81

Re: Salutari din Bucuresti !

Nu gasesti in comert 10.000K. Asta pentru ca nu au utilitate de larg consum.

Mai sus de 6.500K nu cred ca gasesti tuburi normale. Ce vrei tu gasesti doar la acvaristica. Tuburi marine.

Eu nu-ti recomand sa sari de 8.000K la plantat. Tuburile cu temperatura in spectrul albastru emit lumina de energie mare din care plantele folosesc putin. Restul cine crezi ca-l papa? smile

82

Re: Salutari din Bucuresti !

Poti cumpara din comert tubul 10000-12000 k , dar trebuie sa-l cauti !
Banuiesc ca algele vor papa restul , dupa tine riscul pentru o explozie de alge este iminent , nu ?

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

83 Editat de danielt (2012-11-05 17:19)

Re: Salutari din Bucuresti !

Cam da. Explicatia detaliata o ai intr-un articol foarte bun despre lumina.

Plantele folosesc capetele de spectru din radiatia luminoasa pentru fotosinteza dar o banda mai larga din radiatia rosie e utila fata de o banda mai ingusta din cea albastra.

Neoanele care sar de 8000K acopera din ce in ce mai putin din acea banda de spectru utila fotosintezei. Raman la parerea ca lumina de 6.500K combinata cu 2.700K - 4.000K produce rezultate mai bune decat 10.000K - 12.000K  cu 6.500K si 2.700K - 4.000K

Poate o configuratie de genul:

1X 2.700K - 4.000K
2X 6.500K
1X 10.000K

Sa ofere ceva util.

Ma gandeam la un moment dat sa schimb cele 4X54WT5 cu 6X24WT5 si sa le amestec. Asta pana am vazut ca tuburile de 24W OSRAM costa cat cele de 54W  yikes

P.S: E un secret bine pastrat locatia acelor tuburi? In oferta MarboTrade nu apar. Daca stii de unde se poate cumpara asa ceva zi si altora. Mno, eu am cautat T5. La T8 nu mai pot apela ca instalatia nu permite.

84

Re: Salutari din Bucuresti !

Un secret stiut de doua persoane , nu mai este secret !
Cauta PHILIPS TL-D 18W SNOW WHITE EXTREME COOL DAYLIGHT / 12000 k .

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

85

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Un secret stiut de doua persoane , nu mai este secret !
Cauta PHILIPS TL-D 18W SNOW WHITE EXTREME COOL DAYLIGHT / 12000 k .

Ape limpezi .

Pai ala e tub T8 sad

Daca e secret, atunci oricum nu ma intereseaza.

86

Re: Salutari din Bucuresti !

danielt A scris:
puff A scris:

Un secret stiut de doua persoane , nu mai este secret !
Cauta PHILIPS TL-D 18W SNOW WHITE EXTREME COOL DAYLIGHT / 12000 k .

Ape limpezi .

Pai ala e tub T8 sad

Daca e secret, atunci oricum nu ma intereseaza.

   Trecind peste acest "mic" inconvenient lol , Dane, nu te complica cu o astfel de temperatura de culoare, toti acvaristii cu experienta, la nivel mondial, recomanda evitarea tuburilor cu mai mult de 10000K, intr-un acvariu de apa dulce, motivul fiind discutat deja. Daca vrei o combinatie situata la extreme, poti folosi cel mult un JBL Solar Natur - 9000K.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

87 Editat de puff (2012-11-13 12:43)

Re: Salutari din Bucuresti !

....  toti acvaristii cu experienta, la nivel mondial, recomanda evitarea tuburilor cu mai mult de 10000K, intr-un acvariu de apa dulce, motivul fiind discutat deja.

Eu nu sunt acvarist cu experienta  dl. administrator ! Ajutorul primit de la tine este binevenit , daca aflu acel motiv , discutat deja !

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

88

Re: Salutari din Bucuresti !

Pai tu nu vrei sa spui unde se gasesc niste amarate de tuburi cand esti intrebat dar vrei sa afli chestii despre acvaristica. Observi ironia in asta?

89

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

....  toti acvaristii cu experienta, la nivel mondial, recomanda evitarea tuburilor cu mai mult de 10000K, intr-un acvariu de apa dulce, motivul fiind discutat deja.

Eu nu sunt acvarist cu experienta  dl. administrator ! Ajutorul primit de la tine este binevenit , daca aflu acel motiv , discutat deja !

Ape limpezi .

   Mi-am permis sa ma adresez colegului Daniel, cu toate ca nu este titularul acestui topic, evident frazele mele putind fi de folos, oricui le citea...
   Nu am nominalizat "motivul" invocat, din dorinta de a incita cititorii sa caute macar pe acest forum, ratiunea pentru care, tuburile cu temperatura mai mare de 10000K, nu sunt recomandate pentru acvariile plantate, de apa dulce. De curind, am postat un articol despre iluminatul acvariilor si speram sa trezeasca interesul...
   Poti renunta la particula "dl", cind mi te adresezi, de altfel am vazut ca te descurci si cu "tine", mult mai potrivit in contextul unui forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

90

Re: Salutari din Bucuresti !

Multa filozofie ! Poti fi si pragmatic , vreau link-ul despre iluminatul acvariilor sa-mi  trezeasca interesul.

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

91

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

vreau link-ul despre iluminatul acvariilor sa-mi  trezeasca interesul.

   "Te rog frumos..." pfaaai ce vremuri traim... Dl Radu dati-i baiatului link-ul, sa nu va dea in judecata lol

92

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Multa filozofie ! Poti fi si pragmatic , vreau link-ul despre iluminatul acvariilor sa-mi  trezeasca interesul.

Ape limpezi .

Pragmatic nu este totuna cu concis! Totusi, ca sa-ti urmez sfatul/indicatia de a fi pragmatic, te invit sa revizuiesti formularea prin care imi ceri ceva. Nu primesc ordine si acel "vreau" imperativ, te pune intr-o postura delicata...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

93

Re: Salutari din Bucuresti !

Multumesc baieti pentru aceste interventii !
Mi-ati fost de un real ajutor , am sa va recomand cu multa incredere tuturor acvaristilor incepatori !

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

94

Re: Salutari din Bucuresti !

Satului nu-i pasa ca te-ai suparat tu smile

Ai primit destule sfaturi la care ai raspuns cu aroganta.

Succesuri!

95 Editat de puff (2012-11-13 17:46)

Re: Salutari din Bucuresti !

@danielt , a ramas dator cu un raspuns , despre acele tuburi amarate .

Ai vrea sa ma tii de mana ,
Sa ne plimbam la Dedeman sau Praktiker ....
Sau pe o raza de soare
Aleasa la intamplare .

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .

96

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Ai vrea sa ma tii de mana ,
Sa ne plimbam la Dedeman sau Praktiker ....
Sau pe o raza de soare
Aleasa la intamplare .

   Esti o placere de citit lol

97

Re: Salutari din Bucuresti !

lol  ce invitatii ..........  lol

98

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

@danielt , a ramas dator cu un raspuns , despre acele tuburi amarate .

Ai vrea sa ma tii de mana ,
Sa ne plimbam la Dedeman sau Praktiker ....
Sau pe o raza de soare
Aleasa la intamplare .

Ape limpezi .

Facand abstractie de invitatie (nu esti genul meu), iti aduc la cunostinta ca altceva in afara de 865/765 si 840/827 TL-D 18W nu gasesti in niciun supermarket de bricolaj. De asta eram curios sa aflu unde ai gasit tu astfel de tuburi. Dar vazand cum a degenerat discutia incep sa am o idee ca cifrele enumerate de mine nu-ti spun nimic.

Articolul miraculos a fost mentionat de mine in prima mea postare de la acest subiect dar cred ca erai preocupat in a-ti da importanta decat sa citesti ce-ti spun profanii.

99

Re: Salutari din Bucuresti !

puff A scris:

Multumesc baieti pentru aceste interventii !
Mi-ati fost de un real ajutor , am sa va recomand cu multa incredere tuturor acvaristilor incepatori !

Ape limpezi .

   Sincer, la rindul meu, iti multumesc pentru:
   1. Momentul de divertisment (al citelea?) oferit cu atita sinceritate/acuratete vis a vis de logo-ul pe care ti l-ai ales: Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea !!!
   2. Imi aduci aminte din nou, de un personaj foarte "drag" mie, coleg cu tine de firma, despre care continui sa cred ca sunteti una si aceeasi persoana... prea suferiti aceleasi metamorfoze, cind sunteti in culpa! lol
   Ca esti un personaj trist, inteleg dar nu inteleg de ce trebuie sa ne intristezi si pe noi? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

100

Re: Salutari din Bucuresti !

Sincer, la rindul meu, iti multumesc pentru spectacolul ieftin/fortat oferit !

1. Care este menirea ta ? Sa-mi strici topicul ?
2. Tu ai probleme existentiale ?
3. Amintirile/traume despre alti colegi , pastreazale pentru tie !

Ape limpezi .

Cand conduce orgoliul, il urmeaza prostia si lasitatea .