61

Re: gris

allexya A scris:

uite mai am si 2 black molly, niste neoni smile daca vrei iti dau ca si asa eu am suprapopulare

usor usor iti pui tu la loc pe picioare acvariul smile

Sigur te refaci tu, nu dispera....da doar un semn si vedem cum facem sa ajunga pestii la tine.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: gris

multumesc mult smile .incalzitoarele tocmai trebuie sa ajunga smile .o sa acept darul vostru dar mai intai vreau sa imi pun pe picioare caraseii(daca vor supravietui)ca mi-ar fi mila sa moara si pestisorii vostri sau sa se inbolnaveasca de gris. sad .
multumesc dinou pentru incurajari si pentru gestul vostru smile .

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

63

Re: gris

Oricand cu placere.......:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

64

Re: gris

polar bear A scris:

multumesc mult smile .incalzitoarele tocmai trebuie sa ajunga smile .o sa acept darul vostru dar mai intai vreau sa imi pun pe picioare caraseii(daca vor supravietui)ca mi-ar fi mila sa moara si pestisorii vostri sau sa se inbolnaveasca de gris. sad .
multumesc dinou pentru incurajari si pentru gestul vostru smile .

stai linistita suntem aici sa ne ajutam nu? eu am scapat de la un stapan foarte crud un hoplo chinuit, este acum sub tratament dar nici eu nu aveam unde sa il tin, are gris si aripioarele inflamate. nici eu nu vreau sa ti-l dau pana nu il vindec. eu nu pot sa il tin si sunt sigura ca tu vei fi o mamica ideala pentru el.
daca trebuie sa ajunga este perfect smile cresti temperatura treptat (la carasei nu as stii la cat sa ajunga, zic eu 28? ) dar cel mai bine ar stii Lucia tongue eu stiu ca la 30 de grade moare parazitul dar caraseii nu stiu cat ar suporta. cel mai bine vorbesti cu Lucia.
sunt sigura ca va fi totul bine smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: gris

cred ca ma voi putea ocupa de hoplo,fostum meu hoplo avea un sfert din coada mancata si avea o inatatoare freacturata dar se descurca foarte bine.
oricum,am sa vorbesc cu lucia.multumesc.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

66 Editat de polar bear (2010-05-19 20:08)

Re: gris

scuze allexia,am vorbint putin cu mama si nu este deloc de acord cu hoplo.scuze. sad as fi vrut sa-l iau dar totusi carasii au finrot si nu vreau sa-l inbolnavesc mai mult de atat. sad
acum in legatura cu pestii:toti par foarte bolnavi de finrot.un peste are foarte putin din coada,si este numai in suvite coada.femela este cel mai rau afectata.nu stiu ce sa fac.sa tratez finrot-ul sau gris-ul?incalzitoarele vor venii dupa ora 6.femela nu prea poate sa inoate,este cel mai afectat peste,si de gris si de finrot.stiu oricum ca o sa moara.decat un caras este activ,restul de pesti stau la fundul acvariului.va rog,spuneti-mi,ce sa tratez mai intai:grisul sau finrot??
P.S.am uitat sa zic ca la carasi marginea coditei lor se vede sangele si vasele de sange.cred ca o  sa tratez finrot-ul.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

67

Re: gris

Nu vreau sa te dezamagesc dar sansele pestilor sunt 50%-50% sad

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

68 Editat de allexya (2010-05-19 20:47)

Re: gris

tratamentul pentru finrot este JBL Ektol fluid. poti ridica temperatura si asta va duce la vindecarea grisului si folosirea tratamentului medicamentos pentru finrot. intereseaza-te daca nu face rau temperatura ridicata la finrot. cam doar asa as vedea eu o solutie

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

69 Editat de polar bear (2010-05-19 20:51)

Re: gris

stiu
deaceea nici nu vreau sa cumpar sau sa adopt pesti pana nu rezolv problema.daca mor toti pestii voi dezinfecta acvariul si dupaceea cumpar/adopr pesti.
nu cred ca vin azi incalzitoarele. sad (findca ploua foarte rau)
eu ma apuc de tratarea bolii finrot .
iti multumesc si tie allexia.(ce noroc am ca am luat ektol fluid mai demult)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

70

Re: gris

Uite ce am gasit eu, deci nu ridica temperatura. Cauza: Fin rot e cauzata, ca multe dintre boli, de factori de stres cum ar fi apa poluata, care slabeste pestii. Dar si de un acvariu suprapopulat, mancare necorespunzatoare sau “colocatari” agresivi. Stresul face pestii sa fie vulnerabili la bacteriile care sunt mereu prezente in apa. Simptome: Inotatoarele pestilor incep sa prezinte margini albe, sau sa devina zdrentuite, si devin din ce in ce mai scurte. Uneori poate aparea si o infectie secundara, datorata Flexibacter sau fungilor. Cele doua sunt greu de deosebit una de alta. Pe masura ce boala progreseaza, vor aparea pete colorate singerii, iar inotatoarele pot fi complet “mancate”, infectia raspandindu-se la corpul pestelui. Tratament: - Identificati si solutionati radacina problemei. - Adaugati in apa un antibiotic specific pentru bacteriile gram-negative, asigurati-va sa faceti un tratament complet, pentru a evita sa obtineti bacterii rezistente. - In acest caz nu e o idee buna sa cresteti temperature prea mult, pentru ca este in avantajul bacteriei care a cauzat infectia mai mult decat in cel al pestilor (ridicarea temperaturii accelereaza metabolismul pestelui, astfel ca sistemul imunitar poate lucra cu mai mare dificultate). - Adaugati putina sare in apa pentru a ajuta pestii si a preveni infectia secundara cu fungi.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: gris

stresul este cauza.niste sare am pus acum 2 zile in acvariu(o lingura jumate).multumesc allexia.cel putin acum stiu cum a aparut boala.o sa va zic cum evolueaza pestii.chiar iti multumesc allexia.apropo,cum mai sunt pestii tai?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

72

Re: gris

mult succes smile sper sa se rezolve totul! sa ne tii la curent

cum sa fie..am pus vitamine la greu si parca isi mai revin ramirezii, oricum aia sunt stresul meu, imediat ce se modifica ceva in acvariu se tuflesc. are burtica cam umflata femela, poate vezi ca imi pregatesc o surpriza lol
toti pestii sunt ok, neonii inca au punctulete, putine dar au. ramirezii sunt asa si asa, stau mai mult ascunsi dar nu mai sunt asa negri. abia astept sa iasa din tratament.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: gris

mersii.am pus ektol fluid si apa este putin albastra.apropo,ce specii de pesti ai?de curiozitate.apropo,iti urez succes cu pestii tai.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

74

Re: gris

iti tin pumnii big_smile multa bafta! sper sa ne auzim maine cu bine si sa se inzdraveneasca pestisorii. ar fi o idee sa incerci sa le dai si vitamine, eu alor mei le dau Fishtamin si mereu au reactionat bine.

pai eu am asa:2gurami, 2ramirezi, 9neoni, 2ancistrusi. e cam suprapopulare dar nu as da nici unii tongue guramii sunt timizi prin excelenta si le-a luat muult timp sa le treaca si daca i-as da ar redeveni timizi si stresati. ramirezii sunt superbi, neonii imi curata apa de mancarea fina din masa apei.
ii iubesc pe toti si abia astept sa le treaca "gripa" tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

75 Editat de Lucia (2010-05-20 13:12)

Re: gris

polar bear A scris:

scuze allexia,am vorbint putin cu mama si nu este deloc de acord cu hoplo.scuze. sad as fi vrut sa-l iau dar totusi carasii au finrot si nu vreau sa-l inbolnavesc mai mult de atat. sad
acum in legatura cu pestii:toti par foarte bolnavi de finrot.un peste are foarte putin din coada,si este numai in suvite coada.femela este cel mai rau afectata.nu stiu ce sa fac.sa tratez finrot-ul sau gris-ul?incalzitoarele vor venii dupa ora 6.femela nu prea poate sa inoate,este cel mai afectat peste,si de gris si de finrot.stiu oricum ca o sa moara.decat un caras este activ,restul de pesti stau la fundul acvariului.va rog,spuneti-mi,ce sa tratez mai intai:grisul sau finrot??
P.S.am uitat sa zic ca la carasi marginea coditei lor se vede sangele si vasele de sange.cred ca o  sa tratez finrot-ul.

Intervin si eu intr-un sfarsit...

Inainte de orice tratament se va face un schimb partial de apa. OBLIGATORIU!

Abia apoi se trece la tratatul efectiv!

N-am citit de la bun inceput.. dar incalzitorul conteaza enorm de mult intr-un acvariu in care temperatura fluctueaza din diferite motive ...

Sper ca isi vor reveni dragii de ei... Carasii sunt destul de rezistenti..
Nu cunosc efectele Ektolului asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea... daca pot am sa-l caut sa vad ce substanta activa are.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

76

Re: gris

ce bine ca ne esti aici Lucia ! smile spune-ne te rog la ce temperatura ar trebui sa fixeze incalzitorul? cum caraseii prefera ape mai reci chiar nu stiu pentru gris/finrot la car ar trebui fixata

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

77

Re: gris

Din cate am cautat si ras-cautat... eu ii tin la 23 de grade.
Incalzitorul l-am reglat sa nu lase sa coboare temperatura sub 23.

Cand zilele trecute a fost mai cald.. apa s-a ridicat si la 26-27 de grade... pe timpul zilei.. fiindca si neoanele au o oarecare contributie.

Noaptea scadea cu un grad, maxim 2... In cazul in care fulctuatiile ar fi fost mai mari de 2 grade as fi fixat incalzitorul pe la 25 de grade.
Acum, fiindca in casa e mai rece, temperatura a scazut treptat.. si e constant 23...
Dimineata inainte sa plec la serviciu observ ca se aprinde ledul de la incalzitor.
Astfel evit fluctuatiile prea mari.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: gris

eu am o problema.femela e pe moarte. sad ii iese ceva alb din cap si din corp.parca e carne. yikes nu se poate scufunda,si sta pe o parte la suprafata apei.uneori se chinue sa inoate,dar nu cred ca va rezista peste noapte. sad
ceilalti 3 carasei par mai bine,coditele par sa se vindece(putin,pentru inceput,)si par mult mai activi.totusi,chiar si asa,cred ca vor trece peste aceasta perioada doar 2 pesti.
incalzitoarele vor venii in jumatate de ora.temp apei a crescut un grad(fara incalzitoare).

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

79 Editat de Andi66 (2010-05-20 14:52)

Re: gris

polar bear A scris:

eu am o problema.femela e pe moarte. sad ii iese ceva alb din cap si din corp.parca e carne. yikes nu se poate scufunda,si sta pe o parte la suprafata apei.uneori se chinue sa inoate,dar nu cred ca va rezista peste noapte. sad
ceilalti 3 carasei par mai bine,coditele par sa se vindece(putin,pentru inceput,)si par mult mai activi.totusi,chiar si asa,cred ca vor trece peste aceasta perioada doar 2 pesti.
incalzitoarele vor venii in jumatate de ora.temp apei a crescut un grad(fara incalzitoare).

Parerea mea este sa separi imediat femela care este in stare foarte grava de restul pestilor.
Sa nu agravezi situatia si mai tare...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

80

Re: gris

Allexya, in ce stadiu mai sunt aia micii? se vindeca?

Etiamsi omnes, sed non ego.