101

Re: Betta HM BF

pozee si filmee. stii ca eu nu te cred pe cuvant big_smile

102

Re: Betta HM BF

Vezi ca e film pe pagina anterioara. wink

103 Editat de pelly67 (2010-05-07 17:56)

Re: Betta HM BF

sece4u20 A scris:

pozee si filmee. stii ca eu nu te cred pe cuvant big_smile

cred ca coco se referea la cea cu puisorii noi nascuti nu la imperechere.
puii au aceleasi instincte ca si parintii de cand se nasc ,sau pot fi lasati o vreme impreuna?

104

Re: Betta HM BF

Ah...greu cu puii la pozat...sunt minusculi! Putin mai mari decat o icra...puii de vivipari proaspat nascuti sunt mari pe langa cei de betta.
Pana pe la 2 luni jumate se pot tine impreuna, pe urma cam trebuiesc separati...masculi neaparat, femele pot fi crescute si impreuna intr-un acvariu bine plantat si cu ascunzatori.

105

Re: Betta HM BF

Primele poze cu puii....deocamdata nu stiu sa inoate. smile

106

Re: Betta HM BF

Puii au in jur de 10 zile si sunt vreo 70 la numar...sunt bine, sanatosi, mananca microviermi, iar in cateva zile le voi da si artemia proaspat eclozata.
In primele 10 zile nu era indicat sa fac schimburi de apa, dar am fost fortat sa fac doua deja din cauza nivelului mare de nitriti ( 1 mg/l )...probabil de la galbenusul de ou din primele zile, care strica repede apa.
De vreo 2 zile am pus si un burete bolborositor, dat pe minim...cat sa scoata cateva bule.
Cam atat deocamdata. smile

107

Re: Betta HM BF

ohooo
robertino nu a plecat dintre noi big_smile abia astept sa mai creasca un pic puii aia. deja am pregatit si al doilea acvariu pt ei. big_smile

108

Re: Betta HM BF

Hehe, nu am plecat! Va tin la curent cu evolutia lor.;)
Sa inteleg ca deja ai un betta? smile

109

Re: Betta HM BF

nu am inca .inca astept de la tine unu din ala de rasa.

110

Re: Betta HM BF

Mai ai de asteptat vreo 3 luni. smile

111

Re: Betta HM BF

Robertino, risc si eu cateva intrebari:
- am bettani - fata si baiat-  ii tin separat; masculul a ucis prima femela si a luat in mod rusinos bataie de la urmatoarele 2 femele; este ciuruit acum, aripioarele dantelate nu mai sunt cum au fost; acum:
1. i se mai refac aripioarele?
2. cum sa-i aleg o femela pe care sa n-o respinga, sau cu care sa nu se bata?
3. am inteles ca ar trebui aceeasi culoare, dar, am vazut la tine ca nu e regula;sau care ar fi regula?
4. il tin intr-un acvariu de 2,5 l- n-am vazut decat o umbra de spuma, nici umbra de 'cuib' cum am vazut la bettanul tau; unde am gresit?

* ahh, te anunt ca nu am microbul 'acvaristicii' (nici nu stiu daca-l am) decat de vreo 3 luni, aproximativ.
Multumesc anticipat smile

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

112

Re: Betta HM BF

Daca ii tii separat, banuiesc ca masculul a ucis femela si a luat bataie de la celelalte cand i-ai pus impreuna intr-un acvariu in vederea reproducerii.
1. I se vor reface aripioarele, singura problema ar fi sa nu capete vreo infectie bacteriana, dar riscul asta scade daca faci schimburi mai dese de apa o perioada ( 40% apa la 2 zile in cazul acvariului in care sta la tine, apa sa aibe aceeasi temperatura si invechita cel putin 24 ore ).
2. Femela pe care sa nu o respinga...aici e mai greu, fiecare mascul are caracterul lui...unii sunt destul de tandrii cu femelele, altii dimpotriva foarte violenti...e valabil si pentru femele treaba asta. Daca stii ce varsta are masculul incearca sa ii gasesti o femela de aceeasi varsta...dar numai dupa ce se reface dupa bataile luate!
3. Nu conteaza culoarea...sau conteaza numai daca vrei sa mentii o linie de culoare.
4. Nu e obligatoriu sa faca cuib cand sta singur, mai ales acum...batut si ranit fiind, nu ii arde sa faca bule.

113

Re: Betta HM BF

Cum invechita? adica nu trebuie s-o fierb? Eu o fierb (clocotesc), o las sa se raceasca apoi fac schimbul- la 3 zile asa.
Nu l-am pus cu 2 femele de-o data, ci, cu cate una, pe rand.
La varsta nu m-am gandit, am incercat insa sa iau femela aproximativ la marimea lui; e drept, ultima e parca mai mare, mai ales ca acum e cam...chel amaratul sad uite:

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

114

Re: Betta HM BF

Aici ii vezi pe amandoi; fata si baiatul
Te-as ruga sa-mi spui si ce plante sa-i pun.
Mercic;)

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

115

Re: Betta HM BF

Nu mai fierbe apa!
Invechita inseamna sa aibe cel putin 24 de ore.
In ultima poza eu vad 2 masculi...nu femela si mascul.
Poti puna orice planta nepretentioasa.

116

Re: Betta HM BF

ma stiti ca mie mie se pare ca acolo sunt doi masculi ?? sau trebuie sa mai beau o bere sa vad femela ??

117

Re: Betta HM BF

Voi vorbiti serios???? OOOO, pai inseamna ca si a doua 'femela' tot mascul a fost? de la care a luat bataie???
Doamne.......... pai la magazin mi i-au vandut ca femele neutral

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

118

Re: Betta HM BF

Pune o poza mai clara cu "femela" sa ne lamurim ce este pana la urma...:)

119

Re: Betta HM BF

offf, nu prea reusesc s-o prind cum trebuie....

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

Re: Betta HM BF

dupa dungile negre e femela ..parerea mea