141

Re: Pe nepregatite

smile Nu e pt ca spun eu!
Femela are burta f inchisa la culoare si umflata! Inainte de a depune, ei curata foarte bine piatra pe care se vor afla icrele!

Cu placere!

142

Re: Pe nepregatite

E pentru ca ai constatat tu:)) ca eu ziceam ca cine stie ce dumnezeu mai are....

Etiamsi omnes, sed non ego.

143

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

E pentru ca ai constatat tu:)) ca eu ziceam ca cine stie ce dumnezeu mai are....

Doar am fost primul care a scris....!
Sigur au constatat multi!

Pune-i o piatra! ,,Lipie,, cum ii mai spunem!
Dupa ce depun, sau mai bine atunci cand se pregatesc sa depuna, ne spui si iti spunem ce sa faci mai departe!

Bafta!

144 Editat de catag (2010-05-21 02:19)

Re: Pe nepregatite

In legatura cu incalzitorul, am un sfat sa iei cum zicea si colega un incalzitor care are puterea cati litri are acvariul (sau un pic mai mare pentru ca dupa cum ai observat sunt marimi standardizate), dar sa nu depasesti dublul (ex: acvariu de 35 merge unu de 50 dar nu merge unul de 75, asta de la mine big_smile ) pentru ca un incalitor mai mare are o inertie termica mai mare si in loc de o temperatura presetata la x grade o sa fie x+1,2, depinde de marimea incalzitorului si e posibil si el sa se strice in scurt timp.

145

Re: Pe nepregatite

Ok, multumesc pentru lamuriri catag, ideea generala am prins`o, unul potrivit ar fi de 50, atunci ia fata de 50. Si ma uitam azi de dimineata, ca e cam urgent, temperatura scade vertiginos. Acum am 24,5

Etiamsi omnes, sed non ego.

146

Re: Pe nepregatite

Revin cu informatii... pestisorii sunt foarte activi si ok. Am terminat azi capacul care a iesit excelent, maine pun si becurile. Acum, o intrebare...ce fertilizare sa folosesc, si pe ce schema de fertilizare sa merg?

Etiamsi omnes, sed non ego.

147

Re: Pe nepregatite

easy life, jbl sau cristi ionescu..

148

Re: Pe nepregatite

Ok..ai fost foarte evaziv, daca poti dezvolta, te rog...

Etiamsi omnes, sed non ego.

149

Re: Pe nepregatite

coco A scris:

cei care stiti este pe forum un acvariu cu capac ( cred ca este un nano) care are lipit pe interior 4 ventuze pentru a limita miscarea capacului. puneti poza  sa vada si cezara cat de frumos este. acel acvariu are un filtru cascada ( posibil hailea S 200 sau asa ceva) multumesc de ajutor

Uite poza aici si sper sa foloseasca la ceva.....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

150

Re: Pe nepregatite

Multumesc pentru deranj Andi, dar raman la ideea de capac cu toate cele in el. Sincer, mi se pare ca arata foarte inestetic cum e facut in poza asta.

Etiamsi omnes, sed non ego.

151

Re: Pe nepregatite

Ok, a fost doar o idee....:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

152

Re: Pe nepregatite

mie imi place la nebunie acest sistem.

153

Re: Pe nepregatite

Ce iti place asa mult?

Etiamsi omnes, sed non ego.

154

Re: Pe nepregatite

acel nano cu capac din geam. tot capac din geam am si eu singura diferenta fiind ca neoanele mele stau direct pe geam:D si nu am acel sistem de tine fix geamul

155

Re: Pe nepregatite

Cezara, ce iti fac ramirezii?!

Voi ce duritate aveti la apa in C-ta?!

156 Editat de Cezara (2010-05-27 00:55)

Re: Pe nepregatite

Astia mici sunt foarte bine. Nici gand sa depuna. Piatra aia arata foarte urat in decorul general asa ca am sa mai astept putin si am sa o scot. O perioada i`a dat pace fetei, acum o alearga iar ca nebunul. Capacul este gata. A iesit foarte frumos si finut, am pus doua becuri economice Osram 827 de 21W. Acum, astept si o sugestie de schema de fertilizare si un sfat de cum pot scapa de pelicula de biofilm care devine foarte deranjanta, pentru ca nu prea mai permite filtrului sa valureasca apa cum trebuie.

Am zis ca voi face si niste teste de apa dupa weekendul asta de munca, sa am cu ce. Imediat cum am sa am rezultatele am sa va anunt. Multumesc

Etiamsi omnes, sed non ego.

157 Editat de Avatar (2010-05-27 16:10)

Re: Pe nepregatite

se poate sterge.

158

Re: Pe nepregatite

In conditii de duritate f crescuta, cum ai tu in Constanta, femelele refuza frecvent sa depuna! O face f repede daca ii pui apa cu o duritate mai mica (7-8). Refuzand sa depuna, masculul o va alerga frecvent, ceea ce va duce la epuizarea fizica urmata de imbolnavirea femelei! Nu este o solutie sa scoti piatra...! Vor depune in nisip daca o sa trebuiasca!

Daca ai pe cineva care poate sa iti de apa dedurizata, macar jumatate din capacitatea bazinului tau, ar fi f bine!

Ce volum are bazinul? Poate ai scris, dar nu am retinut!

159

Re: Pe nepregatite

35l brut. Banuiesc ca am undeva la 28-30 daca scad substratul, si faptul ca nu e umplut pana sus. Apa dedurizata, de unde as putea face rost, ca n`am nici cea mai mica idee. Sau cum pot scadea duritatea apei de la robinet?

Etiamsi omnes, sed non ego.

160

Re: Pe nepregatite

1. varianta sa cumperi de la un peco. este cam 2-3 ron / L. nu e rentabila decat daca ai avea un volum f mic de apa!
2. varianta sa te ajute cineva care are discusi sau alti pesti ce necesita apa ,,moale,, si sa iti dea apa de care ai nevoie. in constanta sunt crescatori de discusi.
3. varianta apei de osmoza inversa.
4. apa de ploaie, dar nu se stie cat de curata este atmosfera prin care trece.