicatiile testului pt. CO2, pH-ul obtinut si reactia plantelor, adica ritmul de dezvoltare al acestora. Numarul de bule trebuie reglat in raport cu aceste criterii. Evident ca reactorul va decide ce cantitate de gaz se va dizolva in apa.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

87 Editat de dinescu tiberius (2011-11-30 20:45)

Re: o incercare

care sunt cele mai bune teste pentru ph? vreau sa achizitionez si eu si sunt nedumerit vreau ceva mai precis
multumesc!

Re: o incercare

nu pot sa inteleg ... cand aveam bomba ieseau bule din plante parca fierbea apa si cu butelia setata 2 bule pe secunda parca le merge mai slab.. oare e nevoie de mai mult co2? sau e nevoie de cateva zile sa se acumuleze cantitatea necesara?.. e prima data cand folosesc butelia co2

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

care sunt cele mai bune teste pentru ph? vreau sa achizitionez si eu si sunt nedumerit vreau ceva mai precis
multumesc!

Cele cu sticla aferenta big_smile. Eu am JBL si sunt multumit de el... sau acel ph-controller de care ziceai...

90

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

care sunt cele mai bune teste pentru ph? vreau sa achizitionez si eu si sunt nedumerit vreau ceva mai precis
multumesc!

   Cele mai bune (precise) teste sint cele individuale, adica fiecare test este dedicat unui singur parametru al apei, nu cele de genul 5 in 1; 6 in 1, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

91

Re: o incercare

Baracuda A scris:
dinescu tiberius A scris:

nu pot sa inteleg ... cand aveam bomba ieseau bule din plante parca fierbea apa si cu butelia setata 2 bule pe secunda parca le merge mai slab.. oare e nevoie de mai mult co2? sau e nevoie de cateva zile sa se acumuleze cantitatea necesara?.. e prima data cand folosesc butelia co2

   Trecerea de la bomba la butelie, nu trebuie sa aiba rezultate de-a dreptul spectaculoase, in termen foarte scurt. Mai ai rabdare citeva zile, observa in continuare ce se intimpla si reactionezi in consecinta. Oricum, este dificil sa stabilesti cantitatea optima de CO2 , in lipsa celorlalte componente ale unui sistem complet, din care lipseste sonda si pH controller-ul, care-ti indica nivelul precis al pH-ului. In cazul tau, totul se bazeaza pe masuratorile facute cu ajutorul testelor si reactia plantelor, care se pot dezvolta foarte bine si in lipsa fenomenului "pearling", o adevarata obsesie pentru multi acvaristi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

92 Editat de dinescu tiberius (2011-12-01 14:32)

Re: o incercare

multumesc mult baracuda...am vazut pe forum un ph controller chinezesc foarte ieftin adica 50 de $ ,crezi ca o fi bun la banii astia?
in scurt timp vreau sa am sistemul co2 complet

93

Re: o incercare

Salut sincer parerea mea este ca la 50$ si chinezesc nustiu ce sa spun big_smile  numai sa tii se strice daca este chinezarie mai bine iati unu de la JBL, Dennerle,etc. ,tu alegi dintre ele si dupa posibilitati,mult noroc :apl

94 Editat de Ancistrus (2011-12-01 15:20)

Re: o incercare

Pop Remus A scris:

Salut sincer parerea mea este ca la 50$ si chinezesc nustiu ce sa spun big_smile  numai sa tii se strice daca este chinezarie mai bine iati unu de la JBL, Dennerle,etc. ,tu alegi dintre ele si dupa posibilitati,mult noroc :apl

   Remus tu cam ce venituri lunare ai de recomanzi cu asa usurinta pH controllere de la 1000 lei in sus?

95

Re: o incercare

Atunci nu mai mai bag ancistrus ma dau batut lol  lol  lol

Re: o incercare

poate o sa gasesc un SH la 200-300-400 ron mai bunicel... daca eram in alta tara 250 de euro nu era o problema pentru un ph controller dar in romania banii aia semnifica ceva...mai ales ca la noi sunt si mai scumpe:)))

97 Editat de dinescu tiberius (2011-12-01 15:44)

Re: o incercare

asta e ph-controller-ul de care vorbeam
Features
Led Display
Auto. Test PH and realtime operation
Simple Operation for monitor PH value (Low or High PH will cause the aquarium make disease)
Durable and Reliable
Ideal For Salt Water and Fresh Water
The controler can power on the CO2(Not included)or calcium reactor(Not included) to control the PH value
Specification
Measurement- 0~14pH
Resolution- 0.01pH
Accuracy- 0.01pH
Power for 220V to 240V 50/60Hz
Include PH Pen , calibration
Operation:

Connect the AC power (230V~50/60Hz).
Connect the PH electrode to PH terminal.
Put the PH electrode into the buffer solution with the standard PH7. Adjust the knob "CAL/PH7" with the plastic screwdriver until the display reads "7.00".
Put the PH electrode int the water after calibration and start to work.
Normally, the best PH for plant aquarium is PH6.8~PH7.2 and for the seawater aquarium is PH8.0~8.4.
Connect the CO2 system(Not included) to the controller and it will lower the PH with the CO2 system.
Pe site-ul vanzatorului scrie ca are si sonda si solutiile de calibrare.
Pret total ar fi 78USD cu tot cu transport.

98

Re: o incercare

Daca nu te intelegi cu aia le vama, mai trebuie sa platesti si TVA la suma asta cand ridici coletul.

99

Re: o incercare

Si eu am scris la un moment dat de controllerul asta aici, si din cate stiam cu tot cu transport ajunge la 230 lei maxim.

100

Re: o incercare

Pop Remus A scris:

Atunci nu mai mai bag ancistrus ma dau batut lol  lol  lol

   Da-i Doamne romanului, mintea cea de pe urma! Asa sa faci, sa nu te mai bagi, unde nu-ti fierbe oala! Copile, fie-ti mila de noi si nu ne mai da atita atentie, citeste, invata, daca poti si scrie numai atunci cind ai ceva interesant de spus! Te-am reprimit pe forum dar vad ca nu vrei sa te schimbi deloc!
   Cred ca pina la urma, pentru tine, o sa introducem o rubrica noua: "Pop Remus in dialog cu el insusi", care sa fie interzisa cardiacilor! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!